Nowe SIO2SD by Larek 2012-10-15 11:38:03

SIO2SD jest znane użytkownikom Atari od dawna. To znakomite urządzenie, którego autorem jest Jakub Kruszona-Zawadzki doczekało się kolejnej wersji – tym razem zrobionej przez naszego kolegę Lotharka, który znany jest z produkcji różnych interfejsów i rozszerzeń nie tylko do Atari, ale również do innych 8 i 16-bitowych platform. Już jakiś czas temu otrzymałem nowe SIO2SD do testów i postanowiłem podzielić się z Wami wrażeniami z użytkowania tej nowej wersji interfejsu.

MAŁE JEST PIĘKNE

Lotharek zgodnie z obowiązującym trendem całkowicie przeprojektował płytkę starego SIO2SD i zastosował montaż powierzchniowy. Elementy elektroniczne przeznaczone do takiego montażu powierzchniowego charakteryzują się niewielkimi wymiarami, co pozwoliło zmniejszyć wymiany całego interfejsu oraz obniżyć koszty jego produkcji. W tej chwili interfejs jest niewiele większy od wyświetlacza LCD, który wchodzi w skład SIO2SD.



CO NOWEGO?

Użytkownikom poprzedniej wersji SIO2SD sprawiały kłopot drobiazgi, takie jak umieszczenie slotu na karty z tyłu urządzenia czy złącze na kabel połączeniowy z przodu obok przycisków sterujących. Lotharek usunął te wady. Teraz mamy złącze na kabel SIO z tyłu rządzenia, a slot na karty i przyciski w jednym rzędzie z przodu. Od razu zrobiło się przejrzyście i wygodnie. Interfejs wreszcie doczekał się otworów montażowych, o które tak usilnie od dłuższego czasu prosiłem. W tej chwili zamocowanie płytki do jakiejś obudowy nie powinno już nastręczać tylu problemów.

Oczywiście nowy interfejs całkowicie bazuje na pomyśle starego, więc jest z nim kompatybilny. Lotharek tylko przeprojektował płytkę, choć słowo „tylko” nie oddaje oczywiście ogromu pracy, którą włożył w ten projekt.

Poniżej możemy zobaczyć różnicę pomiędzy nową (z lewej) a starą (z prawej) wersją interfejsu.

 

PRZED URUCHOMIENIEM

SIO2SD to interfejs pozwalający na wczytywanie gier/programów na Atari 8-bit poprzez port SIO z kart SD/MMC, a tym samym musimy go podłączyć w Atari do złącza SIO. Ponieważ urządzenie, które otrzymałem nie było wyposażone w kabel, więc musiałem go sobie zorganizować sam. Do interfejsu posłużył mi kabel z wtyczką, który został wymontowany z uszkodzonego magnetofonu.

Nowa wersja interfejsu w odróżnieniu od poprzedniej ma inne złącze pozwalające na podłączenie kabli. Moim zdaniem to dobra zmiana. Obecnie do podłączenia przewodu SIO wystarczy mały śrubokręt. Wcześniej nie było to takie proste.


Drucików w kablu SIO mamy kilka, więc trzeba wiedzieć, jak je podpiąć.



Tu niestety musiałem zajrzeć do instrukcji. Tak, Lotharek przygotował nawet instrukcję w formacie PDF, która w prosty i przystępny dla osób znających język angielski (!) opisuje, co i gdzie mamy podłączyć. Szkoda, że nie ma wersji dla mnie…


Wszystko byłoby piękne, gdyby nie to, że opis w instrukcji dotyczy podłączenia interfejsu do gniazda SIO w komputerze. Niby w czym problem? Ano w tym, że przecież SIO2SD nie podłączamy za pomocą kabla z gniazdem SIO od wewnątrz komputera! My potrzebujemy tak naprawdę schematu podłączenia kabla SIO z interfejsem! A precyzyjne mówiąc potrzebujemy schematu połączenia SIO2SD z wtyczką SIO. Oczywiście dla osób montujących interfejs wewnątrz Atari taki opis się przyda, ale większość będzie raczej próbować do interfejsu podłączyć kabel SIO (najczęściej wyciągnięty z magnetofonu).


Cóż było robić? Musiałem zajrzeć na kilka stron internetowych, gdzie opisane było gniazdo SIO od strony zewnętrznej komputera i według tych oznaczeń podłączyć kabel SIO do urządzenia. Żeby ułatwić przyszłym użytkownikom życie, zaznaczyłem na poniższym zdjęciu połączenia, które należy wykonać.


Ponieważ połączenia wewnątrz wtyczki SIO w kablu od magnetofonu różnią się nieco od połączeń Atari ze stacją dyskietek (a przecież SIO2SD to taki sprzętowy emulator stacji dyskietek), wiec należało dokonać co najmniej jednej zmiany w układzie kabelków. Otóż kabelek podłączony do pinu numer 8 gniazda odpowiadał za sterowanie silnikiem magnetofonu, co w chwili obecnej nie jest nam potrzebne. Potrzebne nam jest natomiast podłączenie interfejsu do pinu numer 7 gniazda, co odpowiada sygnałowi COMMAND wykorzystywanemu w komunikacji ze stacją dyskietek. Zmiana ta jest konieczna do prawidłowego działania SIO2SD. Ja osobiście dodatkowo wypiąłem jeszcze kabelek z pinu numer 11 gniazda, który to przekazywał sygnał audio z magnetofonu do Atari. Sygnał ten nie jest wykorzystany przez stację dyskietek i wolałem, żeby drugi koniec kabla przez przypadek nie spowodował jakiegoś zwarcia, gdyż nie jest on do niczego podłączony. Oczywiście można go całkowicie wyciąć i wtedy nic na pewno się nie stanie. Ja go przełożyłem z pinu 11 do pinu 6 (masa).



URUCHOMIENIE

SIO2SD podłączamy do Atari i włączamy…


Ładnie. W oryginalnej wersji firmware’u powinna pojawić się informacja o wersji oprogramowania. Tu mamy adres strony WWW Lotharka. Rozumiem taką zmianę, ale informacja o wersji firmware’u jest dość istotna i dobrze byłoby, żeby też się wyświetliła. Jak się później okazało, interfejs jest wyposażony w najnowsze oprogramowanie.



PRYWATNIE

Większość osób, które znam, wykorzystują SIO2SD w postaci interfejsu zewnętrznego. Ja natomiast od dawna działam z SIO2SD wbudowanym do wnętrza Atari. W takiej sytuacji wyświetlacz jest całkowicie zbędny. W przypadku chęci montażu nowego interfejsu do wnętrza widzę kilka drobnych problemów. Wydaje mi się, że podłączenie przewodów od przycisków, które przecież trzeba wyprowadzić na zewnątrz, może być lekko utrudnione z uwagi na bardzo małe pola lutownicze, w które trzeba będzie się podpiąć. To samo dotyczy diod świecących. W tym przypadku miniaturyzacja utrudniła mi sprawę. Oczywiście nie znaczy, że są to problemy nie do rozwiązania, ale jednak w tych dwóch przypadkach poprzednia wersja była wygodniejsza. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie na płytce goldpinów (takich, jak do wyświetlacza lub złącza programatora), które umożliwiłyby proste podłączenie dodatkowych przycisków (przymocowanych do obudowy Atari) oraz zewnętrznych LED-ów. To taka moja prośba na przyszłość, gdyby ktoś jeszcze chciał robić kolejną wersję płytki.

SAMO ŻYCIE

Interfejs SIO2SD wyprodukowany przez Lotharka działa bez zarzutu. Używałem go korzystając zarówno z wyświetlacza LCD, jak i bazując na konfiguratorze (również z fizycznie wyjętym LCD). Różne systemy i różne prędkości transmisji – nigdy nie napotkałem na jakiekolwiek kłopoty. Z czystym sumieniem mogę polecić nową wersję interfejsu, a w zasadzie nowej płytki z interfejsem, którą serwuje nam Lotharek.





WADY:

xeen 2012-10-15 12:53:18

bardzo fajny materiał, dzięki!

xmgatz 2012-10-15 15:49:42

Dokładnie na bazie tej wersji SIO2SD od Lotharka powstała moja przeróbka XC12 opisana w tym wątku: http://atarionline.pl/forum/comments.php?DiscussionID=2110&page=1#Item_25

MaW 2012-10-15 22:30:59

quote:

● małe wymiary


- to znaczy jakie ? X x Y x Z ?? czy dam rady założyć do XC12 zamiast kasety ?
quote:

kabelek z pinu numer 11 (...) przełożyłem z pinu 11 do pinu 6 (masa).

no to mam nadzieję, że zrobiłeś to przez rezystor 4K7 ohm.

Lotharek... 2012-10-15 23:21:19

moje sprostowania :

- MAW - ludzi nie poznajesz - dwa razy ci na moto kiwalem i ryczalem CZESC
- LArek - zlacza ledow sa na pcb
- MAW - Larek mial na mysli wtyczke ;-)
- cena - 70 pln + pobranie 17
- beda dostepne na SV2012

_larek 2012-10-15 23:34:25

@MaW:
- małe , tj. 85mm x 50mm x ok.25mm z LCD lub ok.12mm bez LCD
- Lotharek wyjaśnił sprawę z wtyczką

@Lotharek:
- czy złącza do LED to te oznaczone JP1-3? Jeśli tak, to bajeczka :). Pozostaje jeszcze to samo zrobić dla przycisków (w zasadzie to tylko 6 pinów, a jeśli masa LED i przycisków to jedno i to samo, to na upartego wystarczy 5).

PS.
Nie mogę dodawać komentarzy pod swoim nickiem. Co jest?

lotharek.. 2012-10-16 00:57:02

Larek - 6 ! diody nie sa podlaczone do masy a do atmegi..jp1-jp3 - masz racje

MaW 2012-10-16 07:39:45

Lothar :D, raz mnie przestraszyłeś, bo sięzastanawiałem co to za mafioso mnie zaczepia i jak Ci odkiwałem to już byłeś daleko :P. Drugi raz Ci ręką nawet machnąłem, więc nie mogłeś nie zauważyć. A skoro tak wcześnie z roboty wracasz to może jakieś piwko co ? Fest masz naprzeciwko to do domu nawet na czterech trafisz ;-).

MaW 2012-10-16 07:43:17

No i @Larek, dzięki za info o wymiarach - szkoda, że się jeszcze zamiast kasety nie zmieści :( ale jest już światełko w tunelu - trzeba sobie będzie zmodyfikowaną klapkę zrobić, która w XC12 i tak jest "elementem wymiennym" ;-).

Dracon 2012-10-16 09:23:51

W tym obszernym opisie brakuje pewnej jednej, istotnej dla zwyklego uzytkonika, kwestii - za ile bedzie to cudo w wersji gotowej z obudowa i kablem SIO - czyli do uzywania od zaraz?
Oby (znow) cena nie byla zaporowa... :|

xmgatz 2012-10-16 10:00:37

Na SV2012 będę miał ze dwa trupy XC12 (CA12) do oddania, więc gdyby ktoś potrzebował kabelków albo obudowy to coś się znajdzie.

Lotharek.. 2012-10-16 10:49:26

cena atari party w obduwie jest stala - 220 pln i czy jest zaporowa ? hmm.. zalezy kto jak wycenia swoje 2h pracy, kabel z wtyczka sio, koszt frezowania obudowy jak i jej samej...

xmgatz 2012-10-16 11:08:30

Mi zrobienie swojej od XC12 zajęło 3 wieczory. Fakt, że nie jestem mistrzem w tego typu pracach, robię to wolno i bez pośpiechu, ale szczerze mówiąc cena 220 zł od Lotharka wydaje się przy tym naprawdę niska. Tym bardziej że w tej cenie dostajesz jeszcze kabel i obudowę więc to nie jest dodatkowe 150 zł tylko za robociznę.

Darque 2012-10-16 14:58:44

micro cudeńko :) . Do Lotharek : na SV2k12 będą dostępne od ręki czy zamawiać trzeba wcześniej ?? Na 150 % wezmę 1 szt.

nosty 2012-10-16 19:45:50

Cholera, to jest tak male ze fajnie by sie wpasowalo w obudowe 130XE wraz z wyswietlaczem. Ale wtedy wlasnie zlacze karty powinno byc NA GORZE! :)

Scalak 2012-10-16 21:27:30

Lotharku kiedyś pisałem do Ciebie w sprawie ewentualnego przesłania do mnie 1MB (SMD) do montażu (bez kości pamieci) ale nie odpisałeś :( Za ile (o ile) byś to mógł dla mnie zrobić ?

tdc 2012-10-16 21:39:03

Tu mogę powiedzieć jedynie że małe jest piękne;)

wiecz0r 2012-10-17 09:39:18

Tia... niektórzy faceci tak to kobietom tłumaczą 8-D

Maciek 2012-10-17 19:52:31

Cena ma region-locka :(

jhusak 2012-10-18 02:38:07

Małe, owszem, małe, ale nie tak małe, jak mogło by być!

Że zacytuję.

tdc 2012-10-18 04:17:35

@wieczór:

He he, no ładnie;) Mnie to nie dotyczy bo ostatnio nie mam czasu na kontakty z kobietami więc nie muszę się wysilać na reklamowanie sprzętu:D

Ale zawsze mnie zadziwiały wyniki badań, okazuje się że chyba wszędzie na świecie, gdy zapytamy się faceta (nawet przyjaciela) jak sobie radzi to powie że jest super, a nawet zacznie opowiadać o jakiś tam swoich podbojach. Natomiast jak się zapytać kobiet to się okazuje że większość mężczyzn sobie kompletnie nie radzi.
Pomijając kwestię tego że kobiety jakby z marszu są na gorszej pozycji (przynajmniej statystycznie) to pytam: jak to możliwe że mamy taką różnicę w ocenie faktów?? :P

Lotharek... 2012-10-18 07:58:57

@jhusak: takie mialo byc - poczatkowo myslalem o 24*42 mm z malym lcd na tasiemce 22*48mm - ale wygoda zabawy z tym urzadzeniem byla...ZNIKOMA

atari class 2012-10-18 10:52:21

ładne to sio2sd od lotharka. jednak do developmentu (pc-atari) lepiej nadaje sie klasyczne sio2pc !

mono 2012-10-18 16:11:41

A właściwie, to czemu by nie zintegrować z tym klasycznego sio2pc? Np. z kabelkiem usb jak jest w io-boardzie?

wiecz0r 2012-10-19 15:46:09

Zintegrować można, z tym że raczej dobudować, bo to zupełnie osobne urządzenie chyba. Trzeba by na nowo zaprojektować raczej.

sOnar 2012-10-20 20:54:49

Odczyt to ma burza ale zapis łoj.... ziewam...