"Windows" dla Atari by Kaz 2006-06-05 00:48:09

Ostatnie tygodnie przyniosły nam kilka nowości w dziedzinie programów dedykowanych małemu Atari, ale wykonanych dla systemu "Windows". O jednym z nich, MagoTrans 1.6 służącym do przegrywania danych z kaset Atari, pisałem kilka dni temu. Ale to nie koniec. Pojawiły się w maju dwa programy do wyświetlania na pececie tekstów z naszego maluszka. Jak wiadomo, standard ATASCII stosowany w 8-bitowych Atari różni się i to znacząco od tego, co mamy w innych standardach kodowania znaków, a już na pewno nie ma wiele wspólnego ze znaczkami z "Windows". Można zapomnieć o wyświetleniu na pececie "naszych" znaczków specjalnych czy w inwersie. Konwersja plików, choćby przy pomocy opcji w emulatorze Atari800Win, dostarczy nam oczywiście poprawnie sformatowany tekst, ale bez znaków specjalnych. Jeśli chcemy obejrzeć na przykład listing w Atari Basic, to możemy nie zobaczyć istotnych danych.

ATASCIIView


Oba programiki, ATASCIIView 1.0 autorstwa Lee Hankena oraz Memo Pad rel. 1 napisany przez Erica Parentsa starają się tą okoliczność zmienić, pozwalając nam na podgląd tekstów przygotowanych w standardzie ATASCII. Oba programy są w bardzo wczesnej wersji rozwojowej, więc jeszcze niewiele potrafią. Ten pierwszy wygląda na nieco dojrzalszy - można ustawiać szerokość ekranu, wielkość czcionki na ekranie, zobaczyć podgląd i parametry wydruku, a potem drukować. Dzieło Parentsa ma mniej opcji, ale za to potrafi konwertować tekst nie tylko z Atari, ale i z systemów Unix oraz Mac OS. Programy różnią się kolorystyką - jeden jest tradycyjnie czarno-biały, drugi to niebieskości znane z małego Atari...

Memo Pad


Moim skromnym zdaniem lepiej byłoby, gdyby obaj autorzy połączyli swoje wysiłki i wspólnie wypuścili kolejną wersję, zawierającą zalety obu rozwiązań. Nie omieszkałem w tej sprawie wysłać maila do Lee Hansena (adresu do Erica Parentsa nie znam), wymieniając mu także co chętnie bym zobaczył w następnej wersji jego programu: W sumie drobiazgi, ale jakże mogące umilić korzystanie z programu.

Zmiany nastąpiły także w większych aplikacjach. Najlepszy program dla atarowskich grafików pod "Windows", słynny G2F czyli Graph 2 Font został po raz kolejny poprawiony przez jego autora Tomasza Bielę i aktualnie nosi miano 3.8.4.5. Lista zmian (cytuję za dokumentacją do G2F ze strony projektu) jest długa i jej zrozumienie wymaga sporej znajomości programu:

Graph 2 Font


Jak widać, Tomasz stara się z wszystkich sił, by dostarczyć małoatarowskim twórcom wygodne i bezawaryjne narzędzie do rysowania grafiki. W obecnej wersji dołączył nawet możliwość wczytywania zestawów czcionek z Commodore 64. Oczywiście rysowanie to w trybach Atari nie jest łatwe, a osiągnięcie naprawdę dobrych efektów wymagania stosowania niezliczonej ilości trików i jest obwarowane wieloma warunkami. Jeśli jednak ktoś ma ciągotki do tworzenia ciekawych rysunków, warto zapoznać się z tą aplikacją i załączonym do niej mnóstwem przykładowych, wielokolorowych grafik.

DIS6502


Ostatnią nowością, którą chciałbym wspomnieć jest disassembler DIS6502 w wersji 2.2 autorstwa Ericha Bachera (a nie Jamesa Wilkinsona, jak błędnie poinformowała większość atarowskich serwisów), a przeportowany na Windows przez Jamesa. Program może być pomocny do analizy cudzych i własnych programów napisanych w assemblerze, a mnogość opcji czyni z niego wygodne narzędzie do przeglądania kodu programów z Atari XL/XE, 5200 i Orica. W ostatniej wersji poprawiono niewiele usterek, ale mimo to warto odnotować, że projekt nie umarł.

---
Uzupełnienie:
Pliki programów, o których mowa w tekście, do ściągnięcia z naszego serwera:
MagoTrans 1.6,
ATASCIIView 1.0,
Memo Pad rel.1,
Graph 2 Font 3.8.4.5,
DIS6502 2.2.
Wszystkie programy sprawdzone i spakowane w formacie 7z.
larek 2006-06-05 10:32:23

Razem z programem Memo Pad jest czcionka ATARI.FON. Wystarczy zainstalować ją w systemie Windows i korzystać z dobrodziejstw Notatnika. Oczywiście, należy zmienić wyświetlaną czcionkę: Edycja->Ustaw czcionkę->Atari. I już. Teraz już same zalety! Mamy opcję "Znajdź". Jak wykorzystamy jeszcze jeden programik z naszego Windowsa - "Tablica znaków" to mamy dostęp do każego znaku z oryginalnego zestawu ATARI i możemy zabrać się już za edycję programu w np. Basicu! Czego powyższe programy nie potrafią.
Pozdrawiam.

Kaz 2006-06-05 14:53:43

Pytanie: czy warto umieszczac te programy na naszym serwerze i dac do nich odnosniki czy kazdy sobie znajdzie je sam w internecie?

Jurgi/Tristesse/Atari8.Info 2006-06-05 15:16:28

Myślę, że każdy sobie znajdzie, ale można i umieścić tu, gdyby oryginalne strony zniknęły, co się zdarza. A może Gury je dołączy do swojej biblioteki?

Kaz 2006-06-05 17:26:33

Dzieki Jurgi za odpowiedz (i w ogle za komentowanie nowinek! Ze Ci sie chce...). W sumie to moje pytanie wynikalo wlasciwie ze slonecznego rozleniwienia i wycofuje je. Oczywiscie, ze powinny byc odnosniki do zrodel i pliki na serwerze. Lenistwu mowimy stanowcze nie! Uzupelnienie bedzie wieczorem... :)

Kaz 2006-06-06 03:23:18

Zrobione.

sikor 2006-06-07 08:07:30

Pięknie, ślicznie, ale trzeba zrobić nowy katalog, powiedzmy: starsi_bracia_dla_malucha, a tam oprogramowanie na ST/TT/Falcon?Mac?PC czy co się tam jeszcze upchnie dotyczące/wspomagające małe Atari... Tak mi się wydaje, że byłoby lepiej tak zrobić...

Jurgi/Tristesse/Atari8.Info 2006-06-07 12:16:25

Młodsi bracia. :)

Kaz 2006-06-07 13:29:09

Sikor - bedzie, bedzie. Jak sie uzbiera troche tych programow. Tylko, ze tworzenie katalogu to przesada, tych programow az tyle nie ma. Raczej jakas osobna podstronka.

larek 2006-06-07 17:07:07

Jest "Katalog gier" to może powinien być jednak "Katalog użytków".