atarionline.pl plik MIC z G2F - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime6 Feb 2011
     
    probowalem otworzyc plic MIC wygenerowany przez G2F w XL-Paint'cie i Kleksie, w obu na ekranie jest kasza, czy ktos wie czym na atari to wyswietlic i ewentualnie zapisac do postaci wczytywalnej do XL-Art'a ew. Kleksa?
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    Ale rozmiary obrazka z G2F sa takie jak dopuszcza Kleks i XL-Paint?
    • 3:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    no wlasnie sie dowiedzialem od autora ze nie ma mozliwosci wczytania pliku mic z g2f do niczego na atari bo zawiara dane 240 linii, bezsensu, po co w takim razie opcja zapisu do mic :))))
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    Wylacz w G2F tyle wierszy ile trzeba i bedzie okey. Nie pamietam teraz, ile ma XL-Paint i Kleks, ale pewnie 24 lub 25 (192 lub 200 linii). G2F daje MAKSYMALNIE 30 wierszy (240 linii), ale przeciez nikt Ci nie kaze uzywac wszystkich...

    Format MIC w G2F ma bardzo wiele sensu. Troche mylaca jest tu nazwa tego formatu - bo rzeczywiscie nie jest to klasyczny MIC, a cos jakby rozszerzony MIC... :).
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    Ja plik MIC z G2F wczytuję na Atari do Design Mastera (obraz jest w GR8, ale nie o to tu chodzi), żeby następnie go zapisać. DM generuje nam "czysty" pliczek o długości 7680 bajtów.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2011 zmieniony
     
    Troche niepotrzebnie kombinowales. Wystarczy w G2F wylaczyc odpowiednie, nie interesujace nas wiersze i zapisac obrazek jako MIC. Jezeli zostana 24 wiersze to bedziesz mial plik 7684 bajty (tak, 4 bajty wiecej, bo zapisane sa tez kolory: rejestr 712, 708, 709, 710).

    G2F ma tu potezna przewage nad innymi programami. Mozemy sobie rysowac grafike w dowolnym miejscu ekranu, a potem wylaczyc te wiersze, ktorych ostatecznie nie chcemy miec w pliku wynikowym. Na przyklad wiersze u gory i u dolu ekranu. Wylaczanie wierszy robimy przelaczajac tryb z boku ekranu (4 - tryb GTIA, 2 - tryb lowres, 1 - tryb hires, 0 - wylaczenie wiersza). W nowym G2F wyglada to tak (wylaczone pierwsze 3 i ostatnie 3 wiersze):



    W ten sposob mozna tworzyc pliki wynikowe odpowiednie do naszych potrzeb, na przyklad o wysokosci 2 wierszy (16 pikseli w pionie). Albo 25 wierszy (200 pikseli). Albo 30 wierszy (240)... Oczywiscie dlugosc pliku bedzie rozna, bo rozna jest dlugosc danych obrazu.

    Wiec prosze nie narzekac na G2F, bo akurat pod tym wzgledem jest to elastyczne rozwiazanie. A ze akurat TeBe nazwal to formatem MIC to zapewne przez chec zachowania tradycji: tak przyjelo sie nazywac pliki zawierajace nieskompresowane dane obrazu Atari powiekszone o dane rejestrow kolorow. W oryginale byl to format Micropaintera i dotyczyl tylko 24 wierszy w pionie (192 piksele).
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2011 zmieniony
     
    He he, dowiedziales sie od autora, ze nie ma mozliwosci wczytania pliku MIC z G2F do niczego na Atari bo zawiera dane 240 linii...

    A ja sie zastanawialem, kto Ci te glupstwa naopowiadal... :D. Nie sluchaj co Ci autor powiedzial tylko sluchaj uzytkownika, ktory wielokrotnie korzystal z formatu MIC :).

    Aby udowodnic ze autor sie myli, przed chwila zapisalem w G2F plik MIC o wysokosci 24 wierszy (192 piksele w pionie), a potem go wczytalem do mojego starego programu do konwersji grafiki "Kameleon" (dla ustawionego formatu MIC program nie toleruje niczego ponad 160x192 w 4 kolorach). Zrzut ekranu dowodzi, ze TeBe sie myli:

    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    Sprawdzilem, ze w Kleksie tez pokazuje sie wszystko ladnie, poprawnie i bez kaszany, o ktora niecnie oskarzacie G2F :)

    • 9:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Feb 2011 zmieniony
     

    Kaz:

    Wiec prosze nie narzekac na G2F

    Nikt tam nie narzeka :)
    Ja najczęściej nie potrzebuję tych 4 bajtów z kolorami na końcu pliku i Design Master radzi sobie z tym bardzo dobrze. Oczywiście zakładam, że używamy standardowej grafiki 40 bajtów x 192 linie.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2011 zmieniony
     
    Design Master generuje takie pliki 7680 bajtow (bez 4 bajtow kolorow) bo tam sie pracuje w hiresie i kolory maja drugorzedne znaczenie (albo obrazek bedzie czarno-bialy albo odwrotnie ;). W przypadku obrazkow czterokolorowych jednak lepiej wiedziec, jakie mamy kolory.

    Zwyczajowo takie pliki bez danych o kolorach (same dane obrazu) na Atari mialy rozszerzenie PIC, a nie MIC.

    W starszych wersjach G2F byla jeszcze mozliwosc zapisania pliku DAT i jezeli dobrze pamietam to wlasnie byly czyste dane obrazu. Ale nie mam jak tego teraz sprawdzic, trzeba by zainstalowac starsza wersje G2F.
    • 11:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    aa, czyli ten design master wladuje bez problemu plik mic z g2f i zapisze mi same dane obrazu dla tryby 15tego?
    • 12:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    Kaz. prosze powiedz jak zapisales w g2f obrazek o 192 liniach, bo plik wypluty z g2f o szerokosci 40 bajtow do formatu mic nie laduje sie ani do kleksa ani do xlart'a
    • 13:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    Larek. faktycznie wczytac do DM sie plik MIC z G2F da, zapisujac nie zapisuje tylko danych koloru, ale to dobrze :) potem kleks to czyta pieknie :) Dziekuje! :) (Twoja grafike wlasnie tak obrabiam)
    • 14: CommentAuthorVidol
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    90% programow nie sprawdza dlugosci pliku i jest tak ze mozna wczytywac nawet mic'a z g2f,wazne aby szerokosc =40b, jak plik jest dluzszy niz 192 linie to wyskoczy error ale obrazek sie wczyta tyle ze nie bedzie wartosci kolorow i trzeba ustawic je recznie.
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2011 zmieniony
     
    Insert - w poscie numer 6 napisalem jak to zrobic. Nie wiem, czy da sie to objasnic jeszcze prosciej, ale sprobuje:

    1. Z boku obrazka masz w G2F kolumne z cyferkami. Widac go na obrazku w poscie numer 6. Te cyferki to informacja o trybie graficznym, w ktorym jest dany wiersz ekranu. 4 - tryb GTIA, 2 - tryb lowres, 1 - tryb hires, 0 - brak jakiegokolwiek obrazu.

    2. Mozna te cyferki przelaczac. Klikasz myszka na cyferke i przelaczasz dany wiersz miedzy trybami (4,2,1) lub wylaczasz wiersz w ogole (0).

    3. Aby miec obrazek o wysokosci 192 piksele musisz miec wlaczone TYLKO 24 wiersze (24 wiersze x 8 pikseli = 192).

    4. No to klikasz i wylaczasz NA PRZYKLAD trzy wiersze od gory i od dolu, co wylacza 6 wierszy. Poniewaz G2F standardowo ma 30 wierszy, pozostaje Ci 30-6=24... Napisalem "na przyklad", bo wcale to nie musza byc wiersze od gory albo od dolu. Moga byc w srodku ekranu. Wazne dla Ciebie, zeby wylaczyc 6 wierszy.

    5. Zapisujesz obrazek jako MIC. No i masz sliczny obrazek 160x192 w 4 kolorach, ktory odcztuje Kleks i inne programy na Atari.

    Sposob podany przez Arka jest potwornie niepraktyczny i czasochlonny, skoro G2F moze WPROST wyeksportowac to co potrzebujecie.
    • 16:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime7 Feb 2011
     
    dzieki ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime28 Apr 2011 zmieniony
     
    Próbowałem wgrać obrazek z Kleksa do nowszych wersji G2F i niestety pomimo, że robiłem jak pisałeś Kaz - nici z tego...

    Nie wiem co chrzanię - zobacz screena

    Korzystałem też z najnowszej wersji g2f i stale wyświetla mi się sieczka na ekranie. Nie wiem już co jest, ech...
    • 18:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Apr 2011
     
    A dlaczego szerokość ekranu = 32?
    Obrazek jak widać ma 40 bajtów szerokości. Może to tu problem.
    • 19:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime28 Apr 2011
     
    Rany! Dziękuję jhusak! Nie wiedziałem, że trzeba przełączyć przed wczytaniem obrazka. Przełączanie po wczytaniu nic nie daje.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Apr 2011 zmieniony
     
    Kuba juz Ci napisal - w tym przypadku trzeba przestawic szerokosc ekranu. Po prostu plik MIC to surowe dane obrazka, bez informacji o szerokosci i wysokosci ekranu, wiec G2F nie ma jak sobie pobrac z pliku informacji, co ustawic. Wczytuje na zywca to, co mu podajesz do wczytania.

    wgrać obrazek z Kleksa do nowszych wersji G2F (...) Korzystałem też z najnowszej wersji g2f


    To co pokazales na screenshocie to jest stara wersja G2F, proponuje sciagnac sobie najnowsza ze strony domowej projektu: ->link<-

    Uwaga! Opis programu dostepny na stronie nie byl dawno aktualizowany, opisuje starsze wersje, tylko czesc informacji moze Ci sie przydac.
    • 21:
       
      CommentAuthorsNr
    • CommentTime28 Apr 2011
     
    Dziękuję Jakub. Dziękuję Kaz.
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Apr 2011 zmieniony
     

    Kaz:

    To co pokazales na screenshocie to jest stara wersja G2F, proponuje sciagnac sobie najnowsza ze strony domowej projektu

    A propos tej najnowszej wersji - czy mi sie wydaje, czy autor zupelnie wywalil narzedzia "rysownicze" w trybie bitmapy (bez PMG) typu punkt, linia, okrag, wypelnianie kolorem, itd. ??? ;o :(
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Apr 2011
     
    Nie wywalil, sa tak jak byly.