atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 May 2010
     
    ->link<-

    Dyskietki (floppy disks) odchodzą powoli do lamusa. Z powodu słabnącego popytu na te niegdyś wyjątkowo popularne, a obecnie przestarzałe pod względem szybkości i pojemności nośniki danych koncern Sony zamierza wraz z upływającym pod koniec marca rokiem finansowym 2011 wycofać je z handlu również w ojczystej Japonii. Informują o tym japońskie media, powołując się na osoby z kręgów firmy.

    O ile jeszcze w roku finansowym 2002 koncern odnotował rekordowy zbyt na dyskietki, których w samej Japonii sprzedano 47 milionów, o tyle w 2009 roku z taśm produkcyjnych zeszło już tylko 12 milionów sztuk. Poza Japonią koncern niemal całkowicie zawiesił ich sprzedaż. Spośród większych rynków zbytu pozostały już tylko Indie.

    Sony W 1981 roku Sony jako pionier wprowadził do sprzedaży pierwsze 3,5-calowe dyskietki, które stanowiły alternatywę dla 5,25-calowych dysków elastycznych – początkowo o pojemności 720 KB, a później osławione modele o rozmiarze 1,44 MB. Trzyipółcalowe flopy szybko zdobyły uznanie jako uniwersalne wymienne nośniki danych. Jednak wraz z pojawieniem się pamięci ze złączem USB, dysków zewnętrznych i napędów optycznych o znacznie większych pojemnościach dni dyskietek były policzone. Nowe formaty nie były w stanie niczego zmienić.

    Już pod koniec lat dziewięćdziesiątych pierwsi producenci komputerów rozpoczęli dostawy maszyn pozbawionych napędu dyskietek. Początek temu trendowi dał w 1998 roku Apple i jego iMac. Następnie w 2001 roku Intel zaproponował rezygnację ze stacji dyskietek, a w 2003 roku Dell wprowadził do sprzedaży pecety linii Dimension, które w standardowej konfiguracji po raz pierwszy nie dysponowały napędem floppy. We współczesnych komputerach nie występuje on od dawna.

    Jednym z ostatnich europejskich producentów dyskietek pozostaje firma Verbatim, która na razie zamierza kontynuować sprzedaż nośników 3,5-calowych. Przedsiębiorstwo podaje, że na terenie Europy wciąż sprzedaje od miliona do dwóch milionów sztuk miesięcznie – przede wszystkim do Rosji oraz byłych republik Związku Radzieckiego.
  1.  


    • 3:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime5 May 2010
     
    zabiłbym za profanację
    • 4: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime6 May 2010
     
    przynajmniej komus to sluzy. a ile sprzetow kryje sie po szufladach i szafach? te to tylko kurz zbieraja i czekaja na mityczny czas wolny.
  2.  
    Dużo jest zepsutych sprzętów, jak mają iść na śmietnik, to lepiej…

    Francuska firma zajmująca się wytwarzaniem ekskluzywnej biżuterii ze srebra dodała do swojej paryskiej oferty wisiorek z najeźdźcą z kosmosu, wzorowanym na starutkiej jak świat grze Space Invaders.

    Zawieszka jest dość niewielkich rozmiarów i została wykonana ze srebra wysokiej próby i dodatkowo ozdobiona logo paryskiego jubilera.

    Dzięki temu wszyscy mogą zobaczyć jak wiele warte są dla graczy ich korzenie. Dokładnie 100 euro, plus koszty przesyłki.

    Zastanawiający jest jednak fakt, że to godło rozpoznawane przez wszystkich graczy pochodzi sprzed aż 30 lat. Czy naprawdę w przeciągu trzech dekad nie wydarzyło się nic innego, co weszłoby do kultury i nie zostało wyplute po, najwyżej, kilku latach?






    ->link<-
    • 6: CommentAuthornosty
    • CommentTime7 May 2010
     
    Cytuje za Wykopem.
    jakze prawdziwe :)
    ->link<-
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 May 2010 zmieniony
     
    Wspolczesny Twitter na starym Apple II:

    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 May 2010
     
    Grzesiek Galezowski podeslal zas taka ciekowstke:

    ->link<-
  3.  
    • 10: CommentAuthornosty
    • CommentTime27 May 2010
     
    Wprawdzie dotyczy C64, ale pomysl ciekawy i do przeniesienia na Atari:
    • 11:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime29 May 2010
     
    Ciekawe... ale tak naprawdę, to wszystko i nic w tym filmiku, nie żebym się czepiał. ;)
    • 12: CommentAuthors2325
    • CommentTime31 May 2010
     
    ->link<- ktoś wie może co to to Atari PSX?
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Jun 2010
     
    Wyglada na to, ze to gra, jakich Atari wiele robilo. Zaladuj do emulatora MAME.
    • 14: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Jun 2010 zmieniony
     
    Czegoż to ludzie nie wymyślą - np takie 8-bitowe wino :)
    ->link<-
    ->link<-

    Ciekawe ile ma Voltów i czy mocno poniewiera ;) Pił ktoś może?
  4.  
    Dla fanów pacmana: zdjęcia oryginalnego notatnika z projektami gry: ->link<-





    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime26 Jun 2010
     
    wyborczy Mortal Kombat:

    ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Jun 2010
     
    Czytelnik podeslal ciekawy link, do filmiku na Vintage Computing and Gaming:



    Jest to fragment jakiegos amerykanskiego programu edukacyjnego dla dzieci, na ktorym Mr. Wizard (taka mieszanka Adama Slodowego z Kurkiem i Kaminskim?) opowiada na poczatku lat 80-tych o budowie komputera Atari 1200XL. Przy okazji opowiadajac glupoty, co wytyka wlasnie autor artykulu na VCG:

    ->link<-
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2010
     
    Nie do konca o Atari, bo o Amidze, ale w koncu Amiga to tez takie Atari, tylko podkupione przez C= ;D

    Symulator tramwaju na Amidze, ktos slyszal, ktos widzial?

    ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 Jul 2010
     
    A to juz zupelnie nie w temacie Atari, ale opis jest tak urzekajacy, ze nie moglem sie powstrzymac:

    • 20:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime6 Jul 2010
     
    Kolejny filmik w klimacie 8bit:
    Fazy przygotowania: ->link<-
    • 21:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime8 Jul 2010
     
  5.  
    • 23: CommentAuthorrekk
    • CommentTime13 Jul 2010
     
    Pacman kontra Marian :-)
    • 24:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime17 Jul 2010
     
    • 25:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime21 Jul 2010
     
    jak tatuaż to konkretny...
    • 26:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime21 Jul 2010
     
    fajne ciekawe rzeczy tu piszą
    ->link<-
    • 27: CommentAuthors2325
    • CommentTime22 Jul 2010
     
    na czasie www.forumfilm.pl/uczen_czarnoksieznika/index.htm moje pierwsze skojarzenie to gra z Atari o tym samym tytule
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2010
     
    To zdjecie z tatuazem jest znane, mam gdzies jeszcze drugie, jak znajde to umieszcze.

    Przy okazji - widzialem we Wrocku przy Galerii Dominikanskiej faceta na wozku inwalidzkim (duzy facet z wielka broda), ktory na wozku mial naklejona naklejke ze znaczkiem JIL...

    We Wrocku jest tez napis "Atari zawsze w awangardzie" przy placu Legionow, dzielo znajomego Atarowca. To znaczy - napis dlugo byl, chyba, ze odremontowali elewacje budynku... Niedlugo pojade sprawdzic, jesli jest to cykne fotke.
    • 29: CommentAuthorcekala
    • CommentTime4 Aug 2010
     
    Robiąc porządki na dysku znalazłem tapetkę spreparowaną w 2004 r. Nic wielkiego, ale może komuś się przyda. Rozdzielczość 1024x768, więc dla ekranów o wyższej rozdzielczości najlepiej ustawić wyśrodkowanie i kolor tła R: 31, G: 96, B: 153.
    • 30: CommentAuthorhlipoz
    • CommentTime4 Aug 2010
     
    O Robbo cyrylicą czyli Рoббo.

    ->link<-

    Jak czytam tekst „…не Франция, Германия или какое-нибудь другое благополучное европейское государство, а маленькая Польша.” to przypomina mi się stare rosyjskie przysłowie: kurica nie ptica, Polsza nie zagranica :)
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Aug 2010
     
    A propos Po66o to byla kiedys taka oto nowinka na AOL:

    ->link<-
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Aug 2010
     
    Podeslane przez czytelnika:

    renowacja klockow Lega, warto porownac z obecnymi metodami renowacji retrokomputerow:

    ->link<-

    oraz 8-bitowy syntezator:

    ->link<-
    • 33:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime8 Aug 2010
     
    ten syntezator to potęga. moja Yamaha też ma możliwość generowania dźwięków typu square i saw, a także zmiany obwiedni i dodawania pogłosów, arpeggio itd, przez co otrzymujemy ciekawe brzmienia przypominające ośmiobitowe, ale co to zobaczyłem na filmie zwaliło mnie z nóg.
    • 34:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime9 Aug 2010
     
    Nie no ten cziptunowy syntek to jest rewelacja :)
    Oto jacy ludzie bywają zdolni i kreatywni! Podziwiam, sam zaprojektował na ATmedze syntek z własnym romem i ramem.
    I to gra podobnie jak Nintendo albo C64.
    Jedyne co mnie podło w ucho to wykonanie kawałka Commando - Hi Score. Kaleczył pan i zjadał nutki (chociaż sam z ręki i tak bym tak nie umiał zagrać).

    @String - jaki masz syntek? Czyżby kultowy AN1X ? :)
    Na Virusach i wirusopodobnych wtyczkach VST (Sylenth1, Predator) też można ukręcić takie brzmienia (leady a'la C64 są nawet w presetach). A nawet na moim romplowskim Korgu M3 by się dało hehe (tylko po co).
    • 35:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime9 Aug 2010
     
    głównie działałem na PSR'ach. Obecnie mam E423.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Aug 2010
     
    Ciekawostka od Ramosa:

    Ramos:

    A taka mała ciekawostka nie koniecznie związana z Atari, ale jest ktoś na świecie kto się nazwya
    Asma Atari: ->link<-
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Aug 2010
     
    Od Grzegorza jego filmik (to jest prawdziwa gra):



    oraz znalezione na Vimeo (niby o Amidze, ale tak naprawde swietna historyjka, ktora moglaby byc o dowolnym komputerze):

    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Aug 2010
     
    A moze narysujemy cos dobrze brzmiacego?
    A moze ktos chce posluchac jak brzmi zdjecie Atari ST?

    Grzesiek Galezowski zrobil filmik:

    • 39: CommentAuthors2325
    • CommentTime15 Aug 2010
     
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    Obrazki z małego Atari (gry i dema) przeniesione na Atari ST. Prędkość zmieniania obrazków przestawiamy klawiszami F1-F10, jak dla mnie optymalne jest F3.
    • 40: CommentAuthors2325
    • CommentTime16 Aug 2010
     
    czy ktoś może mnie naprowadzić na tytuł filmu w którym autystyk używa Amigi do prowadzenia obliczeń dla agencji kosmicznej? ktoś na tym forum dał linki ale kompletnie nie mogę odnaleźć tego tematu mimo wertowania, filmiki leżały na vimeo, podzielone na 3 części
    • 41:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Aug 2010
     
    A tu intrygujaco wykonany model
    z gry "Space Invader" w wersji... 3D (prawy dolny róg)
    ->link<-

    To są obiekty - modele 3D, które można sobie "wydrukować" (w tamtej firmie) i postawić na półce jako realny, namacalny gadżet! ;o
  6.  
    W Etiopii jest… kościół Nintendo.







    Źr. ->link<-
  7.  
    s2325 filmik, którego szukasz znajduje się na moim kanale vimeo:
  8.  
    Pong na Arduino:






    Źr: MakeZine blog: ->link<-
  9.  


    Kołderki, kocyki dla geeków i inne takie, mnóstwo tego: ->link<-
    • 46: CommentAuthornosty
    • CommentTime22 Aug 2010
     
    haha fajne :)
    A ja mam cos takiego. Nabylem od kolegi Czecha (chyba od Bobika ale nie pamietam dokladnie) pare lat temu w Glucholazach.
    • 47: CommentAuthorodislaw
    • CommentTime22 Aug 2010
     
    makatka genialna!
    • 48: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Aug 2010
     
    małe Atari w starym katalogu Pewexu:
    • 49: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime24 Aug 2010
     
    Mam, ten katalog - scan strony z Atari przesłałem KAZowi.
    KAZ - spóźniłeś się z jego umieszczeniem :)
    • 50: CommentAuthors2325
    • CommentTime24 Aug 2010
     
    ten skan znalazłem w tym temacie ->link<-