FAQ o emulacji magnetofonu by Kaz 2007-07-22 18:47:28

1. Co to jest plik CAS?

Plik zawierający obraz kasety (lub jej fragmentu) z Atari. Należy pamiętać, że jest to obraz taśmy, a nie obraz jednego pliku na taśmie, więc plik CAS w rzeczywistości może zawierać wiele plików, na przykład gier czy użytków, albo programy wieloplikowe. Generalnie zasada jest taka, jak przy pracy z prawdziwym magnetofonem. Z plikiem CAS jest dokładnie tak samo, jak z plikiem ATR, który jest obrazem dyskietki. Emulator korzysta z plików ATR i CAS, natomiast emulowane Atari "widzi" zawartość ATR i CAS jakby to była dyskietka czy właśnie kaseta.



2. Jak zrobić plik CAS z prawdziwej kasety Atari?

Przygotować plik CAS można przy pomocy sprzętu audio, przegrywając dźwięk z kasety Atari do ogólnie znanego formatu WAV, a potem przy pomocy programu WAV2CAS zmienić właśnie na CAS. Analogicznie, program CAS2WAV zamienia pliki CAS na format WAV, który następnie przy użyciu sprzętu audio można zapisać na kasetę.

Drugi sposób to wykorzystanie programu „MagoTrans”, o którym pisaliśmy z Arkiem Lubaszką tutaj. Służy on do przegrywania danych z kaset Atari i ich obróbki na pececie. Na końcu otrzymujemy plik wykonywalny XEX, który można uruchamiać na przykład w emulatorze Atari.

Na razie wszystkie powyższe programy obsługują tylko standardowy zapis danych na kasecie, nie rozpoznają programów zapisanych w systemach turbo.



3. Jak uruchamiać w emulatorze programy w formacie CAS?

Są dwa sposoby. W pierwszym wystarczy wybrać opcję „Attach Tape” (klawisze Alt+T) i wskazać plik do uruchomienia. Drugi sposób: w menu „Misc” wybieramy „File associations...”, a tam zaznaczamy rodzaj plików, które chcemy powiązać z emulatorem, w tym przypadku „CAS cassette image”. Klikamy „OK” i od teraz po kliknięciu na dowolne pliki CAS zostanie od razu wywołany emulator i uruchomiony wskazany plik. W rzeczywistości tylko te pliki CAS się uruchomią, które są samouruchamialne.



4. Jak uruchamiać na emulatorze programy w BASIC-u w formacie CAS?

Twórcy emulatora chyba trochę po macoszemu potraktowali emulację magnetofonu, więc o uniwersalnej metodzie raczej nie możemy mówić. Jeśli CAS zawiera w sobie, jako pierwszy, plik bootowalny czyli samouruchamialny, to wystarczy przeciągnąć go do emulatora i po sprawie (tak jak w przypadku pliku ATR). Jeżeli jednak w pliku ("obrazie" kasety) jako pierwszy występuje plik niebootowalny, to trzeba postępować w podobny sposób, jak by to była dyskietka bez DOS-a. No to do rzeczy:
Należy koniecznie pamiętać o tym, że w magnetofonie taśma została w miejscu, na którym skończył się plik i jeżeli chcemy ponownie wczytać ten sam program (dane), to musimy koniecznie przewinąć taśmę (przycisk "Rewind" lub suwak). I to cała tajemnica. Funkcji "Attach tape" raczej bym nie używał, bo najczęściej powoduje zwis emulatora. Wydaje mi się, że można ją stosować do bootowalnych programów (gier) zapisanych w postaci CAS, a i tak nie wszystkich.



5. Jak przerobić programy w BASIC-u w formacie CAS na samouruchamialne?

Wystarczy mała procedura bootowania z kasety przed właściwym programem w Basicu. Mała, bo długości około 2-3 rekordów. Coś takiego jak słynny loader "!" czyli wykrzyknik. Uruchamiamy magnetofon, włączamy komputer z wciśniętym klawiszem START, bez OPTION, bo Basic się nam przyda i ładuje się najpierw loader, który załaduje i uruchomi nam nasz program zapisany przez CSAVE (SAVE"C:" generuje długie przerwy międzyblokowe, CSAVE - krótkie). Taki programik był drukowany w Bajtku. Po szczegóły odsyłam do odpowiedzi na pytanie „3. Jak spowodować, by program w Atari Basic, ładowany komendą CLOAD, sam się uruchamiał z kasety?” w dziale FAQ o samouruchamianiu programów.
jhusak 2012-03-13 00:35:52

W moim przypadku ani waw2cas ani Magotrans nie zadziałały. Za to pięknie zadziałał i od razu z palca bez żadnych problemów a8cas: http://a8cas.sourceforge.net/index.html To jest więcej niż tylko konwerter. Konwertuje wszystkie oprócz mp3 (licencja) pliki do cas/hex/fsk/raw. Nawet turbo czyta. Poza tym działa też w drugą stronę, konwertuje cas/hex/fsk/raw na dow.plik audio (oprócz mp3)

POLECAM.