Gry, gry, gry... by Kaz 2008-07-09 14:55:15

Wszystkim nadsyłającym programy użytkowe, gry, demka i interka, książki i instrukcje, ciekawe linki bardzo serdecznie dziękuję - staram się wszystko systematycznie wrzucać do serwisu, ale proszę o cierpliwość, bo jest tego tyle, że jedna osoba nie ma szans zrobić tego szybko. Jak przejdę na emeryturę za 30 lat to obiecuję, że pewne rzeczy będą się na stronie pojawiać szybciej... ;) No chyba, że znajdą się wolontariusze, którzy wspomogą mnie konkretnymi działaniami przy rozbudowie strony - wtedy nie trzeba będzie tyle czekać :).

Andreas "Charlie Chaplin" Koch z rodzinką (synek: 11 miesięcy)


A dzisiaj kolejne perełki z szuflady i oczywiście światowe premiery :). Zaczynamy od szuflady Andreasa "Charlie Chaplin" Kocha, w której znalazła się gra Kitten, a o której Andreas pisze tak: "pojawiła się w niemieckim magazynie jako listing do wklepania. Oryginalna wersja miała dwa lub trzy poziomy - ale jak zwykle - zmieniłem je i łącznie stworzyłem 30 nowych poziomów ze wzrastającym poziomem trudności. Napisałem także instrukcję do gry oraz edytor - ale tylko w języku niemieckim.

W Kitten można tylko skakać. Żeby grać trzeba poruszać się joystickiem w lewo lub w prawo - wtedy oddaje się dłuższy skok albo w góre lub dół - wtedy wykonuje się krótki skok. Niektóre miejsca w grze są osiągalne tylko po długim skoku, a inne tylko po krótkim. Trzeba unikać złamanych drabin oraz krokodyli i skolekcjonować wszystkie serduszka. Kiedy już je pozbierasz, trzeba skoczyć bezpośrednio na swoją ukochaną (drugiego kota) i poziom zostaje zaliczony :). O ile pamiętam, jeżeli skoczysz na swoją wybrankę przed zebraniem wszystkich serc, stracisz życie..."


Kitten


Do wersji Andreasa (v4) dorzucam też do katalogu wersję oryginalną (w języku niemieckim) oraz przerobioną przez kogoś na angielski, wszystko w folderze Kitty. Do znanego wszystkim miejsca trafia też inna gra, pod nazwą Dash, opisana przez Charlie Chaplina tak: "również pojawiła się w jakimś czasopiśmie niemieckim jako program do wpisania w Basicu i oczywiście jest to klon Boulder Dasha. Oryginalny listing zawierał dwa pliki w Basicu, z setkami linii DATA, a uruchomienie programu trwało jakieś trzy do pięciu minut. Udało mi się odnaleźć szybsze wersje (z większą ilością plików, ale z kilkoma szybkimi plikami OBJ). Pierwsza zawiera poziomy w środku programu, druga ma poziomy oddzielone od głównego programu. Ta z poziomami wewnątrz miała tylko 4 ekrany, więc zmieniłem je i dodałem 6 kolejnych (razem 10 poziomów - więcej nie dało się zmieścić z powodu ograniczenia programu w Atari Basic do 32KB). Wersja z poziomami na zewnątrz miała jakieś 5-10 ekranów. Zacząłem tworzyć nowe, aż osiągnęłem liczbę 50 sztuk..."

Dash


Obie wersje lądują oczywiście w katalogu w odpowiednim folderze. Kolejne dwie gry to również twórczość Andreasa, który utworzył nowe poziomy do gotowych programów. Pierwszy tytuł to Orson, bardzo przyjemny klon Sokobana, opublikowany w magazynie "Page 6/New Atari User". "Zawierał edytor poziomów oraz jeden zestaw leveli. Pograłem w to trochę i korzystając z edytora stworzyłem nowy zestaw (level1), ale ponieważ były problemy z edytorem i nie miałem zbyt wiele dobrych pomysłów, zestaw nie jest całkiem skończony..." Plik gry tutaj.

Orson


Think & Work to wedle słów Andreasa "jeszcze jeden klon Sokobana - listing był do wklepania w niemieckim piśmie Happy Computer. Oryginalna wersja miała 25 poziomów (v2), ja stworzyłem kolejne 50 niezbyt trudnych leveli (v3), a mój dobry znajomy Bodo Juerss zaprojektował 100 poziomów średniej trudności (v4) oraz bardzo trudnych (v5)." Pliki tej gry tutaj.

Think & Work


Wielkie dzięki dla Andreasa za podzielenie się zawartością swojej szuflady oraz za ogromny czas poświęcony dla zaprojektowania tylu poziomów do tylu gier. Tym bardziej, że to jeszcze nie wszystko :)
kanapka 2008-07-09 23:24:55

Ten kitten to niegrywalny ale orson mnie wciagnal!

andys 2008-07-10 11:50:05

Czy ktos moglby przerobic Orson oraz Dash na pliki bardziej wykonywalne albo z jakims bootem? Ew. podpowiedziec jak to sie odpala.Wlacza sie jakis system operacyjny ktory przy listowaniu nic nie pokazuje. Jak wiadomo atari to nie moja dzialka, ale wypadaloby sprawdzic co nieco;) Z gory dzieki.

Kaz 2008-07-10 13:19:01

W nazwie obu gier jest nawias - tam sa dodatkowe wskazowki, co jest wymagane do uruchomienia gry. Akurat w Orson i Dash masz literke (b) a to oznacza, ze w emulatorze nalezy wlaczyc Basic (Atari -> Options -> Disable Basic powinno nie byc zaznaczone). Opis wszystkich literek tutaj:

http://atarionline.pl/v01/index.php?subaction=showfull&id=1184119230
&archive=&start_from=&ucat=7&ct=poczatki

andys 2008-07-10 22:43:08

wooow...thx....nie dziw mi sie nie znalezienia tej opcji! ku czemu ona sluzyla? chyba na zadnej platformie nie widzialem wylaczania basica (no chyba chodzi o rom wbudowany?), jak co to mozna bylo to samemu wylaczyc (c64 i pewnie wiele innych)jak i wcale (speccy)....no i jeszcze ciekawa sugestia do najbardziej slusznego emu;) w innych jest to samo?

Kaz 2008-07-11 02:47:34

Tak, chodzi o wylaczenie wbudowanego ROM-u Basica. Ale to chyba lepiej, ze na Atari mozna sobie wybrac wlaczanie i wylaczanie sprzetowe lub programowe, a nie tylko programowe, jak na C64 i Speccy (o ile to prawda)? Oczywiscie idealem by bylo, zeby autorzy sami o tym pamietali, ale z drugiej strony to amatorskie programy.

A skad takie rozwiazanie? Ano pierwsze modele Atari powstaly w 1979 roku (sir Sinclair jeszcze nie wiedzial, ze sie zajmie produkcja ZX Spectrum... sorki, ZX80) i nie mialy wbudowanego Basica, byl dostepny w standardzie jako cartridge. W nastepnych modelach zachowano zgodnosc w dol. Emulator pozwala Ci na stale wlaczyc/wylaczyc Basic, jezeli korzystasz tylko z danego rodzaju programow.

PS. Z ciekawosci - jak odpala sie program w Basicu na ZX Spectrum i Commodore?

Za nieprawidlowy link przepraszam, chodzilo mi o link do opisu literek, a nie opisu emulatora: http://tiny.pl/2qbv/

andys 2008-07-11 06:17:24

W zasadzie na commodore i spectrum 90% wszystkich programow ma kawalek basic'a w postaci loadera. Nie wiem czy sobie przypominasz, ale po wczytaniu programu na c64 robilo sie run. Robiac list zauwazylbys komende sys123456. No i juz masz kawalek basica. Na spectrum wiecej czesto bzdur bylo. Jakies napisy w trakcie ladowania, obrazki itp.

Gucek 2008-07-14 00:51:11

No właśnie - obrazki. Loading skriny na ZXie potrafiły być naprawdę ładniutkie - brakuje mi tego trochę na małym Atari... (zwłaszcza jak usiłuję sojść do ładu z tytułami gier...) :/

Kaz 2008-07-14 02:34:56

Sporo gier na Atari ma ekran podczas ladowania... niestety, czesc z nich zostala usunieta w pirackich wersjach.