Więcej spotkań... by Kaz 2010-04-05 16:09:58

Wraz z nadejściem półglobalnego ocieplenia czyli wiosny, rozpoczął się też sezon na zloty, czego efektem był ostatnio choćby multiplatformowy Forever 2010. Miłośnicy tematu demosceny w natarciu, także ci atarowscy, bo zauważyłem, że temat sceny ostatnio jest poruszany na AOL wyjątkowo często. Kolega Tomasz "Irwin" Bogdanowicz zapuszcza żurawia w stronę innych komputerów, zaglądając spektrumowcom, komodorowcom i innym scenowcom przez ramię i od pewnego czasu prezentuje relacje z wydarzeń 8-bitowych na Forum Atarum:

8bit Scene News #1
8bit Scene News #2
8bit Scene News #3
8bit scene-org-awards-2008

Przypominam też, że mamy na stronie informator o zlotach, spotkaniach, zjazdach i zajazdach - w postaci banerów i krótkich fiszek z nazwą, terminem i miejscem, gdzie ma się odbyć dana impreza. Jeżeli ktoś chce poinformować o wydarzeniu wartym odwiedzenia przez Atarowców, czy szerzej - retromaniaków, zachęcam do podsyłania informacji. Im wcześniej jest znana data imprezy tym łatwiej potencjalnym uczestnikom zarezerwować urlop, dni wolne, etc. Przedstawiam kilka tych miejsc, które brzmią najbardziej interesująco dla Atarowca z Polski:



1. Grzybsoniada, Polska



W obecnej chwili jest zaproszenie na kolejny kameralny zlot Atarowców Grzybsoniada organizowana przez Macieja "Grzybsona" Grzybka, który odbędzie się od 30 kwietnia do 3 maja 2010 roku w Częstochowie. Na zlot przybywało w poprzednich edycjach około 30 osób, więc jest to spotkanie, jak napisałem, raczej kameralne, ale ma to też swoje zalety. Rok temu udało mi się przekonać Grzybsona, że warto spróbować wyrobić sobie tradycję organizowania konkursu programistycznego. W zeszłym roku taka edycja była po raz pierwszy. Tegoroczny regulamin wygląda tak:

1. Tematem konkursu jest napisanie dowolnej gry na komputer Atari XL / XE, w dowolnym języku programowania.
2. Do gry musi być załączone źródło gry! Gra zostanie opublikowana jako open source. (W ten sposób konkurs będzie miał także wymiar edukacyjny).
3. Muszą być co najmniej niż 3 prace, żeby konkurs się odbył.
4. Praca musi być opisana w pliku DOC (nazwa pracy, autor(zy), ew. kontakt z nimi).
5. Środki pieniężne przeznaczone na nagrody zostaną podzielone między zwycięzców.
6. Autor nie musi być na zlocie (to znaczy, że możecie przywieźć prace kumpli, którzy nie mogli przyjechać), ale w tym przypadku autor, jeśli wygra, nie otrzyma nagrody (przynajmniej tej pieniężnej). Jeżeli praca będzie miała kilku współautorów, to odbioru nagrody wystraczy obecność jednego z nich.
7. Wszyscy uczestnicy zlotu są w jury.
8. Autor może poprosić o wstrzymanie publikacji pracy na okres do 3 dni od momentu zakończenia zlotu, celem dokonania poprawek w pracy i przygotowania wersji finalnej. Jeżeli po tym okresie wersja ostateczna nie zostanie dostarczona, wersja wystawiona na konkurs zostanie upubliczniona.

Szczegóły techniczne:
1. Gra ma być pisana dla procesora 6502. Używanie nielegelnych rozkazów procesora 6502 jest zakazane. Dopuszcza się wykorzystanie dodatkowej pamięci w PortB (brak ograniczeń ilościowych). Nie może jednak używać oddzielnego dostępu dla CPU/Antica (jak w 130 XE albo w Compy Shop). Muzyka w grze może być w Stereo.
2. Wybór języka programowania pozostawia się autorowi pracy. Jednakże, jesli dany język wymaga obecności specjalnego cartride'a, powinien on być dostarczony na zlot, ewentualnie gra powinna być skompilowana, aby uruchomić ją bez cartridge'a.
3. Dopuszcza się wykorzystanie cudzych fragmentów kodu, grafik, motywów muzycznych, pod warunkiem uwzględnienia źródła zaczerpnięcia tego elementu w pliku tekstowym dołączonym do gry.


To tyle regulaminu, na koniec jeszcze mapa z lokalizacją:


Wyświetl większą mapę



2. NOMAM, Niemcy



W pobliskich (dla niektórych) Niemczech też odbywają się spotkaniach retromaniaków spod znaku Atari. Nie ma tam typowych atarowskich zlotów demosceny, ale jest działający klub ABBUC (Atari Bit Byter User Club), którego członkowie organizują różne spotkania dla miłośników 8-bitów i ich rodzin. Bywają kilkuosobowe mikrospotkania - odpowiedniki naszych sztabów, ale są też i większe imprezy. Ciekawy zrobił się NOMAM czyli Not Only Marvelous Atari Machinery, który odbywa się w Friedrichstadt. Obecny szef działu software'owego Gunnar Kanold stara się rozbudować imprezę, w zeszłym roku był nawet konkurs, dzięki czemu zlot wygenerował nam, co chwalebne, programy na Atari. Zobaczymy, co będzie w tym roku. Zlot odbędzie się w dniach 23-25 kwietnia 2010 roku.


Wyświetl większą mapę



3. Atariada, Czechy



"Atariada" organizowana jest od 1996 roku przez klub atarowców z Prościejowa (czeska nazwa - Prostejov) i Ołomuńca (po czesku - Olomouc), prowadzi ją Zdeněk Burian. Spotkanie ma charakter demoscenowy, ale nie ma nigdy zorganizowanego planu działań czy programu imprezy - organizatorzy zdają się na żywioł i wszystko robione jest w miarę potrzeb. W tym roku odbędzie się między 10 a 11 kwietnia 2010 roku.


Wyświetl większą mapę


4. Outline 2010



To impreza bardziej dla "dużych" Atarowców czyli zwolenników Atari ST, chociaż mocno obecny, jak na prawie wszystkich dużych party dla 16-bitowców, jest także pecet. Co ciekawe, pojawiały się tam produkcje nie tylko na Atari Falcona czy ST/STE, ale także na... Atari 2600. Dlaczego by nie miało pojawić się coś na Atari XL/XE? Wszystko zależy od uczestników. Impreza ma miejsce od 29 kwietnia do 2 maja 2010 roku w Eersel w Holandii, niedaleko Eindhoven. Największy zlot o atarowych korzeniach. Wykupiono juz 90 ze 100 miejsc noclegowych (można je rezerwować w obniżonej cenie tylko do 22 kwietnia) zapewnionych przez organizatora, więc można się spodziewać, że wszystkich gości będzie o wiele więcej, bo są też wejściówki jednodniowe, bez noclegu.


Wyświetl większą mapę



5. Platariada, Czechy



Druga impreza w Czechach odbędzię się między 11 a 13 czerwca 2010 roku w Czeskich Budziejowicach. Kto ma blisko do Czech może połączyć sprawy atarowskie ze zwiedzaniem miejsca narodzin słynnego piwa. Klimat miejsca zlotowego zbliżony do ogródków działkowych Grzybsoniady.


Wyświetl większą mapę



6. Fujiama, Niemcy

Na przełomie miesięcy wakacyjnych, między 30 lipca i 1 sierpnia 2010 roku, a więc w tym samym czasie co zlot w Głuchołazach, odbędzie się Fujiama w Legenfeld w Niemczech:



Zazwyczaj pojawia się tam około 30-50 osób, w tym roku prawdopodobnie będzie nieco więcej osób i organizatorzy wynajęli większe pomieszczenie. Spotkanie nie ma dedykowanej strony, informacje tutaj przygotował Mirko Sobe (autor znanego programu "Boss-X").


Wyświetl większą mapę



7. Głuchołazy, Polska



Również na przełomie lipca i sierpnia (30 lipca - 1 sierpnia) odbędzie się kolejny zlot w Głuchołazach, organizuje je Rysiek Mauersberg. Największa obecnie impreza atarowska w Polsce, gdzie przybywało ostatnio około 70-90 osób. Zastąpiła słynne zloty w Ornecie, podobny "hardcorowy" poziom :). Miejscem spotkań jest sala gimnastyczna. Zaletą są też walory wypoczynkowe miejscowości.


Wyświetl większą mapę



8. Retro-Boerse, Niemcy



Jest toż ciekawa impreza dla chcących kupić/sprzedać oprzyrządowanie i oprogramowanie związane z grami na stare komputery i konsole, Retro-Börse odbywające się przez jeden dzień, w Bochum w Niemczech. Poniżej podaję link do przykładowego filmiku z poprzednich edycji, żeby było można zorientować się jak to wygląda:


Wyświetl większą mapę





9. JHV



To duża impreza klubu ABBUC, doroczny zjazd członków klubu, przyjeżdza ich zazwyczaj około setki. Oprócz załatwiania formalności klubowych jak głosowania nad składem zarządu czy budżetem jest też część otwarta dla wszystkich. Są prezentacje programów i sprzętów zgłoszonych do konkursu ABBUC, jest też miejsce targowe, gdzie prezentują się członkowie klubu ze swoimi zbiorami. W tym roku spodziewać się należy szczególnych atrakcji, ponieważ klub obchodzi 25-lecie istnienia.


Wyświetl większą mapę



Po więcej informacji odsyłam do informacji nad banerami, na pasku po prawej stronie strony AtariOnline.pl - są linki. Bardzo mile widziane dodatkowe informacje, wrażenia, zdjęcia - jeżeli ktoś ma to niech się podzieli. Ponadto warto też informować, jeżeli ktoś się wybiera na jakiś zlot, bo może uda mu się znaleźć towarzysza podróży albo zebrać większą ekipę.
Kaz 2010-04-05 18:03:40

Od Grzybsona: "Dzięki za notkę o zlociku na atarionline. Przy okazji wyszło na jaw, iż Mapy Google mają mały problem z numerami ulic w tej okolicy, gdyż pokazują adres Olsztyńska 166 trooochę obok. Poprawne współrzędne tego adresu to: 50.80125,19.148166. Trzeba to poprawić, by nie wprowadzić ludzi w błąd."

Fandal 2010-04-05 21:01:23

Atariada 2010 is not held in Prostejov but in Olomouc. Please check http://atariada.prostejov.cz for more info. BTW, Majerove Street in Prostejov is the place where Zdenek Burian lives but Atariada was usually held in Hana restaurant...

RYSIEK_M 2010-04-06 09:43:20

Proszę poprawić mapę lokalizacji party
http://maps.google.pl/maps?hl=pl&lr=&um=1&ie=UTF-8&q=g%C5%82ucho%C
5%82azy+zesp%C3%B3%C5%82+szk%C3%B3%C5%82&fb=
1&gl=pl&hq=zesp%C3%B3%C5%82+szk%C3%B3%C5%82&
hnear=g%C5%82ucho%C5%82azy&cid=0,0,325976921
0934786608&ei=eeW6S932DtqkOO7OnIQI&sa=X&oi=l
ocal_result&ct=image&resnum=1&ved=0CAoQnwIwA
A

RYSIEK_M 2010-04-06 09:45:42

http://www.zsglucholazy.wodip.opole.pl/www/strona.htm

pin 2010-04-08 23:32:33

.. a tu jeszcze party w Krakowie :P :)