atarionline.pl Gry typu The Goonies - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    Czesc,

    Przymierzam sie do napisania gry przygodowej typu Goblins, dosc podobna gra na atari 8 bit jest Goonies, czy znacie jeszcze jakies tego typu gry? (moga byc z jednym bohaterem) chce zobaczyc co juz na atari powstalo tego typu
    • 2: CommentAuthormac
    • CommentTime8 Feb 2011 zmieniony
     
    nie wiem czy dokładnie rozumiem o jakie gry chodzi, ale może:

    • 3: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    Conan ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    spelunker niebardzo jest dokladnie tym, generalnie chodzi o swiaty bez scrolla i zagadki w obrebie jednej planszy
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    Może SPELLBOUND?
    • 6:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    oj nie nie nie :) predzej Spy vs Spy
    • 7: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    "Tarkus and the orb of doom"
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    Oj, w Conana kiedyś ostro młóciłem, przednia gierka. I ten Conan 4 piksle szerokości :) z czego 2 przypada na bicepsy :)
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    No oczywiście trochę Henry's House, ale to taka zbieranina jest.
    • 10: CommentAuthornosty
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    @insert - chodzi Ci o gre zrecznosciową, z oskryptowanymi wrogami, z niewielką ilością ale bardzo wymagajacych jednoekranowych plansz, z których kazda mialaby inny charakter. Aby ukkonczyc planszę trzeba po pierwsze znalezc unikalny sposob, a po drugie opanowac perfekcyjnie co do pixela i sekundy sekwencję ruchow.
    Trafilem? :)
    Sam wlasnie wymyslam taką grę :D Inspiracją jesli chodzi o nastrój byl dla mnie wlasnie Goonisi i Henry's House.

    Pozornie taki typ gry wydaje sie prosty, bo nie ma scrolla, wrogowie poruszaja sie po wyznaczonych trasach itp. Ale jak juz przyjdzie co do czego to okazuje sie ze plansze musza byc perfekcyjnie zaplanowane i wykonane, ruch kazdego wroga skalibrowany i jeszcze trzeba miec pomysly jak zaskoczyc gracza zagadkami, zeby sie zaciął tu i uwdzie ;)

    Powodzenia!
    • 11: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Feb 2011 zmieniony
     
    Przejrzałem na atarimanii jednoekranówki i jakoś nie bardzo widzę coś jeszcze. Goonies swoją moc miało właśnie w tym, że nie było podobnych gier. Jeśli chodzi o platformówki "każda plansza to co innego" jak np. w Another World to pasuje pod to Deneb ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    dzieki Wszystkim, ale chyba poza goonies nic identycznego nie bylo narazie

    Nosty. chodzi mi dokladnie o zasady Goblins z amigi, nie gral nikt z Was w to? :)

    Jeden ekran, jeden lub wiecej bohaterow, wrogowie owszem ale wszystko polega na logice, trzeba cos nacisnac zeby cos wyskoczylo, cos ruszylo sie etcaby przejsc do kolejnej planszy, zelzy mi przede wszystkim na bardzo duzej ilosci animacji, mam juz pomysl jak to zrealizowac na atari, w ciagu paru dni powinienem byc juz po testach

    Czy ktos z Was chcialby pomoc napisac scenariusz do poszczegolnych plansz takiej przygodowki? Nie chcialbym byc jedynym scenarzysta.

    aa, no i oczywiscie znane podobne gry tego typu na pc to produkcje Amanita design ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    Insertowi chodzi o klasyczną przygodówkę typu point and click. Czegoś takiego do tej pory na Atari nie było - przynajmniej ja nie znam.
    • 14:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    no dokladnie Krzychu :)

    no wiec - przypominam - szukam osoby ktora chcialaby napisac wspolnie ze mna scenariusz i biore sie do roboty :)
    • 15:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    Insert - a może byś się tak pokusił o port Goblinsów ? :)
    • 16:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    wlasnie mam zamiar zrobic cos swojego :) rozumiem idee portowania, wzorowania sie czy kopiowania ale bardzo chcialbym aby powstal zupelnie nowy produkt na atarke
    • 17: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    może coś na wzór Gobliiins na silniku Klątwy
    • 18: CommentAuthoroxy
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    @insert - czy mógłbyś podać więcej szczegółów nt. pisania scenariusza. Ja mam różne pomysły i większość z nich niezrealizowanych i gdzieś pozapisywanych. Nakreśl fabułę, bohaterów, możliwości, itd. w której chciałbyś osadzić gierkę oraz jak wielkiej szczegółowości w tym scenariuszu. Wtedy osoby będą mogły powiedzieć czy się piszą lub podsyłać własne pomysły na wątku.
    • 19:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    mysle ze publiczne tworzenie scenariusza nie ma sensu - nie bylo by wtedy niespodzianki dla osob ktora chcialyby w to zagrac :) jesli masz ochote pomoc to prosze o kontakt emailowy: postpunkpl(malpaaaa)gmail.com
    • 20: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    Adventure Studio Ilmenita to chyba coś w tych klimatach
    • 21: CommentAuthoroxy
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    Masz rację, wysłałem już maila. O konkrety będę dopytywał już w mailu.
    • 22:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    adv studio, klatwa etc to zupelnie zupelnie co innego niz gra typu point & click jednoekranowa w stylu goblins
    • 23: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    A mnie się marzy takie coś:
    • 24: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    Insert, Adventure Studio jest wlasnie do takich gier. Nie jest problemem dodac animowane postacie (duszki sa teraz jedynie na kursor) czy dzwieki.
    • 25: CommentAuthornosty
    • CommentTime8 Feb 2011
     
    @trocero77 - jejku... nie wiedzialem ze na C64 istnialy gry takiej jakosci!!
    Nie powiem juz nigdy, ze cos jest na Atari niemozliwe, ale tu pewnie pieknie widac przewage C64 w temacie sprajtow...

    @insert - o cos takiego Ci chodzilo? :)

    BTW. Gralem w Goblins I i II na ST. Slabo juz pamietam ale ta gra po jakims czasie jednak chyba nudzila... Albo niektore zagadki byly nielogiczne, albo zbyt trudne dla mnie, ale czesto musialem testowac wszystki kombinacje na zasadzie "zobaczymy co zadziala".

    Creatures pokazane powyzej wydaje sie o niebo ciekawsze.
    • 26: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    To jeszcze jedno w temacie gier jednoekranowych. Może mniej logiczna niż Creatures czy Goonies lub Goblins ale miodnością przebija niejedną dzisiejszą produkcję. Też mi się marzy ...

    • 27:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    dzieki za referencje, kreaturki znam, najlepsza gra na 8bitowce :) mam nadzieje ze miodnoscia nie zejde duzo ponizej, graficznie kolorow tyle nie bedzie ale mam pomysl jak to zrobic zeby i tak bylo pieknie ;)
    • 28: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    Wiara czyni cuda...dobrze że jestem wierzący ;)
    Trzymam kciuki.
    • 29:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime9 Feb 2011 zmieniony
     
    @nosty: Goblins (1,2 i 3) to jedna z najgenialniejszych gier w jakie grałem. Można się czepiać, że jest bardzo trudna, ale abstrakcyjny świat, klimat gry i muzyka są po prostu genialne. Z całym szacunkiem, ale Creatures to nie ta sama liga.
    • 30: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    insert, powodzenia i czekamy na jakiś wczesny trailer czy choćby concept-art'y :-)
    • 31:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime9 Feb 2011 zmieniony
     
    lhuven. grafika to najmniejszy problem w tym wszystkim :)

    zgadzam sie z Rastanem ze Creatures i Goblins to dwie rozne gry, ja planuje zrobic cos w stylu Goblins :)
    • 32: CommentAuthornosty
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    O to sie narobisz nad animacjami jak dziki...
    W razie czego mam projekt taniego, prostego cartridga 1MB :D Bo pewnie pamieci bedzie to potrzebowac sporawo.
    Powodzenia zycze!
    • 33: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    Kurcze to Creatures wygląda na prawdę nieźle - chyba zacznę się troszkę interesować C64 - widać od razu, gdzie na której platformie przyoszczędzono (A8 - duszki, C64 - Basic), a gdzie pojechano po bandzie (A8 - podsystem dyskowy, ANTIC; C64: SID i VID).
    I z 8mioma duszkami to się da zrobić bez problemu. Natomiast zawsze marzył mi się UGH! na A8 - zagrywałem się w to już na PC - bardzo ciągająca zabawa.
    A co do przygodówki platformowej to trzymam kciuki.
    • 34: CommentAuthornosty
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    Nie wiem czy to kwestia video, ale UGH! powyzej wyglada jakby mial totalnie niewlasciwe kolory.

    Trzymam kciuki za inserta, bo brakuje ostatnio na Atari nowych gier oryginalnych, moze niekoniecznie unikalnych, ale nie bedących konwersjami czy to z innych platform 8-bit czy z flasha.

    I zawsze, nawet w dzisiejszych czasach mozna wymyslic cos z filingiem swiezosci, cos czego jeszcze nie bylo.

    Swietnym przykladem byl dla mnie G.I.L.P. sprzed dwoch lat. Pokazcie mi inną gre na Atari w podobnym klimacie. Załuje, ze Gorgh nie skonczyl swojego projektu (gra jest zabugowana i niedopracowana) i chyba nie zakodowal zadnej nowej gry od tamtego czasu.
    • 35: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    insert: do gier podobnych do Goonies można jeszcze zaliczyć "Hare Raising Havoc" z Amigi. Nie porównuję jakości oprawy graficznej, ale sam koncept: żadnego point and click, sterowanie joy'em jak w zręcznościówce i podobnie jak w Goonies musisz aktywować elementy otoczenia/zbierać przedmioty, a obszar gry jest ograniczony do 1 lokacji, po przejściu której przechodzisz do następnej. Pytanie, czy chcesz zrobić klikaną przygodówkę czy też coś takiego.
    • 36:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    lhuven. zapoznalem sie, faktycznie to tego typu gra, tle ze w tym kroliku jest scroll, co do sterowania to chyba wolalbym kursor i klikanie, wtedy bohater podchodzi do danego miejsca, chociaz latwiej bylo by zrobic jak w kroliku czyli sterowac bohaterem

    nosty: no animacji sie narobie ale to bardzo przyjemne :)
    • 37: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    To jeszcze polecam Samorost i Samorost 2 - flashowe gierki.
    • 38:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    ilmenit. tak, pisalem o amanita design wyzej :)

    no - czy ktos chce pomoc zrobic scenariusz? jedna osoba napisala ale zero odzewu
    • 39:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    Mnie korci, ale nie wiem jak będzie z czasem. Takie projekty wymagają sporego poświęcenia, szczególnie kiedy mamy na uwadze ukończenie w definiowalnej (i to bliżej) przyszłości ;)
    • 40: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    Tak jeszcze dla podrzucenia pomysłów na komnatówko - przygodówko - zręcznościówkę CADAVER z Amigi. Polecam, grało się świetnie.

    • 41: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    I jeszcze moim zdaniem jedna z fajniejszych gier opartych na rozwiązywaniu zagadek w komnatach ze szczyptą humoru i fajną muzyką: The Neverhood

    • 42: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime9 Feb 2011
     
    Powyższe przykłady potraktować należy jako źródło inspiracji. Klasyczne przygodówki typu "point & click" to moim zdaniem seria Monkey Island oraz Broken Sword. :)
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2011
     

    Insert:

    Goonies, czy znacie jeszcze jakies tego typu gry? (moga byc z jednym bohaterem) chce zobaczyc co juz na atari powstalo tego typu


    Podobnego typu czyli point and click sa "Lemmingi" i wszelkie odmiany tej gry. Do tego "Klątwa" oraz "Władcy Ciemnosci". A takze "Alfa Boot".





    • 44:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime10 Feb 2011
     
    Kaz: Lemmingi to bardziej gra logiczna niż przygodowa. Natomiast pozostałe, które podałeś są ok, ale tutaj chodzi o przygodówki w których bohater (bohaterowie) widziany jest z perspektywy osoby trzeciej, coś jak podany wcześniej: The Neverhood czy właśnie Goblinsy.
    Nie widziałem takich gier na małe Atari, ale być może się mylę i jeśli są proszę mnie poprawić.
    • 45:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Feb 2011
     
    W KLĄTWIE jest widoczny bohater wiec raczej to sie do perspektywy "trzeciej osoby" nadaje?
    • 46:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime10 Feb 2011
     
    ale klatwa to rozległy teren akacji, mnie chodzi o epizody bazujace na jednej lokacji, czyli dokladnie schemat goblins
    • 47: CommentAuthorxxl
    • CommentTime10 Feb 2011
     
    pomysl swietny, ale jak z interfejsem uzytkownika? moze cos w ten desen: ->link<-
    • 48:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime10 Feb 2011 zmieniony
     
    nie no, sterowanie bedzie maksymalnie uproszczone jak w goblins, zero komend, po najechaniu na strefe aktywna bedzie mozna z nia zrobic to co w goblinach :) chce jak najbardziej odejsc od standardow 8 bitowych
    • 49: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime10 Feb 2011
     
    Kurcze, ale się rozmarzyłem - Neverhooda uwielbiam, do dziś powtarzam przy każdej okazji ten wesoły ruch ręką przy naciskaniu przycisków wszelkich :)
    • 50:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime10 Feb 2011
     
    hehe, w zeszlym roku dosc duzo rzeczy robilem w plastelinie do animacji, moglbym sie nawet pokusic o zrobienie scenografii plastelinkowej ale nie sadze zeby to wyszlo dobrze w 4 kolorach na atari (w tym trybie bedzie gra), a juz na pewno bohatera chce zrobic na sprajtach wiec efekt plastelinkowy raczej odpada, za to obiecuje jak najbardziej starac sie zrobic grafike ale rysowana weglem/olowkiem, takie cos w miare wychodzi po konwersji bo juz sprawdzilem, powinien byc mily klimat, do tej pory na atari takiego czegos nie widzialem jesli chodzi o plastyke... ale..eh. najpierw scenariusz, potem bardzo dlugi czas na kodowanie i nauke (bo dopiero raczkuje w programowaniu na 8bitach)