atarionline.pl problem z G2F - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime19 Jun 2011
     
    Z prośbą o poradę do bardziej zaawasowanych.

    Od niedawna ćwiczę sławnego Graph2Fonta i napotkałem problem, z którym nie potrafię sobie poradzić. Zrobiłem obrazek w DLI szerokości Normal. Na fragmencie podmieniłem kolory (Change Colors) 712 (tło) z 710. Podględ w programie i eksport do bitmap wygląda ok, ale obraz z xex na Atari ma dodatkowe kolumny z prawej i lewej w kolorze tła, który przez podmianę nie jest jednolity (załączam dla przykładu lewą stronę). Próbowałem rozszerzyć obraz na Wide i "zamalować" te kolumny, ale wtedy xex nie generuje się prawidłowo. Po przejściu na Wide poprawiłem wszystkie warningi i errory dla ilości zmian w liniach, ale w najlepszym wypadku obraz na Atari to migające siano w jednym kolorze. Pomaga wywalenie wszystkich duszkow- wtedy xex daje się wyświetlić.
    Czy jest jakaś metoda podmalownia ramki na kolor inny niż tła w szerokości Normal? Co może być przyczyną błędu w generowania xex dla szerokości Wide?
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime19 Jun 2011
     
    na ramce mozna wyswietlic obiekt PM i zakryc tlo ale po jakosci obrazka widze, ze pewnie uzywasz pm na obrazkach.

    ten kawalek obraqzka wyglada obiecujaco... nawet lepiej :-)
    • 3: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime19 Jun 2011 zmieniony
     
    Tak, PM mam już wykorzystane. Obrazek w zasadzie skończony, wymyśliłem sobie, że na koniec sobie zmienię szerokość i te paski zakryję innym kolorem a tu d.pa

    ps. rzeczywiście, da się przysłonić duszkami, ale wolałbym inne rozwiązanie
    • 4: CommentAuthorPiesiu
    • CommentTime20 Jun 2011
     
    Kolor tła najlepiej pozostawić na całej wysokości ekranu niezmieniony, wtedy unikniemy niespodzianek po bokach, na moim pierwszym rysunku z G2F to jest dopiero syf na ramce :), u Ciebie to jest lajcik ;). Niestety na tym etapie (dokończony rysunek) ciężko to odkręcić, są trzy wyjścia, albo przysłonić ramkę duszkami, albo zmienić kolor tła u góry na taki jak na dole (ale oczywiście posypie się środek ekranu), albo zostawić tak jak jest i przeboleć te boki, a obrazek z tego co widzę zanosi się na kawał dobrego pixela i jest nadzieja, że na te błędy na brzegach ludzie przymkną oko :). Życzę powodzenia w walce z G2F.
    • 5: CommentAuthorVidol
    • CommentTime20 Jun 2011
     
    mozesz probowac zmian rastra, ale jak masz duzo zmian w linii to moze byc ciezko i trzebaby niektore zmiany dli upychac na rastrze. A zapomnialem, jest jeszcze sprawa bad lines, ale na szczescie g2f potrafi to wylaczyc.
    • 6: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime20 Jun 2011 zmieniony
     
    Vidol, a jak byś to wytłumaczył laikowi? :) chodzi o te zmiany rastra.

    Piesiu, może i racja, że plusy dodatnie pozostawienia tych pasków przysłonią plusy ujemne :)

    A macie pomysły dlaczego xex nie chce się wygenerować? Rozumiem, że bez wglądu w konkretny obrazek to ciężko stwierdzieć, ale ilości zmian na linie mam nie więcej niż 3.
    • 7: CommentAuthortebe
    • CommentTime20 Jun 2011
     
    zapisz plik ASM, dokonaj asemblacji mads-em i jeśli są jakieś błędy w pliku asm, zostaną wyświetlone
    • 8: CommentAuthorVidol
    • CommentTime20 Jun 2011
     
    Sproboje wieczorem zapodac jakis przykladowy plik
    • 9: CommentAuthorVidol
    • CommentTime20 Jun 2011
     
    przyklad uzycia rastra do zmian koloru 712(d01a), niestety nie udalo mi sie ustawic tak zeby pierwszy i ostatni pixel na obrazku mial zmieniony kolor:(.Co sie dzieje w rastrze:
    w lini 6 zapamietywana jest wartosc koloru(ldy #$001a) na jaki ma byc zmieniony 712.
    w kolejnych liniach w odpowiednim momencie wstawiana jest ta wartosc do rejestru sprzetowego (ldy #d01a)- powoduje to znikniecie pasow po lewej stronie. Aby usunac kolorowe pasy z prawej strony trzeba wpisac 0 do D01a (lda #$0000, sta $d01a)i tak powtarzane jest to iles tam linii.
    • 10: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime20 Jun 2011
     
    Nie jestem programistą i na razie nic z tego. Po pierwsze nie potrafię objąć zmianą całej ramki (Range w Edit Rasters zmienia się skokowo, ale nie obejmuje 0-15), nie mówiąc o prawej... Jak już zmieniam kolor tła to wyskakują poziome paski.

    Tebe, a mógłbym Ci podesłać do sprawdzenia asm na priv?
    • 11: CommentAuthorVidol
    • CommentTime21 Jun 2011
     
    to ze sie plik g2f nie otwiera to wina Tebego bo on robi praktycznie z kazda nowa wersja g2f'a nowy format pliku.Ja mam wersje z 10.04.2011.Poziome paski sa co 7 linii. to sa te bad lines. w moim przykladzie bad lines sa wylaczone kosztem inwersji.
    • 12: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Jun 2011 zmieniony
     
    każdy nowy aktualny G2F otwiera wszystkie pliki G2F, stare wersje programu G2F już nie koniecznie

    odyniec możesz wysyłać plik asm

    email jest na stronie ->link<-
    • 13: CommentAuthorodyniec1
    • CommentTime24 Jun 2011
     
    Przyczyną problemu z wygenerowaniem prawidłowego xex wydaje się być za duża ilość zmian (3) przy szerokości Wide, po zejściu do max. 2 wreszcie zaskakuje. To dziwne, bo w przykładowych g2f są Wide z 3 zmianami (np. Inspection Irvina)...
    • 14: CommentAuthortebe
    • CommentTime25 Jun 2011
     
    w nowej wersji G2F już poprawiłem dopuszczalną liczbę zmian na 1, przy 2 pojawi się ostrzeżenie

    dla trybu HiRes zawsze była maksymalna liczba zmian =1, dziwne że zostawiłem 3 zmiany dla LoRes (Pixel=2x1)

    zrobiłem eksperyment, obrazek ze zmieniającymi się wartościami dwóch rejestrów kolorów, na całej wysokości, też się nie wyświetla, przy linii 144 przerwanie myli się już o 16 linii, tzn. że zmiana rejestrów przez CPU trwa dłużej niż wyświetlenie obrazu przez ANTIC, na końcu wykłada się przerwanie

    jeśli przerwań jest więcej na ekranie, wówczas nie zdąży oddać starych wartości rejestrów A,X,Y a już gdzieś w środku trwania starego przerwania wywoływane jest nowe, stąd w konsekwencji zwis Atarki

    to że jeden obrazek przy większej liczbie zmian się wyświetli inny nie zależy od częstotliwości tych zmian, jeśli jest ich mało wówczas CPU nadgoni stracony czas w następnych liniach w których nie było zmian, jeśli są częste to "wykolei" się przy następnym przerwaniu DLI które zostanie wywołane w trakcie trwania poprzedniego przerwania DLI
  1.  
    Why G2F does´'t save '.xex' in all Windows versions?
    Is it difficult to code it?
    I have soo many difficulties and even have to spend some Money on Public places (that are soo harder to find with the correct version to save '.xex', I think it's WindowsXP).

    And Tebe because you seem to be more here, please read a Message to you I sent at Atariage. It's about G2F but it's very important you read/know it.
    Thanks.

    Greets.
    José Pereira.