Książka o Forth by Kaz 2009-07-06 01:20:20

Długi czas poszukiwałem książki Jana Ruszczyca wydanej przez SOETO pod tytułem Poznajemy FORTH. To była jedna z książek, która swego czasu mocno poruszyła moją wyobraźnią. Wtedy dowiedziałem się o istnieniu odwrotnej notacji polskiej i poznałem fascynującą historię języka, który był mi dotychczas całkowicie obcy. Zgrabność, elegancja i logika Fortha mnie urzekły, szczególnie w zestawieniu z językami takimi jak Cobol, które również wtedy zgłębiałem :). Szkoda, że wówczas w żadnym "studiu komputerowym" czyli u piratów nie można było tego języka dla Atari kupić.

Książki Poznajemy FORTH nie udało mi się znaleźć w sieci, zupełnie inaczej niż "Asembler 6502" tego samego autora. Pewnie spowodowane to było niewielką popularnością Forth-a w Polsce, szczególnie w porównaniu z asemblerem. Ale co się odwlecze to nie uciecze.



Oto napisał do mnie kolega Supaplex, który podesłał ślicznie wykonany PDF z książki Ruszczyca oraz komentarz: "Komputer Atari wiele lat temu był moim pierwszym komputerem, Basic przestał mi wystarczać po dwóch miesiącach, szukając innego języka znalazłem książkę o Forth Jana Ruszczyca. Pomimo zmiany kilku komputerów i faktu, że nie nadaje się on dla większych komputerów, sentyment dla tego języka pozostał. Ostatnio robiąc porządki w swoich archiwach natrafiłem na moje pierwsze zmagania z OCR`em. Być może warte są umieszczenia w archiwum na pamiątkę czasów, gdy komputery były fajne.

PS. fig-forth znajduje się zasobach archiwum atarionline.pl. Pusta pętla w Forth w czasie 100 przerwań wykonuje się ponad 3000 razy:

DECIMAL
: TEST 0 20 C! 0 BEGIN 1 + 20 C@ 100 > UNTIL . ;
TEST


Nie jest to "Action!", ale zabawa jest niezła."


Aby umożliwić tą niezłą zabawę, o której pisze Supaplex, prezentuję pliczek z książką. 220 stron lektury. Fiszka później.
Cosi 2009-07-06 12:14:23

Wielkie dzięki!

marekp 2009-07-06 14:32:39

"...będziemy u nas szeroko korzystać z komputerów 8-bitowych, bo nie wyrzucimy ich przecież w pełni sprawnych na złom."
Ehhh...
Dzięki. Zawsze mnie ciekawiło co to za język.

immolator 2009-07-06 16:52:34

Dzięki za książkę!
Czy może są gdzie dostępne źródła do gier Rolanda Pantoły? Albo może ktoś je chociaż widział? ;-) Forth wydaje się fajnym "hakierskim" językiem, ale grafikę i np. UI w gierkach trzeba by już pewnie traktować czystym asemblerem.

Kaz 2009-07-06 18:03:03

marekp - i czyz nie pozostalo to prawda? Nikt nie wyrzuca 8-bitowcow na zlom, w najgorszym razie laduja na Allegro :)

PS. Dla przypomnienia cykl Rolanda Pantoly o Forth zaczal sie tutaj: http://tajemnice.atari8.info/1_92/1_92_forth.html