atarionline.pl 65XE czy 130XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorScalak
    • CommentTime25 Apr 2009 zmieniony
     
    Witam
    rozebrałem moje 65XE (tak pisze na obudowie) a płyta ma opis 130XE (64x4) C103579-001 REV.1. Patrzę na atariki i tam: "C103579 - płyta główna 800XE i 130XE". Patrzę na opis montażu SIMM Exp w 130XE Pasia: "Mimo że scalak ma 16 nóżek, to wlutowany jest w miejsce 20-pinowego układu (U34)".
    Na mojej płycie:
    1. Z lewej dwie pamięci oraz U11 i U12 wolne (64KB?)
    2. Brak U34 - są tylko trzy rezystorki
    3. Wspomniany opis płyty

    Wobec powyższego czy jest to 65XE na płycie 130XE ?
    • 2:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime25 Apr 2009
     
    Tak, to jest 65XE. Właściwie wszystkie 65XE z portem EXPANSION są zbudowane na płycie od 130XE - jest tak ze względu na oszczędności w Atari za panowania Tramiela, aczkolwiek w tym przypadku to działa na plus. Masz 2 kości pamięci (zamiast 4) i brak MMU (potrzebne połączenia do działania to właśnie te 3 rezystorki). Dzięki temu - dokładając tylko 2 kości pamięci i MMU - właściwie bezproblemowo przerabiasz swoje 65XE na 130XE.
    • 3: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime25 Apr 2009
     
    Wziales sie za wstawianie 1mb? Jak potrzebujesz to mam fotki jak to u mnie na takiej plycie wyglada.
    • 4: CommentAuthorScalak
    • CommentTime25 Apr 2009
     
    "Masz 2 kości pamięci (zamiast 4) i brak MMU"

    mam układ C061618 który wg. Pasia to MMU. Chyba że takie MMU obsługuje 2 kości pamięci ?

    @zax: myślę, że barwny opis Pasia starczy, ale nigdy za mało materiałów ;) Podeślij proszę na gg.
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime25 Apr 2009
     
    Układ C061618 to faktycznie MMU. Układ, o którym wspomina Sikor to C025953 - tzw. "małe MMU" od 130XE. Przy rozbudowie do 1MB "małe MMU" nie jest chyba potrzebne.
    • 6:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime25 Apr 2009
     
    Tak jest, Larek ma rację.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Apr 2009
     
    Kiedys Asal popelnil artykul o swojej wersji rozszerzenia:

    ->link<-

    i dyskutowalismy przy okazji o nazewnictwie tego "malego MMU", bo rzeczywiscie moze mylic sie z MMU. Dlatego w artykule jest objasnienie:

    "* MMMU - układ CO25953 czyli zaprogramowany PAL16V8, znajdujący się niedaleko pamięci dynamicznych. Układ ten określa się jako Małe MMU, czyli w skrócie MMMU i steruje on bankami pamięci w Atari 130XE, włącza SELF-test itp. Oprócz tego mamy na płycie też układ MMU, które przydziela pamięć Anticowi, Gtia, Pokeyowi... Jest to inny układ, opisany w Atariki."

    A nazwe "male MMU" stosuja wszyscy chyba za Pasiem.
    • 8:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime30 Apr 2009
     
    sikor - sa 65 xe bez mMMU albo miejsca na niego. na plycie XEN.

    bardzo zblizone sa do 800XLF
    • 9:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime1 May 2009
     
    Czy da się połączyć rozszerzenie 1MB, by była dostępna także opcja banków standardowego 130XE ? w 800XE, płyta rev.4 ?
  1.  
    Witam ja mam taki problem. Nabyłem NOWKE Atari. Nowa znaczy się dopiero 2 tygodnie temu pierwszy raz włączona(jak to z kolegami się śmieję rozdziewiczona. Atari ta to 130 XE i tu mam dziwne pytanie niby wszystkie porty są ale w miejscu pstryczka ze zmianą kanału jest pusta dziurka bez niego. Widać tylko blachę. Czy mogłem zostać wyrolowany?
    Nie chce ja jakiś czas odfierać bo jeśli To naprawde 130 XE a nie 65 xe (jak podejrzewam) to nie chce tak szybko rozbrajać Nowego sprzętu wole nacieszyć się orginalnie funkającym. Jak to sprawdzić by nie rozbierać?

    I tu jeszcze mala prośba dla naprawde miłej osoby. Mam problem z Casami by zgrać gry i programy tak by działały móglby mi ktoś zrobić gotowe wawy tak by funkały i przesłać np. na maila lub walnąć rapida? Prubowałem konwertować wedle opisów ale na kija sie to zdało bo pliki sie niekture wladowuja pojawia się logo np miecze walgiri ale program dalej wczytuje nawet wiecej i dalej juz lipa.

    Jestem nowy w świecie Atari kiedyś miałem tylko amige i Comodore i tu dopiero zaczynam przygode z tym komputerem.
    Wiec prosze nie dziwcie się Takimi pytaniami i prośbami
    • 11: CommentAuthortEDDYbOAR
    • CommentTime18 Mar 2010
     
    @blackhat156: pstryczka może nie być. Ja naprzykład mam 65XE z pstryczkiem w modulatorze ale bez dziurki w obudowie.
    Odpal test pamięci i będziesz widział czy masz dodatkowe banki. Jak będą masz płytę 130XE. Przy rozszerzaniu pamięci SIMM 1MB będzie łatwiej :)

    Z odpalaniem gier z wav'ów zamęczysz się.
    Kup sobie SIO2SD, IO-Board, SIO2USB lub złóż "na kolanie" SIO2PC
    • 12:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Dec 2019 zmieniony
     
    I jeszcze nietypowe pudełko do 130XE, w zestawie ze stacją 1050, znalezione na francuskim blogu:

    ->link<-
    • 13: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Dec 2019
     
    Wow. W życiu o czyms takim pojęcia nie miałem.. :) to nie fejk? :))
    • 14:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime19 Dec 2019
     
    T-mobile, dawniej ERA :)