Podłączamy peceta by Kaz 2008-09-24 12:39:28

W ramach prac archeologicznych przeprowadzanych wśród atarowców na strychach, w piwnicach czy w zapomnianych częściach szaf, komód i szuflad, udało się odzyskać już wiele programów, o których nikt lub mało kto wcześniej wiedział lub słyszał. Warto tu wspomnieć o "Samobójcach", rozlicznych modyfikacjach Andreasa Kocha, grach Terrenca Derby, programie "Top Secret", grze "Do akcji", "Złoto Inków", dziełkach Andrzeja Kidaja, programie Piotra Różyckiego, grze "Agonia", grze "Hexan", grze "Profesional Killers", grze Pawła Barana - żeby wymienić chociaż część z nich...

Solidny kawał czasu temu dostałem też podobną, bardzo ciekawą przesyłkę od Radosława "Vayo" Runo. Ponieważ autor był mi nieznany, poprosiłem go o napisanie kilku słów o tym, skąd wzięło się jego zainteresowanie Atari i jakie były kulisy powstania programu Fuzja, który jest dzisiaj głównym daniem.



Radek napisał mi: "od czasu do czasu z sentymentu do Atari zaglądam na tą stronkę i inne w tym temacie. Do roku 1996 byłem właścicielem Atari 130XE wraz ze stacją CA, które to oddałem dzieciom kolegi, gdy dorobiłem się pierwszego PeCeta. Jakieś dwa lata temu zatęskniłem za małym Atari i pożyczyłem od tego kolegi stację dyskietek wraz z moim zbiorem dyskietek i zgrałem je na PC. Znalazłem na jednej z dyskietek program, który napisałem w BASIC'u w ostatnim roku korzystania z małego Atari -jest to terminal wykorzystujący program "Atari Serial Interface" autorstwa Janusza B. Wiśniewskiego, który to z kolei wykorzystuje interfejs "Złącze RS-232C" zaprezentowany w Tajemnicach Atari 10/92 przez Witolda Prokopowicza.



Piszę ten list dla tego, bo męczy mnie to, że napisałem program, a nawet nigdy go nie przetestowałem i nie wiem czy w ogóle działa. Gdy pisałem ten program, nie miałem komputera klasy PC, a gdy już go zdobyłem to zapomniałem o nim i pozbyłem się Atari bez przetestowania programu. Dziś nie mam już kontaktu z tym kolegą, którego to dzieciom oddałem swoje małe Atari. Jeżeli znalazł by się ktoś, kto ma Atari, potrafi lutować (schemat kabla połączeniowego można znaleźć tutaj) i ma chęć sprawdzenia, czy mój czas poświęcony na napisanie tego programu nie poszedł na marne, to byłbym bardzo wdzięczny. W czołówce programu wykorzystałem "melodyjkę" którą miałem załączoną do CMC."




Fuzja powstała w 1996 roku, ale wygląda na solidnie wykonany program użytkowy, z obrazkiem i muzyką tytułową godną intra do dema :). Nie miałem co prawda okazji przetestować programu i brakuje mi ekranu z działania na PC, ale poprosiłem Zenona o przetestowanie - ponieważ Zenon posiada takie ustrojstwo do komunikacji z pecetem, a nawet odpowiednie oprogramowanie. Zwie się ono D-Trans, a opis programu autorstwa Ireneusza "Jagera" Radzikowskiego i wiele przydatnych informacji o transmisji danych przez RS można znaleźć w magazynie "Serious" w numerze 6. Polecam lekturę magazynu, a download pliku z Fuzją w odpowiednim miejscu katalogu. Zenon napisał, że działa, więc możecie pobawić się w terminal Atari-PC.
tebe 2008-09-24 18:59:40

:) w/w odpowiedź pisałem do wątku "Spektroskop", widać dodanie nowego postu powoduje umieszczenie go w najnowszym wątku

Kaz 2008-09-24 19:07:50

Skopiuj tresc do tamtego watku, a ja tu skasuje.