Biblioteczka atarowca II by Kaz 2008-02-12 01:09:47

Nastąpiło to, co przewidywałem w związku z powstaniem biblioteki literatury dla Atari - spory oddzew od posiadaczy różnych i różnistych książek, gazet, czasopism. Wciąż jeszcze najpoważniejszym problemem wśród chętnych do pomocy jest brak dostępu do skanera albo/i wolnego czasu, ale wiele z osób zdeklarowało się, że wcześniej czy później coś podrzuci dla wspólnego dobra. Niektórzy zrobili to już dzisiaj. No to zaczynajmy z kolejną partią książek.

Na pierwszy ogień idzie elektroniczna kopia kserokopii rzeczywistej podręcznika Atari Microsoft Basic, wydanej przez Atari w 1981 roku, a opisującej implementację języka Basic firmy MS. Plik PDF, który ma 167 stron, podesłał Krzysztof "xxl" Dudek.



Ostatnio serię świetnych książek SOETO reprezentował "Asembler 6502" Jana Ruszczyca. I dzisiaj także coś ze Stołecznego Ośrodka Elektronicznej Techniki Obliczeniowej (Warszawa 1991): Mapa pamięci Atari XL/XE - Dyskowe Systemy Operacyjne autorstwa słynnego Wojciecha Zientary, nazywanego czasem "najsłynniejszym przepisywaczem książek o Atari" :), postacią kultową ze względu na prowadzenie klanu Atari w "Bajtku". Plik 7z, a w nim dwie wersje DjVu, do wyboru. Jedna wygląda na przygotowaną przez Marcina "Stryker" Wojciechowskiego, a druga przez kolegę o ksywie "Pixel". Obie mają 190 stron.



Kolega Krzysztof "xxl" Dudek uraczył mnie podręcznikiem wyłowionym z sieci i przerobionym do formy PDF. Tytuł tego podręcznika o systemie Atari brzmi Atari System Reference manual, pochodzi z 1987 roku i jest autorstwa Boba DuHamela. W tej wersji ma 157 stron. Podobny jest podręcznik użytkownika systemu DOS XE pod tytułem Atari DOS XE Owner's Manual, "wyrypany" przez B. Watsona z oryginalnej dokumentacji do tego systemu. A nuż komuś się to przyda.



Kolejna pozycja w rzeczywistości nigdy nie istniała jako osobna książka. Jest dziełem zabawnego przypadku. Kolega Jerzy "jer" Sobola zeskanował i z-OCR-ował tylko najbardziej interesujący go fragment książki Wojciecha Zientary pod tytułem Podstawy programowania w Atari Basic, traktujący o różnicach między językami Atari Basic i Basic XE. Tak powstał dokument w formacie DOC pod tytułem Basic XE - Co nowego w Basicu? Ponieważ akurat mam karta z Basiciem XE i na dodatek zrobione jego zdjęcie, pozwoliłem sobie na dorobienie takiej "artystycznej" okładki, nawiązującej do czasów kserokopii z lat 90-tych (nieczytelnych, krzywych, rozmazanych). I tak mamy "nową" książkę w biblioteczce, która powinna zainteresować tych, którzy planują korzystanie z Basica XE.



Mamy też książkę ukradzioną z ogródka komodorowców, a to z tego względu, że może ona być przydatna i nam. Ze względu na podobieństwa konstrukcji C64 i Atari, sporo wiadomości z tej książki może być wykorzystane w naszych warunkach sprzętowych. Na pytanie Jak zostać nieśmiertelnym?, bo rzecz dotyczy włamywania się do gier, odpowiada w tej 138-mio stronicowej pracy Andrzej "Uran" Urbankowski. Wydane przez SOETO Sp. z o.o. w 1992 roku, a plik DjVu przygotował "OSH".



Ostatnią dziś książeczkę zawdzięczamy ponownie Marcinowi "Stryker" Wojciechowskiemu. Tytuł: Logo Atari czyli Wprowadzenie do programowania, autor: Bronisław Fetraś, wydane przez M&M Agencję Wydawniczą w 1991 roku. Plik PDF.



Z uzupełnień:

I jeszcze drobna zmiana techniczna - dla utrzymania porządku i przejrzystości, wszystkie pliki na serwerze bedą w formacie 7z. W związku z tym zmieniam ścieżki dostępu w poprzedniej nowince o bibliotece. Gdybym coś przeoczył, proszę o sygnał.
sikor 2008-02-12 01:31:26

Dobrze, że serwer jest z gumy ;) Czekamy na więcej... ;)

Kaz 2008-02-12 19:35:06

Wiesz Sikor, ja czasem mam wrazenie, ze przekraczam granice tolerancji admina na nasz serwis... :) Chociaz na razie sie udaje jakos trwac...

R1er 2008-02-12 19:56:30

Bajtek, IKS poruszał sporo tematów.
Jak dobrze strzelać w offset aby uzyskać wiecznotrwałość, jak wymalować pędżącą wyścigówkę printami i wiele wiele innych.
prawdziwe
Strzały były niezłe dowiedziałem się gdzie i w jakim obszarze (offsetu) sprity, kolizje oraz obrazki i tła. Po treściwej lekturze wziąłe się za inne gry Barkonid i ułożyłem sobie autogracza. Gra w lotka w lotkę palętkę odbijała doostatniego kawałka murku i następny level ż do końca akcja z bonusami bez machania joyem.
Może te czasopisma w komplecie wszystkie roczniki ktoś właduje?

Kaz 2008-02-12 20:05:51

Znowu "translator online"? ;)

R1er 2008-02-12 20:26:04

Raczej Translator to jest jak efekt Atari 2600 na komputerze nowej generacji 800XL :::::::_) i masa pętli błędów.

ale dodałeś online więc

przepraszam nie rozumiem

R1er 2008-02-12 20:39:08

tak, tak dobrze tłumaczące i czytające wszystkie formaty zapisu łącznie z formatem zx spectrum commodore i apple amstrad nagrane na kasetach i dyskach tylko na atari

larek 2008-02-12 20:40:27

"strzelać w offset aby uzyskać wiecznotrwalość"
"jak wymalować pędżącą wyścigówkę printami"
"po treściwej lekturze wziąłe się za inne gry Barkanoid"
"gra w lotka w lotkę palętkę odbijała"

Ja też przepraszam - nic nie rozumiem.
Chyba się starzeję... ;)