atarionline.pl Gry szerzej nieznane - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbolo
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    Zauwazylem ze w bibliotece AO nie ma gier z Bajtka, Moje Atari,i innych magazynow. Np gry;"Wyscig Kotow" , "Kleksy"
    "Robot" Co prawda gry byly te opisuwane w formie listingow ale nikt ich nie przerobil do tej pory na Atr badz xex. Wystarczy przejrzec archiwalne numery bajtka badz moje Atari i zobaczyc ze jest sporo gier. Nawet w Tajemnicach Atari w zalaczniku piec lini tez pojawilo sie kilka gier oprocz tego bardzo brakuje mi the moving cubes
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime22 Oct 2010 zmieniony
     
    Moving Cubes mówisz... ->link<-
    to poszukaj w tym pliku: ->link<-
    • 3: CommentAuthorfaust
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    Ja tez po cichu optuje za stworzeniem dzialu z programami z magazynów komputerowych, moze szanowni forumowicze maja gdzies przepisane "skarby" z tamtych lat. Byłby to fajny dodatek do biblioteki czasopism.
    Przy okazji, czy istnieje jakiś programik, cos jak zx-editor (spectrum), pozwalający po prostu przekopiować listing (mamy przeciez wiek CTRL+C/V i OCR'y nie trzeba wszystkiego klepać linia za linią) i wrzucic go do formatu czytelnego dla Atari/EmuAtari?
    • 4: CommentAuthorBas
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    Też zauważyłem ze w archiwum brakuje bardzo dużo gier i programów z czasopism. Też jestem za tym żeby powstał dział z takimi programami, nawet zacząłem robić spis wszystkich listingów na Atari z Bajtków.
    Pierwsze programy na atari pojawiły się w bajtku w roku 1986/5,6 są to:

    Animacja str.19
    Program Renumerator str.20
    Weryfikacja Programów na kasecie str.20

    W dalszej części mój spis wygląda tak : (a jest to dopiero początek)

    09.
    Programowe rozszerzenie programu dla Atari 600/800XL str.19

    10.
    Ładowacz zegara str.13

    11.
    Ładowacz programu kopiującego str.14

    12.
    Eksplozja str.13
    Broń maszynowa
    Strzały
    Fajerwerki
    Karetka
    Straż pożarna str.14



    Spis wszystkich programów z czasopisma Bajtek z roku1987r

    01.
    Nessie str.10

    02.
    Symulator 6502 str.10
    Spis zawartości dyskietki i usuwanie plików bez dosa str.9
    Polskie znaki str.10

    03.
    Uzupełnienie do programu polskie znaki z 02.87r (listingi od 1do 3) str.10

    04.
    Stary dom str.6
    Całkowanie numeryczne
    Dla przedszkolaków Laurka str.30

    05.
    Ciągi tekstowe str.6
    Kasetowy system operacyjny str.8
    Dla przedszkolaków Kubuś ratuje królewnę str.30

    06.
    Dla przedszkolaków W ósemkę str.30
    Wilhelm Tell str.31

    07.
    Płynący napis str.8
    Zmiana napisów w programach str.9
    Dla przedszkolaków waga str.30

    08.
    Speed trans str.8
    Wglądownica str.9
    Dla przedszkolaków Wilk i koza i przewodnik str.30

    09.
    Klawisze funkcyjne str.10
    Dla przedszkolaków Test str.30

    10.
    Generator rytmów str.7
    Dla przedszkolaków Kubuś tańczy Break Dance str.30

    11.
    Basic xl str.5,6
    Dla przedszkolaków Kubuś na dzikim zachodzie str.30,31

    12.
    Duszek raz jeszcze str.11

    Spis wszystkich programów z czasopisma Bajtek z roku1988r

    01.
    Edytor basic-a str.12
    Który lepszy, Test-y od 1 do 9 str.13

    02.
    Porty joysticków str.7
    Migający kursor str.8
    Atak (gra) str.9

    03.
    XiO str.6
    Przesuwanie kursora str.6
    Grafika w DLI (listingi od 1 do 3) str.7
    Program demonstracyjny str.7
    Obsługa klawisza reset str.7
    Nie tylko dla graczy str.8

    04.
    korekta kyan pascala (listingi od 1 do 3) str.11
    Zmiana liczb str.11
    Autostart programów str.13
    Action (listingi od 1 do 5) str.14

    05.
    Prosta animacja str.7
    Kasowanie linii str.7
    Sortowanie tablicy liczbowej str.8

    06.
    Mini pacman str.5

    07.
    Animacja na 130xl str.6
    Głos o edytorze basic-a str.8

    08.
    Pianino str.4
    Deszyfrator str.6
    Zabezpieczenie programów str.6

    09.
    Mini turbo str.6
    Kolizje str.7

    10.
    80 znaków w wierszu str.6
    Demonstracje grafik str.7
    Poprawka turbo basic-a str.8

    11.
    Centronis dla atari str.6
    Zamiana napisów str.9
    Liczby rzeczywiste w action str.10

    12.
    Muzyka w przerwaniach str.4
    Zamalowywanie str.4
    Namer str.5
    Liczby zespolone str.6
    Samo uruchamianie przez enter str.11
    Przeszukiwanie pamięci str.11
    Peek i poke w kyin paskalu str.8
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    Dobra robota Bas! Dociagniesz Bajtki do konca?

    Jezeli juz bedziecie podsylac gry do katalogu to poprosze zarowno o wersje zrodlowa (.BAS) jak i wersje samouruchamialna. Jak prosto zrobic ta druga wersje - opisalismy z Larkiem tutaj:

    ->link<-
    • 6: CommentAuthorBas
    • CommentTime22 Oct 2010
     
    Kaz – Tak, mam taki ambitny plam pociągnąć Bajtki do końca.
    • 7: CommentAuthorBas
    • CommentTime23 Oct 2010 zmieniony
     
    Znalazłem na swojej bardzo starej kasecie program przepisany z Bajtka nr.04/1989r.
    Jest to „przewijanie napisu” ale nie działał i przy okazji robienia spisu znalazłem errate do tego programu w nr.12/1989r. Po uzupełnieniu niestety dalej nie działa i wywala ERROR-8 AT LINE 40 i nie mam pomysłu co jeszcze może być nie tak? Jakby ktoś chciał pomóc to załanczam zrzut z ekranu i dyskietkę z tym programem.
    • 8: CommentAuthors2325
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    tam nie powinno być graphics 0 (zero) zamiast litery O?
    • 9: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    tak i w lini 70 to samo, 2o1 zamiast 201 ...
    • 10: CommentAuthors2325
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    ale linie REM ładnie przepisał ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2010 zmieniony
     
    Bajtek swego czasu przestrzegal, ze ludzie przy przepisywaniu czesto myla 0 i O oraz ze trzeba na to szczegolnie uwazac. Potem ten problem rozwiazalo podawanie kodow kontrolnych dla wierszy programu ("Edytor Basica" i inne podobne programy).
    • 12: CommentAuthorBas
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    Dzięki działa :)
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    To sie podziel :)
    • 14:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Oct 2010
     

    bolo:

    bardzo brakuje mi the moving cubes

    larek:

    Moving Cubes mówisz... ->link<-
    to poszukaj w tym pliku: ->link<-


    i proszę bardzo: ->link<-
    • 15: CommentAuthorBas
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    Podzielę się :)
    Programik przerobiłem do samouruchamialnego pliku - w załączniku.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    Dzieki. Jezeli zbierze sie tego wiecej - to zrobie osobny artek, gdzie bedziemy umieszczac pliczki z programami przypisane do konkretnych numerow czasopisma. Twoja lista Bas bylaby w tym bardzo pomocna. A moze po prostu sam to poprowadzisz - dam Ci miejsce na AO?
    • 17: CommentAuthorBas
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    Kaz – sprawdź meila
    • 18:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime24 Oct 2010 zmieniony
     
    Są może gdzieś przeklepane programy z instrukcji dołączanych do komputerów Atari (kojarzę program z manuala do 65XE - wyświetlający flagę USA)?
    • 19: CommentAuthorBas
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Kaz - dostałeś odpowiedź na meila ?
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Tak, juz odpisuje odpowiedz na odpowiedz :)
    • 21: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Oct 2010
     
    Kiedyś przepisywałem programy z Bajtka i innych gazet i robiłem do nich poprawki. Z powyższej listy mam przepisanych około 40% listingów plus listingi z instrukcji i sporo nie wymienionych, jednak, aby je umieścić musiałbym je najpierw znaleźć i sprawdzić...

    Przy weryfikacji kodów kontrolnych pomocny może być Atari Font Mover, który generuje podgląd listingu z kodami. Warto też porównać kilka wersji przepisanych przez różne osoby, aby łatwiej wychwycić błędy, zwłaszcza w listingach bez kodów. W przypadku kodów też nie ma 100% pewności - czasami kody są "poprawne" mimo wpisania błędnie fragmentu linii.

    Programy na AOL można umieścić w bibliotece wraz z pismami. Można by też zrobić wyszukiwarkę artykułów - spis jakie artki i czego dotyczące były w Bajtkach. Wiele tematów poruszanych na AOL było omawianych na łamach Bajtka lecz nie ma możliwości szybko ich wyszukać.

    W załączniku kilka listingów: Magazynier (wersja oryginalna z błędami jak w Bajtku), Input, Migający Kursor i moja wersja łamigłówki Kostka Ciężarka na Atari. Wszystkie programy w wersji nieskompilowanej - zamienione na xex przy pomocy BCOM.
    • 22: CommentAuthorBas
    • CommentTime28 Oct 2010
     
    Świetnie, nie myślałem że tak szybko znajdzie się osoba która będzie miała tyle przepisanych programów. Jak możesz i chcesz się podzielić to sprawdź i podeślij wszystko co masz z listy i nie tylko, bo przeciecz w bibliotece przy instrukcji itp. też można programy umieścić.
    • 23: CommentAuthorRamos
    • CommentTime29 Oct 2010
     
    Taka ciekawostka. W tym paku programów z BASICa jest zamieszona gierka W. Zientary pod tytułem Magazynier, a w archiwum gier jest ta sama gra tylko, że pod nią podpisuje się Dominik Kulawik (Pumasoft). Gry są właściwie takie same, choć wersja Dominika ma dodane kilka opcji. Co ciekawe Pumasoft oficjalnie sprzedawał tą grę jak pisze na wstępie do gry.
    • 24: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime31 Oct 2010 zmieniony
     
    Wcześniej nie zauważyłem "Magazyniera". Wygląda na to, że wersja z Pumasoft to plagiat z niewielkimi tylko zmianami. Program jest skompilowany dzięki czemu działa szybciej, jednak nie można dopisać własnych planszy, dodana jest notka (ychm...), zmienione są napisy, dodana jest instrukcja przepisana z Bajtka!!! (niestety program nie resetuje klawisza help i po jego przytrzymaniu help pojawia się dwukrotnie) i polskie znaki, dodane są 4 mapy z gazety, zmieniony sposób wyświetlania numeru poziomu, po przejściu poziomu gra przechodzi do następnego, program jest zabezpieczony przed break'iem (oryginalnie też miał być, ale jest to zaremowane) i poprawiony jest błąd z "zamazywaniem" miejsc pod paczki i to chyba wszystko...

    Myślę, że Pumasoft to temat do rozszyfrowania dla Kaz'a :)

    Ja również poprawiłem błędy w Magazynierze i go rozbudowałem. Moja wersja jest ciągle nieukończona, ale postanowiłem ją mimo wszystko udostępnić gdyż jest w pełni grywalna.
    Gra w mojej wersji zawiera 50 poziomów z zapisanymi powtórkami, zapisuje również ruchy gracza, ale na razie aby je trwale zapisać i odtworzyć trzeba ingerować w kod. Więcej szczegółów w dołączonym opisie.



    Co do innych programów to postaram się co jakiś czas umieszczać kolejne listingi, proszę o cierpliwość :)

    Update5: Gra podzielona na cztery części, dodane menu wyboru zestawu z instrukcją, poprawione i dodane poziomy, dołączone powtórki do wszystkich 50 poziomów, inne drobne poprawki.
    • 25: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime15 Nov 2010 zmieniony
     
    Ponieważ sprawdzając programy znalazłem informację i przypomniałem sobie, że dyskietki ze wszystkimi programami z Mojego Atari i niektórych numerów Bajtka były sprzedawane osobno, poszukałem w sieci i znalazłem na aa ten wątek: ->link<- , a w nim jedną z dyskietek (dwie strony) - z siódmego numeru Mojego Atari.

    UWAGA: Obydwie "strony" dyskietki się boot-ują - trzeba tylko włączyć Basic.

    Na pierwszej "stronie" jest menu - łudząco przypominające to z Magazyniera :)



    Z wymienionych programów brakuje plików: KONWOJ.ACT i KONWOJ.BAS za to są tam nieopisane pliki: CONVERT.BAS (wygląda na program w trakcie przepisywania) i MERKURY.BAS (animacja), są też pliki z bazą danych VIIa: BASBAZ.DAT, BAZA.DAT, VII_A.TXT.

    Na drugiej, oprócz wymienionych plików znalazłem... pliki AUTOCOP.2 i TCOPY.D_T, które są plikami narzędziowymi dla Turbo K.S.O., o którym pisałem kilka dni temu (!?!). Jednak tu są inne wersje - AUTOCOPY 2.0 i KOPIARKA 2.1 (starsza).

    Ciekawe, czy dodatkowe pliki były tam dodane przez redakcję, czy użytkownika?

    Jeżeli chodzi o Moje Atari to ok. 70% listingów mam przepisane i już część sprawdziłem.

    Jednak na oficjalnie publikowanych dyskietkach oprócz listingów (które w wersji papierowej czasami zawierają błędy) były również programy, które nie zmieściły się w gazecie.

    Może ktoś jeszcze ma oryginalne dyskietki z programami z Bajtka lub Mojego Atari i chciałby się nimi podzielić?
    • 26: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime16 Nov 2010 zmieniony
     
    Dziś gra BUSINESS-MAN. Jest to chyba najdłuższy listing jaki został opublikowany na łamach Mojego Atari, a zarazem jedna z ciekawszych gier. Jak zauważyłem w archiwum można znaleźć kopię tej gry. Przepisana przeze mnie wersja ma poprawione literówki i uzupełnioną linię 1020, która jak można się domyśleć została obcięta przy dodawaniu kodów. (Wszystkie linie bez poprawek miały kody zgodne z publikowanymi w MA.)

    • 27: CommentAuthors2325
    • CommentTime17 Nov 2010
     
    dzięki że Ci się chciało, ciekawiły mnie gry z listingów, ale jak były za długie to nie brałem się za wklepywanie zwłaszcza gdy widziałem linie DATA plus masę liczb
    • 28: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime17 Nov 2010 zmieniony
     
    Przepisywanie tych listingów, to na początku była nauka pisania na komputerze w ogóle (zupełnie nieświadomie), później zacząłem je analizować i poprawiać, kolejnym krokiem było ich przerabianie na własne potrzeby i wykorzystanie we własnych programach. A co do liczb w data to czasami są łatwiejsze do przepisania niż listing ze znakami "specjalnymi". Współcześnie można takie linie data potraktować OCR'em :), a później zmienić na linie typu A$="hh...", ale to już całkiem inny temat ;)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Nov 2010 zmieniony
     

    QTZ:

    Ciekawe, czy dodatkowe pliki były tam dodane przez redakcję, czy użytkownika?


    Skoro sa tam jakies programy niedokonczone i troche jakby z przypadku, to chyba raczej uzytkownika. Trzeba by zapytac Krapa, bo to jego dyskietka.

    PS. Bas i QTZ - czy Wy wspolpracujecie przy tym zbieraniu czy kazdy robi swoje (i moze robicie to samo dwa razy)?
    • 30: CommentAuthors2325
    • CommentTime17 Nov 2010
     
    przy zapisie pliku nie tworzy się gdzieś jakaś data podobnie jak w MS-DOS i Windows?
    • 31: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime17 Nov 2010 zmieniony
     
    Dziś kolejna gra - "Trening na Klawiaturze". Dla piszących w Basicu - warto zwrócić uwagę w jaki sposób są zapisane dane grafiki drzewek. Po uruchomieniu trzeba chwileczkę poczekać - odczytywany jest program Text-Plot, również warty uwagi.



    @s2325 - Atari nie ma podtrzymywanego zegara, więc wymagałoby to ustawienia zegara po każdym uruchomieniu komputera. DOS'y na Atari nie nagrywają daty. Jednak przy Sparta DOS dołączonym do APE jest program "ściągający" czas z PC, więc może Sparta go zapisuje? Myślę, że jedyna data jaką się da odtworzyć to data utworzenia plików ATR, czyli moment zgrania dyskietki.
    • 32: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime19 Nov 2010 zmieniony
     
    "Gra w Kości", dla dwóch do czterech graczy. Tym razem również niewielkie zmiany. Do gry dodałem ekran z opisem punktacji, dopisałem niekompletną linię i poprawiłem błąd związany z wymianą wszystkich kości.

    • 33: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Nov 2010 zmieniony
     
    "Okręty" ("Gra w Okręty" lub "Bitwy Morskie") - kolejna gra autorstwa "LS". Można w nią grać we dwie osoby lub z komputerem.

    • 34: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime20 Nov 2010 zmieniony
     
    Na dyskietkach nie ma zapisanej daty, ale można sprawdzić w jakiej kolejności zostały nagrane pliki.

    Na pierwszej dyskietce z Mojego Atari 7 wygląda na to, że "dodatkowe" pliki są plikami użytkownika, bo znajdują się "na końcu". Pliki te w niczym jednak nie przeszkadzają (a nawet przeciwnie) i myślę, że nie ma ich sensu usuwać.

    Na drugiej pliki z Turbo K.S.O. są nagrane jako pierwsze, a ponieważ dyskietka wygląda na "spreparowaną" w całości przez autora gry "Skoczek", która się tam znajduje, wygląda na to, że używał równolegle ze stacją dysków magnetofonu z Turbo, a w każdym razie, że te pliki były tam od początku. Co ciekawe "na końcu" został dograny DOS.


    Sprawdzając pliki na dyskietkach zauważyłem, informację, że skoczek jest napisany w Turbo Basic'u, co również potwierdziło jego wylistowanie, co zupełnie mnie zaskoczyło, bo przed grą nie widać charakterystycznego "ekranu" Turbo Basic'a. Jak się okazuje Turbo Basic jest na dyskietce - jest to plik AUTORUN.SYS, który zajmuje dokładnie tyle samo, co TB 1.5, ale jest to wersja "shakowana", która wyświetla ekran z napisem "loading..." zamiast tradycyjnego, ukrywając TB przed graczem.

    Oryginalny TB:


    Skoczek TB:
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Nov 2010
     
    Czy ten "Skoczek" to jest ten sam co ten "Skoczek"?

    ->link<-
    • 36: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime21 Nov 2010 zmieniony
     
    Gra ta sama, choć tylko plik XFD zawiera wersję zbliżoną do tej z Mojego Atari (dyskową - na pierwszy rzut oka nie ma zabezpieczenia przed breakiem i nie ma plików z Turbo K.S.O.). XEX i ATR to wersje skompilowane (file - skrócone - tylko główny plik gry). Jak widać w tekście autor posługiwał się Turbo, więc na 100% to jego pliki :)

    PS. Szkoda, że tak pesymistycznie podchodzi do przeniesienia swoich zbiorów na PC... sądząc po wykonaniu Skoczka i przeróbce TB mogą to być ciekawe programy...
    • 37: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime21 Nov 2010 zmieniony
     
    "Gra w Linie" dla dwóch graczy - program w kodzie maszynowym, przepisany listing z DATA i zapisany jako COM.

    • 38: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime21 Nov 2010
     
    Po dokładniejszym zbadaniu - Skoczek wersja file - XEX z AOL jest okrojona z instrukcji, obrazków i edytora (jak widać właśnie z niej na AOL są screeny), na ATR z AOL jest ten sam plik XEX (wersja file).

    Wersja dyskowa z AOL (XFD) ma inaczej zmodyfikowany TB niż wersja z Mojego Atari - nie ma blokady break'a, skromniejsze są też pliki LOADER.BAS (inna numeracja i brak obsługi "BOOT ERROR") i AUTORUN.BAS (brak linii 0), główny plik gry SKOCZEK.BAS jest ten sam - porównałem listingi. Na dyskietce również znajdują się dodatkowe pliki - są to obrazki: RLEWA.PIC (drzewa, stwór i domek) i RPRAWA.PIC (księżyc, góry, jaskinia i napis: GRATULACJE!) - prawdopodobnie autor planował ich użycie w grze, ale ostatecznie nie zostały wykorzystane (nigdzie nie ma odwołania do tych plików).

    Sądząc po modyfikacji TB i "loaderów" wersja z MA, jest nowsza.

    Przy okazji hasło do edytora to "KAJTEK". Więcej o edytorze i samej grze w Moim Atari 7.
    • 39: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime26 Nov 2010 zmieniony
     
    Wyścig Kotów - w dwóch wersjach.

    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Nov 2010
     
    Wyscig kotow kiedys przepisalem, coz za rozczarowanie mnie spotkalo co do jakosci gry :D. W owym okresie spodziewalem sie niewiadomo czego.
    • 41: CommentAuthors2325
    • CommentTime26 Nov 2010
     
    ano karabiny lecą
    • 42: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Nov 2010
     
    Bo to są koty poborowe...
    • 43: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Nov 2010
     
    Mam dyskietkę z mikro i mini programami w BASIC-u, niektóre przepisane z "Bajtka", ale nie mam czasu aby je dokładnie przejrzeć. Jeśli ktoś chciałby się nimi "zaopiekować" to mogę podesłać.
    • 44: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Nov 2010 zmieniony
     
    "Starcie" - Kolejna gra ćwicząca pisanie na klawiaturze. Tym razem nie miałem wiele pracy - program pochodzi z dyskietki Moje Atari 7 - dla ułatwienia wyodrębniony.

    • 45: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Nov 2010
     
    Dyskietkę w formie pliku z chęcią przyjmę :)
    • 46: CommentAuthorBluki
    • CommentTime27 Nov 2010
     
    No to jest. A "STARCIE" już się pojawiło w nowince z 30.10.2010, co prawda z drobnymi zmianami.
    • 47: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime27 Nov 2010
     
    Dzięki! "Starcie" oczywiście w Twojej odsłonie lepsze :)
    • 48: CommentAuthors2325
    • CommentTime27 Nov 2010
     
    13 lat? to nieźle jak na ten wiek
    • 49: CommentAuthorBluki
    • CommentTime30 Nov 2010
     
    Tak, ale te 13 lat to było w 1991 roku...
    Mnie podobają się jeszcze "Okręty" (właściwa nazwa to "Bitwy morskie"). Emocje są zwykle do końca, a i gra zgrabnie zrobiona.
    • 50: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime30 Nov 2010 zmieniony
     
    W tamtych latach dzieci były mądrzejsze :) Chyba wynikało to z tego, że każdy miał dostęp do Basic'a w związku z czym chciał go poznać. Była też dostępna prasa taka jak Bajtek i działały kluby komputerowe, które zachęcały młodzież do programowania. Dziś dzieci nawet nie wiedzą, skąd się biorą gry :) A komputer służy wyłącznie do gier i Internetu.

    Okręty świetnie wyglądają, jednak mnie nie podobają się uproszczone zasady gry. Kiedyś napisałem okręty w trybie tekstowym, które ustawiały 4x1-masztowce, 3x2-masztowce, 2x3-masztowce, 1x4-masztowiec - tak jak się gra na papierze. Fajnie by było rozbudować tę wersję.