atarionline.pl prince of persia - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2017
     
    ale pitolenie o tej Amidze ;)- ja jakoś się nie wzbraniam, no i mam na Atari teraz większość gierek z ZX, więc XXL nie musi portować już gier z tej platformy ;) No i mogę zapisać snapszota i wrócić do gry kiedykolwiek :D

    Teraz tylko czekam na wpis o emulatorze na PC :)
    • 2:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime17 Jan 2017
     
    A ja mam ZX.
    • 3: CommentAuthortrophy
    • CommentTime17 Jan 2017
     
    Powinien zobaczyć to Smaku.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2017
     
    .. a ja czekam tylko na Evie, bo wówczas mam gumioka z aigrekiem ;)

    Zresztą na takim konfigu na Wapniaku prezentowana była gra na ZX Spectrum. Autor gry stwierdził po prostu, że na Atari wygląda to tak samo :D
    • 5:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime17 Jan 2017
     
    @pin: na Atari nie ma:
    • 6: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Jan 2017
     
    Szkoda ze na atari nie dziala :)
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime17 Jan 2017
     
    No skoro nie działa, znaczy źle ULA emuluje to Atari.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Jan 2017
     
    @TheFender :) - trzeba zgłosić bug-rep do Draco :D
    • 9: CommentAuthorXuio
    • CommentTime30 Mar 2018
     
    Wlasnie premiere miala wersja na BBC Master:

    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Mar 2018
     
    Tu się w pełni zgodzam z xxl-em: gry i projekty mają sens, jeżeli to działa na standardowym albo bliskim standardowi Atari (np. z rozszerzoną pamięcią, stereo). Totalnie dopakowana maszynka jest już czymś innym, innym sprzętem. I też to może być fajne, jak to pokazywaliśmy z grą Stunt Car Racer. Jakieś złamanie granicy, bariery, realizacja wyzwanie, etc. Ale jak dla mnie na zasadzie wyjątku, a nie reguły. Gdyby powstawały w większości programy na VBXE, którego mam, albo VBXE i Rapidusa - to byłoby to jednak smutne.

    xxl:

    z Oric laczy sie przykra historia... jakis czas temu rozmawialem z autore kilku topowych gier na ORICa. facet co kilka miesiecy wydawal gre, naciskal, zeby jak najszybciej przeniesc jego gry na atari (wyslal mi zrodla). nie rozumialem dlaczego tak strasznie mu sie spieszy. zrozumialem jak bylo juz za pozno.


    A co się stało? Brzmi, jakby człowiek umarł.

    xxl:

    wole pisac na atari :-) nawet jesli tylko dla siebie :D


    Spokojnie, grono miłośników standardu jest spore :).
    • 11: CommentAuthortebe
    • CommentTime31 Mar 2018
     
    wyzwaniem może być np. napisanie tego w sposób modułowy, tak że niezależnie od dedykowanych układów będzie to działać po asemblacji/kompilacji

    problemem będzie tylko szybkość, bo uniwersalnie nie znaczy najszybciej i najoptymalniej
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Apr 2018
     
    albo czegoś nie doczytałem ,albo Prince of Persja dalej stygnie...
    • 13: CommentAuthoremkay
    • CommentTime1 Apr 2018
     
    It is possible. The coder had to use partly the hardware (PMg) for masking plus character mode with some recreation of the graphics to have every "background" in byte boundaries, to have less bit calculations for all moving objects. It would offer at least more colors than the Apple version, per scanline , with a real playable speed for the graphics.
    All other plans of doing a conversion is wasted time.
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Apr 2018
     

    Kaz:

    Tu się w pełni zgodzam z xxl-em: gry i projekty mają sens, jeżeli to działa na standardowym albo bliskim standardowi Atari (np. z rozszerzoną pamięcią, stereo).


    ale ja się np. nie zgadzam z tym, by programy na stock nie ruszały na rozszerzonym sprzęcie, bo to jest nic innego jak złośliwe działanie z premedytacją. Trzeba zrozumieć fakt, że każda produkcja dla stock maszyny może ruszyć w dowolnej konfiguracji, wystarczy tylko trochę chcieć.
    • 15: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    pewnie ze tak, jest na to wiele metod np. wylaczenie w grze jakiejs funkcjonalnosci ;-) itd.

    szkoda, ze w latach 80 programista gry Leader Board byl "zlosliwy" - moglbys go Pin nauczyc jak sie pisze gry.
    • 16: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Apr 2018 zmieniony
     

    xxl:

    pewnie ze tak, jest na to wiele metod np. wylaczenie w grze jakiejs funkcjonalnosci


    Jest to absolutnie zbędne. Jedyne co jest potrzebne to zielone pojęcie o inżynierii oprogramowania. Ale każdemu wolno chwalić się brakiem wiedzy i umiejętności - to legalne - a pisanie oprogramowania na Atari to obecnie działalność czysto hobbystyczna i nikt za fuckupy z roboty nie wyleci :)
    • 17: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    :-D oczywiscie ze zbedne... smieszy mnie ze patoscena tego nie rozumie i "krakuje" :-)
    • 18: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Apr 2018
     

    IRATA4:

    albo czegoś nie doczytałem ,albo Prince of Persja dalej stygnie...


    Nie doczytałeś nicka autora wątku. Naprawdę spodziewałeś się powstania tej gry? :)

    Z tego co wiem, to ktoś tam nad tym pracuje. Trochę już to trwa ale nie wiem dlaczego autorzy nie chcą skorzystać z otwartych źródeł oryginału :)
    • 19: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime2 Apr 2018
     

    pin:

    Trzeba zrozumieć fakt, że każda produkcja dla stock maszyny może ruszyć w dowolnej konfiguracji, wystarczy tylko trochę chcieć.

    Ale dlaczego ja mam chcieć? Raczej zwolennicy niekompatybilnych przeróbek powinni chcieć. Napiszcie biblioteki które umożliwią pisanie programów na wasze dziwne konfiguracje, to wtedy ja będę ich używał.
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    Niekompatybilnych z czym? Z oficjalną architekturą i możliwościami oryginalnego komputera Atari? Przeczytaj ze zrozumieniem to, o czym pisze Wieczor.
    • 21: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    @antrykot - to nie są żadne niekompatybilne przeróbki, ktoś cię źle poinformował. I nie musisz ich używać - dla poprawnie pisanych programów są przezroczyste - i to jest sedno całej dyskusji.
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    z tego wynika np. Jet Boot Jack albo nie przymierzajac Gato czy Eidolon itd. sa niepoprawnie napisane :-)

    musisz miec lepsze argumenty zeby skutecznie prowadzic misyjna dzialalnosc patosceny ;-)
    • 23: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Apr 2018 zmieniony
     
    Jeśli sprawiają problemy po instalacji rozszerzeń zgodnych z architekturą, to owszem są. To jakaś sensacja? Ludzie popełniają błędy.

    Natomiast trzeba rozróżnić rozszerzenia np ram od wymiany procesora - ten zawsze może się różnić działaniem, bo po prostu jest inny. Na szczęście to rozszerzenie nie jest problemem, bo nie wymienia go trwale. Ale jeśli niekompatybilnosc wynika wyłącznie z użycia niepublicznych rozkazów to już jest błąd. I tupanie nóżkami tego nie zmieni.
    • 24:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    Wy tak możecie w nieskończoność, no nie? :)
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    o to tez chodzi... ze niektore rozszerzenie nie sa zgodne z architektura :-) chociazby rozszerzenia pamieci np. "standardu" rambo :D

    a kto pisal o wymianie procesora czy nielegalach :D w zadnej z trzech wymienionych gier nie ma z tym "problemu" :-) zeby prowadzic dyskusje dobrze by bylo zebys sie chociaz minimalnie orientowal w temacie.
    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    > Na szczęście to rozszerzenie nie jest problemem, bo nie wymienia go trwale.

    ta, jasne... np. Antonia wersja z 65816 :D
    • 27: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime2 Apr 2018 zmieniony
     
    Czy konfiguracja w której procesor działa z częstotliwością większą niż 1.77/1.79 MHz, to konfiguracja w której moje programy mają obowiązek działać, czy też mogę się nią nie przejmować bo jest niezgodna z architekturą?
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    W tym rozszerzeniu nadal masz oryginalny procesor.

    XXL, dla ciebie to nawet Ultimate1mb jest niestandardowe ;)
    • 29: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Apr 2018
     

    xxl:

    ta, jasne... np. Antonia wersja z 65816 :D


    To nie jest rozszerzenie zbudowane prawidłowo i nie wiem czy chciałbym 816 w tej postaci instalować - zresztą pisałem już o tym dawno, że w wypadku wymiany CPU, oryginalny powinien pozostać i być dostępny na zasadzie przełączanej konfiguracji.

    antrykot:

    Czy konfiguracja w której procesor działa z częstotliwością większą niż 1.77/1.79 MHz, to konfiguracja w której moje programy mają obowiązek działać


    W tym wypadku raczej nie - zmiana częstotliwości niesie określone problemy np. z synchronizacją. Są one do rozwiązania, ale wątpię żeby można to było uznać za rozszerzenie standardowe :) W przeciwieństwie do np. rozmaitych urządzeń we/wy, których ustandaryzowana obsługa została przewidziana i nie jest tak, że do obsługi pamięci masowych w Atari służy wyłącznie port SIO jak sugerują niektórzy (a jego nazwa jest na to dowodem).
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2018 zmieniony
     

    wieczor:

    Antonia (...) to nie jest rozszerzenie zbudowane prawidłowo i nie wiem czy chciałbym 816 w tej postaci instalować


    Antonia, czy 65c816adp to dwa rozszerzenia, które są w 100% zgodne z architekturą sprzętu (w sensie zgodności w dół). Inne, np. jak Rapidus ingerują w trybie '816 w zegar i nie ma 100% czasowej zgodności wstecz (chodzi o tryb emulacji rozszerzenia 65c816adp), ale jest opcja pracy na 6502c który w karcie "siedzi" i skutecznie załatwia ten problem.
    • 31: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    > nie jest tak, że do obsługi pamięci masowych w Atari służy wyłącznie port SIO jak sugerują niektórzy

    jesli to o xB to kolejny przklad na to ze jestes ignorantem :-)
    • 32: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    Gdzieś napisałem słowo o xB?
    • 33: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    a ja napisalem "jesli".

    to o czym pisales? konkretnie.
  1.  
    Panowie, z całym szacunkiem, ale nie szkoda wam czasu na te dyskusje o wyższości świąt bożego narodzenia nad wielkanocą? Dla czytających już od kilku lat jest jasne, że jesteście absolutnie niezdolni do przyjęcia argumentów drugiej strony. Czemu służy ta dyskusja? Serio się pytam. Co trzeci wątek na tym forum kończy się tak samo. Jprdl. Zlitujcie się nad innymi czytającymi i idźcie sobie gdzieś.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    Yolk - no przecież sobie poszli gdzieś czyli tu :D

    Patoscena :P
    Jaka jest tego definicja xxl-u? :)
    • 36: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Apr 2018
     

    xxl:

    to o czym pisales? konkretnie.


    Tak mi się tylko wydaje, że niegdyś promowałeś pogląd, jakoby korzystanie z portu SIO, były jedyną standardową metodą używania pamięci masowych w Atari. Ale może źle zrozumiałem i się mylę.

    Yolk (xmgatz):

    Panowie, z całym szacunkiem, ale nie szkoda wam czasu na te dyskusje o wyższości świąt bożego narodzenia nad wielkanocą? Dla czytających już od kilku lat jest jasne, że jesteście absolutnie niezdolni do przyjęcia argumentów drugiej strony.


    To trzeba by jeszcze trochę wniknąć w przedmiot dyskusji. Ja jestem zawsze zdolny do przyjęcia czyichś argumentów, o ile je ma - tzn. coś co można nazwać argumentem.

    Przypuszczalnie byłby to ciekawy świat gdyby wszyscy ze wszystkimi się zgadzali, tylko moim zdaniem to byłby początek końca wszystkiego - od dyskusji zaczynając (która z definicji jest starciem przeciwnych poglądów) na jakimkolwiek rozwoju kończąc.
    • 37:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    Patoscena = Scena - xxl
    to tak jak.
    dziecko = pożar - zapałki.
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    @Wieczor, bzdura, nawet w instrukcji do komputera masz: "Cartridge Slot Allows the use of plug-in software cartridges for quick and easy program loading."
    • 39: CommentAuthorsis101
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    żenada. Człowiek chce poczytać czy jest szansa by zrobić PoP na Atari, a tu takie teksty...
    • 40: CommentAuthorxxl
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    @Kaz: stad mozna latwo definicje wyprowadzic:

    ->link<-

    gagatki ktore staraja sie zmienic definicje standaru w odniesieniu do atari ;-)
    • 41: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    Odwracasz kota ogonem jak zwykle z premedytacją olewasz wszelkie standardy zaproponowane przez Atari.

    @Yolk, zamilcz - bo sam używasz "patologicznych" urządzeń i rozszerzeń, a kolega jedynie umila Ci życie :D
    • 42:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    Pin i XXL - to jest już nudne.

    Serio, chciałem poczytać o PoP a tu znowu Wy!
    Dajcie sobie siana z udowadnianiem co jest standardem a co nie. "standard" się sam wyklaruje.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    Dawno się już wyklarował, spokojnie.
    • 44: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime2 Apr 2018
     

    sis101:

    Człowiek chce poczytać czy jest szansa by zrobić PoP na Atari, a tu takie teksty...


    maly_swd:

    Serio, chciałem poczytać o PoP a tu znowu Wy!


    To zły wątek, ten nie jest o robieniu PoP tylko półinteraktywnych animacji i mockupów :)
    • 45:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    @maly_swd: to jest forum dla miłośników komputerów retro. Tutaj nie dyskutuje się o konkretach :D
    • 46:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime2 Apr 2018
     
    :)
    • 47:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Apr 2018
     
    "Z tego co wiem, to ktoś tam nad tym pracuje. Trochę już to trwa ale nie wiem dlaczego autorzy nie chcą skorzystać z otwartych źródeł oryginału :)"

    Może szykują powtórkę z Jaffar/a ;-)
    • 48: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime7 Apr 2018
     
    o, widzę, że nasz czołowy ekspert od pół interaktywnych animacji znowu dał d..y,
    • 49:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime7 Apr 2018
     
    Autokrytyka?
    • 50: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime7 Apr 2018
     
    w jakim języku anonymus = wieczór, bo nie mogę znależć...