Dieter "Old Man Tower" Gretzschel by Kaz 2008-02-25 16:48:32

Historia powstania tego wywiadu znajduje się tutaj. Dieter odpowiedział na zadane pytania po niemiecku, co zostało przetłumaczone na angielski przez Gunnara "Bunsena" Kanolda, a co pozwoliłem sobie przetłumaczyć na język polski. Długo wahałem się, czy zrobić też wersję angielską i niemiecką na podstawie podesłanych materiałów, ale uznałem, że nie ma potrzeby - to powinno być zadaniem ABBUC, a nie moim. Mimo to dołączam dwa dokumenty DjVu - z oryginałem korespondencji w języku niemieckim oraz tłumaczeniem Bunsena w języku angielskim, a także spis programów Dietera na dyskach ABBUC. Poniższa wersja polska bazuje głównie na wersji angielskiej, ale korekta została przeze mnie dokonana na bazie niemieckiej wersji, ponieważ nieznacznie się różniła od oryginału napisanego w języku Goethego.

Dieter "Old Man Tower" Gretzschel prowadzi prezentację swojej gry na zlocie Fujiama 2007


Krzysztof Ziembik: Dieter, kiedy kupiłeś swój pierwszy Atari i jaki to był model?

Dieter Gretzschel: Atari 800 XL w 1985 roku.

KZ: Dlaczego wybór padł akurat na Atari?

DG: W tamtych czasie pracowałem w Berlinie jako fizyk. Używałem do obliczeń programowalnego kalkulatora naukowego firmy Texas Instruments. Jeden z moich kolegów pokazał mi komputer Atari, która to maszynka była naturalnie o wiele efektywniejsza niż mój kalkulator. Więc również kupiłem sobie Atari. A to nie było takie proste, ponieważ byłem obywatelem NRD (Niemieckiej Republiki Demokratycznej).

KZ: Wiemy, że wciąż programujesz na Atari. Dlaczego?

DG: W tym miejscu zamierzam zacytować szefa klubu ABBUC, Wolfganga Burgera: ponieważ ten komputer jest tak łatwy w obsłudze! Trzeba tylko "troszeczkę" zadbać o detale techniczne. Atari oferuje wiele fantastycznych możliwości dzięki wbudowanemu językowi programowania Basic i doładowywanemu Turbo Basic. Wystarczy tylko mieć dobre pomysły!

KZ: Czy mógłbyś publikować swoje gry w języku angielskim, a nie niemieckim?

DG: W zasadzie tak. Ale napisanie części zwanej "Opisem programu" zajęło by bardzo wiele czasu. Miałem kiedyś lekcje angielskiego, ale to było w szkole między 1938 a 1943 rokiem (!).



KZ: Jakie masz plany co do Atari?

DG: Pracuję właśnie nad inną grą, która będzie całkiem prosta w graniu, ale niełatwo będzie w nią wygrać. Ponadto planuję nowy program kontynuujący moją serię "Matematyka dla uczniów". Zostanie zaprezentowany na Fujijama party w 2008 roku (mam taką nadzieję...).

KZ: Jak długo pracujesz nad jedną grą?

DG: Bardzo różnie. Nie mogę siedzieć przy komputerze każdego dnia. Demo graficzne skończyłem w tydzień. Ale na program do nauki francuskich słówek potrzebowałem co najmniej 4 miesiące - zawiera on cztery pliki i zajmuje około 460 sektorów na dysku. Wiele czasu (około trzech miesięcy) spędziłem nad programem zdolnym do obliczeń na bardzo wielkich liczbach. Jaki jest łączny, efektywny czas pracy w godzinach? Sam nie wiem.

KZ: Jakich języków programowania używasz?

DG: Głównie Turbo Basic XL, czasami także Atari Basic.

KZ: Jaki typ gier i użytków Ci się podoba najbardziej?

DG: Gry - wymagające logicznego myślenia, na przykład szachy, warcaby, reversi. Lubię również tetrisa i pasjansa. Moje zainteresowania krążą głównie wokół matematyki. Ta nauka fascynuje mnie od 1946 roku, kiedy zostałem nauczycielem matematyki w szkole na dwa lata.

KZ: W takim razie, która gra jest Twoja ulubiona?

DG: Łatwo zgadnąć, oczywiście "Master-Mind"!



KZ: Jak długo jesteś członkiem ABBUC?

DG: Od trzynastu lat.

KZ: A jeżeli można spytać, jaka jest dokładna data Twoich urodzin?

DG: 28 lipca 1927 roku.

KZ: Ostatnie pytanie: dlaczego nie używasz internetu i współczesnego komputera?

DG: Mam 80 lat i dlatego jestem konserwatywny, a nie "postępowy". Nie muszę mieć internetu. Jeżeli go potrzebuję, proszę syna albo córkę. A nowy, współczesny komputer? Po co mi on? Jestem w pełni zadowolony z możliwości mojego starego Atari. Mam nadzieję odkrywać ich coraz więcej, tak wiele jak to możliwe. I przy okazji: obawiam się wirusów! Moje Atari jest odporne na nie, a nowy komputer...?

Tyle rozmowy z Dieterem, a w załączeniu pliki z programami podesłane przez Bunsena (dzięki), oraz bliźniacze gry Multi Master-Mind i Mini Master-Mind w wersjach skompilowanych, podesłane przez innego kolegę z klubu ABBUC (też dzięki!). Te ostatnie zostały przez anomimowego darczyńcę przerobione na wersję samouruchamialną i od kilku tygodni znajduje się na serwerze: pierwsza gra, druga gra.


Multi Master-Mind


Mastermindy, pierwotnie napisane w TBXL, zawierały nieco dźwięków, ale po skompilowaniu do XEX za pomocą CTB-Linkera, straciły zdolność wydawania głosu, więc dźwięki zostały w ogóle usunięte (załączone wersje TUR również takich dźwięków nie posiadają). Dla tych, co nie znają niemieckiego: w menu gry "Mini Master-Mind" należy wybrać opcję 1 (opcja 2 to opis programu). W samej grze ruszamy joyem w lewo i prawo, żeby wybrać liczby od 1 do 6. Joy-em w górę i dół ustawiamy wszystkie pozycje A, B, C, D. Po zakończeniu ustawiania: fire i komputer powie, w których miejscach jest błąd (punkt), w których jest poprawna odpowiedź, ale w nieprawidłowym miejscu (kółko) oraz gdzie jest całkowicie poprawna odpowiedź (wypełnione kółko). Masz sześć prób na odgadnięcie. Natomiast w "Multi Master-Mind" naciskamy klawisze od 2 do 4, żeby wybrać różne poziomy trudności gry - z sześcioma próbami, ośmioma i dziesięcioma. Potem pojawi się nowe menu z opcją 5 (dla dwóch graczy - jeden ustala cyfry, a drugi próbuje je odgadnąć) i 6 (standardowa gra przeciwko komputerowi).

Na podesłanych dyskach mamy zaś:
Dracon 2008-02-26 09:54:46

Gratuluje zaciecia i cierpliwosci w przeprowadzeniu tego wywiadu! Jestem pod wrazeniem umyslu tego seniora... :)
No to za pol wieku pewnie zrobisz wywiad z czolowka A.area i sie (przy okazji) porowna... ;)))

Kaz 2008-02-26 11:25:40

He he, dobra mysl :)

sikor 2008-02-26 11:44:07

Dla Pana Dietera 100 lat w zdrowiu!!!
@Dracon: jak dożyjemy ;) Ludzie w Polsce tyle nie żyją, a będą krócej... Wykończy nas ZUS lub służba zdrowia...

Grey 2008-02-26 16:26:38

Donald marzy, żeby było miło...

A tak wracając do tematu: super pomysł z wywiadem, gratuluję zacięcia zarówno osobie zadającej pytania (snail-mail rulez!) jak i odpowiadającej :o) Kaz, tak 3mać !!!

xxl 2008-02-26 18:28:46

wlasnie zauwazylem jak malo jest na atari programow edukacyjnych...

Kaz 2008-02-26 21:50:58

Bo wszyscy juz zjedli wszystkie rozumy i edukowac nikt sie nie chce... :)

Tdc 2008-02-27 03:41:44

Kaz: bardzo fajny pomysł ! Bardzo miło się to czytało. Cały czas się zastanawiałem nad tym czy ja też taki będę :D

A odnośnie tego internetu to jednak myślę że wadą tego wywiadu jest właśnie brak kontaktu bardziej "cywilizowanego". Chodzi mi o to że jakbyś mógł przeprowadzić ten wywiad inaczej to mógłbyś zadawać pytania kontekstowe - brakowało mi tego tu. No ale cóż kto wie może i my w tym wieku obrazimy się na internet :D

sikor: Tylko 100 lat ?? ;)

muffy 2008-02-27 15:27:47

bo po przekroczeniu 100 już się nie pisze programów...
... tylko gra ;)))