atarionline.pl SID i POKEY - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Mar 2018 zmieniony

@antrykot: Twój przykład bardzo ładnie brzmi, ale używasz:
    1. filtrowania 1 za pomocą 3
    2. synchronizacji 1 za pomocą 2
    3. restartujesz timery zapisem do STIMER
    co trochę zaciemnia.

Przykład dla metody 1.
    W AUDF2 ustawiam $ff (zegar bazowy 15kHz) co daje najwyższy możliwy okres 1773447/114/($ff+1).
    W AUDF1 wartości zmieniają się od $55 (1/3) do $7f (1/2).
    Obrazowo:
    pwm     lda #%10001011
    sta SKCTL
    lda #%00000001
    sta AUDCTL
    lda #$a8
    sta AUDC1

ldx #$ff
    stx AUDF2

ldx #$7f ;1/2

?loop1 stx AUDF1
    dex
    cpx #$55 ;1/3
    bne ?loop1

?loop2 stx AUDF1
    inx
    bpl ?loop2

dex
    bpl ?loop1

Metoda 2 chyba nie do końca działa, a szkoda bo w teorii powinna dawać większą kontrolę, więc pozostaje tylko moją mongolską teorią :/. Przepraszam.

Edit: Testowałem to niestety tylko na emulatorze (nie mam możliwości sprawdzenia na żywym Atari obecnie).
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Mar 2018 zmieniony

Chyba zrozumiałem jak działa mechanizm :) Człowiek uczy się całe życie.

Metoda 1.

Pełny okres fali w AUDF2.
    Regulacja AUDF1 w zakresie AUDF2/3..AUDF2/2. Stan niski ma stałą szerokość a regulujemy tylko stan wysoki w zakresie 33%..50%.

Metoda 2.

Pełny okres fali w AUDF2.
    Regulacja AUDF1 w zakresie AUDF2/2..AUDF2. Obydwa stany mają zmienną szerokość. Ale żeby to osiągnąć trzeba włączyć filtr w generatorze 3, który będzie na wyjściu generował różnicę fal 1 i 3 co prowadzi do kontrolowania wypełnienia w zakresie 0..50%.

@antrykot: Więc już rozumiem po co Ci był potrzebny filtr i reset :]

To czego nie zauważyłem, to przerzutnik w torze generowania dźwięku.

Obydwie metody przesuwają falę w fazie.
    W pierwszym przypadku AUDF1 zdąży się przepełnić 2x zanim AUDF2 go zresetuje.
    W drugim przypadku AUDF1 zdąży tylko raz więc zmiany fali zachodzą w tym samym punkcie przy każdym okresie AUDF2 i słychać stałą częstotliwość z tym samym 50% wypełnieniem (przesunięcia fazy nie słychać dopóki nie wprowadzi się fali referencyjnej).
    Włączenie filtra 3 kontrolującego wyjście 1 powoduje, że fala jest "odejmowana" od fali referencyjnej w generatorze 3 i dopiero to jest wystawiane na wyjście, a więc wydobywamy z dźwięku przesunięcie w fazie kontrolowane przez AUDF1. No i dzięki temu można dostać wypełnienie 0..50%.

Edit: A jak AUDC2 nie będzie głuchy to dostaniemy 2-poziomową "piłę". Tyle, że AUDF2 gra 2x niżej.

Edit 2: Polecam posłuchać wstępu z "The Changes" by Stefan Uram (Orcan) na ->link<-
    • 3: CommentAuthoremkay
    • CommentTime24 Mar 2018

How about some more melodic ?
    • 4: CommentAuthormono
    • CommentTime25 Mar 2018

Unafortunatelly I'm not musician, so I can present only pieces of code :) I'm sorry.
    • 5: CommentAuthormakary
    • CommentTime25 Mar 2018

@ antrykot: "Kontrola szerokości impulsu jest prostą i dobrze znaną techniką. Ludzie tego nie używają, bo nie ma trackera który by taką możliwość oferował."

Hm... A może to zaliczymy? Zwykły RMT 1.28, kanał 3 moduluje dźwięk na kanale 1:

->link<-
    • 6: CommentAuthormakary
    • CommentTime25 Mar 2018

@mono:

sync2hpf to jest właśnie coś, co dobrze byłoby mieć i móc kontrolować w trackerze, tzn.:
    1. możliwość zdefiniowania sekwencji/kroków przebiegu modulacji (analogicznie jak np. w trackerach atarowskich są sekwencje dla arpeggio);
    2. możliwość automatycznego animowania modulacji (analogicznie jak w trackerach atarowskich można komendą wywołać opadanie dźwięku z określona prędkością);
    3. opcja restartowania sekwencji modulacji wraz z każdą nutą vs 'wolny bieg' modulacji (w tym drugim przypadku można grać np. tak jak w przykładzie Antrykota seq5-random2.com);
    4. na wypasie: opcja keyboard tracking - przebieg modulacji zależny od wysokości granego dźwięku (np. im wyższa nuta tym szybszy przebieg) vs przebieg taki sam dla wszystkich wysokości.

to tyle pobożnych życzeń ;)
    • 7: CommentAuthormono
    • CommentTime26 Mar 2018 zmieniony

Pamiętam, pamiętam :)

HPF można w pewnym zakresie wykorzystać do uzyskania podobnego brzmienia, ale on nie działa dokładnie jak synchronizator.
    Obraz:
    hpf     lda #%00000011
    sta SKCTL
    lda #%00000100
    sta AUDCTL
    lda #$a8
    sta AUDC1

lda #$ff
    sta AUDF1

ldx #$0f

?loop1 stx AUDF3
    dex
    bne ?loop1

?loop2 stx AUDF3
    inx
    cpx #$0f
    bne ?loop2

beq ?loop1

Ustawiam okres $ff w P1 a P3 jeździ od 0..$f.

Prostokąt generowany przez P1 jest próbkowany co okres ustawiony w P3 i zapamiętywany w przerzutniku. Ta wartość jest używana do XOR P1 (!) i wynik wyrzucany jest na wyjście. Kiedy P1 jest znacznie większy niż P3 wtedy HPF dobrze się nadaje do wygaszania fali i generowania krótkich pików.
    Brzmi podobnie, ale nie wiem czy bym to nazwał synchronizacją :)
    • 8: CommentAuthorsun
    • CommentTime27 Mar 2018

To teraz czekamy na muzak :)
    • 9: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime27 Mar 2018 zmieniony

Oczywiście POKEY nie ma filtra górnoprzepustowego. To co jest błędnie nazywane filtrem to Ring Modulator podłączony do Sample & Hold. Ja w skrócie nazywam to coś: Sample & XOR.

Edit: A jak AUDC2 nie będzie głuchy to dostaniemy 2-poziomową "piłę". Tyle, że AUDF2 gra 2x niżej.

To nie jest piła tylko suboscylator.

Ale piłę też można zrobić: łącząc sync z PWM wysokiej częstotliwości. Patrz załącznik. Jest to piła schodkowa i nie działa prawidłowo w Altirrze.
    • 10: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Mar 2018

Oczywiście. Czasami nazywają to "cyfrowym filtrem górnoprzepustowym".
    • 11: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime27 Mar 2018

Tylko że to nie jest cyfrowy filtr górnoprzepustowy, bo to w ogóle nie jest filtr górnoprzepustowy.
    • 12: CommentAuthormakary
    • CommentTime27 Mar 2018

@mono: "Ustawiam okres $ff w P1 a P3 jeździ od 0..$f"

Tu w P1 jest $fe, natomiast w P3 najpierw jest $00, a w kolejnym kroku pętla odczytuje na przemian $ff i $fe.
    • 13: CommentAuthormakary
    • CommentTime27 Mar 2018

Fragment linii basu z niedokończonej muzyczki. Zęby co prawda poszczerbione, no ale jakieś chyba ma.
    • 14: CommentAuthoremkay
    • CommentTime31 Mar 2018 zmieniony

While you check out how to use the modulations for music....
    Modulations can sound very nice for a lot of tunes.

I still prefer to have 4 channel music on the Atari, and want to get the best out of it...

You see a Rastaconverter picture, a scroller and a Mod conversion running in the VBI.
    The Audio Analyzer is on to show that the tune really comes from the emulation.

like it or hate it ;)

Btw. Non-Linear Mixing is on in Altirra.
    • 15: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime31 Mar 2018

This is very nice example. I like the sound of it - only problem is that notes are not tuned at all - I'm not sure if it's possible but you should work on their frequencies definitely :)
    • 16: CommentAuthoremkay
    • CommentTime31 Mar 2018

@wieczor

Not sure what you're writing about.
    A demo with the notes, for a comparision would be useful.
    I really heard more off tunes in several SIDs and people adore them ;)
    Yes, the Intro is a bit wobbly, possibly I'll find a solution for that. The emulations sounds still a bit different in RMT and ALTIRRA. But the rest is 100% correct. At least the flow of the tune is correct from the start to the end.
    • 17:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Aug 2018 zmieniony

Taka akcja na komodzie i 1541U-II :)
    ->link<-
    • 18: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime1 Aug 2018

Nono ładnie to brzmi
    • 19: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime1 Aug 2018

Ooooooo Cie Panie :) Elegancko :) Dla mnie bomba :)
    • 20: CommentAuthorrosomak

Przyjdzie czas i A8 nas zaskoczy, wystarczy że ktoś się mocno przyłoży do Pokeya i opracuje dobry program i brzmienia, natomiast czy gola comoda byłaby w stanie bto zagrać??
  1.  
    Panowie, ale to nie C64 gra, tylko cartridge U1541-II. Nie ma się co ekscytować. :)
    • 22:

CommentAuthorTheFender

A czy ja napisałem, że goła komoda? :D

I ... dlaczego nie ma się czym ekscytować? To może nie jarajmy się demami na VBXE ani pokazami stunt car racera na rapidusie :D
    • 23: CommentAuthorrosomak

Jakoś nie zauważyłem żeby atarowcy jarali się vbxe czy rapidusem, większość traktuje to jako ciekawostkę, scr chodzi też na gołej Atarce i to nie najgorzej, ba znacznie lepiej niż na C64
    • 24: CommentAuthorjesionen
    • CommentTime1 Aug 2018

Hmmmm VBXE akurat mnie nie interesuje :)
    • 25:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime1 Aug 2018

@rosomak: no ale przecież, ten program do odtwarzania mod-ów na rozszerzeniu do C=64 to też jest tylko ciekawostka, czyż nie? ;)

Ale za to jaka fajna!
    • 26: CommentAuthorsun
    • CommentTime1 Aug 2018

Ale to tak, jakby puścić moda na spreparowanym core do vbxe do odtwarzania modów. Da się (pewnie) i co z tego ?
    • 27:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Aug 2018

@sun: no to dlaczego ktoś tego nie zrobi?

Nie zrozumcie mnie źle, dla mnie "pure Atari" to jest coś wg definicji xxl-a a nie pina. Natomiast równie mocno interesuje mnie druga strona lustra, a mianowicie modowane Atari i co na tym można zrobić.
    • 28: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Aug 2018

@sun: Jest coś takiego i nazywa się SoundBoard (są rdzenie w oficjalnej paczce z VBXE). Jest też dla niego MODPLAY na mojej stronie ale jeszcze mocno prototypowy i niedopracowany.
    • 29:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Aug 2018

@mono: ten do 1541 też nie wszystko odtwarza poprawnie.
    • 30: CommentAuthorsun
    • CommentTime2 Aug 2018

@mono: dokładnie właśnie tak jest jak mówisz.
    @TheFender: nie mam atari, ale miałem, potem nie miałem i znów miałem z hdd itp. Modowanie jest fajne, ale umówmy się... ilu komodziarzy odtwarza mody amigowe na c64? Ilu atarowców będzie odtwarzać mody na SB ? 1% ? Skoro można to odtwarzać na zegarku :)
    Poza tym, jak widzisz mono już to zrobił :) w sensie player modów :)
    Jest jeszcze EVIE jako kolejny cud techniki.
    • 31: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Aug 2018

Jeszcze nie zrobiłem, ale się robi i w końcu się zrobi :) A SoundBoarda zrobił Candle.
    • 32:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Aug 2018

No ale mnie zgasiliście nooo :D

1% to jest tyle samo, ile osób potrafi zrozumieć pasję retro w dzisiejszym świecie.
    1% ludzi rozumie, że technologia crt nie powinno znikać z tej planety.
    1% ludzi chciałoby mieszkać w latach 90 i niech postęp cywilizacyjny stanie w miejscu.

Nie wolno im? :D
    • 33: CommentAuthormono
    • CommentTime2 Aug 2018

Ja właśnie nie rozumiem ocb z tym prąciem na większość :) I że 1% czegoś używa. Choćbym miał pisać soft dla siebie to i tak to będę robił bo widownia mi niepotrzebna przecież żeby się bawić sprzętem :)
    • 34:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Aug 2018

@mono: w sedno.
    • 35: CommentAuthorsun
    • CommentTime3 Aug 2018

@mono: ależ owszem, nic bardziej nie cieszy niż efekt własnej pracy.
    @TheFender: ja nie jestem przeciw, jestem za, tylko podobnie jak @mono nie kumam tego. Jeśli zanabędę atarkę, a ostatnio mnie na powrót ciągnie, to na pewno dokupię modyfikacje, dzięki którym będę mógł jej używać w tylko mnie znanych celach :) Ale nie obuduję jej wszystkim co jest dostępne, bo zwyczajnie nie widzę sensu aby mieć po to, żeby mieć lub że mają inni. Natomiast miło jest patrzeć i czytać, że powstają nowe potrzebne i nowe "wodotryskowe" gadżety do kompa na którym się wychowałem, przedzierałem przez asembler itp. itd.
    • 36:

CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Aug 2018

No właśnie, miło!

Więc po co komentarze w stylu #nacopoco :)
    • 37: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime8 Sep 2018

A ja czekam i czekam kiedy Pavros pokaże coś nowego i odkrywczego na malucha