atarionline.pl Biblioteka - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Może kogoś zainteresują dwie pozycje, które zeskanowałem:
    Informatyka poradnik szkoleniowy Instrukcja VU-Calc
    ->link<-
    Informatyka poradnik szkoleniowy Instrukcja VU-File
    ->link<-
  2.  
    Dodatkowe skany książki o jęzku Logo dla komputera MSX:
    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2010
     
    A co jest tam dodatkowe?
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony
     
    Vangis podesłał ciekawostkę:

    Kaz jeżeli chcesz to możesz wrzucić do czytelni przegląd stron o Atari z czasopisma Internet z maja 1997, które ostatnio nabyłem. Niestety nic nie napisali o mojej ulubionej stronie atarionline.pl , ale chyba tylko dlatego że jeszcze nie istniała ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime4 Oct 2019
     
    Następny artykuł z czasopisma Internet o Atari. Jak coś jeszcze znajdę to będę tutaj wrzucał.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jan 2020
     
    A tak przy okazji naszej biblioteki, w której oczywiście można znaleźć mnóstwo czasopism (655 sztuk) to o prasie komputerowej starych czasów, ale przede wszystkim współczesnej była ostatnio mowa na podcaście tutaj (bardzo ciekawe spostrzeżenia):

    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Sep 2020
     
    Do naszej Biblioteki Atarowca dorzuciłem bardzo ciekawą pozycję, zeskanowaną, przetworzoną i przysłaną przez MWK (dzięki Marku!):

    ->link<-

    "Oprogramowanie ZX Spectrum Programy dydaktyczne i użytkowe dla szkół, Katalog 6/1987", wydane przez Polmer Przedsiębiorstwo Zagraniczne Hermann F. Schmidtendorf, Kościan :)
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Sep 2020 zmieniony
     
    Atari było używane na zajęciach informatycznych w szkołach ? ,wiem z opowieści ze Spectrumy tak,ale o Atari nie słyszałem,u nas w podstawówce były stare Pcty na których ledwie działał Prehistoryk -takie mieliśmy lekcje,w szkole średniej(ogólniaku i technikum)zajęcia zaczeły przypominać informatykę ale komputery były nie lepsze,takie czasy...
    PS.kiedyś w okresie mojej edukacji podstawowej,słyszałem że w jakiejś łódzkiej szkole są komputery z magnetofonami,bardzo żałowałem że to nie Atari i nie moja szkoła.
    • 9:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime14 Sep 2020
     
    nie wiem czy wątek tego dotyczy, ale skoro Irata już napomknął o klubach w szkole to w mojej podstawówce (nr 5 w Opolu) była sala i po godzinach klub (do którego chodziłem) gdzie były tylko Atari 800XL ze stacjami - i tak mi coś kołacze że one były chyba jakoś połączone. do tego nauczyciel miał 520 albo 1040 ST - w zasadzie nie wiem, które, ale to nie ma znaczenia. Co ciekawe uczyliśmy się tam obsługi programów użytkowych, programować a któregoś dnia nawet monitor kodu maszynowego obcykiwaliśmy - serio! Pamiętam że zabłysnąłem bo już coś niecoś kumałem z mojego Commodore 116. Najwytrwalsi klubowicze mogli jechać na targi Infosystem (chyba 88 albo 89) i nie iść na lekcje :).Pamiętam że pojechałem, a wrażenia były MEGA! Grania w klubie po lekcjach było mało, więc na zajęciach pozostawali tylko najwytrwalsi. :D

    @Kaz tak mi się w sumie teraz jakoś przypomniało, ale jak chcesz to opowiem więcej przy okazji.
    • 10: CommentAuthorJarkeczek
    • CommentTime15 Sep 2020
     
    Re @IRATA4 Tak były Atari używane w szkołach. W swoim czasie (gdzies ok 1987-1988) uczęszczałem na kurs komputerowy w WSP Kraków i tam w pracowni obok zakurzonych Meritum i umierających Spectrum plus był prowadzony właśnie na Atari.
    • 11: CommentAuthorDope
    • CommentTime15 Sep 2020
     
    W mojej podstawówce również mieliśmy dwie sztuki Atari gdzieś w okolicach 89-91 roku. Niestety nie było ono zbytnio wykorzystywane. Raz na miesiąc każda klasa mogła się na nim pobawić przez jedną godzinę lekcyjną. Z programów dostępnych była Ortografia! z Mirage a wcześniej jakieś programy do matematyki i geometrii w Basic.
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Sep 2020
     
    łooo to fajnie mieliście,u mnie w szkole były stare IBM y na których ledwo chodziła Prince of Persja,dziwiłem się że na Atari nie ma bo przecież gry takie jak Chuckie Egg,Alley Cat wyglądały,działały i brzmiały o niebo lepiej na Atarynce niż odpowiedniki z IBM-byłem wtedy dumny ... aż zobaczyłem Pegazusa,Contre,Mario a najbardziej podziałało na mnie GOLDEN FIVE .

    • 13:
       
      CommentAuthorMWK
    • CommentTime19 Sep 2020
     
    Irata: Pegasusa, nie Pegazusa. To istotna różnica, pamiętaj o tym ;-) Dodatkowo pragnę zaznaczyć, że ta konsola potrafi(ła) znacznie więcej aniżeli tylko Contra, Mario, kaczki oraz "złota piątka", z którymi niestety większość ludzi ją kojarzy.

    W temacie. Dziękuję dla KAZa, za publikację materiału o ZX kilka postów wyżej. Cieszę się, że katalog okazał się na tyle ciekawy, że trafił do Archiwum AA. Jeżeli natomiast ktoś byłby zainteresowany oryginalnymi skanami, bez obróbki, to jako ciekawostkę może je sobie pobrać stąd >> ->link<-

    Serdecznie Pozdrawiam!
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 Sep 2020 zmieniony
     
    @ MWK jak niestety ? złota piątka to polski zbiór bardzo dobrych gier Codemasters,w dodatku wydany w opakowaniu jakim inne gry z Pegasusa mogły pozazdrościć(napisałem Pegazus gdyż potocznie mówiliśmy "PEGAZ" ).Napomknąłeś coś o innych grach,masz jakieś ulubione ?
    Moje to MR.Gimmick,Robocop 2(a jak!),Ninja Gajden,Shatterhand i Journey to Silius który pierwotnie miał być Terminatorem... tyle że w międzyczasie prawa do filmu wygasły,a że prace nad grą były mocno zaawansowane,zmienili więc co nieco i tak powstała ta niezła gierka.
    Ale co ty z tą "GOLDEN FIVE " ? uraz masz czy co ? ;)
    Może 168 też jest bee ?
    co do Contry to ta z Pegaza jest lepsza niż odpowiednik Arcade ,a generalnie to lubię również drugą część z zdigitalizowanymi dźwiękami :D mniam !


    Tak szczerze jakbym miał wymienić wszystkie gry z Nesa co lubię... to by znaków zabrakło ...

    musimy kiedyś pyknąć na dwóch w Szakala ! HEY !
    • 15:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime14 Oct 2020 zmieniony
     
    Wpis w Komputer Świat Biblioteczka 03 (24) Encyklopedia Wiedzy Komputerowej o atari. Niedużo ale zawsze coś ;)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    Dzięki Vangis. Jednak z powodu umieszczenia w nazwie polskiego znaku (Ś) plik nie ściąga się prawidłowo (przynajmniej u mnie). Jakbyś mógł zamieścić jeszcze raz, ale z poprawioną nazwą - byłbym wdzięczny.
    • 17:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    Właśnie się zastanawiałem czemu nie działa. A posta usunąć nie umiałem. Takim razie wrzucam bez polskich znaków.
    Wpis pochodzi dokładnie z 2003-07 KŚ Biblioteczka 03 (24) Encyklopedia Wiedzy Komputerowej.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Oct 2020 zmieniony
     
    Dzięki Krzysiek!

    Porażający opis :D. Z jednej strony nie wystarczyło miejsca na dopisanie o podstawowym nośniku - stacji dyskietek, która nota bene jest na zdjęciu. Z drugiej strony zmieściło się nieprawdziwe stwierdzenie, że gry wczytywało się około 30 minut (to nieliczne, prawdziwsze by było "do 30 minut" - tylk po co taki szczegół, nie uzwględniający stacji czy systemów turbo?), że komputery popularne były w pierwszej połowie lat 80 (XE powstał w 1985 roku, więc nie mógł być popularny w pierwszej połowie, bo jeszcze nie istniał). No i zmieściło się infantylne "umożliwiał wyświetlanie kolorowego obrazu" jakby to była jakaś cecha szczególnie ważna albo odróżniająca... Czy którekolwiek komputery tamtej epoki, jak Amstrad, Commodore, Spectrum, Meritum, Elwro - nie umożliwiały?

    Idź pan z taką encyklopedią wiedzy... :D (i to nie do Ciebie Vangis, bo dobrze, że wynajdujesz takie ciekawostki - tylko do autora tekstu).
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    meritum chyba było bw????
    • 20:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime14 Oct 2020
     
    Zgadza się Kaz w roku 2003 gdzie internet był już na porządku dziennym, taki opis o Atari w pseudo encyklopedii to aż się otwiera nóż w kieszeni ;). Ale tak to jest gdy liczy się zysk, ilość sprzedanych numerów,a nie rzetelna wiedza. Ale wiadomo kto wydaje Komputer Świat. Zawsze żałowałem że taki Komputer Świat przyczynił się do upadku polskich pism takich jak Enter, ale jak to w życiu ceną pozamiatał wszystko bo było tanio, ale mało rzetelnie.
    • 21: CommentAuthorpgru
    • CommentTime16 Oct 2020 zmieniony
     
    Meritum chyba w większości wersji nie było kolorowe. Poza tym np. wiele IBMów i kopii(sprzedawanych bodajże co najmniej do początku lat 90) miało grafikę w rodzaju Herculesa czy MDA. Przy tym chyba znacznie tańsze nowe 8bitowe Atari niż IBM zgodny było chyba znacznie lepszym komputerem do gier przez wiele lat...
    Inną sprawą jest, że takie Elwro 800 JR ma fabryczne wyjście RGB...
    • 22: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime16 Oct 2020
     
    No przecie każdy wie, że przeciętna gra na takim Atari 800XL na stacji dyskietek Atari 1050 wgrywa się do 10 sekund !!! ;). Echh ten Komputer Świat ;). Nieliczne wyjątki z zabezpieczeniami podpierdują jednie nieznacznie dłużej ;) popiskując inaczej. Emulatory tego jużnie potrafią ;)
    • 23:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime31 Oct 2020
     
    1991-11 Enter Atari - Messe 91. Może ktoś był :)
    • 24:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime31 Oct 2020
     
    Druga strona :)
    • 25:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime31 Oct 2020
     
    Łomatko... Portfolio! :o Właśnie sobie przypomniałem, że niestety takowe posiadam i nawet co nieco popełniłem na nie. To chyba największy bubel ze stajni Atari.
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Oct 2020
     
    eee,były lepsze,jak dwie niezbyt udane konsole 7800 - z układem dźwiękowym przerzuconym z 2600 i Jaguar który szokował portami gier z szesnastobitowców odpowiednio droższymi z uwagi na nośnik -a miał pozamiatać he,he.
    • 27:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime31 Oct 2020
     
    Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tak negatywną opinią o PoFo. Czemu to taki bubel?