atarionline.pl edycja znaków - envision etc... - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime6 Jan 2011 zmieniony
     
    zapoznalem sie wstepnie z programami na atari do edycji zestawu znakow, wiem co chce przez to osiagnac (podmienic standardowy zestaw w swoim programie i uzywac nowych znakow jako klocki do gry),

    najbardziej spodobal mi sie Envision

    ->link<-

    z racji dostepnosci wersji macowej i tego ze generuje jako wynik tablice do Action!

    pytanie pewnie beznadzieje ale je zadam: czy w ramach jednego znaku (8x8 bitow) moge uzyc wiecej niz jednego koloru przy projektowaniu? jesli tak to jak? :)

    znalazlem program TDC o nazwie HelpMe:

    ->link<-

    widze ze "jakos" to korzysta z kolorow, ale jaka to jest logika?
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Jan 2011 zmieniony
     
    To ja będę promował mój program: ->link<-

    insert:

    czy w ramach jednego znaku (8x8 bitow) moge uzyc wiecej niz jednego koloru przy projektowaniu? jesli tak to jak?

    Jeżeli ten znak (8x8) będzie wyświetlany w trybie GR0, to kolorów nie będzie, ale jeżeli ten sam znak wyświetlimy w trybie GR12 to uzyskamy kolorowe znaki 4x8 - dwa bity odpowiadają za kolor, więc rozdzielczość pozioma zmiejsza się o połowę.
    • 3:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime6 Jan 2011 zmieniony
     
    no chyba, że Insert planuje interlace:)
    • 4:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime6 Jan 2011
     
    ok, ale jak uzyc tego trybu gr12, tj jak edytowac znaki zeby uzyc tych "kolorow"?
    • 5:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime6 Jan 2011
     
    ja używam Atari font maker 1.2
    tam można edytować fonty w obu trybach - także kolorowym
    • 6:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime6 Jan 2011
     
    pewnie pod win, ja niestety moge uzyc tylko tego Envision na maka i ewentualnie soft na atari, wiec prosze o pomoc jak uzywac kolorow na tych platformach przy edycji znakow
    • 7:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Jan 2011 zmieniony
     
    w edytorze włączasz tryb 12 - w programie SG2000 klikasz w przycisk "TRYB" aż do momentu pojawienia się na dole kolorowych znaków, czyli 4 razy. Dla wygody kliknij sobie jeszcze w przycisk "ZNAK" - zmieni się w "ZESTAW" i będziesz mógł od razu obserwować zmiany, które wprowadzasz w siatce. Wyboru znaków dokonujesz w górnym zestawie.
    W znaku 8x8 każda para bitów odpowiada jednemu kolorowi. I tak bity: 00-tło, 01-kolor1, 10-kolor2, 11-kolor3. Znaki wyświetlone w inwersie będą miały przy bitach 11-kolor4. W sumie można uzyskać 5 kolorową grafikę, choć podstawa to 4 kolory (3+tło).
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Jan 2011 zmieniony
     
    To proste: font dzielisz na 4 kolumny po 2 piksle. Następnie masz 4 kombinacje: 00, 01, 10, 11 bitów w każdej kolumnie, która wybiera kolor.
    A po prawej stronie od szachownicy ze znakiem masz jego podgląd.

    A jak przejdziesz do trybu map (m), tam wciskasz mode, wybierasz 4 i wracasz (e) i masz trochę inaczej wyglądający screen :)
    • 9:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime6 Jan 2011
     
    Larek. dzieki

    jhusak. nooo! nareszcie mi to ktos wytlumaczyl ze rozumiem, wielkie dzieki! :)
    • 10: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime7 Jan 2011
     
    Insert - naprościej jest użyć G2F, zapisujesz obrazek ze znakami jako asm i masz gotowy xxx.fnt