Nowa książka "Gatunki cyfrowe" by Kaz 2018-06-26 16:55:01

Wczoraj, w bardzo prestiżowym Wydawnictwie Uniwersytetu Jagiellońskiego, ukazała się nowa książka dra Piotra Mareckiego "Gatunki cyfrowe", która w wielu punktach zaczepia o retrokomputery. Dzieło w pełni naukowe, które przeszło gęste sito recenzenckie, a jest zapisem wypowiedzi dziesięciu osób, tak zwanych "świadków historii", ekspertów w swoich dziedzinach, którzy wypowiadają się na takie tematy z dziedziny dzieł cyfrowych jak dema, generatory tekstowe, hiperteksty, memy. Miałem przyjemność uczestniczyć w tym projekcie, wypowiadałem się tam o grach tekstowych w kontekście naszego ulubionego komputera. Z aktywnych uczestników sceny i społeczności Atari znajdziecie tam też Yerzmyeya, ale są tam też ludzie znani ze scen innych platform. AtariOnline.pl został patronem medialnym książki.



Informacja o książce ze strony wydawnictwa:

"Gatunki cyfrowe. Instrukcja obsługi" to dogłębny i poparty wieloma przykładami przewodnik po praktycznej stronie tworzenia cyfrowych dzieł kultury podany przez ich twórców. O tym, jak zrobić i czym się charakteryzuje demo, gra tekstowa, chiptune, magazyn dyskowy, dankowy mem, fejsbuczany status, generator, hipertekst, gra czy conditional arts, Piotrowi Mareckiemu opowiadają Jakub „Argasek” Argasiński, Zenon Fajfer, Paweł Janicki, Leszek Onak, Łukasz Podgórni, Michał „Bonzaj” Staniszewski, Łukasz „Zenial” Szalankiewicz, Wiesławiec deluxe, Yerzmyey oraz Krzysztof A. Ziembik.



Powiesz, że serce kultury cyfrowej bije na Zachodzie, głównie w Stanach Zjednoczonych, gdzie najmocniej rozwinęła się technologia informatyczna. Z jednej strony rzeczywiście tak jest, ale istnieją też lokalne podejścia, nierzadko bardzo oryginalne i niespotykane w hegemonicznym centrum. Taka kultura cyfrowa nas interesuje i taką właśnie lokalną narrację obraliśmy.

„Posługując się historią mówioną, Gatunki cyfrowe oferują znakomity wgląd w konkretny wycinek praktyk zlokalizowanych w dosyć precyzyjnie wyznaczonym miejscu i czasie – a często związanych także z konkretnymi platformami (Commodore, Atari, Amiga ZX Spectrum), które są dzisiaj przedmiotem kulturowej nostalgii i przeżywają swoisty renesans” (z recenzji dr hab. Anny Nacher).

Piotr Marecki – kulturoznawca, wydawca, producent i wytwórca utworów cyfrowych. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca na łódzkiej Filmówce. Postdok na Massachusetts Institute of Technology (2013–2014). Wspólnie z autorami i autorkami z kilku krajów opublikował ostatnio tomik literatury generatywnej 2X6 (2016). Jest ponadto twórcą "Wierszy za sto dolarów" (2017) napisanych przez Mechaniczne Turki Amazona oraz "Sezonu grzewczego" (2018) napisanego razem z mieszkańcami Krakowa. Obecnie pracuje nad monografią komputera ZX Spectrum (wspólnie z demoscenerami Yerzmyeyem i Hellbojem). Prowadzi UBU lab na UJ."


Gdyby kogoś książka zainteresowała, jest do kupienia w cenie 36,71 zł na stronie wydawnictwa.



A o tym, czym książka jest, a czym nie jest, dla kogo jest przeznaczona, o czym można w niej poczytać, ile jest w niej o Atari, możecie się dowiedzieć z ust samego Piotra Mareckiego, którego dopadłem w Krakowie i poprosiłem o wypowiedź do kamerki. Dowiecie się tam różnych ciekawostek, między innymi to, czy na świecie Wiedźmin jest bardziej rozpoznawalny niż Wałęsa. Tutaj oglądamy:

kalesony ironmana 2018-06-26 21:52:40

szacunek dla pana piotra za incjatywę!

MDW2 2018-06-27 23:41:23

Trochę dziwnie słucha się takiego naukowego rozbioru zagadnień, którymi żyje się od prawie 30 lat i które wydają się takie codzienne, normalne, oczywiste... :)

A tak przy okazji - najlepsze życzenia z okazji rocznicy. Dokładnie 46 lat temu (27 czerwca 1972) Nolan Bushnell założył firmę Atari. :)

Kaz 2018-06-28 09:18:21

Zdaje się, że AdamK pierwszy zamówił książkę, więc pewnie pierwszy ją dostanie - ciekawe, jakie będzie miał wrażenie, może się podzieli. Ja jeszcze nie dostałem swojego autorskiego egzemplarza, ale ponoć idzie pocztą.

A wkrótce, mam nadzieję, zorganizujemy jakiś konkurs, w którym będzie można jeden egzemplarz książki wygrać.

szeryf 2018-06-29 15:18:36

Dopiero zacząłem czytać ale już mi się podoba. Czyta się "jednym tchem".

Kaz 2018-07-13 09:41:46

Bardzo cieszy pozytywny odbiór. Otrzymałem z wydawnictwa UJ dwa egzemplarze promocyjne, więc będziemy organizować jakiś konkurs.