Nowe stare książki by Kaz 2010-10-24 21:06:28

Nowe pozycje (ale stare książki) w Bibliotece Atarowca:

1. Mapa pamięci 2.0

Pan Henryk Karpowicz, autor kilku gier na Atari, jeden z najstarszych polskich atarowców, podesłał do Biblioteki Atarowca cyfrową wersję książki Mapa pamięci 2.0 Andrzeja Leszczyńskiego, opublikowaną w maju 1988 w Warszawie. Pierwszy rzut oka sugerowałby, że chodzi o kolejne tłumaczenie klasyku Ian Chadwicka "Mapping The Atari" z 1982 roku, ale lektura przedmowy ujawnia, że jest to autorskie dzieło:

"(...) Dlaczego więc napisałem stereotypową mapę pamięci, zamiast opisać pracę systemu operacyjnego? Powód jest niezwykle prosty, żeby zapobiec rozpowszechnianiu tego, co nazywane jest "ATARI - mapa pamięci". Szczęśliwcy, władający językiem angielskim siegają zwykle po oryginalny "Mapping the ATARI". Większość bazująca na języku polskim zdana jest na łaskę tłumacza, który - przy nieznajomości pracy systemu operacyjnego ATARI i przy braku zunifikowanego, zrozumiałego słownictwa informatycznego - popełnia dzieło, za które niech dziękuje Bogu, że nie został do tej pory zlinczowany.



Napisałem tę książkę niejako pod presją ludzi pracujących z komputerami ATARI (...). Mapa pamięci komputera ATARI, napisana przez Iana Chadwicka w 1982 roku, która stała się pierwowzorem poniższej publikacji, próbowała zapełnić już nie lukę, ale przepaść dzielącą ludzi próbujących programować w BASICu od ludzi, tworzących procedury maszynowe na poziomie systemowym - i za to należy jej się miejsce na piedestale. Moja mapa pamięci ATARI nie jest tłumaczeniem - jest próbą naprawienia kilku błędów Chadwicka, próbą innego sposobu wytłumaczenia pracy systemu, próbą połączenia podstawowej wiedzy o programowaniu systemowym, o elektronicznych układach cyfrowych i możliwości hardware ATARI z pokutującym schematem mapy pamięci w postaci spisu danych bazowych systemu operacyjnego (...)"

I jeszcze komentarz od pana Henryka: "Książka była drukowana w formacie A5, prawdopodobnie na drukarce komputerowej, co widać na niektórych stronach (tam, gdzie drukarka ukośnie pociągneła papier. Celowo tego nie prostowałem."



2. Kyan Pascal

Pascal był swego czasu bardzo popularnym językiem komputerowym, nic dziwnego, że i na Atari powstały jego implementacje, wśród których "Kyan Pascal" wiódł przewodnią rolę. W katalogu użytków mamy trochę dyskietek pascalowych, a do tego podręcznik w języku angielskim. Dzięki Zenonowi Rakoczemu przybyła teraz instrukcja w języku polskim, z 1987 roku.





3. MSX Logo

Grzesiek Gałęzowski podesłał podręcznik dla systemów MSX o programowaniu w języku Logo. Nie związane bezpośrednio z Atari, ale z przykładów programów da się korzystać. Książkę napisali Magdalena Długozima i Adam Jeske, a wydana została przez Zespół Szkół Elektronicznych w Zielonej Górze. Podręcznikowi towarzyszył cartridge z MSX Logo, produkowany przez Zakład Elektroniczny Infortech.





Wszystkim podsyłającym materiały dziękuje, już zamieściłem je w Bibliotece Atarowca.
GZP 2010-10-24 23:26:38

Miałem mapę pamięci pana Leszczyńskiego (nieco inaczej wyglądała okładka) - jest świetna.

Kaz 2010-10-25 03:13:03

W BA mamy tlumaczenie "De Re Atari" Andrzeja Leszczynskiego.

Koksiarz 2010-10-25 11:00:12

Kyan Pascal - 404 file not found

Kaz 2010-10-25 12:13:13

Link poprawiony, juz dziala.