Szkolenie z Addy cz.I by Kaz 2011-03-25 20:13:54

Dostaję trochę zapytań na temat serwisu scenowego ADDA ("Atari Demoscene DAtabase"). Jest to pierwsza i jedyna baza danych o scenie Atari, która w zamierzeniu ma być czymś podobnym do komodorowskiego serwisu CSDB. Niestety, nie jest to rozwiązanie autorskie, o kształcie którego sami decydujemy. Skorzystaliśmy z gotowego, darmowego silnika Gallery2 i w jego ramy próbujemy wtłoczyć scenowe produkcje. Silnik Gallery2 nie jest tak łatwy w obsłudze i intuicyjny jak Gallery3, ale za to ma więcej modułów, które były nam potrzebne (na przykład możliwość oceniania prac). W przyszłości, jeżeli Gallery3 się rozbuduje o potrzebne moduły to możliwa będzie migracja. Na razie jest jak jest i lepiej nie będzie. Ale można za to lepiej poznać możliwości, które mamy... Postanowiłem więc od czasu do czasu publikować krótkie opisy ADDA. Dzisiaj o kategoriach w bazie.

Przypomnę, że nasza dziewczynka Ada wygląda tak:



Co oznaczają poszczególne kategorie dostępne pod ikonami (ikony rysowałem ja w programie "Crack Art" na emulatorze ST)?



HOT STUFF - tutaj powinny trafiać wszystkie nowe pozycje dodane do bazy. Nie tylko z nowych zlotów. Jeżeli ktoś dodał materiały do starszych galerii (np. Quast 1995) to powinien też poinformować nas o tym w dziale "gorącego towaru". Najlepiej by oczywiście było, gdyby to automat wstawiał tu wszystkie nowości z bazy, ale na razie taka funkcja nie działa.



PHOTOS & MOVIES - tutaj można dorzucać zdjęcia z różnych wydarzeń scenowych albo okołoscenowych. Oczywiście dotyczących społeczności miłośników Atari. Zdjęcia, podobnie jak inne materiały scenowe gromadzone są w grupach zwanymi albumami (ang. album). Obecnie jest sporo zdjęć od TDC, trochę od Kaza, Fox-1 i Innuendo.



PEOPLE - w zamierzeniach jest tu miejsce na prezentowanie ludzi sceny i ludzi spoza sceny, ale związanych z Atari. Aktualnie jest tam pięć osób wstawionych testowo, ale KAŻDY zarejestrowany juzer może sobie tam zrobić własną autoprezentację.



EVENTS - to miejsce na informowanie o zlotach. Szczególnie organizatorzy zlotów i wszelkich sztabików powinni pomyśleć o wpisach w tym dziale.



SCENE GRAPHICS - to sztandardowa kategoria bazy. Właściwie dla tej kategorii powstała cała baza danych. Wspólnie z Irwinem dodaliśmy grafiki praktycznie z wszystkich istniejących w historii zlotów Atari, te 400 sztuk wymagało przeogromnej pracy wykopaliskowej. Teraz dużo udziela się tam Piesiu, dodając najnowsze dzieła.



OTHER GRAPHICS - jest tu miejsce na grafikę pozakonkursową, spoza zlotów. Na przykład na grafikę Ooza z gier, na kolekcję grafik Grassa, a także na podkategorię "References and Inspiration" gdzie można zobaczyć podpórki, z których korzystali autorzy grafik.



SCENE MUSIC - jak sama nazwa wskazuje, kategoria ma zawierać muzykę z różnych kompotów scenowych. W tej chwili jest tam tylko album z muzyką z konkursu ogłoszonego na AtariOnline.pl w 2009 roku.



OTHER MUSIC - podobny podział jak przy grafice, tutaj trafia muzyka spoza konkursów i kompotów oraz wszelkie inne muzyczki z Atari, na przykład z gier. W tej chwili jest tam pustka.



DEMOS & INTROS - dział, który obok graficznego jest najważniejszą kategorią w bazie danych. Nad dodawaniem materiałów pracował tu właściwie tylko Irwin. Z powodu ogromu pracy wciąż jeszcze nie jest to archiwum kompletne.



OTHER SOFTWARE - istnieją takie programy, które nie działają na Atari, ale są ściśle scenowe. Na przykład pecetowski "Graph2Font" czy "Raster Music Tracker". I to dla nich powstało to miejsce.



PAPERS - ta kategoria stoi obecnie prawie pusta, ale w zamierzeniu ma tam być miejsce na scenową działalność papierniczą - choćby okładki magazynów dyskowych czy rysunki osób ze sceny. W tej chwili testowo jest tam "Moje Atari".



MISCELLANEOUS - w tej kategorii można upchać wszystko, co nie mieści się gdzie indziej. W tej chwili są tam namiary na strony internetowe. Zachęcam do umieszania tam info o swoich, atarowskich stronach.

Zachęcam do pomocy w dodawaniu materiałów. Scena Atari nigdy nie miała zbiorczego archiwum swoich osiągnięć i trzeba nadgonić lata zaniedbań. Irwin dodał kilkaset wpisów, przygotował materiały, segregował, opisywał. Były okresy, gdy dodawanie zajmowało mu po kilkanaście godzin dziennie. Ja również spędziłem przy tym sporo godzin. Więc wiem, że jest to ogromna, żmudna i mało efektowna praca. Ale jeśli nie my to nikt za nas tego nie zrobi. A praca rozłożona na więcej osób na pewno pójdzie szybciej. Z góry za dodawanie materiałów dziękuję!
as... 2011-03-25 22:32:09

Fajne "ikonki"

booker 2011-03-25 23:39:36

Hmm, brakuje mi możliwości komentowania prac (chyba, że mnie ominęło). Skoro wspomniałeś CSDb - gro życia tego portalu to rozmowy w komentarzach. Fajne to jest.

Ogólnie jak to było z CSDb pewnie i ADDA poczatkiem będzie świecić pustkami, z autorów CSDb podśmiewano się, że gdzie mogą nagabują ludzi by zakładali konta i uploadowali stuff. Ale powoli (po paru latach) portal stał się miejscem centralnym sceny C64.

Gdzieś wspominane było zachęcanie do działania na scenie - nie ma nic lepszego, niż taki scenowy portal właśnie.

Kaz 2011-03-26 09:14:17

Booker - przytoczona przez Ciebie historia z CSDb jest dokladnie tym, o czym mowil mi Irwin i przyczyna, dla ktorej ADDA powstala: skupia ludzi zainteresowanych scena, daje im mozliwosc poznania wszystkiego co wyprodukowala scena - wszerz i wzdluz :). W takim serwisie najwazniejsze sa dwie rzeczy: komentarze i glosowanie na prace i obie sa dostepne w ADDA.

Mozna komentowac po zarejestrowaniu sie. Jak na razie to ja tam dodalem najwiecej komentarzy, ale z czasem mam nadzieje, ze to sie rozrosnie.