atarionline.pl Wirusy na małym Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoruser removed
    • CommentTime12 Oct 2010 zmieniony
     
    Witam
    Czy ktos z was kojarzy jakies wirusy na male atari ?
    Kiedys w zamierzchlych czasach zlapalem jednego - co ciekawe kasetowego- korzystal z COS-a COS casetowy system opercyjny
    Pozdrawiam
    • 2:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime12 Oct 2010
     
    Hahaha :))) Zdaje się, że pod COS-a czy TOS-a był specjalnie napisany jedyny jakiego pamiętam. Na łamach TA był. Aż sobie z ciekawości go wklepałem, ale nie działał :)
    • 3: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime12 Oct 2010
     
    mam jednego zapisującego się w boot sektorze dyskietki :)
    pozwalał na odpalenie dyskietki określoną ilość razy poczym ją czyścił. Oczywiście jak na wirusa przystało jest rezydentny i infekuje kolejne niezabezpieczone dyskietki w stacji
  1.  
    @EDDYbOAR MOZESZ STWORZYC "IMAGE" TAKIEJ DYSKIETKI I UDOSTEPNIC NAM TEGO WIRUSKA ?
    @KAZ czy mozna stworzyc specjalna kategorie w archiwum na takie programy ????
    • 5: CommentAuthorsikador
    • CommentTime13 Oct 2010
     
    Może ktoś napisze ANTY-wirusa :D
    • 6:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime13 Oct 2010 zmieniony
     
    - tu wirus: ->link<-
    - tu antywirus: ->link<-

    przypadek tEDDYbOAR jest trochę inny :)
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Oct 2010 zmieniony
     
    Mi kiedys dokleil sie skads pewien "syf" do paru muzyczek w CMC (ktora sa plikami binarnymi juz same w sobie) i przez to nie mozna bylo jej odpalac... I raczej wielkich szkod to nie uczynilo. Byc moze to jakas odmiana tego cuda z TAJEMNIC ATARI. ;))

    @kosa0: interesujesz sie nielegalnymi rozkazami 6502 czy wirusami... Buntownik jestes czy lubisz to co zakazane lub niemile widziane? ;P
  2.  
    @Dracon
    Nielegalne instrukcje interesują mnie ze względu na efekty które można potencjalnie uzyskać a kotre sa niedostępne przy użyciu normalnych instrukcji.
    Co do wirusow - to tez oprogramowanie widzialem kilka na ZX spectrum na atari tylko jednego szkoda aby zniknelo
    • 9: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime13 Oct 2010
     
    w załączniku dwie strony dyskietki z plikami infekującymi i antywirusami.

    można sobie zainfekować dowolną dyskietkę :)
    • 10:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime13 Oct 2010
     
    co za czasy... nie sadzilem ze kiedykolwiek tego doczekam :D
    "mamo mamo patrz! to najprawdziwszy wirus komputerowy!" ;D

    ...przyjdzie i czas na PC'ty :)
  3.  
    Well,
    I do not want any viruses on Atari 8Bit. Who needs that ?!? For more than 30 years A8 computers have been virus-free, please don`t change this !!

    -Andreas Koch.
    • 12: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime13 Oct 2010
     
    @CC: those viruses was made in 1994 so this is part of a8 history :)
  4.  
    @CharlieChaplin I don't want to create any new viruses too.My questions was about history.I know at least one viruses but as I see there is much more than one.
    Regards
  5.  
    W dawnym dyskowym Mega Magazine opisywano jakiś wirus (może nawet więcej, ale nie jestem pewien). Widziałem i miałem też jakiś antywirus pisany przez BeWeSofta.
    • 15: CommentAuthor0xF
    • CommentTime14 Oct 2010
     
    Do kompletu linków podrzuconych przez larka:
    - mutacja wirusa: ->link<-
    • 16:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Oct 2010 zmieniony
     
    Fakt, "szczepionki" napisali JBW i BeweSoft.
    Pytanie tylko, komu sie chcialo w ogole to stworzyc? :o
    Zwolennicy "teorii spiskowych" mniemaja, ze moze autorzy antywirusow sami, od czasu do czasu, cos tam sobie wymysla aby nie bylo za nudno... ;)

    Tekst BeweSofta jest... o tutaj.
    I zapamietajmy ostatnie slowa z tego artykulu:
    don't try to write a virus yourself! Theory is nice, but a real virus walking around on your disks is a really awful thing!
    • 17: CommentAuthorRamos
    • CommentTime15 Oct 2010
     
    Kiedyś miałem na Atari coś takiego, że jakieś śmieci dołączały mi się do plików. Mimo tego pliki działały. Jeśli chodzi inne 8-bit to słyszałem coś o Spectrum, Vic-20 oraz najwięcej na C64. Oto lista i opis jak działa nie które virusy na C64: ->link<-
    Obecnie kiedy istnieją takie nośniki jak dyski twarde czy karty SD podłączone do komputerów 8-bit to napisanie porządnego virusa, który będzie zachowywał się jak prawdziwy to nie problem. Większość ludzi z komputerów nie ma potrzeby pisania takich programów, bo po co szkodzić i tak małej społeczności miłośników 8-bit. Druga sprawa, że trzeba się na tym trochę znać :)
  6.  
    @Ramos - głodnemu chleb na myśli
    Czy ja albo ktos inny wzmienil cos o pisaniu wirusow ???
    To ze istniały tego typu programy na A8 to pewne.Problemem jest ich odszukanie.
    • 19: CommentAuthorRamos
    • CommentTime15 Oct 2010
     
    @kosa0 - masz racje, tak tylko wrzuciłem. Człowiek jak chce wszystko może, poszukam jeszcze gdzieś w moich dyskach czy coś nie mam, bo kilka plików jest podejrzanych.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    Dzieki za wszelkie informacje. Zebralem je w jeden artykulik: ->link<-
    , dodalem tam kilka informacji od siebie - z wywiadow przeprowadzonych z roznymi ludzmi.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2012 zmieniony
     
    Odswieze temat. Czy ktos kiedys spotkal sie z zawirusowana stacja LDW albo CA? Scorpio kiedys takiego wirusa napisal:

    ->link<-
    • 22: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Jan 2012
     
    hehehehh - niepotrzebnie odgrzewasz kotleta, bo obecnie jest o wiele więcej możliwości napisania syfów bazujących na dzisiejszym hardware i wówczas może to stanowić realny problem. Rozbudowane kontrolery HDD z dyskiem i programami sterującymi w pamięci flash, vbxe itd. ;)- Wątek lepiej wykasować, coby szanownym kolegom głupoty po głowie chodzić nie zaczęły :D :)-

    .. a o syfie na LDW i CA to słyszałem onegdaj na giełdzie - bazując na wiedzy o pochodzeniu Scorpio można domniemać, skąd się to wszystko wzięło ;)-
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2012
     
    Mozliwosci wirusowania jest obecnie wiecej, ale koderow jakby mniej :)

    Temat zawirusowania stacji mi sie przypomnial, bo ktos kiedys pisal mi maila, ze mu sie stacja CA dziwnie zachowuje. Wtedy tego nie skojarzylem z wirusem, a teraz sie zastanawiam: a) jakie to byly objawy tego wirusa, b) jak z tego czegos oczyscic stacje?
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    i spalmy ksiazki! bedziemy miec dzieci na poziomie trzody chlewnej ale przynajmniej nie wyksztalcimy terrorystow
    • 25: CommentAuthorBluki
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    Kiedyś z giełdy przywiozłem „wirusa” razem z DOS-em, właśnie w czasach gdy miałem LDW2000. Jednak nie miało to raczej związku z stacją, a właśnie z DOS-em (nie pamiętam już jaki to był). Zainfekowanego DOS-a można było rozpoznać po tym, że DOS.SYS zajmował jeden czy dwa sektory więcej niż prawidłowy DOS.SYS. I właśnie poprzez kopiowanie DOS-a się rozmnażał. Wystarczyło usunąć feralnego DOS-a z dyskietek na których się znajdował i problem zniknął. Jego działanie objawiało się tym, że raz na kilkanaście, kilkadziesiąt operacji zapisu na dysku (możliwe, że działo się to losowo) powodował „demolkę” na VTOC i w katalogu. Próba odczytu katalogu kończyła się wyświetleniem „sieczki” i wkurzającą utratą plików.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    Czy to ktorys z tych opisywanych w artykule?
    • 27: CommentAuthorBluki
    • CommentTime14 Jan 2012
     
    Przeczytałem artykuł. Wynika, że nie. "Mój" sam się nie rozmnażał (był jakby integralną częścią DOS-a), nie formatował dyskietki, niszczył tylko katalog dysku.
    • 28:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Feb 2017
     
    Zupełnie niegroźny za co ręczę .
    Dla odważnych,są tu tacy ?
    ;-).
    • 29: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Feb 2017
     
    ale żeś kotleta odgrzał ;)

    Teraz, to śmiechu nie ma bo jest zbyt dużo fleszowalnych urządzeń i możliwości uprzykrzenia życia wiele..
    • 30:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime24 Feb 2017
     
    Tak jak np. usb killer :)
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 Feb 2017
     
    @pin - odpaliłeś ?
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2022 zmieniony
     
    W sprawie wirusów polecam się z dużym, ośmiostronicowym artykułem w magazynie "Grel". Opisałem tam wszystkie znane mi wirusy na małe Atari, a także ich historie, ale jest sporo ciekawostek również o dużym Atari i wirusach w ogóle. Np. pierwszy program antywirusowy powstał dla Atari ST i współcześnie dalej jest rozwijany dla nowoczesnych platform (firma G-Data, potentat w tej dziedzinie). Pierwsze cross-platformowe wirusy powstały dla emulatora Maca na Atari ST. No i mamy wyznanie autora jednego z polskich wirusów, który był opisywany w "Tajemnicach Atari", że wcale go nie złapał tylko napisał sam... :D. No i o tym, skąd "Bajtek" ukradł grafiki do komiksu, a także gdzie wyczytał tekst o wirusach... :D

    ->link<-
    • 33: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    Oszywisie zakupione i przeczytane papierowo ;)