atarionline.pl prince of persia - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime15 Apr 2018
     
    imho prince of persia wygląda na grę wymagającą ogromu pracy. Pretenduje to raczej bardziej do wisienki na torcie aniżeli do "kolejnej prodki na atari". Na komodę ktoś zrobił, bo tam już nie ma w zasadzie co wymyślić :)
    Na atari jest jeszcze mnóstwo klasyków do dużo łatwiejszego i szybszego ogarnięcia (tak mi się wydaje).

    Próby wplątywania w ten wątek ideologi "też chcemy PoP, a co my gorsi?" przypomina klasyczne staropolskie bicie piany i kręcenie wąsa :)
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime15 Apr 2018
     
    Prince of Persja jest grą przełomową i po prostu warto było by ją mieć .
    • 3: CommentAuthortrocero77
    • CommentTime18 Apr 2018 zmieniony
     
    @ tbxx - słusznie
    @ irata4 - otóż to
    @ TheFender - tu nie ma ideologii, bicia piany etc. Po prostu ktoś zapodał pomysł i stąd proste pytanie, podejmie się ktoś?
    Oczywiście jest mnóstwo klasyków których na A8 nie ma. Brak dobrej piłki nożnej, dobrych wyścigów, klasycznych i dynamicznych platformówek typu w prawo i lecimy ale nie o tym mowa. Gier typu point and click też jak na lekarstwo. Ale podkreślam nie o to chodzi. Po prostu fajnie by było pograć w POP na A8. Reasumując, jak by się komuś chciało kibicuje wszystkimi rękami i nogami.
    • 4: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime19 Apr 2018
     
    Ja też!
    Jeśli coś może powstać na Atari. To niech powstanie. Przecież nie ma przymusu.
    Ja chętnie zagram w księżniczkę i trzymam kciuki za pomyślności projektu.
    • 5:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime19 Apr 2018
     
    @trocero77: ależ ja też sobie życzyłbym PoP na maluchu i też, gdyby ktoś utalentowany się podjął - kibicowałbym mu :) Ale nie jest to jedyna rzecz jaką chciałbym zobaczyć na Atari, inne zaś konwersje można by wykonać mniejszym nakładem pracy (przynajmniej tak mi się wydaje).
    • 6: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime4 May 2018 zmieniony
     
    Mniejszy nakład pracy nie jest mierzalną jednostką!
    Niech powstanie ta konwersja. Jeśli jest trudna to tym lepiej reszcie będzie łatwiej.
    Ja bardzo jestem Za powstaniem tej gry na Atari.

    Dlaczego??

    Powiem szczerze bo była na inne platformy a na Atari w tych czasach tego nie było.

    Każda konwersja jest dla mnie jak prezent. A wersja napisana specjalnie dla ATARI jest ... Jak biały kruk.

    Niech najpierw powstanie Ta Gra . Potem będziemy oceniać.

    A inne tytuły?

    Jest tego trochę.
    Dowartościujcie autorów.
    • 7:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime4 May 2018
     
    Skoro mamy kompletne źródła, a gra była przeportowana na komputery, z których gry już były konwertowane na A8, to w czym problem? :) Warto zacząć od listy potencjalnych problemów.
    • 8:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime5 May 2018
     
    Mimo, że oczami wyobraźni widzę że można napisać dość porządny port (ale raczej pisząc kod od zera)

    .... to zgodzę się z niektórymi przedmówcami że gra jest po prostu nudna :) ok ma fajną animacje głównego bohatera, ratuje się księżniczkę i w ogóle, ale może nie miałem cierpliwości rysować sobie mapę, może ten limit czasowy mnie zraził....

    choć, intro gonzo kolorystycznie zrywa kapcie (i mimo że wiem jak jest - to dziękuję nawet za ten mockup)

    aha, jakby powstało - to na szczęście braknie piksli na turban... uff
    • 9: CommentAuthorAdam
    • CommentTime5 May 2018
     

    Yosh:

    aha, jakby powstało - to na szczęście braknie piksli na turban... uff

    Nie chcę Was martwić, ale niestety wersja grafiki, nad którą rozpoczął poważniejsze prace Franco Catrin, to wersja z turbanem. Może udałoby się go przekonać, aby zmienił koncepcję, ale w tej chwili i tak jego prace nad PoP są zamrożone, więc na razie nie ma o czym mówić.
    • 10:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime5 May 2018
     
    Hehehe :)

    A co z wolfem? Tech demo wyglądało megaobiecująco.
    • 11: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime5 May 2018
     
    Jak dla mnie ten wątek wygląda jak 'weźmy to i zróbcie'.
    Chyba Kaz pisał gdzieś niedawno, że motywowanie ludzi nie polega na publicznym dopominaniu się o setki/tysiące roboczogodzin.
    Więc jaK wiecie, że ktoś nad tym siedzi, to pingujcie na priva. A jak nikt nie siedzi - to jak mówi przysłowie 'napisz.se'.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 May 2018
     
    "napisz se", ok:

    napiszę kompletną muzę. Aha - jak będzie bez xbios, chyba że z I/O poleci po OS ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 May 2018
     
    zrobil bym nawet grafike,ale stawiam na inowacje i nowe produkcje niebedace kopiami innych gier, to moj kierunek.
    Prince ma niesamowity mroczny klimat ,opowiada o losach wieznia w wieziennych szatach bez turbanu na glowie ,brudnego,zmeczonego i zdesperowanego ,wersje odpustowe,sztucznie podkolorowane (Mega Drive)po prostu sobie odpuszczam..
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 May 2018
     
    ... a w turbanie to jest Jaffar i niech w nim zostanie.
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 May 2018
     
    Irata, ale ja pisałem serio ;)
    • 16: CommentAuthorAdam
    • CommentTime6 May 2018
     
    O ile pamiętam, to Franco Catrin wprost napisał na forum AtariAge, że jeśli ktoś chciałby kontynuować prace nad PoP, to on chętnie przekaże materiały i kod w istniejącej postaci. Z powodów osobistych musiał odłożyć na bok zajmowanie się kodowaniem na 8-bitowe Atari.

    Natomiast podejrzewam, że raczej miał na myśli w miarę poważne propozycje, nie na zasadzie "ja tak bardzo chcę mieć Prince of Persia, że aż mi go napiszcie i poświęćcie na to setki/ tysiące własnych godzin, bo to przecież łatwe, wszystko jest, tylko wystarczy do tego usiąść".
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 May 2018
     
    @pin moglbym wziąć udział w zaangażowanym projekcie typu Prince of Persja ,ale cos innego, inna historia ,inne realia... duza ,ladnie animowana postac taka z nutka dramaturgii i labirynt do pokonania z dzwigniami ,pułapkami,logicznymi zagadkami i przeciwnikami dopasowanymi do mozliwosci A8 ktorych trzeba by bylo pokonać sprytem na wzor 'jaguara' z Another World .Gre mozna by bylo wydac na carcie z dodatkowa pamiecia tak by nikt nie marudzil ze na stocku nie idzie... a fajna muza i wstawki filmowe by sie zmiescily.Dla takiego projektu moglbym poswiecic czas kosztem czegoś... zaczynac Prince mi sie nie chce gdyż gafiki i animacji jest tam calkiem sporo a do konca nie wiadomo czy bezstratnie dalo by sie zrobic na A8 te gre.
    Zreszta jak na razie sam siedze i dlubie nad czyms duzym i sam z tym poki co zostane (az na stowe skoncze to co jestem w stanie zrobic sam,czyli grafike,animacje i moze muzyke) tak by nic z tego juz nigdzie nie wycieklo.W tym tempie za pol roku bede szukal konkretnej osoby badz osob z gotowymi plikami i szczegolowym opisem calej gry.teraz mam duzo grafik i koncept na papierze wraz z mapka i rozkladem lokacji .
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 May 2018
     
    Irata... Jaffara napisali prawie trzy dekady temu ;)
    • 19: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime7 May 2018
     
    Prince of persia jest grą kultową. Jak to wytłumaczyć??
    Nie da się.
    Ludzie. Niech powstanie.

    Nie rozumiem postów na nie.

    Wiem, jest w kolejce wiele gier.

    Ale dajcie szansę tej pierwszej !!!

    Pomarudzimy potem. Narazie nie ma o czym gadać.

    Niech k...a coś powstanie!!!

    Na razie nie ma czego oceniać.

    Kropka.
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 May 2018
     

    Irata4:

    a do konca nie wiadomo czy bezstratnie dalo by sie zrobic na A8 te gre.


    Z całym szacunkiem dla potencjalnego twórcy na 99% nie. Moim zdaniem sens to taka gra ma tylko na rozszerzony sprzęt. Zapewne dla niektórych "niestety", a w przypadku wyboru sprzętu typu stock raczej szykowałbym się na lepszą powtórkę z Jaffara ;)
    • 21:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018
     
    ... no tak , nie ma co się ograniczać do 64KB choć można by na stocka zrobić Prince of Persja w stylu Pharaon Curse ;-).

    Ja nie wiem ale do rozszerzonej pamięci to się chyba nikt nie czepia , jak sięgnę pamięcią do lat 90' to osobnik posiadający więcej pamięci w Atari niż 128KB to był GOŚĆ.

    Zresztą jak już pisałem taką grę można by zrobić na Carcie i nikt się nie będzie martwił ile ma pamięci .

    Gdybym miał się poważnie w coś zaangażować ,to stawiam na coś nowego ,innowacyjnego,jestem graczem od 4 roku życia ,ograłem tysiące gier, mam pojęcie o grach i widzę w A8 niewykorzystane możliwości ...
    • 22: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime8 May 2018
     
    A z ciekawości zapytam - jakie przesłanki powodują, że uważacie iż sie nie da?
    • 23:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime8 May 2018
     
    Jest na C64 - ->link<-
    Jest na Spetrum -

    Jest na Apple II -


    Tak więc sądzę, że spokojnie da się zrobić też na A8 :)
    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 May 2018
     
    Nie mówiłem o ograniczeniach pamięci, bo tu należy przyjąć że takie nie istnieją, albo ograniczajmy się bez sensu nadal lecz nie róbmy rzeczy pozbawionych większego sensu. Fakt jest taki, że wiem jak wyglądało kultowe POP i wiem w jakim stopniu było to grywalne, wiem też jakie mam oczekiwania. No i teraz, jeśli mam to sobie wyobrazić nawet na X ram i (z całym szacunkiem) na tandemie Antic/Gtia to muszę z przykrością stwierdzić że do tej konwersji jest to kiepska platforma i będzie to raczej proteza klasycznej gry. W moim mniemaniu, to Amstrad CPC ledwo dał radę, a i tak zawsze powracam niestety do wersji vga z pieca. Tylko wersja na VBXE może być brana pod uwagę. Owszem, zdaję sobie sprawę z tego że taka kwestia będzie dla części niepoprawna politycznie, ale niestety takie są fakty.
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 May 2018
     
    @Alex - podlinkowanie takich filmików właściwie świadczy o tym, że tak "spokojnie" to nie będzie ze zrobieniem takiej gry.
    • 26: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 May 2018
     
    Na Apple II jak i na C64 - słabo.

    To wygląda na 8 bit najlepiej:

    Amstrad CPC

    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 May 2018
     
    ... nie ma tu jednak nawet tego, co masz na najsłabszym 286 przy 8Mhz. Chodzi o płynność animacji, a to 8Mhz to wiadomo jak się ma do architektury procków 65x ;)
    • 28: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime8 May 2018 zmieniony
     
    No to jednak na Apple II jest o wiele lepiej.



    Ja nie mam nic przeciwko temu, zeby gra wspierała VBXE, ale obok. To nie jest jak gdyby najistotniejsze. I przypominam, że to jest ten sam procesor, a pokomentowane źródełka leżą na githubie na koncie autora :)
    • 29:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime8 May 2018
     
    Otóż to ! Na Apple II jest oficjalna wersja. Są źródła z opisem(!) i grzechem jest nie sprawdzić tego nawet jako "proof of concept" czy działa. A potem możemy się zastanawiać nad trybami graficznymi, bo widzę, że to jest jedyny problem póki co dla wszystkich :) IMHO gra może być czarno-biała z ewentualnym podkolorowaniem jak na Spectrum. Liczy się płynność.
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018
     
    @pin
    zaloze sie ze da rade na rozszerzonej pamieci bez VBXE,... z czym mialby A8 nie dac rady ???
    Zapewne trzeba by calosc poodzielic na czesci tzn.takie osobne gry tworzace calosc inaczej sie raczej nie da ze wzgledu na skomplikowanie i roznorodnosc ...
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018
     
    ...na Nesa pwstala ciekawa wersja ze scrollem ,na A8 mozna by wykorzystac albo interlaced albo tryb z dużym pikselem jak w tej rytmicznej grze z bananami w tyytule i zastosowac scroll ,no trzeba by wpierw sporo potestowac i zobaczyc czy aby za duzo klimatu nie ucieknie ... do tego jeszcze dzwiek samplowany ... Vbxe to przesada ,a gdyby jednak okazalo sie ze sie da ale dynamika/predkosc kuleje to Rapidus by zalatwil sprawe,@pin by sie cieszyl ze ma normalna wersje a innym mucha w smole by nie przeszkadzala ;-)czyli wilk syty i owca cała.
    • 32: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime8 May 2018
     
    Wersja na Apple II wymaga 128 kilo. Na Atari może być łatwiej, gdyż jak przypuszczam grafika może zająć mniej miejsca (mogę się mylić). Polecam lekturę źródeł i opisów jak to działa. A gra nie jest znowu taka bardzo różnorodna. Ekrany zbudowane są ze standardowych bloków.

    VBXE akurat raczej może uprościć, gdyż całą grafikę można wrzucać do pamięci VBXE :)
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018 zmieniony
     
    tak ,ale bloki roznorodne i ozdoby dochodza z czasem z lochow sie wychodzi,pekajace/spadajace kafle,przeciwnicy,kolce,gilotyny,animacje pzeciwnikow,bohatera,kafli,kolcow, zgonów ,ognia,no i ta mysz ... bez podzialu nie da rady,tak mysle gdyz roznorodnoscia wbrew pozorom Prince przebija kazda gre komnatowa z A8
    ... a mówimy o calej grze ,nie pierwszym etapie.
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018
     
    @pin zobacz wersje z NESa
    • 35:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime8 May 2018
     
    A niech używa 1088KB albo działa z carta jak na C64, byle by PoP powstała ;-)
    • 36: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime8 May 2018
     
    Ta różnorodność jest pozorna. Czym innym jest reprezentacja graficzna, a czym innym logiczny układ plansz, to raz. Dwa - nie wszystko musi się naraz mieścić w pamięci, chyba że zakładasz, że ma chodzić z magnetofonu :) A jak się przyjrzysz wszystkim możliwym elementom to odkryjesz, że nie ma ich tak wiele. Oczywiście, jeśli ktoś robi grę jako interaktywną animację to i megabajta nie starczy.
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018
     
    ok, wyzwanie mogą stanowić wszelakie ruchome elementy ,spadające i pękające płyty,gilotyny (o ile grafika by była robiona na znakach tak te elementy albo na duszkach albo grafika )i tu widzę problem czy płynność będzie ok ,poza tym można by nawet lekko podkręcić klimat robiąc graficzkę ciut mroczniejszą dodając jakieś subtelne elementy więc o klimat się bym nie martwił .

    " Dwa - nie wszystko musi się naraz mieścić w pamięci, chyba że zakładasz, że ma chodzić z magnetofonu :)"

    Przecież napisałem :"Zapewne trzeba by calosc poodzielic na czesci tzn.takie osobne gry tworzace calosc inaczej sie raczej nie da ze wzgledu na skomplikowanie i roznorodnosc ..." a później "kafle,przeciwnicy,kolce,gilotyny,animacje pzeciwnikow,bohatera,kafli,kolcow, zgonów ,ognia,no i ta mysz ... bez podzialu nie da rady," wyraziłem się nie jasno aczkolwiek nawet przez głowę mi nie przeszło by całość zmieścić w pamięci ,część animacji ,dźwięków itp jest powtarzalna , reszta musiała by być dogrywana ale to przecież nie problem...
    • 38:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018
     
    ta wersja z Amstrada jest średnia , nie wiem @pin co w tym widzisz ,animacja rąk ludzika jak i jego wygląd to katastrofa,no gość wygląda jakby łopatą w karczycho dostał ...
    zobacz to :
    • 39: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime8 May 2018
     
    Tak na spokojnie.
    Gra może powstać. Czytając wasze posty dochodzę do wniosku że połowę problemów to już rozwiazaliscie. Choć w ferworze dyskusji wam to umknęło.

    Dajcie pracować autorom.

    Co to znaczy nudna gra na Atari? Pewna nudna i denna gierka zakopana pięć stóp pod ziemią przez samą firmę Atari, teraz jest kultową i pożądaną przez fanów. Dalej jest nudna i denna i co z tego?

    Jeśli gra będzie wymagała rozszerzonego Atari to co? świat się zawali czy co.

    To po cholerę nam te wszystkie rozszerzenia zupę na tym będziemy gotować?

    Jakby co to przypomnę są emulatory. Kiedyś spierałem się na tym forum czy to uchodzi prawdziwemu Atarowcowi. Nie. Dam sobie spokuj.

    Powtórzę. Atari to ludzie którzy piszą gry i programyi. Bez tego zostaje nam tylko kawałek plastiku z fajnym logo.
    .
    • 40:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018 zmieniony
     
    Dla mnie najlepsze wersje :
    - no niestety ;-)




    Oraz Najgorsze :


    Grafika rysunkowa popsuła klimat ,pochodnie jak przeklejone nie wiadomo skąd ,taka za sterylna .


    Tak wiem ,tła super ale nie lubię biegać błaznem ,no nie w tej grze ... i ta muzyka ...
    ... to tak jakby w MORTAL KOMBAT zdigitalizowane postacie zastąpić rysowanymi odpowiednikami w strojach karnawałowych -blee
    • 41:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018
     
    Obawiam się że Atari nie poradził by sobie z dźwiękiem , echo kroków ,odgłosy wyskakujących kolców ,dźwięk trafienia przeciwnika,picia napoju itp ... a bez tego ... sam nie wiem , no w wersje na Nesa się zagrywałem ale to była jedyna możliwość zagrania przeze mnie w tę grę :-),w grafice najbliższej oryginałowi .
  1.  

    IRATA4:

    Oraz Najgorsze :

    A mi się podoba ta kreskówkowa grafika.
    • 43: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 May 2018
     
    Irata - akurat o dźwięk to bym się nie martwił. W tym teoretycznym rozważaniu to twierdzę, że będzie problem z tym żeby to wyglądało tak jak na Apple II (a wygląda średnio)
    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018 zmieniony
     
    @ mgr_inz_rafal
    bo nie jest brzydka ,ale tu nie pasuje .
    To tak, jakby zamiast kup i czaszek w twoich grach leciały aniołki i cukierki ;-)
    • 45:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 May 2018 zmieniony
     
    @pin
    jest tyle trybów i możliwości że któryś by się nadał , w ostateczności hi res i rapidus ;-)
    A tak serio to jestem pewien że graficznie A8 spokojnie da radę , martwię się jednak o muzykę i prędkość działania ...

    ... no dobra o muzykę się już nie martwię :-)
    • 46:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime9 May 2018
     
    Wersja Atari ST jest bardzo udana: grafika na bazie PC/Amigi, ale podkolorowana, dźwięk też niczego sobie :-)

    • 47: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 May 2018
     
    A co macie do zarzucenia wersji na Apple? Średnio? Jak na 8-bitowca?
    • 48:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2018
     
    na St niemilosiernie zwalnia animacja,lochy super wilgoc az sie unosi ,szkoda ze nie ma wersji pod Ste ,blitter by pomogl.
    • 49: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime9 May 2018 zmieniony
     
    Zresztą domyślam się - chodzi o kolory? Ale panowie, to tylko fasada. Grafikę można sobie dowolnie przerysować, pokolorować, zvbxować. Z tym, że to jest jak gdyby najmniejszy problem - trzeba usiąść na dupie i zrobić całą resztę.

    O prędkość działania nie ma się co martwić - Apple II ma dokładnie ten sam procesor i też nie ma sprite'ów :) Blitter? Apple II chyba nie ma blittera ;) Gra na ten komputer wymaga 128 kilo ramu i nie ma co za bardzo liczyć na zejście w dół - na stocku dałoby się z cartem. A jak kogoś interesują szczegóły, to Jordan niczego nie ukrywa i opisuje wszystko dokładnie. Same źródła ( ->link<- ) jako lektura może pasjonujące nie są (ale warto zerknąć jak to jest ładnie, systematycznie poukładane), ale ten dokument warto sobie przejrzeć, a wszystkie wątpliwości co do różnorodności, ilości danych się rozwieją :)

    ->link<-

    Polecam stronę 4, tam jest ładnie wyjaśnione co ile zajmuje, a jak i dlaczego zajmuje jest na sąsiednich.
    • 50:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime9 May 2018
     
    na Apple 2 jest w sumie ok,tez zwalnia ale to 8bit i gra wyszla lata temu,kto mial ten komputer mogl zagrac,a jak dla mnie to dzwiek jest popsuty ale za to postac fajnie przerysowana,sa wszystkie kluczowe klatki animacji(nie to co spierdzielony port na Amstrada )no nawet nie przeszkadza mi za bardzo ziarniste cieniowanie .