Dziedzictwo kulturowe cz.III by Kaz 2010-01-06 13:30:22

Nasze wysiłki, aby zebrać i zachować jak najwięcej materiałów z polskiej, chlubnej przeszłości komputerowej zostały zauważone także na stronie Polskie Piśmiennictwo Naukowe i Techniczne on-line. Motorem tego przedsięwzięcia, powstałego w zeszłym roku, a mającego ambicję skatalogowania polskich cyfrowych zasobów piśmienniczych z zakresu techniki (katalog dziedzinowy), jest pan Włodzimierz Wypych. Pozwolę sobie zacytować zamieszczony tam miły fragment, który dotyczy naszego serwisu:

"Polecamy uwadze archiwum miesięcznika Komputer , który dokumentuje kawałek polskiej informatyki w jej najszerszym, popularnym wydaniu. Staranność, z jaką to archiwum zostało utworzone – a utworzone zostało przez amatorów spod znaku Atari – żywo kontrastuje z nędznymi szczątkami, jakie pozostały w Sieci po fachowych pismach informatycznych, o które nikt dotąd nie zadbał, a w każdym razie nie ich wydawcy. Spróbujmy, idąc za przykadem "amatorów" z « atarionline.pl » , odtworzyć cyfrowe archiwa pism profesjonalnych – Maszyn Matematycznych, Informatyki, PCKuriera, NetForum i innych, które są istotnymi ogniwami naszej tradycji technicznej."



Korzystając z okazji zapraszam do katalogu HiNT (Historia, Nauka, Technika), gdzie, podaję za stroną, "odnotowywane są dokumenty historyczne polskiego piśmiennictwa naukowego i technicznego odszukane w bibliotekach i archiwach cyfrowych, a mianowicie:
Staramy się nasz katalog systematycznie rozbudowywać i aktualizować, aby mógł z czasem pełnić rolę niezawodnego przewodnika bibliograficznego (a raczej "netograficznego") i służył pomocą w badaniach historycznych.

Poza informacją bibliograficzną i adresem sieciowym (URL) dołączamy do not katalogowych spisy treści, opinie recenzentów, komentarze, a niekiedy także fragmenty wybrane z publikacji. W założeniu katalog HiNT ma zdawać sprawę ze stanu digitalizacji dokumentów źródłowych polskiego piśmiennictwa naukowego i technicznego oraz najpilniejszych zadań w tym zakresie. Cieszy nas, że ten zamysł spotkał się z życzliwym przyjęciem w środowisku bibliotekarzy cyfrowych (...). Jesteśmy wdzięczni za wszelkie uwagi dotyczące katalogu HiNT, jego zawartości i użyteczności. Zapraszam do współpracy. Przedsięwzięcie oparte jest na licencji Creative Commons BY-NC-SA."


Na stronie możemy wyszukiwać interesujące nas pozycje na różne sposob, a to przez archiwum, w którym się znajdują, a to przez typ publikacji; jest też katalog czasopism oraz lista nieobecności czyli propozycje ważnych pozycji w polskim piśmiennictwie technicznym, które nie mają jeszcze wersji cyfrowej.

Poprzednie części cyklu "Dziedzictwo kulturowe":
część pierwsza
część druga
P 2010-01-06 17:58:28

Pytanie - nie zwiazene z tematem. Ile zostalo wyprodukowanych na swiecie Atari 65XE? [mam problemy ze znalezieniem danych, a ciekawi mnie to]

mono 2010-01-06 18:19:42

Fajny ten hint - najstarsze książki mają z 1534 roku :)

Kaz 2010-01-07 03:30:32

P - nie ma dokladnych danych na ten temat, sa rozne szacunki. Najwlasciwszy znany mi czlowiek do odpowiadania na takie pytania to Micheal Current, ktory zbiera fakty o przeszlosci firmy Atari:
http://mcurrent.name/atarihistory/