Gry z archiwów Roklan Corp. by Adam Wachowski 2015-06-14 21:15:54

Firma software'owa Roklan Corp. w pierwszej połowie lat 80. była znana z takich gier na 8-bitowe Atari, jak np. Wizard of Wor, Gorf czy Journey to the Planets. Użytkownik forum Atari Age ukrywający się pod nickiem _The Doctor__ ujawnił niepublikowane wcześniej prototypy gier tej firmy, opierając się na zawartości posiadanych przez siebie 8-calowych dysków, które pozostały z tamtych czasów.


Królik jest już na wyciągnięcie ręki

Gdy dobiegniemy do końca każdego odcinka drogi, pojawia się rozgałęzienie: widzimy troje drzwi i aby znaleźć się na właściwej trasie pościgu, musimy wybrać te ze wzorem niepasującym do pozostałych dwóch.


Który wzór jest inny?

Po 3 ukończonych rundach docieramy do upragnionej krainy czarów: pojawia się tęczowy ekran z napisem „Wonderland”, a po chwili znowu wracamy do pierwszego levelu.

Sterowanie:
- na drodze – prawo/ lewo,
- wybór drzwi – jeden z 3 odpowiednich kierunków (lewo/ góra /prawo) i naciśnięcie FIRE.

Oto filmik z Crazy Mace Race (w trybie demo, bez samej rozgrywki):


Plik z grą dostępny jest tutaj.



Prosta gra autorstwa Anthony'ego Webera, wzorowana na Asteroids: sterujemy statkiem kosmicznym i strzelamy do otaczających nas wrogich obiektów, które rozpadają się z każdym trafieniem. Nasze ruchy ogranicza pole gry, natomiast wszystkie „przeszkadzajki” znikające po jednej stronie planszy wyłaniają się po drugiej stronie.

Uwaga: nasze pociski, tak jak i nasz statek, również odbijają się od niewidzialnych ścianek i bardzo łatwo jest postrzelić siebie!



- SELECT pozwala na wybranie opcji dla dwóch graczy (grają na zmianę),
- START rozpoczyna grę.

W prototypie gry brakuje niestety obsługi dźwięków. Plik można pobrać stąd.



Nieco wcześniej, bo w listopadzie, _The Doctor__ zaprezentował prototyp gry dla dzieci, której bohaterem jest kaczor Donald. Sterowana przez nas postać musi odnaleźć w labiryncie 3 czapeczki swoich siostrzeńców i opuścić labirynt zanim zajdzie słońce. Przeszkadzają nam przeciwnicy, a drogę blokują przeszkody, które pokonuje się odpowiadając na zagadki – dostajemy pytanie w języku angielskim i mamy 3 szanse na poprawną odpowiedź (zawsze jest to jeden wyraz nie dłuższy niż 6 znaków).


Po zakończeniu gry rozpoczynamy zabawę od początku, zawsze w tym samym labiryncie (zmienia się tylko ułożenie czapeczek).

Gra może służyć do nauki angielskiego – warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z jego amerykańską odmianą, więc odpowiadajmy np. „ax” zamiast „axe”, „color” nie „colour”, „fall” nie „autumn”.

Oto filmik z fragmentem rozgrywki (niestety obraz jest słabej jakości):


Grę pobieramy stąd.
Faust 2015-06-14 23:52:49

No jasne, że jedyna słuszna odpowiedź u kaczora to... All Your Base Are Belong to Us

anon 2015-06-15 10:29:02

Wywiad z autorem:
http://www.digitpress.com/library/interviews/interview_anthony_weber.html