Rzut oka na MagoTrans 1.6 by Kaz 2006-05-28 21:02:31

Trzy dni temu wszystkie atarowskie serwisy odnotowały pojawienie się programu MagoTrans w wersji 1.6 autorstwa Pawła „Pajero” Nowaka, który to program powstał 28 kwietnia 2006 roku z okazji... zlotu w Opalenicy. Niestety, wszędzie ograniczono się zaledwie do jednego, dwóch zdań, że program istnieje. A przecież to bardzo ciekawy program użytkowy, potencjalnie bardzo przydatny do archiwizowania danych z kaset, które przecież kiedyś stracą swoją zdolności magnetyczne i przestaną być nośnikami danych. Wiele osób wciąż przechowuje swoje dzieła na taśmach, bo w starych czasach nie było ich stać na stację dysków, a potem nigdy nie mieli okazji przenieść plików na peceta czy inną współczesną maszynę. Program więc może być nie tylko pożyteczny, ale i niezbędny na dłuższą metę dla wszystkich, którym zależy na zachowaniu naszego dziedzictwa, do dziś zalegającego na kasetach. Należy przyznać Pajero, autorowi ciekawych programów, takich jak Via Copy (dla małego Atari) czy Total Commander ATR Plugin (dla PC), że wpadł na bardzo słuszną ideę, jaką jest napisanie użytku do przegrywania danych z kaset Atari i ich obróbki na pececie, a jeszcze większy podziw mu się należy za to, że konsekwentnie realizuje kolejne, coraz lepsze, wersje tego programu.

program MagoTrans 1.6 dla Windows 32-bit


Autor zachęca nas do skorzystania z MagoTrans w jego pliku pomocy: "Program powstał, by przegrywać zawartość kaset magnetofonowych do postaci pliku wykonywalnego. W czasie późniejszych prac powstały nowe funkcje, rozszerzające możliwości programu. Obecna wersja pozwala na: uzyskanie informacji o karcie dźwiękowej (marka, wersja, możliwości), o pliku wav (charakterystyka amplitudy), o pliku cas (ilości rekordów i sposobie zapisu), pozwala na przegranie z kasety do pliku wav, cas lub xex/obj/dta, bezpośrednio z pliku wav do cas lub xex/dta, przerobienie pliku cas na wykonywalny xex/dta oraz na przerobienie pliku xex na cas lub wav, bezpośrednio z cas do wav oraz na porównanie kilku plików cas, by uzyskać bezbłędne rekordy. Jest też przeglądarka pliku cas – docelowo edytora." Brzmi smakowicie. Przyjrzałem się więc programowi nieco bliżej.

Obecna wersja 1.6 oznaczona jest jako beta, a dodatkowo w dokumentacji do programu widzimy już, że autor dysponuje wersją 1.7. Wydaje się więc, że wkrótce można się spodziewać kolejnych usprawnień. Niezmordowany Arek „ArSoft” Lubaszka miał ostatnio okazję, przy przenoszeniu gry „Mózgprocesor”, przetestować wcześniejszą wersję programu, więc poprosiłem go rzucenie okiem także na nową: "Program MagoTrans miałem już wcześniej w wersji 1.5. Znalazłem go, niestety, już po walkach z „Wav2Cas”. - rozpoczyna relację Arek - ”Z początku byłem zły, że nie zauważyłem go wcześniej i męczyłem się z DOS-owym programem mając śliczny "okienkowy" program do zgrywania kaset. Szybko mi jednak ta złość przeszła. Okazało się, że MagoTrans pod koniec konwersji pliku wav „Mózgprocesora” zgłasza błąd i... kończy pracę. Dla mnie był bezużyteczny. Przed chwilą uruchomiłem wersję 1.6. Jest już w porządku. Siedemdziesięciomegowy plik wav z „Mózgprocesorem” trawi bez problemów, tworząc plik cas. Długość i budowa tego pliku była identyczna jak pliku cas stworzonego przy pomocy „Wav2Cas”. Oczywiście obsługa jest zdecydowanie na korzyść MagoTrans. Poczytałem sobie troszkę plik pomocy tego programu i zdaje się, że napisany jest trochę na wyrost. Autor wspomina o możliwości odczytu plików zapisanych w Blizzard Turbo. Już oczyma wyobraźni widziałem moje stare programy działające pod emulatorem... ale nic z tego! Po wybraniu takiej opcji w programie wyświetla się komunikat: "This version not supported function". Próbowałem również przerobić pliki wav i cas na xex, ale program nie chce stworzyć takiego pliku. W tym przypadku winą chyba nie należy obarczać MagoTrans. Plik xex jest plikiem wykonywalnym, DOS-owym. „Mózgprocesor” jest programem wieloblokowym i chyba nie jest możliwe przerobienie go na pliki xex. Reasumując, wersja 1.6 jest krokiem naprzód w stosunku do poprzedniej. Mam nadzieję, że autorowi nie zabraknie czasu i cierpliwości, aby zaimplementować funkcje odczytu taśmy w trybie Blizzard Turbo. Może uda się wtedy odzyskać kilka z moich starszych programów...” – kończy swoją relację Arek.

Mnie pozostaje jedynie przyłączyć się do opinii, że będziemy czekać na kolejne wersje z niecierpliwością. A do tego czasu proponuję zassysać program MagoTrans 1.6 tutaj. Przy okazji pozwoliłem sobie zrobić drobny porządek w nazewnictwie plików, bo nikt nie zauważył dotychczas, że nie można uruchomić pliku pomocy bezpośrednio z programu, właśnie przez drobną pomyłkę w nazwie pliku.
Kaz 2006-05-30 14:11:38

Czy moglbym prosic o komentarze, czy ktos uzywal w ogole tego programu i co mu sie podoba/nie podoba?

larek 2006-05-30 22:37:48

Może wszyscy zabrali się za przenoszenie programów ze starych kaset do PC-ta... I dlatego nic nie piszą ;)
Kaz - daj im trochę czasu na ochłonięcie. Nowinki u Ciebie pojawiają się tak często, że nie każdy jest to w stanie wytrzymać ;)

tebe 2006-05-31 21:24:27

kto teraz używa magoli, kiedy tomsy można kupić w każdym supermarkecie ;)

Kaz 2006-05-31 22:25:18

tebe - a jak Ty tym tomsem przeniosl bys program, ktory istnieje tylko i wylacznie na kasecie lezacej razem z magnetem na strychu? No i toms to jednak kosztuje, szczegolnie w supermarkecie ;), a Pajero rozdaje program za darmo :)

Kaz 2006-06-01 03:46:01

Skontaktowal sie ze mna autor MagoTrans czyli Pajero. Ma bardzo dobre wiadomosci, ktore pozwole sobie zacytowac:

"Wersja 1.7 ma już prawie skończoną opcje "Buldoger Copy". Jeśli miałeś magnetofon, wiesz o co chodzi. Jest także nawigator rekordów.... już niedługo. (...) Sam mam Blizzarda - i wiele kaset do przegrania ... więc ZAMIEĆ będzie na pewno."

Brawo! Oczywiscie, ze pamietam Buldogera, ktory nie jeden plik z pogietej tasmy uratowal. Co do Blizzarda, to ucieszy sie pewnie Arek, a gdybys jeszcze wlaczyl w to polskie Turbo 2000, to ucieszylby sie Zyga, admin tej strony... :)

Benji 2006-06-13 10:35:27

O tak! Obsługa formatu 'Turbo2000plus - wtedy to cudeńko zamieniłoby się w jeszcze większe cudeńko :) .

Posiadacz Atari 2006-10-16 20:31:29

Buldoger Copy i sukcesywny odczyt transferu 900 B/s

Kamules 2006-10-16 20:50:07

Wersja 1.7 z obsługą transferu 900 B/s i pozostałych, "pliz"

Ozzy 2006-10-17 13:53:38

czyta takie też używając opcji Standard C: jeśli dobrze ustawi się prędkość przesuwu taśmy
Niektóre magnetofony mają możliwość regulacji prędkości przesuwu taśmy. Są zwykle do wyboru trzy prędkości : SLOW NORMAL SPEED FAST SPEED.
z 900 można zwolnić na 600 :-)

Sim_Piko 2007-08-17 15:08:57

Mnie szkoda, że ten program (jak chyba i wiele innych) nie obsługuje Turbo Blizzard, bo mam masę gier tak zapisanych jeszcze na kasetach, a wartałoby je mieć w PeCecie.