atarionline.pl Pierwsze wzmianki o Atari w PRLu - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    Zastanawiamy się ostatnio nad tym kiedy po raz pierwszy pojawiła się wzmianka w prasie oraz TV o Atari.

    Ja pamiętam ze swojego dzieciństwa, że Atari pojawiło się w programie Sonda, ale nie pamiętam jakie to były modele (coś mi świta Atari STfm).

    Kolega opowiadał też o jakimś programie w TV gdzie zachwycano się komputerową muzyką i tam uruchomiono na Atari Gyrussa;) To być może był pierwszy program o komputerowej muzyce, ale gra była z 1983 a program chyba z drugiej połowy lat 80 więc był mocno opóźniony w tym temacie.

    Ciekawe co faktycznie było pierwsze, pamiętacie coś? Może macie coś na VHS?
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    Nie widziałem Atari w TV wówczas, może zdawano sobie sprawę, że to co u nas jest na czasie zestarzało się wszędzie indziej.
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Dec 2011 zmieniony
     
    Zdecydowanie w jakimś polskim filmie wg Lema. 800 XL. W pewexach pojawiły się duuużo później AFAIR.

    A pamietam, że gdy w Sondzie pojawił się ST, i Kamiński pokazał te 512 kolorów na ekranie, to Kurek na to "Wooooh!"
    • 4: CommentAuthorVicious
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    Ojciec pracował w PANie i mówił że pierwszy pokaz komputerów był na początku lat 80tych. W kraju gdzie gościem był ktoś kto sobie za kilka pensji ściągnął za granicy kalkulator, takie komputery wydawały się czymś niesamowitym. Atarynke kupiliśmy z Baltony - która bardzo szybko padła. Miała chyba jakieś reklamy pod koniec lat 80tych.
    • 5: CommentAuthorGasol
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    Pierwszą wzmianką o Atari był dla mnie artykuł Rolanda Wacławka w Młodym Techniku (skan jest udostępniony na AOL). Pamiętam, że 800XL pojawiło się bodajże Teatrze TV w sztuce opartej na Paradyzji Zajdla - ale chyba już wtedy Atari było w Pewexie.
    • 6: CommentAuthorfranklyn
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    na samym końcu jest Atari - niestety krótko ;)

    • 7:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    Krótko, ale piękne.
    • 8: CommentAuthorandys
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    najbardziej zabawne sa napisy koncowe zaraz ktore dosc w basicowy sposob pokazuja strukture spectrum organizacji obrazu, czyli poprostu sa z komptera spectrum ...doslownie to spectrum... jakkkolwiek chcialbym, aby ktokolwiek cos z sondy wyciagnal, aby uzyskac jakies informacje dalsze. bardzo cenie tych panow na drodze informatyki w latch bardzo temu przeciwnych. kto tam sledzil sonde chcialbym o jakies dalsze namiary... mam kilka odcinkow sondy , ale nic o informatyce. cieszy wrzucanie na youtube, pamietam, ze schizole z tv chcieli po 3tys za odcinek.
    • 9: CommentAuthorBas
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    A tu : kolejny odcinek z Atari
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Dec 2011 zmieniony
     

    tdc:

    Zastanawiamy się ostatnio nad tym kiedy po raz pierwszy pojawiła się wzmianka w prasie oraz TV o Atari.


    Jak slusznie zauwazyl Gasol:

    Gasol:

    Pierwszą wzmianką o Atari był dla mnie artykuł Rolanda Wacławka w Młodym Techniku (skan jest udostępniony na AOL).


    Ten artykul jest z numeru marcowego 1985 roku (trudno powiedziec, kiedy napisany, nie znam cyklu wydawniczego MT). I wczesniejsze rzeczy trzeba szukac ponizej tej daty. Pierwszy "Bajtek" (i artykul o Atari ST) to wrzesien 1985 roku, "Komputer" i "IKS" to rok 1986.
    • 11: CommentAuthorRamos
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    W programie Sonda - Ruchome Obrazki cz.3 Atari ST dostarczyła firma P.Z. Karen jak i wykonała program demonstracyjny. W 1983 w firmie Karen były już pierwsze Atari na których tworzono konwersje gier z Apple.
    • 12: CommentAuthorandys
    • CommentTime27 Dec 2011
     
    ciekwi mnie ta aminacja ptaka.... jaki, to programem na st nbylo wykonane... ak to widzicie....
    • 13: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime29 Dec 2011
     
    Sonda jest nadawana od poniedziałku do piątku o 18:30 na TVP Historia (powtórki rano). Program dostępny bez dodatkowych opłat przez DVB-T. Informowałem tu ->link<- za pośrednictwem Gzynia :)

    Kilka odcinków powtórzyli. Z Atari były co najmniej dwa (być może to te które wskazał Bas) - "Na szkle malowane" - tam Atari było w studio bardziej jako dekoracja (odcinek zrealizowany przy współpracy "Karen") i w odcinku o symulatorach lotu, gdzie Kamiński powiedział "komputer zabawka" :) a było to przecież wiele lat temu...

    Komputer na którym robili końcówkę wygląda na klon Spectrum - być może jest to Meritum?

    W Baltonie sprzedawali C64, a w Pewex'ie Atari.

    Prawdopodobnie nie pierwsze, ale były też wzmianki w "Świecie Młodych", były tam też przykłady programów.
    • 14:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Dec 2011
     
    Ojeja, ale bzdurę walneli w tej sondzie PRINT powyżej (7:30-8:00, montaż klawiatury)
    "Te grzebyki to _kontraktrony_ do których wystarczy zbliżyć magnes i zwiera się obwód. Magnesy umieszczone są w gumowej nakładce"
    A pokazują najzwyklejszą gumową klawiaturę, gdzie gumki są przewodzące i zwierają te "grzebyki".

    Ile ja informacji muszę zweryfikować (wychowałem się na sondzie)!
    ROTFL
    • 15: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime30 Dec 2011
     
    Wczorajsza Sonda była o komputerach, nie wymieniali konkretnych nazw, nie zauważyłem taż charakterystycznego logo, była natomiast wzmianka o automacie z ping-pongiem, więc może chodziło o Atari? :)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    Rzeczona sztuka teatralna "Paradyzja" (rok 86/87 ->link<- ) , w której występuje Atari, jest dostępna jeszcze kilka dni tutaj, można ściągać:

    ->link<-
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    O dzięki! Paradyzję czytałem i jest znakomita!
    • 18: CommentAuthormarekp
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    Z tego co pamiętam z książki Marka Siudyma oni raczej nie przejmowali się archiwizacją programów. Taśmy były drogie więc się je zapisywało ponownie.
    Może więc być problem z odtworzeniem wszystkich odcinków sondy.
    • 19: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime3 Feb 2020
     
    Czy ktoś pamięta, kiedy była piersza obniżka cen komputerów Atari w Pewexie? 65XE spadło chyba wtedy do $100 i magnetofon też był tańszy. Zaraz potem kupiłem swój pierwszy komputer za dolary od chrzestnej z USA. Próbuję dokładniej określić czas od kiedy używałem Atari.
    • 20: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime4 Feb 2020
     
    Pamiętam! Pamiętam demo z wodospadem. Patrzyłem wtedy na efekt w zafascynowaniu i marzyłem o takim efekcie, aby kiedyś móc je uruchomić na swoim własnym komputerze. Można sobie je włączyć na tej stronie:

    ->link<-

    Podobnie zafascynowanie odczuwałem, gdy pierwszy raz zobaczyłem ATARI Falcon. W okresie moich studiów circa ..92/93/94 (nie mogę dokładnie sobie przypomnieć, który to był rok, pamięć zawodzi) byłem przejazdem w Berlinie (po zjednoczeniu Niemiec). Wszedłem wtedy na chwilę do jakiegoś dużego sklepu z elektroniką by „nacieszyć oko” i "poklikać na klawiaturze”, z zamiarem napisania "czegoś" w BASICu, na zastanych tam komputerach. Jako student, bidny, bez kasy, tylko to mi pozostało. Napisanie "czegoś" w kilku linijkach - np. w pętli, prostego efektu generowania „randomowych” kółek lub kropek na ekranie. Często w ten sposób pisałem mini kod na ośmiobitowcach (w szczególności ZXSpectrum i C64). Cieszyło mnie to niezmiernie, bo mogłem zobaczyć, jak programik odpala się na różnych maszynach. Takich możliwości testowania w Polsce jeszcze nie było (początek .90). Sprzedaż w większości sklepów była modelem prelowskiej jakości tj.: pani sprzedającej/pana sprzedającego – lady sklepowej – zestresowanego klienta. Jeszcze nie było u nas możliwości aby w sklepie dłużej poużywać oferowanego hardwaru. Profesjonalne sklepy samoobsługowe z elektroniką w galeriach handlowych miały dopiero powstać. Krótkie testowanie programików napisanych „z palca” było naprawdę uciechą (dla mnie). Jednak gdy zobaczyłem, wtedy w Berlinie, całe lady wyłożone komputerami Macintosh II i ATARI Falcon – może dwa, trzy tuziny postawione, jeden przy drugim (wraz z Atari ST), nie wiedziałem jak zabrać się do pisania kodu w BASIC. Zrezygnowałem z zamiaru. Wolałem patrzeć na włączone demo – skaczący logotyp ATARI, mieniący się w tęczowych kolorach. To było wręcz hipnotyzujące. Kilka monitorów zsynchronizowanych, wyświetlało ten sam obraz w pięknych kolorach. Tak jak przy tym wspomnianym wodospadzie. Efekt migotania zaskakiwał. Dobrze zapamiętałem i ciągłe po tylu latach pamiętam tamten moment. To było coś niesamowitego! Pecety nie oferowały takich kolorów. Chciałem wtedy mieć Falcona. Niestety po zakończeniu studiów z praktycznych względów zaopatrzyłem się w PC z Windows 3.11 (musiałem na nim odpalić dedykowane oprogramowanie w DOS na podstawie którego pisałem swoją pracę). Po zakończeniu studiów ATARI zaprzestano sprzedaży Falconów. Nastała długa era zapoczątkowana przez Dona Estridge’a , która (niestety (a może i dobrze)) trwa do dziś.
    • 21: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime4 Feb 2020
     
    Być może wielu uzna to za farmazony ale chętnie cofnął bym się w lata 90 i przeżył ta fascynacje technikaliami raz jeszcze i zapewne wracając w tamte lata zdecydowanie mocniej cenił bym wszystkie zdobycze techniki jakie mamy obecnie
    • 22:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime4 Feb 2020
     
    Kiedyś nawet zrobiłem animkę "wodospadu" na podstawie gif-wersji. Może być na jakiejś przypadkowej palecie. :)
    • 23:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime4 Feb 2020
     
    E, to chyba inna animka, ale zostawię...
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Feb 2020 zmieniony
     
    W komentarzach napisał ZbyniuR:

    Nie mam tu profilu więc piszę tu, propo wątku o najwcześniejszych wzmiankach o Atari w polskich mediach. Najwcześniejsze jakie znalazłem to:

    Młody Technik 12/84 s24 jest fotka Atari 800, jest w archive.org
    Opis 800XL jest w MT 10/85. testy w Bajtku i Mikroklanie 2/86.
    Bajtek 1/85wrzesień s24 tekst o ST, bez fotek. fota jest w Bajtku 3-4/86. także w Młodym Techniku 6/86.
    Pierwszy test XE i ST jest w Komputer 8/86. Bajtek się spóźnił 4 miechy.

    Sonda nr374 - IKAR 2000 - z dnia 2sty86 jest 800XL (ZX i CPC też) jest na YT.
    Pierwszy raz ST w TV widziałem w 5-10-15 jak prezentował go grafik Andrzej Pągowski, nie pamiętam roku. Pamiętam że m.in dłubał przy obrazku który jest na okładce Bajtka 12/87. I jeszcze program z nutkami pokazali.
    Ale być może wcześniej była Sonda 403 - Ruchome Obrazki - 15sty87 pod koniec programu. Więcej ST jest w 453 Na Szkle Malowane - 22gru88.
    • 25:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime26 Apr 2020
     
    Paradyzję ktoś udostępnił 2 tygodnie temu na yt:


    dobrze, że wreszcie przyjrzałem się iż to nie jest "official riliz" więc trzeba jdownloadować dla potomności.