atarionline.pl ATARI XE vs C64 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorPecet
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    @IRATA To zrób chociaż teaser trailer i powiedz jakiego gatunku należy się spodziewać;)
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Oct 2019 zmieniony
     
    @Pecet
    puki co robię demko , reszta w dużej mierze zależeć będzie od tego czy znajdę programistę który poświęci czas by zrobić z mojego pomysłu pełnoprawną grę .Chciałbym zaprezentować grywalne demko na SV by znaleźć programistę .
    Nie chcę teraz niczego pokazywać ,skończę to pokaże ,może jeszcze się okazać że robię an marne gdyż się po prostu procek w ramce nie wyrobi i pupa ...
    ...ale robię i mam z tego przyjemność lepszą niż z grania ;) tzn mój twór żyje w mojej głowie i powoli zaczyna żyć na Atari co mnie niezmiernie cieszy .

    Robię to kosztem grafiki na SV - i tak do SV nie ogarnę G2fa a muzyczkę na GTIA popełnię , jak pójdzie na SV to demko to będę usatysfakcjonowany :-) ,a może jeszcze zdążę z grafiką ...
    • 3: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    zaintrygowales;)
    • 4: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    Nawet Spectrum będzie mieć Mario.

    ->link<-
    • 5:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    Świat się kończy - leciutko zgadzam się z emkay :)

    EoB mimo że grałem na PC trochę - nigdy mnie mocno nie porwało (a papierowego cp2020 to tłukłem na potęgę kiedyś).

    Na c64 zrobienie EoB to jest (prawie)czyste rzemiosło - siadasz i za parę miesięcy jest:) Nie że mi się nie podoba.... ale jakoś takoś... no powiedzmy że w Star Raiders grałem więcej.

    4 szarowy mockup poniżej:) a można by podkolorować, można by też zrobić pal blending, no dało by się - nie było by takie jak na c64 ale najbrzydsze też nie.
    • 6: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime28 Oct 2019 zmieniony
     
    @rbej1977
    zluzuj chlopie, zrob sobie drinka or something
    gubisz sie w tym swoim anty-atari. najpierw piszesz, ze na xl/xe tylko tech dema sa (bullshit; na A8 powstala masa swietnych gier w ostatnich latach). pozniej wklejasz linki do.. tech-dem z innych paltform. zdecyduj sie.

    przestan jechac ogolnikami. jak masz komus cos do powiedzenia, cytujac:

    "Ta gra (Pinball Dreams) została wydana za darmo a pewien Atarowiec z tego portalu chciał kilkadziesiąt tysięcy złotych wynagrodzenia za konwersję dowolnej gry z C64 na XL/XE"

    to mu powiedz - albo masz jaja albo bujaj. i co to ma w ogole do czegokolwiek? Za samego PANGa od MadTeamu powinienes zamknac ryja. Czy Space Harrier, Riddiculus Reality i wymieniac mozna.
    • 7:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    no i co z tego że Spectrum będzie mieć Mario ??
    Mario to bohater z gry dla Nesa ,Atari nie mam Super Mario a Nes nie ma Draconusa .Choć żałowałem że nie ma na Atari ,to nigdy nie ukończyłem tego syfnego Super Mario co rży jak debil gdy zdycha .Contra to ja rozumiem ,ale jakieś Mario !? naprawdę takie fajne latanie pajacem i unikanie dziur ,ja jednak wolę SONICA :-D który całkiem ładnie sobie radzi na A2600 (Jakiś promil rozgrywki oddaje ;) )
    • 8: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    tylko Giana! zadne Mario;)
    • 9:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Oct 2019
     
    Atari ma CROWNLAND
    • 10: CommentAuthorPecet
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    O, Irata wrzucił filmik, myślę sobie - "złamał się i pokazał swoją produkcję". A jednak nie, ale kurcze ładne to jest jak na A2600. Po raz kolejny ładny sprite głownego bohatera robi robotę.
    • 11: CommentAuthorrbej1977
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Solo/NG

    Widzę że jak się argumenty kończą i prawda piecze w tyłek to trzeba uciekać się do osobistych wycieczek i obraz. Typowy przykład zaślepionego psychofana.

    IRATA

    Kolejny zaślepiony. Jakby Mario ukazało się na A800 to też takie smrody byś wypisywał na jego temat??.

    Stare chłopy a głupie jak but. Nie panują nad emocjami jak chodzi o kawałek jakiegoś durnego plastiku z elektroniką w środku. I nie ważne czy to Atari, Commodore, Spectrum czy też coś innego.
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     
    @rbej1977 lewą nogą wstałeś ? ;)
    Szczerze to nie ,pewno bym się cieszył o ile udało by się przenieść bez zmian te specyficzna dynamikę ,no i może bym w końcu przeszedł :) .
    Tyle tylko że to maskotka Nintendo i to dość znana.

    Spadam do rob
    • 13: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @rbej1977
    podalem ci stricte argumenty. problemy z tekstem pisanym? co ty pierdzielisz w ogole.
    • 14:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @Yosh: mnie się podoba.
    • 15:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @sun: Ale mockup (on nawet ma płaskie atarowe pixele), czy wersja na c64? :P

    Żeby nie było - doceniam KAŻDY przejaw twórczości (nawet poza retrowej). I każdą pracę. Ale wiem po prostu co tam chłopaki nawyczyniali we flimbo dla Atari:)

    Też przecież odtwórczą robotą nie gardzę - vel robbo forverer - bo lubię:) i rozumiem że ktoś kto ma c64 lubi mocno EoB.
    • 16: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Pomijając trochę dyskusję toczącą się od stron 1 do 22 w tym wątku, to mnie najbardziej denerwuje brak emulatora online na atari. Ostatnio chciałem zobaczyć jak wygląda bruce lee2 - odpalam okno przeglądarki, uploaduje plik bruce lee2 i gram. Cała operacja zajmuje niecałą minutę. Na atari aby coś odpalić muszę wyciągnąć laptopa pc z szafy(na codzień pracuje w macu, gdzie odpalenie gry z sukcesem jest mało prawdopodobne) ściągnąć emulator, romy, ustawić rowy w emulatorze, odpalić grę. Na pocieszenie, dźwięk w ogóle mi się nie podoba na c64.
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    ->link<- choć najfajniejszy byłby Atari800. Ktoś chyba dawno temu kompilował Atari800 jakimś NestedVM i osadzał na stronie jako applet.
    @0xF: czy to by się dało zrobić wersję Atari800 w javascript dzisiaj?
    • 18:
       
      CommentAuthorRastan
    • CommentTime29 Oct 2019
     

    solo/ng:

    tylko Giana! zadne Mario;)


    No wreszcie jakiś głos rozsądku! :)
    • 19: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @mono: Spotkałem się z appletem javy do emulowania malego atari. Kiedyś była nawet dzialajaca wersja online na jakiejs stronie. Niestety chyba nie dalo sie tam nic odpalic, albo dzialaly jakies pojedyncze gry. Zreszta jakby bylo cos naprawde dzialajacego, to byloby o tym glosniej. Nie znam sie na szczegółach emulowania, ale biorac pod uwage kwitnaca technologie webassembly do javascript, to napewno napisanie emulatora atari na browsera byloby dzis duzo prostsze. Problem ze ktos niezly i dodatkowo wkrecony musialby to zrobic.
    • 20:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @astrofor: mógłby to być kolejny krok wyrwania kodu windzianego z altirry żebym ją sobie natywnie pod linuxa skompilował - wtedy do webassembly było by łatwo :)
    • 21:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Oct 2019
     

    astrofor:

    Na atari aby coś odpalić muszę wyciągnąć laptopa pc z szafy(na codzień pracuje w macu, gdzie odpalenie gry z sukcesem jest mało prawdopodobne)


    A to ciekawe, nie rozumiem w czym problem, sam używam emulatora Atari i to na MacOS X PPC (PowerBook G4).

    Zainteresuj się choćby tym emulatorem:
    ->link<-
    • 22: CommentAuthortebe
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Altirra + Wine, działa bez problemu na Lubuntu i pewnie każdym Linuxie
    • 23: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Na na Ubuntu używam a800.
    • 24:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime29 Oct 2019 zmieniony
     
    Wine używam...

    A da się ją choćby uruchomić wsadowo? Potrzebuje aby zalogowała historie na stdout i wyszła po czasie albo z momentem powrotu do dosu. Podejrzewam że autor na takie fanaberie nie będzie miał czasu :)

    Atari800 ciężko zmusić to takich pięknych logów jak z Altirry

    Wracając do tematu - ja tam się ciesze że miałem Atari, dzięki temu zostałem wychowany na człowieka nie grającego w platformówki :D
    • 25:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @Yosh: Twój mockup jest wg mnie spokojnie do przyjęcia taki jak jest. Jakby sama gra EoB mnie nie porywa, ja się wychowałem na Diablo I i Warcraft :)
    • 26: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    @Jacques: Wlasnie tego uzywam. Zmieniam typy romow atarios/a, atarios/b i wszystkie inne. Ale bardzo czesto gra w ogole nie dziala, czasami dziala czesciowo popsuta np: draconus ma popsutych wrogow(co nie prszeszkadza mocno w grze), natomiast w innych grach nie jest tak wesolo. Jak dla mnie dziala okolo 60% gier.
    • 27:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Oct 2019
     
    Dziwne, bo to w sumie typowe Atari800. Na pewno wyłączasz basic?
    • 28: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime30 Oct 2019 zmieniony
     
    hmmm basic jest chyba wlaczony.. czy to ma jakies znaczenie ? powinienem zachaczyc disable basic ?
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Tak, w przypadku gier, które same nie wyłączają Basica, jest to istotne. Więc wyłącz Basic. Z tego co widzę, masz ustawiony system OS-A, najstarszy OS Atari. Przełącz na XL/XE, bo to jest znacząca różnica. Warto też wyłączyć czasami wszystkie patche, bo one modyfikują OS, a niektóre gry są na to czułe.
    • 30:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    Spotkałem się z appletem javy do emulowania malego atari. Kiedyś była nawet dzialajaca wersja online na jakiejs stronie. Niestety chyba nie dalo sie tam nic odpalic, albo dzialaly jakies pojedyncze gry.

    ->link<-
    (post mój - #4).
    To było prawie dekadę temu. Czas na jakieś odświeżenie na miarę XXI w. :)
    • 31: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    kaz, Jacques : dzieki, wylaczenie patchy oraz basica faktycznie pomoglo. Plus typ atari, ale to juz zmienialem wczesniej.
    • 32: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    JSA8E z wykorzystaniem emscripten: ->link<-
    Wersja SDL Atari800 powinna się skompilować też (o ile łyknie ją LLVM).
    • 33:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime30 Oct 2019
     


    "This musicdisk features a POKEY soundchip simulator for the SID chip. The songs were written by Rob Hubbard for various Atari 800/XL games and I have tried to simulate them as accurately as possible without samples. All tracks playback in real-time using the original drivers and my wrapper converts the POKEY registers to the SID.

    Only certain POKEY configs can be simulated, but then only certain distortion types can be simulated as well so this is as far as I can go with it.

    Visuals are in the style of old '86-era Compunet demos. (my favourite)"
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Oct 2019
     
    The differences are heard, as if a bit slower pace, but overall not bad, in the end Commodore fans can taste our better sounds, substitute better than nothing;)
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime30 Oct 2019 zmieniony
     
    Trzeba przyznać, że w przypadku tych konkretnych muzyczek Hubbarda efekt jest zdumiewająco dobry i "niestety" o wiele lepszy i czystszy niż emulacja SIDa na Pokeyu (z oczywistych w sumie względów co do możliwości/niemożliwości generowania danych typów fal przez oba układy).
    Dopiero w przypadku muzyki z Jet Set Willy SID nie daje rady i najwyraźniej wychodzi emulacja 4 kanałów Pokeya na 3 kanałach SIDa.
    • 36:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    nie gra czysto, przy każdym kawałku trochę pierdzi ,World Karate fatalnie brzmi .
    • 37:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    IRATA4 odrzuć uprzedzenia i lepiej napisz, że brzmi to rewelacyjnie - bo taka jest prawda :)
    Oczywiście różnice są, ale to nie są ani fałsze, ani zgrzyty. Brzmi klarownie i na pierwszy rzut ucha jak Atari.
    Na drugi już nie ... brzmi po prostu nieco inaczej.
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    Jeżeli to pierdzi, to nie wiem jak nazwać to co robi Atari emulując SIDa ;-)
    Faktycznie warto odrzucić uprzedzenia i pokusić się o obiektywizm, nawet jeśli chodzi o dokonania naszej "konkurencji" :-)
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    no tak , macie racje , jak na emulowanego przez SIDa Pokeya gra obłędnie , w drugą stronę nawet sobie nie wyobrażam , wolałbym taką emulacje SIDa na Pokeyu nazwać po prostu nowymi dźwiękami POKEYa :-D, choć może za jakiś czas na te FRANKENSZTAJNY Pinokia w końcu ktoś emulator C64 napisze ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     

    Jacques:

    Dopiero w przypadku muzyki z Jet Set Willy SID nie daje rady i najwyraźniej wychodzi emulacja 4 kanałów Pokeya na 3 kanałach SIDa.

    JSW (na Atari) gra na 3 kanałach, tak samo jak pozostałe utwory w tym demie.
    • 41: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    Nie mam uprzedzeń i jeśli w oryginale dźwięk jest czysty to z Sida słychać dość wyraźnie pierdzenie, barwa jest nadzwyczaj podobna do oryginału ale głuchy to pierdzenie usłyszy, nie ma co dyskutować
    • 42:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    panowie dzięki za odkopanie tego emulatora POKEYa na SIDzie. Odpaliłem dzisiaj na prawdziwym sprzęcie i z przyjemnością posłuchałem, a totalnie zapomniałem o tej produkcji...

    To jest Pokey odgrywany w czasie rzeczywistym (nuty z Atari odgrywane przez filtr/program bezpośrednio do SIDa).
    Oczywiście że to nie gra idealnie, ale... Czujecie to... Nuty z POKEYa odtwarzane na SIDzie a zaprogramował to 4mat, jeden z najlepszych i legendarnych muzyków z Amigi....

    Jeśli to nie przemawia do malkontentów powyżej to nie wiem co przemówi... widać nigdy nie próbowali niczego stworzyć na retro sprzęcie... (Tak wiem, że Irata coś tam dłubie...ale do tej pory nic nie pokazał a ja jako commodorowiec wygrałem dwa compoty, na jednym atarowskim party, tak że tego... ;) )

    Panowie @Irata, @Rosomak
    więcej ekumenizmu i zrozumienia. Nawet na CSDB nikt nie zjechał tej produkcji - bo jest pro prostu dobra. Nawet ja zdjąłem już klapki z oczu. ;)
    peace \m/
    • 43:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    ciekawi mnie jaki kształt mają fale dźwiękowe zobrazowane przez oscyloskop podczas emulcacji SID przez Pokey,no i odwrotnie też ,będę musiał kiedyś sprawdzić , choć liczę że ktoś zrobi to za mnie :) .
    • 44: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    @crrn, nie wiem o co Ci chodzi, oceniam tylko efekt końcowy a nie sposób w jaki to uzyskano, wg mnie pierdzi, jeśli się nie zgadzasz to napisz że nie pierdzi i mamy dwie odrębne opinie, natomiast to jak to uzyskano pomijając kto to zrobił to inna para kaloszy która tu nie podlega w ogóle pod dyskusję
    • 45:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime3 Nov 2019
     
    @rosomak
    OK. masz rację, więc napiszę.
    pierdzi jak każda muzyczka na Atari.
    • 46:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime3 Nov 2019 zmieniony
     
    Jak wiemy (lub nie ;) ) SID potrafi wygenerować przebiegi typu: sawtooth, triangle, pulse, noise. Posiada również ring modulator na każdym kanale. Przypuszczam, że sprytna kombinacja potrafi przybliżyć brakujący przebieg prostokątny (choć zapewne wersję miękką, z zaokrąglonymi brzegami).

    Natomiast player musi to wszystko ogarnąć odgrywając nuty na 3 kanałach. Jest do tego zapewne sprytny algorytm, który w stresie (3 dźwięki naraz) jednocześnie gra jednym dźwiękiem i moduluje drugi. Może naprzemiennie i stąd momentami dziwny dźwięk. Choć na moje ucho w stresie zamiast odgrywać prostokąt leci po prostu pulsem.

    W sumie ... nie mam pojęcia jak to jest zrobione - ale gra nadzwyczaj dobrze :)
    • 47: CommentAuthormono
    • CommentTime4 Nov 2019
     
    Pulse z PWM 50% to jest Atarowy prostokąt. SID go gra bez problemów. Więcej kłopotu sprawią mu zniekształcenia POKEY-a. Te wszystkie liczniki wielomianowe 4,5,9 i 17 bitowe i sample&hold po drodze i myślę, że tu trzeba geniuszu.
    Na moje ucho 4mat-a player gra bardzo dobrze i wreszcie na C64 można usłyszeć klasyki zagrane tak, jak być zagrane powinny :D Ale skoro tak, to może dałoby się też zagrać klasyki Whittakera i Gilmore'a? Oni używali podobnego playera.
    • 48:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Nov 2019
     
    Fajnie by było, gdyby na C64 był taki playerek, do którego można by wczytywać atarowskie muzyczki .exe. A może jest coś takiego?
    • 49: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 Nov 2019 zmieniony
     
    Środowisko retro jest bardzo ciekawe...
    Z jednej strony ludzie jarają się konwersjami obrazków z C64 z wykorzystaniem RC, gdzie konwersja jest drastycznie stratna, jarają się playerem SIDa na Pokeyu lub Spectrum na GTIA, gdzie playery generują spore różnice wyjścia, ale gdy na C64 player odgrywa Pokeya, to "pierdzi"... Dżizus, czego oczekujecie od emulacji 8bit na innym sprzęcie 8bit? 100% zgodności? Według mnie player Pokeya na C64 jest rewelacyjny, podobnie jak inne niesamowite osiągnięcia na C64, które "pierdzą" e.g. ->link<-
    Polecam przeczytać jeden z ostatnich wpisów na IndieRetroNews o toksyczności retro community ->link<-
    • 50:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime4 Nov 2019
     
    Ładnie gra to C64.