atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Sep 2021
     
    3 km od granicy z Pakistanem :) A oni się chyba nie bardzo lubią.
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 Sep 2021
     
    w Pakistanie są Commodorowcy, to wiele tłumaczy ;)
    • 3: CommentAuthorBanan
    • CommentTime17 Sep 2021 zmieniony
     
    z podwórka konkurencji: kolejny wielki odszedł
    nie żyje Sir Clive Sinclair- to ten od spectruma

    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime17 Sep 2021
     
    czyli tak jakby remis ;)
    • 5: CommentAuthormcs
    • CommentTime18 Sep 2021
     
    Wywiad z współtwórcą 6502
    ->link<-
    • 6: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime3 Oct 2021 zmieniony
     
    Super Mario na Amstrada CPC(na razie demo).A kiedy będzie na Atari 8-bit i czy wogule będzie???

    • 7:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Oct 2021
     
    takie demko niewiele znaczy... to nawet nie jest połowa gry, może nawet nie 1/4. zdaje się, że tego typu demko na atarce było

    dużo lepsze, jak widzę.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Oct 2021
     
    Na Atari Super Mario nie będzie! Atarianie nie okradają NINTENDO z ichszej własności intelektualnej,ponadto Atarianie mają tyle pomysłów na własne gry że nie muszą posiłkować się starym wąsatym dziadem z grzybami w tle,generalnie podejrzany jakiś ten cały Mario.
    ... ale jakby tak na ATARI zrobili SONICA :D :D :D - Sonic bez ojca ani matki-Sega go olała a Atarianie mogli by adoptować jeża,to coś innego niż wąsaty stary dziad.
    Stara gra niewarta pozwów od Nintendo.



    Zamiast myśleć o Marianach to lepiej zapytać autora Betty's Issues kiedy DLC, w sumie ta gra dużo lepsza niż Mario ...ale w chust krótka :(
    • 9:
       
      CommentAuthorMWK
    • CommentTime7 Oct 2021
     
    A to dopiero ciekawostka :-)

    ->link<-
    • 10: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Oct 2021
     
    AVG Cart jako rozszerzenie pamięci

    • 11: CommentAuthorpgru
    • CommentTime10 Oct 2021
     
    @tebe Już prawie się ucieszyłem, ale chyba z filmiku wynika, że Atari 65 XE bez ECI tego nie obsłuży :-( . Moim zdaniem dość teoretycznie(nie wiem czy w stanie jestem napisać) dałoby się zrobić program do przerabiania gier wymagających więcej Ramu na wersje kartridżowe, dzięki czemu na takim 65XE i kartridżu Ultimate dałoby się uruchomić takie gry.
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Oct 2021 zmieniony
     
    Nie obsłuży. ECI jest niezbędne bo inaczej nie ma jak się wpiąć w pełni w szynę adresową. Plus jeszcze kilka sygnałów. Do PBI potrzebna będzie przejściówka.
    • 13: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    ciekawy filmik o zabezpieczeniach tv satelitarnej
    • 14:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Oct 2021
     
    he,he własnie wczoraj to oglądałem :D.
    • 15:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Oct 2021
     
    st
    • 16:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 Oct 2021
     
    ładnie się prezentuje
    z tyłu Acorn, też fajne cacko
    • 17: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime16 Oct 2021
     
    Atari w stratosferze :)
    • 18: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime16 Oct 2021
     
    UFO robi demo :)
    ->link<-
    • 19: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    Quake II z obsługą raytracingu:
    • 20: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Oct 2021
     
    • 21: CommentAuthortebe
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    ktoś coś ma do Atari ;)

    ->link<-
    • 22: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Atari i tak byłoby sporym postępem dla Polskiej armi, obecnie prawie cały poradziecki system rakietowy działą na płytach perforowanych. Dodatkową zaletą atari są już gotowe symulatory obrony przeciwrakietowej:
    • 23: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    @tebe, nie mam tam konta, ale jak bym mial to bym zapytał w komentarzu czy widzieli nowe PoP na Atari.
    • 24: CommentAuthorurborg
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    @tebe
    Ten generał użył bardzo nietrafionej metafory. Atari po 30 latach będą w większości nadal działać, a te które się zepsują będą naprawialne. Smartfony już po kilku latach będą niesprawnymi i nienaprawialnymi elektrośmieciami. Sprzętu wojskowego zaś nie kupuje się na 2-3 lata.
    • 25: CommentAuthorurborg
    • CommentTime4 Nov 2021
     
    Pamiętacie "8-bit trip" - animację z klocków w klimatach 8-bitów. Po 9 latach zabaw klockami w ramach pracy nad kontynuacją twórcy wypuścili w końcu "8-bit trip 2" :)

    • 26: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime4 Nov 2021
     
    robi wrażenie determinacja i ilość pracy
    • 27: CommentAuthorurborg
    • CommentTime5 Nov 2021 zmieniony
     
    Imponuje tez warsztat techniczny. Jak porównuję z pierwszą częścią 8-bit Trip to tamta animacja wygląda na dużo prostszą. W drugiej części nie ma chyba ani jednego ujęcia ze statycznej kamery. Kamera cały czas zmienia położenie dynamicznie filmując animowane poklatkowo sceny z użyciem klocków. W niektórych scenach kamera porusza się po dosyć skomplikowanych torach (np lot wewnątrz tunelu z klocków), podczas gdy w pierwszej części była to albo kamera rotująca albo poruszająca się liniowo.

    tutaj dla porównania pierwszy 8-bit trip:

    • 28:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Nov 2021
     
    Oni sobie pomagają trikami. Ta kamera w tunelu jest może poklatkowo, ale nie zmienia się układ klocków. Albo te wyścigi bohaterów - mają po dwie klatki każdego i zmieniają co klatkę fazę i miejsce. Cały ten wyścig można w godzinę -dwie było zrobić.

    Ale nie umniejszam, jak robić, to mądrze, a nie dużo. SZACUN.
    • 29: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime5 Nov 2021
     
    @urborg dopiero w 2019 roku U.S Air Force porzuciły systemy oparte na dyskach 8" na rzecz SSD:
    ->link<-

    Zadziałała zasada "skoro działa, to po co ruszać", wsparta cięciami finansowymi :)
    • 30: CommentAuthorurborg
    • CommentTime5 Nov 2021 zmieniony
     
    A ja widziałem że dziś nasi wojacy latali na Su22 z callsignem - "Atari1". Albo tam mają w bazie jakiegoś atarowca albo jakiś wojak z poczuciem humoru chciał nawiązać do wypowiedzi gen Różańskiego nt Atari, którą powyżej podlinkował Tebe. :)
    • 31: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime5 Nov 2021
     
    @uborg

    Su-22 to rówieśnik Atarynki, za wiki: "W 1978 roku ukończono prace nad kolejnym wariantem, oznaczonym Su-17M4 (wersja eksportowa została oznaczona Su-22M4). (...) Samolot był produkowany w latach 1980–1990 i eksportowany m.in. do Polski, Czechosłowacji, NRD i Afganistanu"

    "After Atari announced its intent to enter the home computer market in December 1978,[23] the Atari 400 and Atari 800 were presented at the Winter CES in January 1979[24] and shipped in November of the same year." źródło jw

    :)
    • 32: CommentAuthor0xF
    • CommentTime5 Nov 2021
     
    ktoś coś ma do Atari ;)

    if (strcmp(getenv("USERNAME"), "rozanski") == 0) {
    // TODO
    }
    • 33: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime6 Nov 2021 zmieniony
     
    Speedrun:
    • 34: CommentAuthortebe
    • CommentTime7 Nov 2021
     
    "Rapidus" dla TI-99

    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime7 Nov 2021 zmieniony
     
    niezła maszyna

    • 36:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime8 Nov 2021
     
    @tebe - ten TI-99 dopiero niedawno poznałem, bardzo mi się podoba. W tamtych czasach dużo sprzętu miało takie aluminiowe częściowo obudowy, ten chyba też tak ma. Pewnie to było drogie, ale bardzo stylowe. A dopałka - bardzo fajna.
    Jeśli chodzi o A2560K to wygląda ciekawie - tyle kości muzycznych, ciekawe jak to razem brzmi :) Za to podejrzanie brzmi tekst, że nie ma żadnego oprogramowania na niego - jakiś self-test by się chociaż przydał, bo inaczej to nie wiadomo czy to w ogóle działa?
    • 37: CommentAuthormrroman
    • CommentTime10 Nov 2021
     
    Oglądałem dzisiaj "Movies that made us" na Netflixie, a konkretnie odcinek o "Powrocie do przyszłości". No i wygląda na to, że scenarzysta Bob Gale korzystał do pisania scenariusza z naszego Atari XE :).
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Nov 2021
     
    mrroman - fajne znalezisko. A można to zdjęcie uzyskać w lepszej rozdzielczości? Bo z chęcią spróbowałbym odczytać, co tam jest napisane.
    • 39: CommentAuthormrroman
    • CommentTime11 Nov 2021
     
    Niestety, to jest kadr z serialu. Wydaje się jednak, że to zdjęcie było zrobione później, bo taka drukarka wyszła na rynek w 1987. Ale wydaje mi się, że jeśli wcześniej korzystał z komputera, to może używał też Atari, bo wtedy raczej ciężko było się przenieść z jednej platformy na drugą. I raczej by nie przechodził z PC na Atari.
    • 40: CommentAuthorJaro
    • CommentTime11 Nov 2021
     
    Tu też o tym pisali ->link<-
    • 41:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Nov 2021
     
    Jaro - dzięki. Wygląda na to, że ten program to PaperClip! To mnie właśnie ciekawiło.

    Ciekawostka jest taka, że PaperClip powstał na Atari w 1985 roku na bazie edytora Action! :)

    ->link<-
    • 42:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime11 Nov 2021
     
    ->link<-

    6502 FPGA 100MHz jako zamiennik oryginału. Myślicie, że to mogłoby działać w Atari i być kompatybilne z aktualnymi rozszerzeniami?
    Zastanawia mnie szczególnie ten pomysł z kopiowaniem pamięci RAM komputera hosta do pamięci własnej układy oprócz I/O. Skąd układ będzie wiedział o wszystkich rejestrach Atari?
    • 43: CommentAuthortebe
    • CommentTime11 Nov 2021
     
    nie ma mowy, Atari tak nie działa, chyba że zadowolisz się wyłączonym obrazem
    • 44:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime12 Nov 2021
     
    zadziałałoby coś innego - fpga, które wykonywałoby każdą operację w 1-2 cykle
    • 45: CommentAuthorpgru
    • CommentTime12 Nov 2021
     
    @tebe jeden z najciekawszych komputerów WP to Elwro 800 (nie 800 JR), nie wiem czy nadal używają ale jeszcze jakiś czas temu lampy i nawet woj. wersja MCY7880 była w pewnym sensie na stanie...

    @bruno_j Komputery które używały tych dyskietek a teraz za olbrzymie pieniądze podatnika używają "nowoczesnych nośników" mają prawdopodobnie mniejszą moc obliczeniową niż smartzegarek (jeśli taki posiadasz)

    @urborg Ktoś ma niezłe poczucie humoru, ale su22 jest o wiele lepsze od "genialnego pomysłu na dotowanie biednej amer. gospodarki czyli zakupu f16 którym za sadzawką latają "niedzielni" czyli taki ich odpowiednik Wotu. Mała zgadywanka - ile "nab." wystrz. podczas ćwiczeń 1 Wotowiec - chociaż to i tak nie ma znaczenia skoro mają bro. nas przed ludźmi którzy co najwyżej mają kamienie...
    • 46:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime12 Nov 2021
     
    ooo, gdzież to wylądowały formy od Jaga (poza sprzętem dentystycznym)
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Nov 2021
     
    Nieźle.

    A tu się okazuje, że Solo to hacker! ;)

    ->link<-

    Jednak pomimo swoich wielkich umiejętności technicznych Solo nie zatarł śladów. Wkrótce odkryto kryjówkę hakera - skromne mieszkanie w Londynie.


    Polecam oczywiście cały artek.
    • 48:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Ciekawy artykuł, nie znałem tej historii.
    O co chodzi z Solo, co masz na myśli, oprócz tego, że to była ksywa McKinnona?
    • 49:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    Czasem udziela się tu Solo/NG :D
    • 50: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Nov 2021
     
    ZX Spectrum na C64

    ->link<-