atarionline.pl Emulatory Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2009 zmieniony
     
    Panowie, potrzebuje pomocy w skompletowaniu emulatorow Atari, zeby je wrzucic w dzial dla poczatkujacych. Dotyczy to emulatorow Atari 8-bit, 16-bit, Jaga, Lynxa, etc. Sam nie dam rady zebrac wszystkich informacji, a mysle, ze warto miec takie "centrum" w ktorym bedzie caly przekroj emulatorowy dla Atari, na wszystkie platformy, nie tylko Windows.

    Liczy sie wszystko, nawet emulatory XL/XE dla Atari ST albo emulator ST dla PSP, o ile taki istnieje :). Format danych, o jaki prosze:

    Nazwa Emulatora - platforma - link do strony projektu
    (np. Altirra - Linux - ->link<- )

    Za wszelkie info odwdziecze sie zrobieniem tego "centrum" emulacji Atari.
    • 2:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime23 Mar 2009 zmieniony
     
    Tak na szybko, póki jeszcze do robola nie poleciałem:
    - Project Tempest (Jaguar) - Windows - ->link<- (raczej obsolete i najlepiej zgrać wszystkie wersje stamtąd, póki stronka działa)
    - VirtualJaguar (Jaguar) - Windows/Linux - ->link<- oraz ->link<-
    - Handy/SDL - Windows/Linux - ->link<- (linki na tronie głównej)
    - Jagulator (Jaguar) - Windows - raczej ciekawostka niż emulator, stronka już dawno padła (ale jeszcze na różnych "growo/romowych" serwisach można znaleźć), ew. ten ->link<- jako ciekawostka
    - Z26 (Atari2600) Windows/Linux - ->link<-
    - Stella (Atari2600) - AcornOS, AmigaOS, DOS, FreeBSD, IRIX, Linux, OS/2, MacOS, Unix, Windows - ->link<-
    - T2k Emulator (Jaguar) - Windows/? ->link<- - z założenia emulować miał grę Tempest 2000, ale jeszcze coś udaje mu się odpalić (ten link wskazuje Google, niestety zabanowany dla mnie, mimo, że nawet się tam nie rejestrowałem).

    Tyle!, narazka! :)
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Mar 2009 zmieniony
     
    - Atari800 PSP - PSP - ->link<- - emulator Atari XL/XE na Sony PSP.
    - Handy PSP - PSP - ->link<- - emulator Atari Lynx na Sony PSP.
    - PSP2600 - PSP - ->link<- - emulator Atari 2600 na PSP.
    - PSPAtari - PSP - ->link<- - emulator Atari 800/130/5200 na PSP
    - PSP7800 - PSP - ->link<- - emulator Atari 7800 na PSP
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2009
     
    Dzienks. Trzeba to bedzie ukladac komputerami i konsolami, bo sie pogubie:

    Atari 8-bit
    ===========
    Atari800 PSP - Sony PSP
    PSPAtari - PSP

    Atari 16-bit
    ============

    Atari 2600
    ==========
    PSP2600 - Sony PSP
    Z26 - Windows/Linux
    Stella - AcornOS, AmigaOS, DOS, FreeBSD, IRIX, Linux, OS/2, MacOS, Unix, Windows

    Atari 5200
    ==========
    PSPAtari - Sony PSP

    Atari 7800
    ==========
    PSP7800 - Sony PSP

    Atari Lynx
    ==========
    Handy PSP - Sony PSP

    Atari Jaguar
    ============
    Project Tempest - Windows
    VirtualJaguar - Windows/Linux
    Handy/SDL - Windows/Linux
    Jagulator - Windows
    T2k Emulator - Windows/?
    • 5:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime23 Mar 2009
     
    Nie znam linków, ale pewnie google pomoże:
    Hatari (ST/Falcon)
    Steem engine (ST)
    Hmm, n ie zapominajmy o Xformer na Atari ST (emulator malucha) ;)
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2009
     
    Jeszcze ST-kowskie by sie zdaly.

    A jak z Makowka i Amiga? Sa tam jakies emulatory Atari?
    • 7:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime23 Mar 2009
     
    Kaz: nie napisałem, moja wina... Hatari i Steem to emulatory ST pod windę...
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Mar 2009 zmieniony
     
    Napisales, a ja zrozumialem ;). Ale emulatorow ST jest chyba wiecej, teraz mi sie przypomina PacyfiST i SainT.

    Slyszalem tez o emulatorach na Wii i Playstation...
    • 9: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime10 Sep 2009
     
    No to możecie dopisać do listy emulator Atari ST dla PSP, który właśnie przypadkiem znalazłem :) nazywa się Castaway, a ściągnąć go można np tutaj: ->link<-
    • 10: CommentAuthorKoval
    • CommentTime10 Sep 2009
     
    Emulatory Atari XL/Xe oraz 2600 na różnych Amigach (tych fabrycznych i tych zmutowanych)

    ->link<-

    Tu artykuł:
    ->link<-

    Atari ST dla Amigi:
    ST4Amiga - Amiga - ->link<-

    jest jeszcze STonAmiga, ale nie znalazłem linka
  1.  
    2600 na xboxa ->link<-
    5200/A8 na xboxa ->link<-
    Lynx ->link<-
    i eSTek ->link<-
    Linki do stron domowych, pliki do pobrania z serwera xbins.
    • 12:
       
      CommentAuthorCosi
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    StonX :-)
    ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime11 Sep 2009 zmieniony
     
    pokeyDS - Nintendo DS - ->link<- (Atari800)
    StyxDS - Nintendo DS - ->link<- (ST)
    Stella DS - Nintendo DS - ->link<- (2600)

    dwa pierwsze bardziej jako ciekawostka - emulowany sprzęt nie osiąga pełnej prędkości oryginału
    • 14:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    Słowem: ->link<- oraz ->link<-
    :D
    • 15:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime11 Sep 2009 zmieniony
     
    Nie zapominajmy o jednym z pierwszych emulatorów pod Windows i Mac'a (kiedyś shareware'owy, dzisiaj freeware): :
    Rainbow 95 (Windows & Mac Classic) -> link <-
    Rainbow 95 (MacOS X) -> link <-
    • 16:
       
      CommentAuthorPoklik
    • CommentTime11 Sep 2009
     
    PalmOS:
    2600: LittleJohn ->link<-
    2600: GuineaPig ->link<-
    2600: Atari Retro ->link<-
    2600: EAPP ->link<- (jeżeli to ten emulator którego kiedyś używałem to jako jedyny emu Atari pójdzie na starych palmach pokroju m105, Vx, III itp.)
    ST: CaSTAway ->link<- (wymieniany już przez Zoltana, ale warto dodać, że są porty tego emulatora także dla PPC/PalmOS/GP32)

    PocketPC:
    800/5200: PocketAtari ->link<- (oraz stara, nieaktualizowana już wersja: ->link<- ) (dodam, że nowa wersja działa nieźle także na bezdotykowych Smartphonach)
    2600: PocketVCS ->link<-
    ST: CastCE ->link<- (mirror, bo oficjalna strona coś nie działa: ->link<- )
    Lynx: PocketLynx ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Sep 2009
     
    Dziekuje, plik tekstowy zaktualizowany. Pomyslalem jednak przy okazji, ze chyba sensowniej bedzie poukladac emulatory plartformami, na ktorych wystepuja niz tak jak bylo powyzej - rodzajami emulowanych komputerow Atari. Bo przeciez to chyba jest tak, ze mamy jakies urzadzenie, ktore wlasnie kupilismy albo system, ktory mamy zainstalowany i chcemy sprawdzic co na tym dziala. Chyba nikt nie poszukuje informacji, na jakich platformach jest emulowane np. ST - bo po co? Dla podniety, ze dla wielu?
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Oct 2009
     
    Ramos podeslal informacje o przeportowaniu Atari++ na system Aros (Amiga):

    ->link<-

    Ktos moglby w kilku krotkich slowach wytlumaczyc mi kto zacz ten Aros i czym sie rozni od innych systemow?
    • 19:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime11 Oct 2009 zmieniony
     
    DioJag - emulator Jaguara na Mac-a (a konkretnie przeportowany T2k Emulator). Czyli głównie nastawiony na emulację gry Tempest 2000 oraz VLM. ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime11 Oct 2009
     
    @Kaz (AROS)

    AROS to jeden z post-amigowych systemów - rozwijany najdłużej, bo już od połowy lat 90-tych - który w założeniu ma stanowić opensource'owy klon wersji 3.1 amigowego systemu (ostatniej wersji, z 1993 roku) na platformę Intela. Cel udało się po kilkunastu latach zrealizować. AROS nie jest kompatybilny z systemem 3.1 na poziomie plików wykonywalnych (system Amigi działał na procesorach Motoroli z serii 68k), ani nie posiada zintegrowanej emulacji oprogramowania systemowego (jak AmigaOS4 i MorphOS) - ale jest zgodny jest na poziomie źródeł (API) z OS3.1, architektura systemu też jest identyczna.
    Pozostałe systemy zgodne z systemem Amigi - AmigaOS4 i MorphOS działają wyłącznie na wybranych płytach z procesorami PowerPC (G3/G4) i są rozwijane komercyjnie. Wszystkie systemy są bardzo pododbne do siebie, chociaż każdy rozwija się niezależnie i w trochę inną stronę (nowe API itd.).
    Wszystkie są na dzień dzisiejszy bardzo przestarzałe (brak ochrony pamięci i plików, brak śledzenia zasobów, brak pełnego wsparcia dla OpenGL, wieloprocesorowości itd.), wszystkim brakuje podstawowego oprogramowania, obsługi sprzętu itd. Mnie, jako byłego amigowca, w ogóle nie interesują i nie widzę sensu ich wspierania, ale AROSem we wczesnych latach jego rozwoju (1997-1999) się interesowałem :)
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Dec 2009 zmieniony
     
    Zaxon zrobil filmik pokazujacy, jak dziala emulator 8-bitowego Atari na Nintendo Wii (i kto powiedzial, ze na Wii nie mozna grac w "Kolony2106"? ;D). Jest tez "Crownland", "Bomb Jack" i "Numen".



    Wrzucilem na Vimeo, a nie YT, bo plik ma 250 MB.
    • 22: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime25 Jul 2011
     
    Mam pytanie odnośnie emulatora Atari800 PSP a to dlatego, że mam zamiar kupić sobie SONY PSP Fat 1003(Classic) względnie tanio i właściwie będzie mi służyć jako przenośnie ATARI. Czy wspomniany emulator będzie hulał na tym sprzęcie czy trzeba mieć nowszą konsolę?
    • 23:
       
      CommentAuthordely
    • CommentTime25 Jul 2011
     
    Będzie hulał. Nie ma różnicy wydajnościowych pomiędzy wersjami PSP. Przy czym FAT akurat jest najgorszym rozwiązaniem ze względu na rozmiary, gorszy ekran, kiepskie wkładanie UMD, brak mikrofonu, brak możliwości ładowania przez USB, mniejsza o połowę pamięć.
    • 24: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime25 Jul 2011 zmieniony
     
    Dzięki za odpowiedź. Co masz na myśli pisząc gorszy ekran? Rozmiary, barwy?

    Brak możliwości ładowania przez USB dałby się wytrzymać, ale czy można grać i jednocześnie ładować PSP podłączoną do sieci 230V.

    Nie wiem czy do emulacji atarki będzie mi w ogóle UMD potrzebne. Wystarczy chyba tylko karta pamięci?
    • 25:
       
      CommentAuthorRetroBorsuk
    • CommentTime26 Aug 2011
     
    Znowu będę miał PSP, jaki jest najlepszy emu małego Atari na to?? Pozdrawiam
    • 26:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime26 Aug 2011
     
    Ten: ->link<-
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Aug 2011
     
    Larek, jakie sa Twoje opinie o emulacji Atari na PSP po tylu latach korzystania z tej mozliwosci?
    • 28: CommentAuthormac
    • CommentTime26 Aug 2011
     
    Korzystam z Atari800PSP do lat i nigdy nie było z nim jakiegokolwiek problemu. No może poza drobnym, jeśli przy włączonym emulatorze konsola przejdzie do stanu uśpienia to po ponownym uruchomieniu korzystanie z opcji LOAD/SAVE może spowodować zawieszenie konsoli. Ale to wystarczy pamiętać, aby resetować emulator po włączeniu konsoli.
    • 29: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime27 Aug 2011 zmieniony
     
    Ja również korzystam na PSP 3004 z emulatora Atari800PSP, od dwóch lat (nie codziennie oczwiście, sporadycznie jakaś gierka raz na kilka tygodni) i w sumie dostrzegłem tylko jeden problem w przypadku demka Numen. Nawet przy ustawieniu zegara konsoli na max 333Mhz widać spowolnienia (szczególnie w tym momencie, kiedy z góry na dół przewijają się figury przestrzenne).
    Poza tym jednym działa cudownie.
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Dec 2014
     
    ...OK
    jest coś ,jakiś dobry emulator na NDS?
    Lepszy od "Pokey DS v1.1 ?
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Mar 2016
     
    u was na PSP też czasami pierdzi dzwięk gdy muzyczka wykorzystuje Pokeya i sample (Liebicha)?.
    Da się to w jakiś sposób zminimalizować ?
    • 32: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime6 Mar 2016
     
    Tak, u mnie PSP też "pierdzi" w niektórych grach. Byłby to rewelacyjny emulator, gdyby nie ten mankament. Osobiście nie znam sposobu na rozwiązanie tego problemu, ale też specjalnie rozwiązania nie szukałem. To i tak dużo lepiej, niż na NDS, gdzie emulator działa po prostu zbyt wolno, i jest prawie bezużyteczny jeśli chodzi o gry.
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Mar 2016
     
    no to rozwiązane ,dzięki,w takim razie najlepszy do emulacji Dingoo A320 i Tablet.
    • 34: CommentAuthorBanan
    • CommentTime8 Mar 2016
     
    dokleje sie :)

    czy ktos widzial emulator malego atari na windows mobile (phone) ?
    • 35:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Mar 2016
     
    tak ,miałem na pocket pc ,jedynym problemem było sterowanie poprzez które wybrane gry stawały się niegrywalne.
    • 36: CommentAuthorBanan
    • CommentTime9 Mar 2016
     
    mialem na mysli nowszego windowsa- nokia lumia.

    chociaz przyznam sie, ze dalej trzymam ipaq'a. miedzy innymi wlasnie dla emulatorka atari. ot, poprostu rzecz niesamowita- miec w kieszeni wszystkie gry z dziecinstwa :)

    dlatego chcialem miec zawsze przy sobie, w telefonie, male atarii.
    • 37: CommentAuthorDamaskRose
    • CommentTime24 Mar 2016 zmieniony
     
    Witam

    Otoz emulator mi nie dziala, nie wiem czego to jest wina czy romow czy emulatora... Bardzo prosze niech ktos podesle mi dzialajacy emulator z dzialajacymi romami. Jestem smutna bez atari...
    • 38:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime26 Mar 2016 zmieniony
     
    ... na smutek to bym ci cuś poradził lecz nie mogę bo kobita by mnie zabiła .
    Przecież na Głównej wszystko masz ...
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Mar 2016
     
    Zapytaj, czy jest ktoś w pobliżu, może pomoże bezpośrednio; tłumaczyć tak zdalnie nie jest łatwo.
    • 40: CommentAuthorDamaskRose
    • CommentTime24 Sep 2016
     
    Mam nietypowy problem otoz kazdy emulator ze strony atarionline.pl mi nie dziala, lub nie wiem jak wlaczyc, jestem bez Atari, moze ktos mnie poinstruluje jak wlaczyc emulator (jakikolwiek ) lub przesle tu dzialajacy, z gory dziekuje...
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime24 Sep 2016
     
    trzeba skonfigurować romy -pokazać ścieżki
    • 42: CommentAuthorAdam
    • CommentTime24 Sep 2016
     
    Może ten artykuł pomoże?
    ->link<-
    • 43: CommentAuthorDamaskRose
    • CommentTime25 Sep 2016 zmieniony
     
    Instaluje rozne emulatory i kazdy nie zawiera romow w ogole...
    • 44:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime25 Sep 2016
     
    tu masz rom'y rozpakuj i podaj ścieżki w emulatorze ->link<-
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Sep 2016
     
    Mozna tez na skroty:

    ->link<-
    • 46:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime25 Sep 2016
     
    Collen -> Sklep Google -> Android, raczej tylko jako ciekawostka niż użyteczne narzędzie ;)
    • 47: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime25 Sep 2016
     
    @Iron

    Colleen się to pisze :-)

    Dlaczego tylko jako ciekawostka?
    Jak nie mam real sprzętu w zasięgu to używam właśnie tego ...
    • 48: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Oct 2016
     
    Przepreszam może było. Taki Collen pod androida może być?
    Jest dostępny w gogleplay.
    • 49: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Oct 2016
     
    Przepreszam może było. Taki Collen pod androida może być?
    Jest dostępny w gogleplay.
    • 50: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Oct 2016
     
    Dobra widzę że bylo. Ale uważam że warto wspierać takie projekty. Na peceta też od początku nie było słodko;).