Wykład o kulturze cyfrowej by Kaz 2018-03-27 10:35:31

Czy sądzicie, że granie w gierki na Atari albo ZX Spectrum to domena nerdów i geeków, którzy w domowym zaciszu katują joysticki grając w przeboje sprzed lat? Że jedynymi osobami zainteresowanymi tym, co ciekawego mają w sobie gry, jak odpalić nowe demo na ulubionej platformie komputerowej czy jakie nowe historie pojawiły się na portalach o starych komputerach - są nieliczni w społeczeństwie retromaniacy?

Jeżeli tak myślicie... pora zmienić myślenie. Nie we współczesnym świecie! Popkultura, w tym szczególne jej przejawy, jak kultura komputerowa, czy szerzej kultura cyfrowa - są przedmiotem badań na całym świecie, także w Polsce. Poważni naukowcy z MIT piszą książki o konsoli Atari 2600 i związanych z nią zjawiskach społecznych (jak profesor Nick Montfort), zakładają laboratoria komputerowe (jak doktor Piotr Marecki - UBU Lab w Krakowie), w których wszystkie komputery uznalibyśmy za zabytkowe, a mimo to ma to cel naukowy i artystyczny, publikują poważne analizy i eksperymentują z formami literackimi czy innymi formami sztuki, zgłębiają tematy demoscenowe i fascynują się retrogrami.

Z tychże fascynacji kulturą cyfrową powstał wykład dra Piotra Mareckiego, który to wykład powinien być bliski naszym sercom - prelegent między innymi pokazywał na nim grę Yerzmyeya "In nihilum reverteris" na ZX Spectrum i Atari, a także nasza grę "07 zgłoś się", również na obu tych platformach. Było też kilka innych wątków z Atari w tle, ale po nie odsyłam już bezpośrednio do filmu zamieszczonego niżej. Trwa prawie 1h 40 min.



Wykład został zarejestrowany 21 marca 2018 roku w Warszawie, na Uniwersytecie Warszawskim, Wydziale Neofilologii w ramach Laboratorium Cyfrowego Humanistyki UW. Tematem wykładu była kultura cyfrowa, prezentacja amerykańskich i polskich dokonań w jej badaniu, różne formy jej ekspresji, w tym literatura elektroniczna, demoscena. W ramach prezentacji metodologii badań nad platformami odbył się pokaz wspomnianych wyżej gier tekstowych.

Doktor Piotr Marecki to doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwent polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Kultury UJ, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, współtwórca i redaktor naczelny interdyscyplinarnego magazynu o nowej kulturze Ha!art, wydawca, redaktor. Promuje nowe formy i gatunki literackie (powieści hipertekstowe, liberaturę, powieści graficzne).

Wykład zarejestrował nasz kolega Radomir "Mav" Rytych, za co mu serdecznie dziękuję, bo specjalnie dla nas i tylko w celu nagrania przyjechał ze swoim sprzętem z Łodzi.





doc dr hab 2018-03-27 12:15:03

Bocianu to jak nawiedzony mnich z jakiegoś opactwa na tym projektorze ;)
Na marginesie to na UW chyba wyłączyli ogrzewanie, bo jakieś panny to w czapach siedzą :P
Ogólnie fajny materiał, ale demosceny to tam jak na lekarstwo.

ktos 2018-03-27 12:55:10

to nie ogrzewanie... to lewactwo
a swoja droga jak on mogl tego crapa omawiać ( nie chodzi mi o 07 zglos sie)

Kaz 2018-03-27 14:56:38

Bocianu jak guru :P
W czapce była jedna, bardzo sympatyczna i inteligentna dziewczyna, z którą krótka rozmowa ukaże się na naszym kanale wideo.
A o którego crapa chodzi?

z80 2018-03-27 20:17:50

gierki z xxi wieku zupelnie mnie nie zainteresowaly, moze tylko crownland z sejwami pogralem i doszedlem do konca.
ale to ciekawe, ze w xxi wieku ludziom sie chce gadac o takich rzeczach na uczelniach.