atarionline.pl ATARI XE vs C64 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    Pan sobie żartujesz, ale za chwilę kolesie na Komodę będą wydawać gry specjalnie pod mocne konfiguracje, a u nas będzie dalej gadanie że "ale to trzeba VBXEeeee", a że "nie pójdzie na 64K" :) Zobaczysz.
    • 2:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    @tebe w taką wersję aż chce się grać
    • 3:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime16 Dec 2021
     
    @mono @tebe
    kurcze też chciałem zrobić filmik o tym Stunt Car Racerze bo na ultimate64 działa przepięknie. i tak jak pisze @cyprian - teraz aż chce się grać.
    a czy nowy trend...? ja nie obstawiam na razie wysypu takich produkcji na REU i na SCPU, ale jak by zaczęły się pojawiać to nie mam nic przeciwko.
    • 4: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime16 Dec 2021 zmieniony
     
    u nas odwrotnie. maja dzialac na 16kb wczytywane z kasety.
    bo sprity wcale nie musza zajmowac 5 x wiecej i nie trzeba miec rozpisanego kodu + stacja dyskow ladowanie w tle.

    ciekawe co by mozna byloby zrobic z mindsetem a8 (rzezba), na c64+256/512kb ram. will see.. ;)
    • 5: CommentAuthorRocky
    • CommentTime17 Dec 2021
     
    niestety jeśliby zacząć porównywać C64 z REU do Atari Ext RAM to za sprawą tego pseudo blittera w REU Atari nie ma szans.. nawet Rapidus dużo nie pomoże.. dopiero VBXE, a to już inna bajka..
    • 6: CommentAuthormono
    • CommentTime17 Dec 2021
     
    No ale Atari z VBXE (z rdzenie FX) jest jak REU a nawet bardziej, bo jeszcze ma grafikę dodatkowo. Więc OCB? :)
    • 7: CommentAuthorNitro
    • CommentTime18 Dec 2021 zmieniony
     
    Tylko pamiętajcie, że REU wyszło w 1985 :P Kopiowanie pamięci zajmuje 1cykl - 1 bajt.

    Ja do rozszerzenia pamięci w Atari ofcoz nic nie mam, ot specyfika platformy, Arsantica jest doskonałym przykładem, że można ale po co(a i tak wymaga 128kb). Jedynie jak coś, to jeden part powinien się mieścić w 64kb albo 128kb.

    Sonic wychodzi jutro, dam link jak wyjdzie. Aha, tutaj jeszcze chyba najlepsze demo na REU:
    link
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Dec 2021 zmieniony
     
    @Nitro: Tak, tak, pamiętam.

    Chodziło mi wyłącznie o przypomnienie kolegom, że coś o możliwościach REU mamy, bo Atari XL/XE + VBXE z rdzeniem FX to jest blitter + dodatkowa pamięć 512K (z dwoma oknami gdzie można mapować banki - obydwa z rozdzielnym dostępem ANTIC-a, jedno o regulowanym rozmiarze i położeniu, drugie stałe jak w 130XE).
    A dodatkowo JAK KTOŚ CHCE to ma jeszcze nowe tryby graficzne, mapę kolorów (atrybuty), 4 palety po 256 kolorów (do użycia naraz na ekranie) i wyjście RGB. Bo NIE MUSI z wszystkiego korzystać, a użyć tylko tego czego mu trzeba.
    • 9: CommentAuthormlc
    • CommentTime18 Dec 2021
     
    Vbxe to oryginalne rozszerzenie stworzone przez Atari, tak jak Reu (zrobiony przez Commodore)?
    • 10: CommentAuthormono
    • CommentTime18 Dec 2021
     
    E nieee. VBXE to 3rd party extension zrobione przez Electron-a: ->link<-
    A to ma jakieś znaczenie?
    • 11: CommentAuthormlc
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    Ma to znaczenie, bo jednak Vbxe jest to jakieś współczesne rozwiązanie, którego kiedyś nie było i nie dało się zrobić (fpga), coś jak np. Vampire dla Amigi. Dziwi mnie natomiast mała popularność tego Reu, być może dlatego, że Reu nie jest przejściowe i nie można go używać razem z cartridgem.
    • 12: CommentAuthoremkay
    • CommentTime19 Dec 2021
     
    What are you talking about "REU" has advantages to the Page Flipping on the Atari?
    While the REU has to transfer byte after byte, just some pokes change a full range of the memory, depending on the bank size.

    Doing this with a DMA controller allows theoretically about 20 MB of Data transfer.
    In theory you could change all memory in a VBI with some "pokes" , not interrupting any gameplay...
    • 13: CommentAuthorkade
    • CommentTime20 Dec 2021
     
    Sonic na c64, No to znowu odjechali od Atari mocno w przód
    ->link<-
    • 14: CommentAuthoremkay
    • CommentTime21 Dec 2021
     
    C64 has particular 2 points, the Atari never can reach in Graphics.
    1. the high resolution colors
    2. The amount of moving detailed objects.

    What happens, if you use page flipping from a cartridge, you might realize, if you have a closer look at "Atari Blast!" .

    What disturbs me most is that people did set a personal C64 standard.
    If you limit everything to C64 standard, ofcourse the C64 will shine more than the thing really offers.

    Looking at "Final Assault" on the Atari and assume that a game needed 40 years to be released, just because of C64 "rules" ... is a really sad thing.

    Imagine such a powerful development on the Atari, as happened on the C64...
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 Dec 2021
     
    Generalnie super sprawa, że na C64 mają Sonica.
    Choć przyznam, że jak przeczytałem o REU, to spodziewałem się większych fajerwerków - może niesłusznie. Ale w tej grze nie ma np. parallaxy jak w innych produkcjach (choćby Mayhem in Monsterland) i wnioskując po YT, gra nie działa w 50 FPS, hmmm...
    • 16: CommentAuthormlc
    • CommentTime21 Dec 2021
     
    właśnie odpaliłem sobie Sonica na emulatorze, z pewnością ma 50 FPS, a sama gra no cóż... cud, miód i orzeszki ;)
    • 17: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Dec 2021
     
    nie stać Cię na prawdziwy sprzęt ;)
    • 18: CommentAuthorRocky
    • CommentTime21 Dec 2021
     
    W przypadku Atari pozostaje to zrealizować na VBXE.. to by było coś.
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime22 Dec 2021
     
    nie mam nic naprzeciw ;)
    • 20:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime22 Dec 2021
     
    Ja tam czekam na Mortal Kombat VBXE jellonka ;-)
    • 21: CommentAuthorGeodeta
    • CommentTime11 Jan 2022
     
    Pytanie może troche poza tematem.
    Czy magnetofon z Atari pasowałby do C64 i odwrotnie?
    Kwestia spasowania wtyków czy to zupełnie inne technologie?
    Podobało mi się w C64, że kręciło się śrubokretem i gra zawsze się wczytała, marzyłem o czymś takim w 65XE, ale CA12 mimo, że tez miał możliwość, to nie zawsze działało.
    • 22: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime12 Jan 2022
     
    @Geodeta bez przeróbki elektroniki i wtyczki nie.

    Z drugiej strony xc12/ca12 i tym podobne wywodzą się najprawdopodobniej od magnetofonu PM4401A/C produkowanego dla Atari i Commodore przez firmę Phonemark.

    A kręcenie śrubką w ca12 działało, tylko trzeba było mieć wprawiony słuch :)
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Jan 2022
     
    Można "dopasować" przez wymianę lub modyfikację elektroniki. Mam XC12 (faktyczny atarowski) przerobiony na C64, z ichnią wtyczką. Nie otwierałem ale podejrzewam, że płytka może być z Datasette.
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2022
     
    O różnicach w magnetofonach C64 i Atari opowiadał tu Zenon:



    A tu taka hybryda :)
    • 25:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime12 Jan 2022
     
    Co do Sonic to nie dziala w 50/60Hz na NTSC

    potrzebuje akcelerator wtedy.

    W PAL według opisów chyba wyrabia cały czas.
    • 26: CommentAuthorNitro
    • CommentTime12 Jan 2022 zmieniony
     
    Jak widać Sonic wyciska ostatnie soki ze sprzętu stąd sytuacja z wersją NTSC. Dopałka nie jest koniecznie potrzebna, wystarczy C128 które przy użyciu prostego triku jest ok 30% szybsze w trybie 64.
    Podobnie jest z Sam's Journey tyle, że ta po prostu wymaga REU aby ruszyć na systemach NTSC.
    • 27:
       
      CommentAuthorarchieil
    • CommentTime20 Jan 2022 zmieniony
     
    Ktoś z was orientuje się co się dzieje jeśli jakieś urządzenie robi zapis do pamięci wraz z ANTIC?
    ignorując linię HALT.

    zastanawiam się nad sensem rozszrzenia zapisującego dane do pamięci w stylu DMA ignorując istnienie ANTIC-a tylko, że nie jestem pewien czy taki konflikt nie spowoduje jakichś poważniejszych problemów niż śmieci na ekranie.

    tzn. idea polega na tym żeby urządzenie realiowało zapisy na żądanie oprogramowania w momencie gdy ANTIC realizuje VBLANK-a i nie generuje żadnych HALT-ów.

    to powinno dać czas na bodajże kilka kB zapisów do pamięci z zewnętrznego źródła.

    tylko właśnie co jeśli będą 2xHALT nałożone na siebie z dostępem do pamięci.

    logika wbudowana żeby takie sytuacje omijać to kupa kompilkacji, a na dobrą sprawę wystarczy tylko wiedzieć kiedy chcieć używać o ile błąd w oprogramowaniu nie spowoduje jakichś problemów poważniejszych.
    • 28:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime20 Jan 2022
     
    O ile się nie mylę (a stary już jestem i mogę nie pamiętać), to ANTIC nie może nic sam zapisywać do pamięci... śledzi jedynie magistralę, dekodując adresy sprzętowe swojego zakresu $d400-$d4ff i udostępniając je dla CPU. HALTując procka wymuszasz stan wysokiej impedancji na magistrali adresowej i na wachlującym R/W można wtedy wrzucać dane do pamięci samemu adresując magistralę. Pytanie, czy ANTIC kończąc odczyt pamięci obrazu zwolni magistralę do czasu rozpoczęcia cyklu zapisu?

    A nie lepiej po prostu go wyłączyć na czas operacji wrzucania danych do pamięci?
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Mar 2022 zmieniony
     
    Był już "Delta's Shadow" ->link<- ale nie było "Guns & Gears":
    które jest prequelem do Delty, a inspirowane NES-owym "Power Blade 2":
    • 30: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime11 Mar 2022
     
    Na c64 jest już demo dotykające najbardziej bieżących tematów, czekamy na atari.
    • 31: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime11 Mar 2022
     
    @astrofor - jest też na Atari:
    ->link<- lub ->link<-
    moje na Tic-80:
    ->link<-
    • 32: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime14 Mar 2022
     
    "Bayraktar", czyli powstaje nowa giera na C64:
    • 33:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Mar 2022
     
    A Spectrumowcy mają kolejne fajne wyścigi, ech...

    • 34:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime23 Mar 2022
     
    no tak, a u nas ciągłe wykłady, prelekcje wymądrzania się nad każdym akapitem śmierdzącego 40 letniego pisma ... itd
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Mar 2022
     
    Aż tak to może nie, powstaje dużo świetnych gier (autorskich i konwersji), ale porządnych gier do pościgania się brak.
    • 36:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime23 Mar 2022
     
    nas jest mniej
    • 37:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime23 Mar 2022
     
    ładna, szybka no i w hiresie
    ciekawe jakby to wyglądało na XE w tej samej rozdzielczości.
    • 38:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime23 Mar 2022
     
    Tak samo :)
    No, może za wyjątkiem czerwonego. No i kwestia szybkości stała by pod znakiem zapytania.
    • 39:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime23 Mar 2022
     
    @pabloz1974 dobre ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime23 Mar 2022
     
    @MaW chodzi mi głównie o szybkość działania
    • 41:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Mar 2022
     
    Trzeba przyznać, że współczesne produkcje na ZX odpowiednią kompozycją potrafią bardzo dobrze niwelować efekt palety telegazety :-)
    • 42:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime24 Mar 2022
     
    @pablo1974, to może sam weźmiesz się do roboty i napiszesz coś ponadczasowego... a my dla relaksu będziemy wąchać stare gazety popijając 15-letnia (tez stara) whisky. :-)
    • 43: CommentAuthormono
    • CommentTime26 Jun 2022 zmieniony
     
    Co prawda demo liczy sobie już 5 lat, ale poletzam ze względu na muzykę Antti Hannula aka Flex.

    Edit: Player do muziory ma może z 15 linii skanningowych w porywach. Jeden SID.
    • 44: CommentAuthoremkay
    • CommentTime26 Jun 2022 zmieniony
     
    Wait. SID sound mostly nice , because everything is like pulled through a muffler.
    So sounds always tended to sound fat . Special music sounds good there.

    Still tickling with RMT patch 1.31 and my patched RMT player.
    The (upper) blue bar shows the CPU usage.
    The player is designed to not interfere the displaying of CPU time.

    Currently I'm on 4 channel tunes, which can sound really nice on PoKey imho.


    • 45: CommentAuthormono
    • CommentTime26 Jun 2022
     
    I znów muzycznie. Jakieś nawarstwienie dzisiaj :)
    • 46: CommentAuthoremkay
    • CommentTime26 Jun 2022
     
    Wait ... Techno Acid ?



    • 47: CommentAuthorNitro
    • CommentTime27 Jun 2022 zmieniony
     
    A my mamy John'a Wayne'a, wy nie macie :P
    • 48: CommentAuthorBanan
    • CommentTime27 Jun 2022 zmieniony
     
    macie, nawet od 1962 roku :-D

    ->link<-
    • 49: CommentAuthormono
    • CommentTime28 Jun 2022
     
    @Nitro: Tak, ta gitarka brzmi wspaniale.
    • 50: CommentAuthorkade
    • CommentTime28 Jun 2022
     
    Emkay nice stuff (Techno Acid) ! :D