Konkurs ABBUC – programy narzędziowe by Adam Wachowski 2016-10-05 17:16:07


Już tylko kilka tygodni zostało do walnego zgromadzenia niemieckiego klubu ABBUC (Atari Bit Byter User Club), na którym ogłoszone zostaną wyniki konkursu programistycznego. W lipcu i sierpniu pisaliśmy już całkiem sporo o zgłoszonych grach, ale konkurs ABBUC to także programy użytkowe, często jednak pozostające w cieniu reszty zgłoszeń. W tym roku, aby zachęcić twórców, postanowiono rozdzielić kategorie i przyznać odrębne nagrody dla aplikacji narzędziowych (ta główna to 500 EUR).

Pięć tegorocznych propozycji przedstawia się następująco:


Autor: Holger „Rockford” Bommer
Jak już pisaliśmy wcześniej, jest to program współpracujący z drukarkami Epson i umożliwiający drukowanie etykietek adresowych w formacie 89x36 mm lub 102x36 mm.





Autor: Martin „Bugbiter” Kaspar.

To chyba najciekawsza propozycja z zestawu, składa się z dwóch programów: konwertera i przeglądarki. Konwerter na podstawie obrazków BMP wziętych z PC umożliwia tworzenie plików reprezentujących obrazki w trybach graficznych APAC i CIN z interlace'em, viewer pozwala je przeglądać na małym Atari.

Software'owy tryb graficzny APAC („any point, any color“) znany jest od końca lat osiemdziesiątych, polega na wyświetlaniu na przemian linii w trybie GR.9 (16 odcieni szarości) i GR.11 (16 kolorów), co dzięki efektowi zlewania się ze sobą barw (PAL blending) powoduje wrażenie uzyskania 256 kolorów. Udoskonaleniem był APAC2, który wykorzystuje interlacing i na przemian co druga ramka wyświetla dodatkowy obrazek z zamienioną kolejnością ułożenia trybów 9 i 11.

Z kolei obsługiwany w narzędziu tryb CIN różni się od APAC tym, że używa 4 kolorowego trybu GR.15 zamiast GR.9 (mniej odcieni, ale większa rozdzielczość pozioma).


Bugbiter240i Converter działa następująco: podpinamy Atari do peceta za pomocą kabla SIO2PC oraz oprogramowania APE lub AspeQT, czytamy źródłowe pliki BMP (z 24-bitową głębią kolorów, maksymalna rozdzielczość 352x240 pikseli). Możemy przy tym ustawić takie parametry konwersji, jak konkretna paleta kolorów Atari .ACT (domyślnie LAOO), kolejność linii czy dithering. W przypadku CIN dochodzi jeszcze menu umożliwiające dostosowanie poziomu jasności czterech odcieni (standardowo 2, 8, A, F).

Przetwarzanie jednego pliku trwa ok. 5 minut na fizycznym Atari. Efekt zapisywany jest w specjalnym formacie .BGP, w dwóch wersjach: jako .BGA (APAC) lub .BGC (CIN). Możemy dla nich uzyskać maksymalną rozdzielczość odpowiednio 88x240 i 176x240.



Bugbiter240i Pic Viewer pozwala na nawigowanie po strukturze katalogów i przeglądanie pojedynczych plików, narzędzie potrafi również uruchomić pokaz slajdów po wskazaniu całego katalogu. Podczas wyświetlania można wyłączyć interlacing i odrębnie oglądać oba składowe obrazki.



Autor: Paweł „Sikor” Sikorski

Graphics 3 Planner to prosty program w Turbo Basicu XL do edycji grafiki w trybie GR3 (czyli bardzo niska rozdzielczość 40x24 w 4 kolorach).

Sikor wprowadził dwa formaty:
- .SG3 (od „Standard Graphics 3”) – zawiera czyste dane grafiki, rozmiar tylko 240 bajtów.
- .AG3 („Additional Graphics 3”) – rozszerzony o dodatkowe dane, w tym ustawienia kolorów i ewentualny opis tekstowy.

Na konkurs została zgłoszona robocza wersja 0.75, nie udało się dokończyć pełnej wersji. Co jeszcze planuje Sikor?: „Program ma przewidziane kilka dodatkowych rozszerzeń – m.in. moduł animacji i moduł niestandardowych rozmiarów obrazu.”





Autor: Jason „TheRealBountyBob” Kendall

Prosty program użytkowy (w dwóch wersjach) do tworzenia linii kodu z danymi sprajtów sprzętowych (asembler lub BASIC) na podstawie plików edytora PMG o nazwie Genesis.



Autor: Bostjan „Gury” Gorisek

Narzędzie napisane w Mad Pascalu, pozwala na tworzenie prostych ekranów tytułowych w 4-kolorowym trybie GR.15, wykorzystując 43 różne style tekstu. Ekrany są zapisywane w standardowym formacie Micro Illustrator.

larek 2016-10-06 10:18:57

Fajna sprawa z tym Bugbiter 240i. Tylko nie bardzo rozumiem, co chciano uzyskać angażując do konwertowania plików Atari. Czy by się coś złego stało, gdyby cała obróbka grafiki była na PC? Przecież i tak ten pecet bierze w tym procesie udział. Wyniki konwersji jak najbardziej należy oglądać na Atari, ale konwertować... Trochę taka sztuka dla sztuki. A może coś źle zrozumiałem?

xxl 2016-10-06 17:02:14

dokladnie... konwerter powinien byc na pc dla wygody, wynik ma dzialac na atari.

Adam 2016-10-06 17:15:50

Powody liczenia na Atari mogą być różne, choćby potraktowanie tematu jako wyzwania programistycznego.

Być może najzwyczajniej w świecie chodzi o reguły konkursu - ABBUC dopuszcza do rywalizacji tylko programy uruchamiane na małe Atari, np. program typu Graph2Font nie mógłby startować. A samego viewera autor może nie chciał wystawiać.

Adam 2016-10-06 17:24:03

Ale to tylko gdybanie, można po prostu zapytać autora :)

Tak w ogóle o screenshoty i opisy prosiłem poszczególnych twórców, dostępu do tych programów wciąż nie było. Deadline na zgłoszenia konkursowe był na koniec lipca, a dyski dopiero teraz, w październiku, zaczęły być rozsyłane członkom ABBUC. Z tego co widzę, ledwie od półtorej godziny można ściągnąć je ze strony (jak się ma uprawnienia oczywiście). Nie za dużo czasu na zapoznanie się i ocenę.

bob_er 2016-10-06 20:14:02

Ja jeszcze bym dał wynik na PC. Po co robić na Atari, skoro PC i tak bierze w tym udział, a wynik będzie lepszy?

xxl 2016-10-06 21:13:28

czyli wszystko tworzone w madsie powinno byc odtwarzane na pc bo i tak pc uczestniczy w procesie tworzenia ?

bob_er 2016-10-06 22:02:43

Nie wiem. Nie ja marudzę po co ktoś coś na XE robi.

Adam 2016-10-07 21:32:21

Wychodząc naprzeciw powyższym rozterkom Larka zapytałem Martina Kaspara: "dlaczego?". Reakcja była taka:

"Odpowiedź jest prosta - bo nasze Atari potrafi to zrobić! Czy to nie zaszczyt dla 8-bitowca?

No i oczywiście aplikacja na PC nie może przystąpić do konkursu.. ;-)

P.S. Steven z AtariAge już zrobił pecetowy konwerter bazując na mojej wcześniejszej wersji w Turbo Basicu w 2013. Dostałem wersję beta od niego w prywatnej wiadomości... Nie wiem, czy ją ukończył"

quote:

Simple answer- because our atari can do it! Isn't it an honour for the 8-bit?

And of course, a PC-based application cannot enter the competition.. ;-)

P.S. Atari age member steven already did a pc converter based on my earlier turbo basic version in 2013. I got a beta from him via pm...don't know if has finalized his beta version



Adam 2016-10-11 00:13:09

Uzupełniłem wiadomość z poprzedniego komentarza.

Wątek Bugbitera zapoczątkowany na AtariAge w 2013 roku, dotyczący trybu APAC: http://atariage.com/forums/topic/216997-apac-256-color-mode-80x240-interlaced-has-this-been-done/