Polcon 2013 - program naszych atrakcji by TDC 2013-08-16 00:30:41

Już za kilkanaście dni rozpoczyna się w Warszawie Polcon 2013. W ramach tegorocznej edycji szykuje się bardzo bogate (ZX) spektrum atrakcji, ponad tysiąc punktów programu przez 4 dni, aż sześciuset twórców, w tym i my;)


Tutaj jest link do ostatniej naszej informacji. Tym razem mamy szczegółowy plan atrakcji rozpisany na dni, sale i godziny.

Nasze atrakcje retro zostały podzielone na dwa działy, w pierwszym pomieszczeniu odbywać się będą wykłady, spotkania i pokazy. W drugiej sali zebrane będą wszelkiego rodzaju komputery i konsole, udostępnione one będą do grania i programowania;) oraz będzie też kilka unikalnych maszyn - jako wystawa.

Oto program pierwszej sali:

Czwartek 29 VIII: "Dzień z Demosceną" ;)







lp. godzina tytuł i autor tematyka
1 16:00 - 17:00 Pokaz dem demoscena, wszystkie platformy
2 17:00 - 18:00 Pokaz produkcji demoscenicznych z Atari Falcon 030 demoscena, Atari
3 18:00 - 20:00 Niezwykła multimedialna architektura Atari XL/XE demoscena, Atari, informatyka
4 20:00 - 21:00 Amiga to jest to! gry, demoscena, Amiga, biznes
5 21:00 - 22:00 Video games + crazy + Sikor - Paweł "Sikor" Sikorski gry, zabawa


Piątek 30 VIII + Noc z Demosceną










lp. godzina tytuł i autor tematyka
1 10:00 - 13:00 Pokaz dem demoscena, wszystkie platformy
2 13:00 - 14:00 Zagwozdki twórcy gier mobilnych - Paweł Jastrzębski gry, informatyka, biznes, tworzenie gier, urządzenia mobilne, wszystkie platformy
3 14:00 - 16:00 Historia gier 3D: część II - Tomasz Cieślewicz gry, możliwość grania, arcade, biznes, informatyka, Atari
4 16:00 - 17:00 Komputery Apple - prawdziwy geniusz czy dobry marketing. Historia firmy, historia produktów i produkty nieudane - Piotr "Yako" Wasiak Apple, biznes, informatyka
5 17:00 - 18:00 Amiga to jest to! Amiga, demoscena, gry, biznes
6 18:00 - 19:00 Video games + crazy + Sikor - Paweł "Sikor" Sikorski gry, zabawa
7 19:00 - 22:00 SF w pierwszych grach komputerowych - Tomasz Cieślewicz i Paweł "Sikor" Sikorski Gry, gry arcade, możliwość grania, biznes, Atari
8 22:00 - 4:00 Noc z Demosceną - Bartek "V0yager" Dramczyk demoscena, Amiga, Commodore, Atari, ZX Spectrum


Sobota 31 VIII:











lp. godzina tytuł i autor tematyka
1 10:00 - 11:00 Gry tekstowe - wczoraj - Paweł Schreiber gry, biznes, wszystkie platformy
2 11:00 - 12:00 Multiboard - to bring people together and have a lot of fun - Stefania Tempłowicz, Tadeusz Makuch, Aleksandra Olejniczak, Bartosz Matuszewski gry, urządzenia mobilne, biznes
3 12:00 - 13:00 Klimaty salonów arcade i giełd komputerowych – tego się nie zapomina! - Robert "Łapusz" Łapiński gry, arcade, biznes, informatyka
4 13:00 - 14:00 Hakowanie to zabawa w psychologa - najciekawsze przypadki hakerstwa - Piotr "Yako" Wasiak informatyka, psychologia
5 14:00 - 15:00 Gry tekstowe - dziś - Paweł Schreiber gry, biznes, wszystkie platformy
6 15:00 - 17:00 Nowe wspaniałe światy – dystopie w grach wideo - Paweł Schreiber gry, wszystkie platformy
7 17:00 - 18:00 cykl "Początki polskich gier komputerowych": Ewolucja, czyli jak indyk został dinozaurem a dinozaur indykiem - Dariusz Żołna gry, biznes, Atari, urządzenia mobline, tworzenie gier, wszystkie platformy
8 18:00 - 20:00 cykl "Początki polskich gier komputerowych": Spotkanie z Tomaszem Mazurem biznes, gry, Atari,
9 20:00 - 22:00 Demoscena - cyfrowe graffiti - Bartek "V0yager" Dramczyk demoscena, wszystkie platformy


Niedziela 1 IX:




lp. godzina tytuł i autor tematyka
1 10:00 - 12:00 Urok starych komputerów na podstawie 8-miobitowego Atari - Paweł "Sikor" Sikorski i Tomasz Cieślewicz Programowanie, gry, Atari, informatyka
2 12:00 - 14:00 Amiga - fantastyczna przyjaciółka na całe życie - Bartek "V0yager" Dramczyk Gry, Amiga, Demoscena


Podsumowując, czwartek jest dniem poświęconym demoscenie, mamy wiele pokazów dem, prezentacji oraz wykład techniczny połączony z pokazami i demonstracjami o co chodzi w programowaniu małego Atari. Dodatkowo z piątku na sobotę odbędzie się Noc z Demosceną.


Piątek i sobota to dni poświęcone w głównej mierze grom, historii gier, tworzeniu gier oraz ludziom którzy się tym zajmują od dawna. Mamy dwa wykłady dotyczące tworzenia współczesnych gier, trzy (w tym dwa duże) wykłady dotyczące dawnych gier znanych z automatów arcade, Atari, Commodore i innych. Prezentacja "SF w pierwszych grach komputerowych", jest analizą i przekrojową demonstracją wczesnych gier ze wszelkich platform (głównie wymienione), będą też one udostępnione podczas wykładu (podobnie jak w trakcie Pixel Heaven) dla uczestników.


W sobotę odbędą się 3 wykłady naszego gościa specjalnego Pawła Schreibera, który szczegółowo omówi najciekawsze zagadnienia związane z grami, które były ważnymi krokami w rozwoju tego przemysłu. Szczególną uwagę zwróci na gry tekstowe. W wykładzie pt. "Nowe wspaniałe światy – dystopie w grach wideo", będzie dowodził że gry wideo są jednym z najlepszych mediów, w których można budować mniej i bardziej fantastyczne dystopie.


Oto gry jakich omówienia i demonstracji możemy się spodziewać w naszych wykładach i pokazach poświęconych tym tematom:
- Computer Space (arcade)
- Space Invaders (arcade+Atari)
- Asteroids (arcade+Atari)
- STAR WARS
- Gyruss (arcade+Atari)
- I, Robot (arcade)
- Moon Patrol (arcade+Atari)
- Phoenix (arcade)
- Rescue on Fractalus / Behind jaggi lines
- Atomic Robokid (arcade)
- R-Type (arcade)
- Commando (arcade+Atari)
- Arkanoid (arcade+Atari)
- Vanguard
- Zaxxon
- Starquake
- Zybex
- Robbo
- A.D. 2044
- Kolony + Kolony 2106
- A Mind Forever Voyaging
- Suspended
- Planetfall
- Cyborg

Może to się wydaje dużo, ale możecie mi wierzyć, że przez te 6 h zademonstrowane będzie znacznie więcej fajnych klasycznych gier ;)



Jak widać mocnym akcentem będą gry automatowe oraz oczywiście postaraliśmy się o dużo gier dla Atari, ale oczywiście są one często bardzo podobne do wersji z innych maszyn i o nich również chętnie będziemy mówić (ale skupimy się na wymienionych dla uproszczenia wykładu - no chyba że ktoś chce nam pomóc?).


Mamy trzech gości specjalnych, w tym dwóch którzy byli twórcami zalążków polskiego rynku gier. W sobotę mamy spotkania z Tomaszem Mazurem, który przez dwie godziny opowie o tym jak powstawały kiedyś gry dla Atari, jak powstawała jedna z pierwszych firm tworząca gry oraz jak się losy potem układały. Wystąpi też Dariusz Żołna twórca gier dla L. K. Avalon, między innymi bardzo sympatycznej platformówki Hans Kloss. Opowie on również o tym jak się kiedyś tworzyło gry dla Atari, ale też opowie o swoich obecnych doświadczeniach związanych z tworzeniem gier.


"Video games + crazy + Sikor" to dobrze nam znane zabawy wymyślane przez Pawła "Sikora" Sikorskiego. Punktem wyjścia będą klasyczne gry komputerowe jak np. Rescue on Fractalus, Pac-Man itp. jednak już On się postara abyśmy poznali te gry na nowo - bo tym razem to uczestnicy przejmą kontrolę nad tymi grami, a jedynymi wykorzystywanymi procesorami będą ich mózgi.

"Multiboard - to bring people together and have a lot of fun" to bardzo ciekawa prezentacja naszych gości z Poznania:



"Hakowanie to zabawa w psychologa - najciekawsze przypadki hakerstwa" to punkt programu prowadzony przez Piotra "Yako" Wasiaka, który jest miłośnikiem komputerów retro oraz informatyki. Postara się nam zarysować problemy związane z działalnością hackerów, zwróci uwagę że wcale nie trzeba specjalistycznych programów, algorytmów oraz wszechstronnej wiedzy informatycznej, aby osiągnąć cel. Bo jak mówi złota reguła, najsłabszym ogniwem jest zawsze człowiek.

Piotr przybliży również historię komputerów Apple, zastanowi się nad sukcesem produktów oraz skonfrontuje to z produktami nieudanymi. Zastanowi się także na czym polega geniusz tej firmy, może to tylko dobry marketing?


Do wykładów poświęconych Commodore Amidze, zaliczyć można trzy pokazy pt. "Amiga to jest to", "Demoscena - cyfrowe graffiti" oraz "Amiga - fantastyczna przyjaciółka na całe życie", które będzie prowadził między innymi Bartek "V0yager" Dramczyk - a tu już dodatkowe wyjaśnienia nie są potrzebne;)


Ciekawą nowością nawet dla stałych czytelników Atarionline może być wykład pt. "Urok starych komputerów na podstawie 8-miobitowego Atari", gdzie Paweł "Sikor" Sikorski będzie przybliżał frajdę jaką daje korzystanie z małego Atari. Jest to próba zainteresowania naszymi maszynami ludzi, którzy być może nigdy się z nimi nie spotkali. Powiem szczerze, że jestem tym bardzo zainteresowany, aż tak bardzo że dołączyłem do tego pomysłu i postaram się nieco go wesprzeć w tej zacnej roli.



Jak widzicie, tegoroczne atrakcje Polconu zapowiadają się bardzo interesująco. My zapraszamy do nas na nasze atrakcje, które będą się odbywać równolegle z innymi blokami tematycznymi związanymi z informatyką i grami - jest to tzw. blaszana arena (dla nas się to raczej źle kojarzy:P). Odbywać się tam też będą wydarzenia związane ze współczesnymi grami, komputerami i konsolami. Nie zabraknie też tematów związanych z tworzeniem gier współczesnych np. panele:
- "Nowości w branży gier"
- "O problemach branży gier"
- praca w branży gamdevowej oraz gamingowej


Zapraszamy już w czwartek 29 sierpnia o godzinie 16:00 do Politechniki Warszawskiej. Jak widzicie Polcon to wszechstronne, interesujące wydarzenie, gdzie Atari i inne komputery będą gościć tak licznie jak nigdy dotąd. Warto się tam pojawić i bawić razem z nami.


Jestem pewien że tak duże wydarzenie będzie obfitować w wiele fantastycznych zdarzeń, które długo będziemy pamiętać, gdzie będzie można poznać wielu interesujących ludzi, gdyż to nie są targi lecz właśnie konwent nastawiony na kontakty i społeczność. Od dawna panują tam np. specjalne sympatyczne reguły, które to ułatwiają np. każdy uczestnik od razu staje się naszym kolegą nawet jeśli go nie znamy. A jeśli się pogubimy to do naszej dyspozycji są zastępy gżdaczy (Wikipedia).


Aby wziąć udział w wydarzeniu należy się zarejestrować na tej stronie oraz uiścić stosowną opłatę, która umożliwia wzięcie udziału w dowolnie wybranych atrakcjach spośród ponad tysiąca.

Zapraszamy wszelkich miłośników gier i demosceny na Polcon 2013, a już niebawem więcej informacji o naszych atrakcjach.


Oto zestaw pomocnych linków:
- Główna strona Polconu 2013
- Stronka naszego działu na Facebooku
- Wątek na naszym forum
Gzynio 2013-08-16 09:02:33

W piątek w godz. 14-16 jest "Historia gier 3D: część II - Tomasz Cieślewicz", a kiedy będzie część pierwsza, bo nigdzie nie widzę w programie?

xeen 2013-08-16 10:15:58

bardzo ciekawie się zapowiada. Akcent Atari, widzę, mocny :)

Vasco/Tristesse 2013-08-16 12:32:55

Godzinowa rozpiska całości jest już gdzieś dostępna czy dostałeś tylko "swój" blok?

tdc 2013-08-17 02:11:36

Gzynio, ten punkt programu to taka zapchaj dziura, pies z kulawą nogą na to nie przyjdzie ;):)
Wykład ten w ciągu ostatnich 10 lat był wielokrotnie prezentowany w Warszawie, a konkretnie obie części.
Jednak ta część jest tak przygotowana, aby mogła funkcjonować samodzielnie, więc zapraszam wszystkich zainteresowanych ;)

A co do psów z kulawą nogą, to piątek rozpocznie się tak poważnie dopiero od około godziny 17:00, wcześniej być może że faktycznie będzie mało uczestników.


@Vasco, właśnie mi uświadomiłeś że to nie jest program od nich, tylko program od nas. Czyli algorytm ustawiający wykłady może je nam poprzestawiać, a to byłaby totalna katastrofa bo godziny są ustawione na styk dla wykładowców itp.

W każdym razie Polcon nad swoim programem obecnie pracuje.

mono 2013-08-19 14:09:33

Poniedziałek zaczyna się w sobotę.

tdc 2013-08-20 05:28:33

Po rozmowie z Sikorem, okazało się że jego punkt programu pt. "Urok starych komputerów na podstawie 8-miobitowego Atari" będzie miał bardzo mocny akcent growy, a dodatkowo będzie też stanowił wyzwanie dla uczestników.
Musimy pomyśleć, nad tym aby jakoś ten ważny aspekt jakoś wcisnąć do obecnego opisu oraz może też do tytułu, bo obecnie jest to nieco mylące.

Nie mniej zapowiada się bardzo ciekawie, a o reszcie dowiecie się już na miejscu bo to top secret... i to nie ten papierowy:P

tdc 2013-08-26 23:41:54

Nasze dwie sale znajdują się w budynku Wydziału Inżynierii Środowiska (tzw. "Festiwal kocioł"). Sala z wykładami nazywa się "PRetro" a druga to "Gralniomuzealnia". Będzie też małe stoisko retro w ramach stoiska pisma CHIP.