Wieści z Lublina i okolic by Kaz 2010-04-20 12:09:41

Najpierw o tym, co było. Otóż 13 i 14 kwietnia w Radzyniu Podlaskim odbyły się zapowiadane na AtariOnline.pl warsztaty z archiwistyki cyfrowej. Oprócz około 50 studentów i studentek archiwistyki i zarządzania dokumentacją z Lublina, Torunia, Siedlec, Warszawy, Białej Podlaskiej oraz Chełma obecne było Atari STE, które jako przykład "antycznej" technologii komputerowej zaprezentował nasz korespondent Grzegorz Gałęzowski.



Jak podaje strona Archiwum Państwego, gdzie można zobaczyć więcej zdjęć z warsztatów impreza była wielowątkowa: "Pierwszego dnia uczestnicy mogli wysłuchać trzech referatów oraz wziąć udział w dwóch prezentacjach multimedialnych. Dr Dariusz Magier z APL wygłosił referat pt. „Archiwistyka wobec wyzwań świata cyfrowego”, którym zaprezentował główne problemy związane z archiwizacją informacji w formie elektronicznej oparte na doświadczeniach państw zachodnich, zwłaszcza USA, Australii, Kanady. Artur Rogalski z Archiwum Państwowego w Siedlcach zajął się kulturowymi wyzwaniami archiwistyki, czyli postrzeganiem archiwów i archiwistów przez świat zewnętrzny oraz sposobami popularyzacji dziedzictwa archiwalnego. Dr Artur Górak z UMCS przedstawił wymagania podmiotów gospodarczych wobec elektronicznych narzędzi zarządzania dokumentacją. Prezentacja Grzegorza Gałęzowskiego, informatyka z Archiwum Państwowego w Lublinie, dotyczyła sposobów skutecznego przechowywania zasobów cyfrowych. Uczestnicy warsztatów mieli również możliwość zapoznania się z krótką historią komputeryzacji oraz elektronicznych nośników informacji. Z kolei Rafał Magryś zaprezentował budowę archiwum elektronicznego na przykładzie swojej macierzystej placówki, czyli Narodowego Archiwum Cyfrowego. On również poprowadził część warsztatową spotkania, która odbyła się drugiego dnia. Uczestnicy warsztatów mogli zapoznać się z funkcjonowaniem Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej."

Grzegorz informuje, że pod koniec miesiąca prawdopodobnie odbędzie się dodatkowe spotkanie ze studentami na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tam będzie wykład o historii internetu, metodach wyszukiwania informacji, poruszane będą takie tematy jak Google hacking, emotikony jako system wizualnej komunikacji, wizja przyszłości internetu (antycypacje Grzegorza), trendy informatyczne na 2010 czyli głównie augmented reality. Ale także wprowadzenie w system obiegu dokumentacji elektronicznej i pracy grupowej, który wykorzystuje się w archiwum, System Archiwum Depozytowego oraz genealogia genetyczna - projekt Genographic. Będzie pokaz sprzętu 8-bit, prezentacje z wczesnej ery internetu, wizualna prezentacja działania robotów sieciowych i inne ciekawostki.

Grzegorz podesłał też informację o zbliżającym się zebraniu naukowym w lubelskim Archiwum Państwowym, na które - przypominam - jest wstęp wolny:



Zbliża się też VII Lubelski Festiwal Nauki (18-24 września 2010 roku), na którym może również być ciekawie dla miłośników retrokomputerów. Będziemy o tym informować w miarę poznawania szczegółów.
solo/ng 2010-04-20 16:32:24

offtopic: o atari :)

http://polygamia.pl/Polygamia/1,96455,7792579,Opowiesci_z_krypty__W_czasie
_terazniejszym.html