"Graph2Font" po liftingu by Kaz 2012-11-12 01:20:18

Sztandarowy program Tomasza "TeBe" Bieli czyli program graficzny do grafiki małego Atari Graph2Font po raz kolejny przeszedł mały lifting, został poddany kosmetycznym zmianom wyglądu. Po uruchomieniu programu od razu zauważamy po prawej stronie nowy pasek z ikonkami. Co dociekliwsi zauważą też inne logo programu.



Zmiany przygotowałem na prośbę Tebego, który po rozbudowie opcji w "Graph2Font" potrzebował także nowych ikonek do ich obsługi. Korzystający z tego programu odnotowali zapewne, że tymczasowo w poprzedniej wersji zamiast nowych ikon były powtorzone ikonki dyskietki, wyjątkowo nieczytelne rozwiązanie.



Oczywiście moja propozycja jest mocno kontrowersyjna, bo ikonki są wyłącznie czarno-białe, a wiadomo, że w epoce 32-bitowej grafiki, Windowsów i MacOS-ów ludzie przywykli do ikonek błyszczących, polakierowanych, truekolorowych. Moje były rysowane oczywiście w programi "Crack Art" (Atari ST), przez co nawet kolorowe logo nie przekracza liczby 16 kolorów :). No i nie wiadomo, czy zaproponowane przeze mnie symbole są czytelne. Jakby co - zmiany są możliwe.

Znaczenie ikonek:

Dyskietka o rozmiarze 5,25 cala z etykietą ALL to oczywiście symbol zapisu obrazka w postaci plików ALL, FNT, SCR.

Dyskietka o rozmiarze 5,25 cala z etykietą ASM to symbol zapisu obrazka w postaci pliku ASM, H, PMF, FAD.

Ten symbol oznacza przejście do menu "Edit Bitmap", gdzie mamy narzędziownię do rysowania.

Edycja kolorów w menu "Edit Colors" symbolizowana jest przez trzy wiaderka z farbami.

Malarska paleta reprezentuje "Edit Pallete" czyli miejsce do ustawiania dostępnych dla rysunku barw.

Mapa kolorów dotyczy tylko trybu VBXE. Nie można jej używać do rysunków dla Atari bez karty graficznej, stąd domyślnie w trybach GTIA jest wyłączona (ikonka jest poszarzała).

Oczywiście duszek symbolizuje "Edit PMG" czyli edycję grafiki graczy i pocisków, zwanych w skrócie duszkami.

Po kliknięciu tych literek zobaczymy znaki, z jakich składa się rysunek.

Ten symbol literek z kluczem oznacza przejście do edytora znaków "Edit Charset".

Z kolei rastrami manipulujemy po wybraniu tej opcji.

Z tej ikonki korzystamy jeżeli chcemy przełączyć się między ekranem głównego rysunku, a rysunkiem pomocniczym.

Tego symbolu chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, służy do pracy z powiększonym rysunkiem.

Nowa, niepodległościowa, bo z 11 listopada, wersja tradycyjnie na tej stronie.
Wieczór 2012-11-12 11:36:22

Nie uważam żeby czarno-białe ikonki były mocno kontrowersyjne w tym konkretnym przypadku. Raz że ikonka ikonką jest a Atari nie ma rozdzielczości peceta - czytelność. Dwa mając na ekranie jednocześnie jeszcze obrazek , paletę i kolorowe ikonki można świra dostać a nie popracować :) Mi się podoba, jest czytelnie i elegancko.

Wieczór 2012-11-12 15:37:02

No i nagadałem głupot przecież to jest na peceta nie na Atari :D Ale i tak czarno-białe ikonki uważam za dobry pomysł.

0xF 2012-11-12 16:29:51

Monochromatyczne ikony są jak najbardziej na czasie - patrz Windows 8.

oczywiscietekla 2012-11-12 17:15:10

http://www.gry.pl/gry/pacman/pacman.html

oczywiscietekla 2012-11-12 17:17:15

http://www.ask.com/web?l=dis&o=100000027cr&qsrc=2869&gct=kwd&q=pac%20man%20online

atarak 2012-11-13 09:11:48

Prosto i schludnie. Podoba się.

FLY 2012-11-13 15:33:47

hmmmm.......

nodez 2012-11-13 20:05:02

eleganckie conajmniej

nosty 2012-11-13 20:57:25

Jestem pod wrazeniem! tez zawsze uwazalem ze funkcjonalnosc jest wazniejsza od wygladu, ale dopracowanie interfejsu bardzo bylo g2f potrzebne.
Dzieki!

tdc 2012-11-14 15:53:43

@0xF czy sugerujesz że Microsoft lub Windows, tworzą lub wyznaczają rynkowe trendy?

Wieczór 2012-11-14 18:17:49

@tdc: czy się to komuś podoba, czy nie, tu nie ma co sugerować - tak po prostu jest :) Oczywiście nie jako jedyni, ale jako jedni z niewielu.

tdc 2012-11-14 20:19:56

To chyba mnie coś ominęło, co takiego Microsoft/Windows wytworzyli i wyznaczyli jako rynkowy trend?

Muffy 2012-11-14 23:34:43

Microsoft: sposoby na wykorzystywanie konkurencji pod pozorem współpracy, po to by wydać produkt (windows) zawierający elementy wymyślone przez konkurencję. (Apple,IBM).

tdc 2012-11-14 23:56:04

...można jeszcze wymienić Xerox, Sun Microsystems, Atari i wiele innych. Pytanie co oni wymyślili, co się przyjęło?

Wieczór 2012-11-15 02:40:21

Całą masę rozwiązań w graficznym obiektowym interfejsie użytykownika. Np. drag and drop jest z tego co się orientuję ich pomysłem.

@Muffy: Apple też niczego rewolucyjnego jeszcze nie wymyślił. Kopiują garściami od innych jak i Microsoft, wprowadzając swoje modyfikacje. Pomysł na system okienkowy Jobs wziął wprost od Xeroxa, dlatego Apple przegrało proces z Microsoftem.

Wszyscy kopiują i to jest ok, bo jak coś jest dobre to należy to powielać a nie wymyślać koło. Projektowanie interfejsu użytkownika to spora nauka, mało ma wspólnego z radosną twórczością i lepiej jest skopiować od tych, którzy poświęcili lata na badania i ulepszanie niż promować własny standard, który np. nie jest funkcjonalny albo ludzie są nie przyzwyczajeni.

tdc 2012-11-15 03:44:28

Wracając jeszcze to tego co wymyślał MS lub kopiował, to warto wspomnieć o internecie, Bill Gates miał pomysł na własną infostradę (czy jak to się nazywało), jednak nikt tego nie widział na oczy oraz nie używał do dziś (mimo to Bill nazywał się w wywiadach wynalazcą, pewnie prochu :P). Gdy zaczęli się w latach 90 faktycznie obawiać internetu to z szaleństwem w oczach i głowach rywalizowali na rynku przeglądarek. W czasie gdy MS wymyślił że wprowadzi na rynek darmową przeglądarkę (która faktycznie była do niczego w pierwszych wersjach), to Google myślało jak zarabiać pieniądze na internecie, po wielu latach zarzekania się w końcu stwierdzili że też chcą tak zarabiać i stworzyli Bing.
Jeszcze inną kwestią jest pomysł aby wejść na rynek konsol do gier, który kosztował ich wiele bo pierwsza wersja nie przynosiła zysków.
itp. itd. itp. itd. ...


@Wieczór, DnD nie został ani wymyślony ani wprowadzony przez MS, nie wiem kto go wymyślił (pewnie Xerox) ale nie oni bo jeszcze nie istnieli (Bill był uczniem):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Przeci%C4%85gnij_i_upu%C5%9B%C4%87

bo w Atari ST DnD był już w 1985 roku (system w wersji 1.0), a Microsoft Windows dopiero w wersji 3.x pojawił się szczątkowo (ale nie działał bo tam jeszcze nie było pojęcia pulpitu, ikonki kosza itp.), a lepiej działał dopiero w Windows 95 (i to był faktycznie pierwszy system obsługujący DnD).

Następna kwestia interfejs użytkownika w Windows w żadnym wypadku nie jest obiektowy, programowało się go od czasu powstania MFC obiektowo, ale sam w sobie nie był. Jeśli chodziło Tobie o obiekty graficzne to MS zawsze był za konkurencją, przykładowo w Amidze mieliśmy animowane ikony programów, w MS przez "wieki" ikonkę można było jedynie zaznaczyć (jakiś dodatek do Windows to chyba zmieniał w latach 90).

> Apple też niczego rewolucyjnego jeszcze nie wymyślił.

Cytat z książki Ja, Steve:
"Nie będziemy w tym pierwsi, będziemy najlepsi."
(str. 17)

> Jobs wziął wprost od Xeroxa, dlatego Apple przegrało proces z Microsoftem.

Takie małe sprostowanie: Apple miało do GUI prawa więc wytoczyli proces MS, a tamci go przegrali, dopiero po latach przegryźli temat i w końcu wygrali. Ale biorąc po uwagę wszystkie ich sądowe sprawy to raczej należy to traktować jak odebranie praw Applowi niż wygraną bo mieli rację (bo nie przypominam sobie aby kiedykolwiek mieli:P)

> Wszyscy kopiują i to jest ok, bo jak coś jest dobre to należy to powielać a nie wymyślać koło.

Dlatego się pytam gdzie jest coś przełomowego co stworzył MS? Przykładowo jaką przełomową technologię sprzętową lub programową chce od nich kupić Google? Czy chcą do Gmaila wprowadzić coś przełomowego z MS bo inaczej wypadną z rynku?

> Projektowanie interfejsu użytkownika to spora nauka

Tak zgadzam się, nazywa się ergonomią i w mojej ocenie jeśli ktoś bardzo skrzywdził interfejsy użytkownika to mistrzem na świecie jest tutaj właśnie Microsoft (okienka zawsze przesłaniające inne, wyskakujące co chwilę dziwne informacje i tysiąc jak nie milion innych przykładów).

> lata na badania i ulepszanie niż promować własny standard

Ale właśnie to robi Microsoft i to jakoś im nie wychodzi.

> albo ludzie są nie przyzwyczajeni.

Tu się z Tobą w 100% zgadzam, ale to właśnie MS jest firmą która na siłę użytkownikom wciska nowy interfejs w prawie każdym nowym systemie Windows, kto dziś pamięta gdzie szukać ustawień np. sieci 5 systemów temu? Albo jaką krzywdę zrobili wszystkim naukowcom i innym pisarzom w zmianie interfejsu swojego Office ? Dla ludzi po 50 ten interfejs jest wielką krzywdą, a nie ulepszeniem (nie mówiąc o tym że mniej więcej od tamtej pory ich Office przestał stabilnie działać i zrobili kampanię "madzia łać" która starała się zakrzyczeć fakty).

mgr_inz_rafal 2012-11-15 08:58:32

@tdc: Dlatego się pytam gdzie jest coś przełomowego co stworzył MS?

Otóż zapominasz kolego o "wyszukiwawczym psie" dostępnym w Windows XP :) Nie wspominając już produktu "Microsoft BOB" :)

tebe 2012-11-15 11:18:51

można być odtwórczym i zarazem odkrywczym, to że ktoś coś opracuje jak Xerox nie znaczy że będzie potrafił to sprzedać, dział badawczy Xeroxa zaprojektował taki interfejs graficzny, podobnie jak myszkę, problem w tym że nie wiedzieli jak to wykorzystać, dla nich była to ciekawostka, taki Bill czy Steve mieli grupę docelowych odbiorców dla takiego "wynalazku"

Wieczór 2012-11-15 11:35:23

Ja nie mówię że Microsoft stworzył coś przełomowego. Ja mówię, że to co tworzą jest naśladowane - w tym sensie kreują trendy.
Nauka o projektowaniu interfejsów użytkownika jest specyficznym działem ergonomii i nazywa się z ang. HCI (Human Computer Interaction).

Co do obiektowości - interfejs Windows zawsze był obiektowy jak i cały Windows. Dzięki temu można było w ogóle stworzyć API. To że te obiekty mało potrafiły początkowo - nie ma znaczenia. Dzięki temu dość prosto MS rozbudowywał interfejsy o nowe cechy.

A czy ich interfejsy są dobre czy złe? Kwestia gustu i przyzwyczajeń. Na pewno są coraz lepsze. To nieprawda że okienka zawsze przesłaniają pozostałe, to zależy od programisty, można uzyskać bezwzględnego topa. Ja wiem, że skądinąd bardzo dobry GUI w OsX jest koszmarem dla kogoś kto dotąd używał Windowsa :)

ripek 2012-11-15 13:18:52

W trybie zoom przydało by się rysowanie linii np.z Shiftem tak jak w Photoshope. I przełączanie się miedzy widokami pmg/bmp. Brakuje mi też klawisza z łapką do ustawiania pozycji rysunku, w Photoshope
była to Spacja. Fajnym rozwiązaniem był by klawisz który pokazywał by dymki wszystkich pmg.
Oczywiście może to wszystko już jest a ja nie wiem ;)

ripek 2012-11-15 13:31:49

Zapomniałem aby dodać wczytywanie ataroskich fontów i pisanie nimi.

Chyba że też się jakoś to da zrobić, a ja się motam ;)

tebe 2012-11-15 21:17:35

oj ripek My tutaj nie na temat, a Ty na temat :)

aktualnie tylko fontami zainstalowanymi w Windows można pisać, Twoje pomysły zostaną dopisane do listy życzeń

brx 2012-11-16 01:23:50

A u mnie o dziwo wreszcie g2f zaczął działać poprawnie pod Wine bez żadnych graficznych artefaktów :) Choć bardziej wygląda mi to na poprawki w Wine czy systemie operacyjnym, bo starsze wersje o dziwo też chyba zaczęły działać normalnie...

klaus 2012-11-17 16:10:14

oba archiwa 7z sa uszkodzone na stronie g2f?

tebe 2012-11-17 17:11:57

sprawdzałem oba, z HDD i po ściągnięciu ze strony, są sprawne, 7Zip 9.20 nie wykazuje żadnych problemów, jeśli już jakieś błędy powstały to podczas ściągania

MD5 dla spakowanego pliku FULL eb9e9359b72043095a33c48cca544499

MD5 dla spakowanego pliku LITE
a6867eff820a940b978ec4aca1e45763

MD5 tworzone z poziomu Total Commandera

tdc 2012-11-18 07:43:34

@tebe, oczywiście się z Tobą całkowicie zgadzam, lecz my tu rozmawiamy o wynalazczości itp. a to co Ty napisałeś jest bardziej z punktu widzenia marketingu, sprzedaży itp. Dlatego zgadzam się bo trudno się nie zgodzić skoro piszesz o faktach.

Jeśli już to Steve Jobs zdecydowanie bardziej potrafił coś sprzedać, bo wspomnijmy jak duże pieniądze od kilku dekad wydaje Microsoft na promowanie swoich produktów (co oczywiście przyniosło pewne rezultaty). Na YT można sobie zobaczyć reklamy MS z lat 80, w roku 1995 Windows miał kampanię najdroższą na świecie, dziś też w kółko w TV leci reklama Windows 8. Przy takiej kasie muszą być jakieś rezultaty, jednak niekoniecznie takie jakie powinny.


Oto kilka cytatów z książki "ja, Steve", są nieco stronnicze ale trudno się z nimi nie zgodzić:

- "Jedyny problem z Microsoftem polega na tym, że im po prostu brakuje dobrego smaku. Nie mówię o szczegółach, tylko o ogólnym podejściu. Chodzi mi o to, że oni nie tworzą oryginalnych pomysłów i właściwie nie wnoszą pierwiastka kulturowego do swoich produktów. (...) problem z tym, że oni wypuszczają na rynek produkty naprawdę trzeciorzędne." (1996)

- "(...) Moim zdaniem firma ta nie wcieliła się w rolę agenta doskonalenia świata, agenta przyszłej rewolucji. Japończyków np. zwykło się oskarżać o pospolite kopiowanie innych (...) Potem jednak osiągnęli wyższy poziom zaawansowania i zaczęli tworzyć innowacje. (...) Tego samego nie można powiedzieć o Microsofcie." (2011)

- "Mogli skopiować Maca (..) Był łatwym łupem. To zadziwiające, że Microsoft potrzebował 10 lat, żeby zdobyć tak łatwy łup. (...)" (2011)

- "(...) Można by wydać miliardy dolarów na budowanie marki, osiągając efekt gorszy, niż w przypadku Apple (...) W Apple chodzi o ludzi nieszablonowych, którzy dzięki komputerom chcą zmieniać świat, którzy chcą dokonać czegoś wartościowego, a nie po prostu zrobić to, co do nich należy." (1997)

- "Przejrzysta i łatwa do zrozumienia organizacja, wysoki poziom odpowiedzialności. (...)" (1998)

- kluczowe w mojej ocenie: "(...) dzięki istnieniu odpowiedniej kultury, przekonani o możliwości swobodnego wyrażania swoich zdecydowanych poglądów - mogą zgłaszać weto (...)" (1997)

Cytując to miałem na myśli, że Bill Gates jest znany z tego że już na wejściu wrzeszczał na swoich pracowników "w życiu nie widziałem czegoś głupszego" (przypomina mi to wypisz wymaluj AtariArea).

- "Nie będziemy w tym pierwsi, będziemy najlepsi." (2010)

- "Jakość ma zdecydowanie większe znaczenie niż ilość. (...)" (2006)

i na koniec:

- "Innowacyjność odróżnia lidera od naśladowcy."


@Wieczór
> Ja mówię, że to co tworzą jest naśladowane - w tym sensie kreują trendy.

Ja nie mówię że nie, ale co konkretnie jest naśladowane ?

> Co do obiektowości - interfejs Windows zawsze był obiektowy jak i cały Windows.

Nie był, programowało się go obiektowo za pomocą jak mówiłem MFC.

> A czy ich interfejsy są dobre czy złe? Kwestia gustu i przyzwyczajeń.

W większości przypadków pewnie tak, choć ja mam odmienne zdanie.

> To nieprawda że okienka zawsze przesłaniają pozostałe, to zależy od programisty, można uzyskać bezwzględnego topa.

Tak i nie znam drugiego systemu który miał takie problemy, a to właśnie Windows miał z tym problem, po raz pierwszy chyba w win 95 lub 98. I tu właśnie kulała pomysłowość MS, bo okienka przesłaniające wszystko inne zaprzecza najważniejszej zasadzie GUI że możemy sobie złapać co chcemy.

> Ja wiem, że skądinąd bardzo dobry GUI w OsX jest koszmarem dla kogoś kto dotąd używał Windowsa :)

No tak, ale to już jest kwestia przyzwyczajeń itp. (z czym się z zasady nie walczy)

tebe 2012-11-18 12:00:38

Pong Atari też nie był odkrywczy ani pierwszy http://pl.wikipedia.org/wiki/Magnavox_Odyssey

tdc 2012-11-19 03:37:53

Oczywiście, nawet wiąże się z tym ciekawa historia (czasami o tym wspominam na prelekcjach), dlatego znów się z Tobą zgadzam, fakty są proste: Pong nie był pierwszy, Atari 2600 też nie było pierwsze (ale się ostało w przeciwieństwie do konkurencji) itp. ale czy można z tego powodu Atari zarzucać brak innowacyjności, kreatywności? Tym bardziej, że tworzenie gier ma w sobie silny pierwiastek kopiowania pomysłów (nieco o tym pisze w swojej książce Piotr Mańkowski).

ooz/agenda 2012-12-02 22:02:33

no offence ale:
lifiting nie użyteczny dla mnie kompletnie i nie funkcjonalny - i raczej się do tego nie przyzwyczaję - ( a w ogóle to był mało potrzebny - lepiej dodać np. przybory rysowania pod lupą )
opcja select znowu nie działa .
- i mam wrażenie że lifting się podoba osobą które mało co z g2fa korzystają