atarionline.pl prince of persia - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    XXL, odnośnie pamięci powyżej 48k w Apple II (a tak na prawdę IIe i IIc bo gra powstała na nie a nie na kompa z 1977 roku z 16k pamięci) to przy 128k masz pamięć główną i pomocniczą (po 64k). W systemie w rejestrach jest tak naprawdę 8 przełączeń/kombinacji pamięci (dwa na główną/pomocniczną plus kombinacje dwóch bloków "na górze"). Natomiast - jak chcesz w szczegółach to jest taka książka jak Reference Manual - dwa tomiska - do Apple IIc, które ma 128k RAM jest to opisane w tomie I, strona 15-34, sam główny RAM Apple II (48k) od 35 strony do 47.

    PS. znalazłem online do IIe:

    ->link<-
  2.  
    serio to jest powyżej mocy A8?

    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 May 2018
     
    Tak niestety :-( tyle lat czekałem na te grę a tu taki cios ,teraz nie wiem co począć ,chyba powieszę się na kablach od Atari albo zamienię Atari na C64 ;-).

    Życie to też w pewnym sensie strata czasu ,ja tam chciałbym by wyszedł Prince na A8 w każdym możliwym trybie + paragrafówka :-),bo zawsze można lepiej/inaczej a skoro komputer na to pozwala to czemu nie ,Atari ma różne tryby więc siłą rzeczy w którymś Prince zatrybi ;-) .
    • 4:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime14 May 2018 zmieniony
     
    Nieśmiało zauważę, że kilka gier z BBC Micro jak choćby Hobgoblin zostało przeportowanych na A8. Może łatwiej będzie niż z Apple II? :)
    • 5: CommentAuthorpoison
    • CommentTime14 May 2018
     
    Is this only theoretical discussion or someone do something ? :) i can not speek polish :)
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 May 2018
     
    Use a Google translator, as I sometimes do :)
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime14 May 2018
     
    @poison: these are theoretical discussions about how easy it is to do something very difficult ... or vice versa ;)
    • 8: CommentAuthorkade
    • CommentTime14 May 2018
     
    Skoro Karateka jest, to to tez sie da.
    • 9: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime14 May 2018
     
    A ja wam powiem, że tę grę da się spokojnie zrobić na Atari przy pomocy źródeł z Apple. Niestety port gry jest niemożliwy, bo jedyne osoby dyskutujące na ten temat nie mają pojęcia jak to się robi i co jest problemem a co nie jest :) A ktoś kto szumnie grę zapowiadał, wpadł na pomysł wymyślania koła na nowo, przy szerokim poparciu powstrzymywał innych a w koncu się poddał co było do przewidzenia :)

    To ja może zrobię - co? Nie wiem kiedy, ale jakąś koncepcję już mam, a obiecywać mi chyba też wolno :D
    • 10:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime14 May 2018
     
    To ja, umiarkowanie się ciesząc, kibicuję. Cieszyć się będę, jak zobaczę
    • 11: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime15 May 2018
     

    anonymus:

    To ja, umiarkowanie się ciesząc (...)


    I słusznie :)
    • 12:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime15 May 2018 zmieniony
     
    O ile się orientuję najwięcej gier z BBC Micro (i ZX Spectrum) przeportował XXL, więc jego możemy określić mianem eksperta i w sumie najlepiej, jeśli on by zabrał głos na temat ewentualnych problemów do rozwiązania.
  3.  
    ...ja tylko chciałem napisać, że jeżeli ktoś kto się zajmie PoP z portu Apple II będzie potrzebował pomocy to może śmiało do mnie po nią wbijać. Nie jestem koderem, ale mogę pomóc z grafiką.

    Muzyki nie trzeba pisać od nowa, bo są źródła z których można spokojnie ją wyciągnąć, kwestia oprogramowania efektów specjalnych.

    Źródła od Mechnera to wszystko, co dostali ludzie robiący DALSZE porty od 1989 roku czyli Amiga, Atari ST, Macintosh etc. Źródła z komentarzami. Ładnie uporządkowane. Jest dość obszerny dokument opisujący jak to jest zrobione. Od autora gry.

    i Seth i Adam, którzy pomagali w odzyskiwaniu źródeł Mechnerowi sprawdzili to co jest opublikowane na githubie. Jest wersja skompilowana z tych źródeł - mam ją. Działa. Myślę lepiej jest analizować wersję skompilowaną na dyskietkę 3,5" bo ta wersja 5,25" na dwóch stronach/2x140k jest upakowana trochę trickowo.

    Gra na Apple jest doczytywawa, bo fizycznie zajmuje 2x140k - dwie strony dyskietki. Tak też trzeba o niej myśleć - jako sofcie z doczytywaniem danych do pamięci i wtedy wejdzie i w 128k a to już daje spore pole kompów.

    to jest asembler napisany przez tych dwóch panów, aby odtworzyć źródła Mechnera:

    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime15 May 2018 zmieniony
     
    Może autor wersji C64 (mrsid) mógłby pomóc lub udostępnić grafikę, o ile byłoby to przydatne do atarowej konwersji?

    ->link<-

    W końcu oni dostali na tacy naszego Yoompa! ;-)
  4.  
    na bardzo szybko konwersja z A2, w sumie nie robiłem tego w ten sposób nigdy :) screen z emu (Atari800MacX).

    wieczor serio chcesz to robić? Widziałem post na atariarea.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 May 2018
     
    Dzięki Marcin za wszystkie informację. A to, że da się zrobić mockupa to wiadomo nie od dziś, ktoś już nawet zrobił mockup grafiki pomieszczeń z animacją (a może statycznym bohaterem?). Czasem nie Gonzo?
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 May 2018
     
    ... a gdzie bohaterski Książe ???
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 May 2018
     
    tylko zeby chodzil na ultimate i side2 zeby "atarowce" z pewnej frakcji nie wylewali wiadra pomyj na autora :D
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 May 2018
     
    Na Fandala nikt nie wylewał przy okazji Stunt Car Racer żadnych pomyj, bo to fajny człowiek, zawsze pomocny :)
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 May 2018
     
    :-) to zeby autor po naciskach na rozwiazania proponowane przez 'atarowce' pewnej frakcji nie napisal:

    Fandal:

    I wish I never started this project.
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 May 2018
     
    xxl, może już skończysz te złośliwości i kłamstwa?

    Kłamałeś, że Fandal nie zrobił z własnego wyboru obsługi szyybkiego SIO i twardego dysku, a nie zrobił, bo nie umiał, gdyż Twój program XBIOS był popsuty, jak się potem przyznałeś.

    Kłamiesz i teraz, bo Fandal nie napisał, że jakieś naciski ze strony osób, które chciałyby obsługi szybkiego SIO i HDD, spowodowały jego niechęć do projektu. To tylko Twoja interpretacja, złośliwa.

    Ja bym zaryzykował hipotezę odwrotną - dołożyłeś cegiełkę do zniechęcenia Fandal tym projektem, biorąc udział w przepychankach dotyczących gry, które w dużej mierze sam wywołujesz.

    Zamiast życzliwie powiedzieć od początku w czym problem, a może i wystarczająco pomóc Fandalowi w dostosowaniu gry do XBIOS, etc. to zgrywasz logika, który we wszystkim ma rację i z tego powodu robisz przepychanki o każde słowo i zdanie. Głupie to.
  5.  
    Franco Catrin:
    I hope to be back at A8 coding this year, there is no reason not to do it now.


    no, to siedzę w fotelu i czekam :) a w niedzielę jak ktoś ma ochotę pograć w PoP - to będzie grany na 8/16 bitów w hackroom122 w Warszawie. Zapraszam.
    • 23:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime16 May 2018
     
    tooloudtoowide: Jak dla mnie taka grafika nawet z ditheringiem jest spoko :)
    • 24: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 May 2018
     
    @Ka: uzywamy wielkich slow zeby odwrocic uwage od tego ze akcja namawiania Fandala w ktora sie wlaczyles to byla totalna lameriada?

    kto sledzil watek wie ze mialem racje a kto ze swoimi nadinterpretacjami mijal sie z prawda :-)

    Kaz:

    Kłamałeś, że Fandal nie zrobił z własnego wyboru obsługi szyybkiego SIO i twardego dysku, a nie zrobił, bo nie umiał, gdyż Twój program XBIOS był popsuty, jak się potem przyznałeś.


    uwazasz ze Fandal nie umial? kolejna nadinterpretacja :-) xB popsuty? ja tak przyznalem?

    Kłamstwo :-)


    Kaz:

    Zamiast życzliwie powiedzieć od początku w czym problem, a może i wystarczająco pomóc Fandalowi w dostosowaniu gry do XBIOS,


    Zamiast wprost odbierac moje slowa zaczales wymyslac teorie spiskowe :-) i dlatego nie zrozumiales w czym problem :-) poza tym to xB byl dostosowany do gry a nie odwrotnie :-)
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime16 May 2018 zmieniony
     

    Fandal:

    OK. I'm giving it up.

    The game is crashing on several places now and I'm really not going to spend another week or month by fixing more and more problems just because SCR is not working with fast SIO.


    Faktem jest, że Fandal się namęczył z rzekomo poprawionym xBiosem i nie był w stanie zmusić tego do działania w SCR, więc sfrustrowany odpuścił i miał pełne prawo.
    • 26: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 May 2018
     
    :D "interpretacja" godna tej Kaza :-) chyba wyraznie napisal ze gra sie wykrzacza - dodam: jak wlaczone sa funkcje atari os :D
    ---
    xB was chosen because it is flexible, has the ability to relocate all variables, library code, driver code, buffers and even RUNAD and INITAD vectors,
    Thanks to this, it can be configured to work with any project. However, there is the price of such flexibility - we avoid the Atari ROM calls.
    SCR with such adapted xB will be able to read and write data to files on the disk.

    However, the SCR was not written for the Atari platform, it overwrites some of the memory that is necessary for Atari operating system,
    so during the game you can not use the I/O Atari OS function - AtariOS does not have any variable and vector relocation. a deeper change in the game code would be needed.

    If we agree to the limited AtariOS then you will be able to quickly load the game with xB and eg HDD, but you will no longer be able to read and write data in files during game.
    and this is not the fault of xBIOS but construction of the game :-) thanks to xBIOS you can get around it and so was the version published at the beginning by Fandal.

    Instead of trolling Fandal, do something useful :-)

    to nie xB jest problemem tylko gra, ktora byla pisana dla c64 i nadpisuje obszary wazne dla OS :) zeby to dzialalo z AtariOS trzeba zmodyfikowac gre :-) xB rządzi, dzieki jego elastycznosci gra ma mozliwosc przechowywania tabel wynikow na dysku :-)
    • 27: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 May 2018
     

    tooloudtoowide:

    wieczor serio chcesz to robić? Widziałem post na atariarea.


    Serio myślałem o tym. Potem zadałem pytanie, jakie są losy tej konwersji, bo po co tracić czas na grzebanie w czymś, co ktoś już robi. A teraz - to na serio nie wiem, czy Franco odpuścił temat, czy nie.
  6.  
    Alex, to jest po prostu przeniesienie grafiki z A2. Można rysować od nowa, to raptem 6x13 tilesów na poziom, ale nie wszystkie są wykorzystywane.

    Jeżeli ktoś by się pokusił o walczenie w zakresie VBXE to wyglądało by naprawdę zacnie przy niewielkim nakładzie pracy przy konwersji grafik - wersja z Macintosha wymagała by przeskalowania z 640x400px.
  7.  
    wieczor, to jakbyś się jednak bawił a potrzebował pomocy z dłubaniem w pikselach to śmiało dawaj znać :)

    Wg mnie nie ma co się pakować w mega produkcję - spróbować zrobić działający model pierwszego poziomu - wtedy zobaczy się czy A8 wydoli i czy to wygląda.

    Nie patrzyłem jeszcze aż tak w źródła A2 - czy któryś podwójny czarny albo biały nie idzie jako maska?
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 May 2018
     

    xxl:

    uzywamy wielkich slow zeby odwrocic uwage od tego ze akcja namawiania Fandala w ktora sie wlaczyles to byla totalna lameriada?


    Czyli jednak brniesz w to dalej. Smutne, ale trudno, jakoś przeżyję :).

    Do niczego Fandala nie namawiałem, kolejny raz kłamiesz. Poprosiłem o wyjaśnienie, w czym jest problem, żeby program się uruchamiał z szybkim SIO i HDD, a Fandal udzielił mi wyjaśnień. A także sam z siebie podzielił się źródłami, żeby ktoś się mógł tym zająć. Udostępniłem je, każdy może sobie z nich skorzystać.

    Przed chwilą zapytałem Fandala o przyczyny tego stanu, że ma dość projektu. Powiedział, że chodzi o niekończące się bezcelowe dyskusje i personalne ataki. Twoje kolejne kłamstwo zostało zweryfikowane.

    I niestety, masz w tym decydujący udział, bo specjalnie podjudzasz ludzi do takich reakcji.
    • 31: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 May 2018
     
    a co Ci mial napisac?

    dobrze wychowany :-)
    • 32:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime16 May 2018 zmieniony
     
    Panowie, nie kłóćcie się :) Rozmawiamy od PoP.

    Jeśli o mnie chodzi, to zacząłbym od uruchomienia kodu z Apple II na Atari (tak jak z resztą chyba czynił to kiedyś XXL) - nawet z tymi 7 bitami na bajt, bez dźwięku i zbędnych dodatków. Jeden poziom, na szybko, z błędami, ale po to, by zobaczyć jak to działa i jaką mamy prędkość.

    Dopiero później bym sie martwił o grafikę, pamięć i inne :)

    P.S.
    Nie chodzi mi o mockup! Żeby było jasne.
  8.  
    To cała nadzieja w wieczor. Ja coderem nie jestem.

    Do wersji Macintoshowej są wszystkie klatki animacji postaci w ludzkiej formie. Przynajmniej ja mam ;)
    • 34:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 May 2018
     
    ... klatki to chyba najlepiej z pc ...

    zreszta cos czuje ze niebawem pojawi sie kilka probnych wersji
    • 35: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime17 May 2018
     
    Przecież wszystkie klatki animacji są w źródłach. O jakich próbnych wersjach mówisz?
    • 36: CommentAuthortebe
    • CommentTime17 May 2018 zmieniony
     
    intro POP, ekran tytułowy już jest od dawna dla XE/XL



    ->link<-
  9.  
    Same klatki animacji to w tej chwili są w kilku wersjach:
    - oryginalna Apple II - ale trzeba je wydłubywać - to samo grafika, ale w sumie nie jest to jakiś problem nie do przeskoczenia
    - wersja BBC - są na tacy
    - wersja Macintosh - są na tacy (przynajmniej ja mam)

    Gra jest animowana na bogato bo z tego co pamiętam tylko bieg w jedną stronę to jest 14 klatek.
  10.  
    tebe, dzięki za ten link - super źródło do poczytania.
    • 39:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 May 2018
     
    rożne wersje mialy różne cięcia np w animacji ktora jest w tej grze kluczowa ,z Apple2 źródeł nie znalazlem z pc owszem ,zakladam ze wersja z pc/Amigi ciec nie miala ,chodzi mi o wersje testowe ,by zobaczyć kilka ekranow grywalnych z pelna animacja ,zobaczyc w praktyce ,po Wap niaku bede nad tym siedzial ...bez wzgledu na to czy ktos zrobi cos w podobie ,kazdy widzi to na swój sposob a dla mnie takie kombinacje to dobra praktyka ,jak pisalem zrobienia calosci bym sie raczej nie podjal ,nie chcialo by mi sie tyle dlubac nad czyms co juz jest ,dlubac i zarywac noce to moge dla wlasnego projektu ale jeszcze na to za wczesnie .Dla A8 Nowa bym zrobil grafike by sie wyrozniala a nie kalka,czas wersji A8 minal w latachv80 teraz to samowolka :-)
    • 40: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime18 May 2018
     
    Ale oryginał nie ma raczej cięć bo inaczej nie byłoby z czego ciąć - link do źródeł był już kilka razy wklejany.
  11.  
    IRATA4,

    jak chcesz zobaczyć jak chodzi PoP na Apple II to wpadnij w niedzielę do HR122 w Warszawie - będzie odpalane. Chodzi bez cięć, może kwestia, że oglądasz to na YT a nie na realnym kompie, ale nawet na Virtual][ chodzi to płynnie. [albo nic nie zrozumiałem z tego co napisałeś]
    • 42:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 May 2018
     
    spoko ,spoko , mam dostęp do Apple 2 ,nie muszę nigdzie jeździć ale dziękuje za info , mam różne skarby którymi się nie chwalę ... nie samym Atari Irata4 stoi ;-)
    • 43:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime18 May 2018
     
    a tak przy okazji to kupię oryginalną myszkę Do Apple 2 i klawiaturę z polskimi znakami .
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 May 2018 zmieniony
     
    Przypomniało mi się, jak w Świat Atari reklamowano Jaffar jako grę "przypominającą" Prince of Persia :)
    • 45:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 May 2018
     
    ... no ,zanim ujrzalem to wyobrazenie miałem nieziemskie :-)
  12.  
    no to się dziwię tym bardziej, że piszesz o PoP na Apple 2, że się tnie :)
  13.  
    "kupię oryginalną myszkę Do Apple 2 i klawiaturę z polskimi znakami ."

    do Apple 2 zakładając, że masz kartę do myszki albo IIe/IIc z portem joy/mysz to możesz podłączyć dowolną makową myszkę na port db9 - ta do Apple IIc, która wyszła wygląda praktycznie jak myszka do pierwszych trzech modeli Macintosha. Plus produkowano zamienniki. Myszki chodzą po circa 200 zł, podobnie to wychodzi z UK czy FR, chyba, że ktoś kto sprzedaje nie wie co sprzedaje albo mu "nie działa z PC albo Amiga". :)

    Klawiatur z polskimi znakami do Apple II nie było. Musiałbyś sobie spreparować EPROM z zestawem znaków i w jedno z dwóch przełączanych zestawów w Apple IIc teoretycznie mógłbyś wrzucić polskie znaki. Tylko... z racji, że nie było Apple II z polskimi znakami... nie bardzo jest to oprogramowane :)
    • 48:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime19 May 2018
     
    ... no momentami zwalnia niemiłosiernie ...


    zobacz od 3:20 .

    Miałem kiedyś oryginalna myszkę ale została zagubiona przy przeprowadzce z pracy tak samo jak klawiatura.
    Apple 2 jest mojego brata i kiedy chcę mogę wziąć do siebie i korzystać , od dłuższego czasu wymuszam na nim by mi go odsprzedał ,Tomek mój brat i kolega MISIEK z pracy też tu zaglądają .Pozdrawiam
  14.  
    nie wiem dlaczego ale mam wrażenie, że mylisz Apple II z Macintoshem.
    • 50: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime16 Jun 2018
     
    no i proszę bardzo jak łatwo zrobić 'prince of persia' na a8 go go elwood!