atarionline.pl Pomoc graficzna dla Iraty - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 May 2012
     
    Panowie, Irata pisal prosbe o programy graficzne do mnie, ale ze wzgledu na moje ograniczenia czasowe wrzucam jego prosbe o pomoc na forum, zapewne szybciej mu odpowiecie niz ja. Ponadto problem sie powtarza, wiec z odpowiedzi wiecej osob bedzie w stanie skorzystac:

    CZEŚĆ . Kolego potrzebuje pilnie pomocy ponieważ mam problemy z programami graficznymi które wykorzystują GTIA a fajne graficzki w tym trybie widziałem, (i nie tylkoz tym trybem ) tj.(GTIA) nie wiem w czym takową stworzyć na PC ,programy które są dostępne na AOL są nieopisane i ciężko się w tym połapać (...) ale nie ma co narzekać Głuchołazy już niedługo a ja dalej mam problemy z ogarnięciem ;-) możliwości graficznych ATARI ,np chciałbym użyć program pod PC który by wykorzystywał mysz i by zapisał plik jako gotowy obraz typu xex itp.,jak wiesz zajmuje się grafiką kilka dobrych lat ,aczkolwiek nie daje rady z zrobieniem czegoś konkretnego na Atari nie tracąc szczegółów narysowanej grafiki ,programy typu paint(systemowy) co prawda nie mają AA jednakże rozdziałki ustawić za bardzo nie można i jeszcze kwestia wielkości pikselaka ,wszystkie programy których używam są wyposażone w wygładzanie krawędzi (A.A)co mi bardzo przeszkadza bo ten AA wykorzystuje dodatkowo odcienie co ATAREK widzi jako kolory bo takie ma możliwości a nie inne .Więc ciebie KAZ proszę o podanie kilku programów w których bym mógł coś fajnego stworzyć (nawet Kleksa mam zrypanego [zapisany cały dysk i zapisać ni usunąć nic nie można]),potrzebował bym także program konwertujący grafike z HIP na TIP ponieważ w TIp chciałbym zrobić animacje i jeszcze jedno jest jakiś program który pozwala dołączyć grafikę z przeplotem do pliku xex coś jak "integrator"z tym że ów program działa z G2f KTÓREGO NIE OKIEŁZNAŁEM (...) Pozdrawiam i czekam/proszę o pomoc:-)
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 May 2012
     
    Moje odpowiedzi na szybko:

    1. Programow graficznych na peceta dla trybow Atari nie ma zbyt wielu. Podstawa jest Graph2Font i jego trzeba sie nauczyc, zeby rysowac na Atari. Ma to co potrzebujesz: tryby GTIA, osluga myszka, zapisuje xex. Ma niestandardowy interfejs uzytkownika (bo to nie mial byc program graficzny), trzeba przysiasc i wtedy robi sie zrozumiale.

    2. Najnowsza wersja "Atari Interlace Studio" tez umozliwia rysowanie w trybach Atari, ale interlacowych, obsluga myszka, wynikiem moze byc plik xex.

    3. W obu przypadkach mozna przygotowywac grafike najpierw na pececie w swoim ulubionym programie, ale wlasnie jest problem z konwersja, trzeba pilnowac i rozdzialki i kolorow. Ja uzywam do takiej roboty "XnView", opisywalem to swego czasu i w nowinkach i na forum: ->link<-

    4. Mozna tez uzyc programow natywnych dla Atari na emulatorze, niektore z nich obsluguja myszke, spis masz tutaj:
    ->link<-
    a pliki do pobrania (np. dzialajacy "Kleks") w dziale uzytkow:
    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime31 May 2012
     
    G2F wspiera GTIA jakby nie patrzeć - warto go jednak "ogarnąć".
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 May 2012
     
    BARDZO DZIĘKUJE :-)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 May 2012
     
    Jeszcze nie dziekuj! Podziekujesz, jak uda Ci sie cos narysowac, tak jak chcesz.

    Jakbys mial konkretne, szczegolowe pytania - to zarzucaj smialo na forum, na pewno uzyskasz odpowiedzi.