atarionline.pl Ktory Pascal i C dla atari wybrac? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorstreak
    • CommentTime28 Jul 2011 zmieniony
     
    Hej

    Mam maly dylemat ktory kompilator wybrac do moich paru [amataorskich] projektow.

    Zauwazylem ze mamy na malca 3 rozne Pascal'e [Atari Pascal / Kyan Pascal i Drapper Pascal]. Ktory jest najbardziej zblizony do TP.

    I jeszcze pytanko ktory z kompilatorow C polecacie na atari? Ktory jest najbardziej zblizony do standardow C

    Dodatkowo: Czy warto wogole uzywac pascala [kyan / draper] dla atari czy lepiej zaczac od Action!?

    ps. od razu mowie ze bede pisal/kompilowal na emulatorze Atari [a800] na OpenPandorze, wiec na te chwile crosscompilong odpada. Crosscompilacje zaczne jak tylko zapoznam sie z standardowymi, najlepszymi kompilatorami na atari.
    • 2: CommentAuthor0xF
    • CommentTime28 Jul 2011
     
    Dlaczego akurat Pascal i C ? Zerknij na calkiem fajny Designer's Pencil.
    • 3: CommentAuthorstreak
    • CommentTime28 Jul 2011 zmieniony
     
    W sumie to pascala znam bdb. C++ calkiem, calkiem wiec te jezyki na ataraka bylyby mi najblizsze.

    PS. Designers Pencil wyglada mi na program do rysowania wykresow / grafiki
    • 4: CommentAuthor0xF
    • CommentTime28 Jul 2011
     
    Pascal i C na małym Atari były bardzo mało popularne. Wątpię, czy znajdziesz tu kogoś piszącego na Atari w tych językach, jeśli już to cc65. Nie znam żadnych implementacji Pascala i C na Atari, ale ponieważ wszystkie są stare, to podejrzewam, że mało przyjazne dla użytkownika. Możesz sam popróbować.

    Popularne narzędzia programistyczne działające na Atari to Turbo Basic XL i Quick Assembler.

    Designer's Pencil to język w stylu Logo, zamiast żółwia jest ołówek i programuje się joystickiem zamiast klawiaturą.
    • 5: CommentAuthorBluki
    • CommentTime28 Jul 2011
     
    Tak jak zauważył OxF, raczej trudno będzie znaleźć kogoś, kto ma doświadczenie w tych językach. W związku z tym moja opinia może być tylko wskazówką i to niekoniecznie zgodną ze stanem faktycznym.

    Zdecydowanie najlepszą implementacją Pascala jest Kyan Pascal.
    C na Atari są raczej nieudane, może z wyjątkiem wspomnianego cc65. Za w miarę udany, ale niestety wolny, uważa się Deep Blue C.
    Action!, to był dobry język w połowie lat 80 ubiegłego wieku. Teraz można powiedzieć, że ma tyle samo wad, co zalet. Odradzam.
    Dużo ostatnio się mówiło o Atalanie. Działa on jednak na PC.
    Jeśli nie jesteś zainteresowany asemblerem, a raczej jakimś kompilatorem to może zainteresuje Cię Advan BASIC.
    Dobrym, szybkim i tworzącym zwięzły kod językiem jest Extended fig FORTH, którego kurs zamieściły „Tajemnice Atari”. Niestety, jest to trudny język.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Jul 2011
     
    W wolnych chwilach sobie myślę nad ultraprostym językiem który kompiluje się do ultrazwięzłego kodu. Ale chyba a myśleniu się skończy...

    Co do Action to nie za bardzo się zgadzam z tobą @Bluki. Ja doradzam, jeśli chodzi o pracę natywnie na Atari. Przy pewnych założeniach można go traktować jak SuperMacroAssembler złożony z samych makr. Nie używać biblioteki na wkładce (kartridżu) - wtedy jest zabawa :) Szybkość translacji na kod wynikowy i możliwość przetestowania od razu kodu czyni ten język bardzo wszechstronnym a prostym jednocześnie.

    Warunek - praca na kartridżu a nie na wersji plikowej.
    • 7: CommentAuthorepi
    • CommentTime29 Jul 2011
     
    OpenPandora to linux, więc nie wiem czemu chcesz się męczyć z "natywnymi" kompilatorami C, które są powolne i niewiele mają wspólnego ze standardem ANSI (zarówno jeśli chodzi o bibliotekę, jak i sam język), skoro możesz raz-dwa skompilować cc65 i po prostu kodować. Najlepszym z nich był chyba ACE C - jeżeli jego nie polubisz, to lepiej nie próbuj z pozostałymi.
    Z natywnych środowisk mógłbym polecić Turbo Basic XL, ale żeby pisać w nim dobre programy, trzeba znać chyba więcej idiomów niż w C++.
    • 8: CommentAuthormuffy
    • CommentTime29 Jul 2011
     
    Z tego co pamiętam to kyan był opisywany swego czasu w bajtkach. Było też kilka procedur graficznych (+duszki) i chyba operacje we/wy w tym języku.
    • 9: CommentAuthorBluki
    • CommentTime30 Jul 2011
     
    Można też zajrzeć do Biblioteki Atarowca.