atarionline.pl SID i POKEY - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorprince80
    • CommentTime8 Mar 2015
     
    Zazdrościłem comodorowcom muzyki z Myth a tu proszę niespodziewanka :)

    Pokey potrafi to zagrać :)
    • 2:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime8 Mar 2015
     
    @DUCATI Strona 1 wątku, post#1, ramka, ostatnie zdanie.
    • 3:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime8 Mar 2015
     
    Na dobranoc pewien znany utworek grany na POKEY-u. Jak wam się podoba? :)
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Aug 2017
     
    TO jest POKEY !!!


    NO BOMBA ,czemu ja tego nie słyszałem.
    • 5:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Aug 2017
     
    skąd to demko można pobrać ???
    • 6:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime30 Aug 2017
     
    Mnie te portowane sample z modów jakoś zabijają klimat pokeya. No niby się da, ale....
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Aug 2017
     
    pokey i sample są ok ,pamiętam jakie było moje zdziwienie gdy pierwszy raz odpaliłem Technusa ... wcześniej nie zwracałem na nie specjalnie uwagi ale występowały często i gęsto szczególnie w grach wydanych przez Sonix
    • 8: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime30 Aug 2017
     
    @IRATA4 ->link<-

    @mav skoro twórcy wyposażyli pokeya w przetwornik, to należy z tego korzystać.
    • 9:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime30 Aug 2017
     
    Ja tylko mówię o swoich odczuciach. Może to kwestia doboru odpowiednich sampli.
    Mimo wszystko ja słyszę niedobory w brzmieniach i mi to psuje odbiór. Udowadnianie, że się da to jedno, ale samo brzmienie jest jakie jest. Od modków jest Amiga :)
    • 10:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Aug 2017
     
    no tak ale przy ośmiu bitach na komputerze z układem z lat 70' takie brzmienia jak w wyżej pokazanym demku "Landescape" na mnie robią wrażenie , a że trzeszczy ... winyle też trzeszczą a ludzie słuchają ...
    • 11: CommentAuthorsid7039
    • CommentTime20 Jan 2018 zmieniony
     
    Jakby to skomentować... hm...


    2 SID voices and 3 digi voices combined into one 8-bit sample track:

    • 12:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime20 Jan 2018
     
    Ciekawe, gratki za pomysłowość :)
    Zapewne utwór musi być napisany tak aby zawierał brzmienia zawierające fale które C=64 jest w stanie fizycznie wygenerować. Ponadto trzeba wygenerować odpowiedni strumień danych, który potem jest streamowany i przetwarzany przez odpowiednią procedurę.

    Co jest nośnikiem tego utworu i ile zajmuje? ;)
    • 13: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Jan 2018 zmieniony
     
    SID always sounds like SID. Even with Digis added.
    But POKEY can sound a lot different from itself. Have a listen to the latest tuens by Makary Brauner, or check for Tobikomi and Fragmare on youtube.





    Also.... some of my latest edits...

    One you might know already...







    And there are two other tunes





    The relevant points here is that, even if you like the tunes or not, the complex waves have been build by just programming them at a low cpu usage.

    They show Rastaconverter pictures, and you know, they take full CPU in their range.
    • 14: CommentAuthorsid7039
    • CommentTime20 Jan 2018 zmieniony
     
    Nie bardzo wiem co jest nośnikiem i ile zajmuje. Bliżej mi do Atari ;-) Zwyczajnie się na to nadziałem przeglądając youtube.
    Ale to działa normalnie na klasycznym C64.

    Inne wyszukane minionej nocy:
    (od 453 sekundy)
    (od 23 sekundy)
    (od 53 sekundy)



    W opisach pod częścią materiałów na youtubejest więcej info.
    • 15: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Jan 2018
     
    Indeed the muffled output of the SID has the positive effect that samples sound less noisy.
    • 16:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime21 Jan 2018
     
    @TheFender
    Wszystkie powyższe moduły chodzą na stokowym C64 (64kb). zazwyczaj wczytują się z dyskietki, ale pewnie nie ma problemu aby wczytywały się z kasety.
    Demo CENSOR DESIGN z kawałkiem Prodigy to akurat 4 strony dysku. Digitka jest na ostatniej 4 stronie.

    Zalinkowany w pierwszym poście powyżej LMan to jeden z najfajniejszych odkryć ostatnich lat na C64.
    Tutaj jego kawałel pt.: HIFI Sky - mój ulubiony.


    Robi też na 2 sidy (np remix title tuna z pierwszego BladeRunnera)

    W Vicious SID chłopaki napisali player do amigowskich modułów Noice Trackera (oczywiście takich które mieszczą się w 64 kb - albo mniej ;) ) słychać nawet tam słynne amigowskie sample ST-xx
    • 17:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime21 Jan 2018
     
    zajebiste :) No ale powiedz Carrion te pady z filtrem LFO w tle to są digitki ?
    • 18: CommentAuthoremkay
    • CommentTime21 Jan 2018
     
    How about some more HIFI recordings by SID? Telephone music, you get everyday ;)
    • 19: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Jan 2018
     
    Witam wszystkich Atarowców, to mój pierwszy post pomimo czytania AOL od lat. Wielki Szacun dla każdego kto walczy o dobre imię naszej Atarynki
    I tyle słodzenia. Szacun dla sceny mydelniczki, to wynik ich ogromnego zaangażowania w rozwój i poprawę jakości softu.
    Co do porównania C64 do A8, zwłaszcza możliwości dzwiękowych
    C64 ma na dziś dzień lekką przewagę, ilość programistów, tym samym spędzonych godzin nad maszyną, programów i odkrytych tricków przekłada się na takie produkcje i sytuację
    Ma to zalety- poziom obecnych produkcji- i wady, niewiele się już z tej platformy wyciśnie.
    Atarowców jest niestety pewnie z 10 razy mniej, znacznie mniej narzędzi. Osobiście wierzę że z A8 wyciśnie się jeszcze więcej niż Crowland, czy inne produkcje dzwiękowe
    Np muza z Yoomp, kiedyś nie do pomyślenia, czy też produkcje Makarego a zwłaszcza Life after death, czy When We Were Young czy Trans-Poland Express, jest ich sporo i brzmią zupełnie inaczej niż Ataryna kojarzyła mi się do tej pory.
    Ktoś kiedyś znajdzie lub wyrwie brzmienia z innych produkcji, ładnie je pospina w jakimś trackerze.
    CMC miał wszystko prócz brzmienia.
    Wierzę że POKEY mnie jeszcze zaskoczy.
    • 20: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime21 Jan 2018
     
    ->link<-
    Lubię czasem tego posłuchać
    • 21: CommentAuthoremkay
    • CommentTime21 Jan 2018 zmieniony
     
    Yeah. Pioneers on the ATARI were very rare ;)

    here my latest edits ;)
    Just for more "diversity"... ;)






    • 22:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime22 Jan 2018
     
    Cześć @rosomak. Powiedz mi czy Ty może pochodzisz z Lublina i studiowałeś na Politechnice Lubelskiej ?
    • 23: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime22 Jan 2018 zmieniony
     
    @pabloz1974 pochodzę z okolicy Gliwic

    A myk z C64 jak pewnie wielu wie, ale widzę że nie każdy polega na tym że mydelniczka we wszystkich bardziej zaawansowanych produkcjach używa drugiego 6502 ze stacji
    Bez tego większość jesli nie wszystkie produkcje by nie zaistniały
    • 24:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime23 Jan 2018
     
    @rosomak: wszystkie? :) Nie znam szczegółów ale tam są spore ograniczenia co do korzystania z tego 2 proca zdaje się. Niemniej, tak czy srak - co 2 proc, to 2 proc.
    • 25:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime23 Jan 2018
     
    @rosomak
    jeśli coś w demach używa procka w stacji to głównie wektory, ale to nadal jest stockowy zestaw do demoscenowania na c64. demo ma działać na c64+ stacji 1541. Kropka! dema na rozszerzenie pamięci czy 2 SIDy to nadal ciekawostki i na compo nie biorą udziału w głównym compo.

    @TheFender
    nie bardzo wiem o co pytasz (pady?) ale ta tam są digitki. nie wszystko, ale są. sęk w tym że jakiś czas temu koderzy opanowali jak "dobrze" grać digitki na C64, a muzycy tacy jak LMan (a u nas w kraju Jammer albo Randal) wiedzą jak to sensownie wykorzystać.
    • 26: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime24 Jan 2018
     
    wg mnie C64 + stacja to już zestaw, a nie goły stockowy C64
    W każdym razie sądzę że podział może być na efekty dzwiękowe i reszta plus prosta grafa drugi zestaw
    • 27: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime24 Jan 2018
     
    Moment, stacja dysków jest jak najbardziej stockowa :) I jej specyficzne wykorzystanie też, do tego stopnia, że powstał raptem jeden jej emulator, który się do tego nadaje ;) C64 i magnetofon to też jest zestaw - dlaczego miałby być bardziej stockowy niż stacja, produkowana przez tego samego producenta?
    • 28: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime25 Jan 2018
     
    Cóż, w takim razie większość nowych produkcji nie pójdzie na stocku C64 + magnetofon, a zdecydowana większość uzytkowiników miała taki kongig
    • 29:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime25 Jan 2018
     
    IMHO stock to tak samo C64 z magnetofonem jak i stacja i podobnie Atari. Nawet jak dolozymy do Malego Atari drukarke Atari 1027 to wciaz jest stock (w koncu nie grzebiemy w niczym i nic nie zmieniamy a dokladamy komponenty wyprodukowane przez producenta).

    Co innego jak przelutujemy plyte i dodamy RAMBO - to juz nie jest stock IMHO (ale wciaz zajebisty komputer! :)
    • 30:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime25 Jan 2018
     
    Zaraz się okaże, że "stock C64" to sam komputer, co ograniczy temat do produkcji wklepywanych ręcznie z listingów :D
    • 31:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime26 Jan 2018
     
    Jeśli "stock C=64" to jest komoda ze stacją zawierającą drugi komputer :D to atarowski "stock" bije go na głowę:
    Atari65XE+VBXE+Rapidus :D
    • 32: CommentAuthormono
    • CommentTime26 Jan 2018
     
    + IDE+ :)
    • 33:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime26 Jan 2018
     
    ! :D hehe
    • 34: CommentAuthoremkay
    • CommentTime11 Mar 2018
     
    I put it here ;)

    • 35: CommentAuthoremkay
    • CommentTime21 Mar 2018
     
    POKEY can sound real spacy and airy, jut like a unclamped SID ;)

    • 36: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime22 Mar 2018
     
    "
    SID always sounds like SID. Even with Digis added.
    But POKEY can sound a lot different from itself.
    "

    I disagree hard. Both chips always sound in their characteristic way.
    • 37:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime22 Mar 2018 zmieniony
     
    I just leave this here...

    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Mar 2018
     
    Byłby ciekawy eksperyment, jakby tak przygotować kilkadziesiąt kawałków z POKEY-a i SID-a - przygotowanych przez zwolenników tezy, że POKEY może grać jak SID - i dać do odsłuchania komuś, kto twierdzi, że zawsze rozpozna, który chip gra. Albo po prostu kilkunastu postronnym osobom, które nie znają tych konkretnych kawałków - i sprawdzić, czy odróżnią.
    • 39: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime22 Mar 2018
     
    Na 100% odroznie SID vs POKEY, bring it on.
    • 40: CommentAuthoremkay
    • CommentTime22 Mar 2018
     
    You will always spot the "original" SID by it's overdone filtering.
    You'll also hear the so called "SID-VOICE" that is actually never used that way on other devices, always different.
    • 41: CommentAuthoremkay
    • CommentTime23 Mar 2018
     
    @solo/ng

    Virtual video ;)



    POKEY'S limits were only restricted by the available software

    If people start to use the modulation as it works with POKEY, and add some digitized bassline.... you won't realize to listen to music on a Atari .
    • 42: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Mar 2018
     
    Problem is that you never explained any details of that modulation - how does it work and how to use it. So my guess is people won't start use it :)
    • 43: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime23 Mar 2018
     
    Kontrola szerokości impulsu jest prostą i dobrze znaną techniką. Ludzie tego nie używają, bo nie ma trackera który by taką możliwość oferował.
    • 44: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Mar 2018
     
    spektrumowcy uzywaja na potege - dzieki kilku konwerterom do uzycia na atarce :-)

    ->link<-
    • 45: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime23 Mar 2018 zmieniony
     
    Ale emkay osiąga to trickami w RMT. Więc chciałbym się dowiedzieć jak w pokeyu robi się kontrolę szerokości impulsu, a realizację już jakoś ogarnę. Nawet i bez trackera.
    • 46: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime23 Mar 2018
     
    Bez trackera to bardzo proste, przykład w załączniku
    • 47: CommentAuthormono
    • CommentTime23 Mar 2018 zmieniony
     
    @wieczor: Sprzętowo masz to w SKCTL - to jest tak zwana "transmisja dwutonowa". Ustawiasz $8B w SKCTL i masz wtedy możliwość synchronizacji kanału 1 kanałem 2.
    Ustawiając okres P1 i P2 możesz kontrolować wypełnienie w zakresie:
    1. P2/3 <= P1 <= P2/2 ;33..50 % - poltony -12..-10
    2. P2/2 <= P1 <= P2 ;50..0 % - poltony -12..0
    Problemy są oczywiście 2:
    1. 1 i 2 są w trybie 8-bit.
    2. Rozdzielczość wypełnienia zależy od częstotliwości.

    Częstotliwość dźwięku ustawiasz w P2, natomiast częstotliwość wynikającą ze stopnia wypełnienia w P1. Za to P2 powinien być głuchy, a P1 głośny.
    W 1. przypadku fala (out1) wygląda tak:
    P2     : ------:______
    P1min : --__--:__--__
    out1min: --__--:--__--
    P1max : ---___:---___
    out1max: ---___:---___


    W 2. przypadku tak:
    P2     : ------:______
    P1min : ------:______
    out1min: ------:------
    P1max : ---___:---___
    out1max: ---___:---___


    Synchronizator działa tak, że kiedy P2 doliczy do 0, wtedy resetuje generator 1 (czyli ustawia mu od nowa licznik i steruje wyjście na stan wysoki).

    Edit: Oczywiście możesz ustawić w P1 zegar 1.77M a w P2 15/64k ale nie jestem pewien czy to w ogóle będzie użyteczne.

    Edit 2: Zawsze możesz też zrobić softwareową syntezę :)

    Edit 3: Jeszcze o częstotliwościach.
    • 48: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime24 Mar 2018
     
    O, dziękuję - i to jest konkretna odpowiedź. Poeksperymentujemy.
    • 49:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime24 Mar 2018
     
    Czytałem na tym chacie o rmt, że niektórzy przerabiali gdzieś wartość hexową i zmieniali bazową częstotliwość programu. Tyle, że wtedy jest pewnie dla wszystkich i nadal stała.
    • 50: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime24 Mar 2018 zmieniony
     
    To jakieś bzdury. W załączniku przykład jak zrobić pwm przy użyciu synchronizacji timera 1 do timera 2.