atarionline.pl xBIOS - demo nowych funkcji - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Jan 2013
     
    ->link<-

    przy okazji poszukuje grafika i kogos kto stworzy poziomy do gier - najlepiej zeby to byla jedna i ta sama osoba :-) - mail: x x l @ a t a r i . p l
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Jan 2013
     
    ... i co to demo robi, bo nie rozumiem ;)-?

    Demo.obx- obrazek. Ok, ładny ;)-

    załadowałem cybex.obx, to oprócz tego że coś się jakby krzaczy to plik 13kB ładował się wieki. Czy to tak ma być, czy znowu coś nie tak?
    • 3: CommentAuthorxxl
    • CommentTime5 Jan 2013
     
    > plik 13kB ładował się wieki.

    ladowal sie tyle samo ile sie laduje 13 kb :-) plik ma 13kb ale tu laduje sie 60 kb :D dekompresja w locie
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2013
     
    Nie ładował się tak samo, bo ładował się tak jak ładują się dane z wolnym przeplotem. Widać to było jedynie po liczniku sektorów na SIO2SD, bo dźwięk I/O był wyciszony. Widzisz, wiem że są pewne (i nie małe) korzyści z tak rozwiązanej dekompresji, osobiście jednak sądzę że lepiej się z tym nie pitolić, użyć rozszerzonej pamięci, dane więc ulokować inaczej i tym sposobem zrobić to znacznie szybciej. Nie jest to jednak kwestia dotycząca tematu xBios, więc pozwolę sobie już nieoftopikować ;)-
    • 5: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Jan 2013
     
    acha i zeby bylo szybciej musze dokupic kontroler dysku twardego, rozszerzyc pamiec, usunac czolowke i muzyke podczas ladowania z gry?

    raczej nie :-)

    szybkosc stacji dyskow mi odpowiada
    • 6: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2013
     
    Kupić kontroler HDD? - czemu nie. Jeśli jest za drogi, to mogę zorganizować składkę ;)- Jeśli nie masz ext ram - to dostałeś propozycję darmowego upgrade'u :), usunąć czołówkę i muzykę podczas ładowania gry? - po co, jeśli z HDD masz znacznie więcej czasu CPU na takie rzeczy?Pokey wolny, można muzaka w czasie I/O zrobić nie na 2, tylko 4 kanały? :D
    • 7: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Jan 2013
     
    i tak napisana gra nie bedzie dzialac z niczego innego jak tylko hdd :) mam zmuszac userow zeby tez sobie kupowali hdd hehe. nie :)
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2013
     
    nie - zmuszasz userów do nieużywania HDD :P

    a tak poza tym, to co szkodzi coś napisać tak, by działało wszędzie? - w 95% przypadków po prostu się da. Wystarczy chcieć.
    • 9:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime6 Jan 2013
     
    W 99% się da, w 95% to całkowicie bez wysiłku i kombinowania.
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jan 2013
     
    Pecuś - podeślij te źródła loadera wreszcie ;)-
    • 11:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime6 Jan 2013
     
    Podeślę, muszę je opisać trochę najpierw, daj mi jeszcze ze 2 dni (bo jutro pracuję od rana do północy, a dziś przygotowuję ciągle materiały na jutro ;) ). Zabrać się za to będę mógł we wtorek najwcześniej.... a chyba jest co opisywać, bo kod dość pokrętny.
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Jan 2013
     
    ok, bardzo Ci dziękuję i czekam w takim razie ;)-
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Feb 2013
     
    sporo modyfikacji. dokumentacja: ->link<-

    najwazniejsze zmiany:
    1. w menu xbios mozna wybrac urzdzenie SIO / OS. w przypadku SIO mamy pelna funkcjonalnosc xBIOS, natomiast opcja OS daje nam dostep za pomoca API xBIOS do wszystkich urzadzen podlaczonych do systemu za cene ograniczen jakie naklada OS Atari.
    2. mozliwosc dodania wlasnego sterownika urzadzenia zewnetrznego,
    3. automatyczny start, do atr dodany BOOT SECTOR (256b), jesli ktos nie chce startowac z DoS,

    dodatki w stylu dekompresja w locie podczas ladowania, player muzyki podczas I/O, lub wlasny boot block dostepny na priv.
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Feb 2013
     
    Sprawdziłem i działa z IDE+, oraz KarinMaxi - czyli Newdev nie takie straszne ;)-
    • 15: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Feb 2013
     
    .. oczywiście z pewnymi ograniczeniami. Opis zapewne w dokumentacji.
    • 16: CommentAuthorstryker
    • CommentTime3 Feb 2013 zmieniony
     
    ;> czyli slightsid player ruszy ? ;D ze sdx ?
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Feb 2013
     
    Nie całkiem, choć prawie. Jeśli dobrze rozumuję, to musisz zrobić sobie dużego *.atr w formacie ataridos (np.MyDOS) i tam zapisać xBios, player, oraz moduły *.SID. Problemem jest ograniczenie formatu ataridos, bo masz do dyspozycji 64 wpisy na katalog a to nadal trochę mało jednak. Możesz więc podzielić tematycznie pliki *.sid w obrębie podkatalogów a sam SidPlayer oferuje jakąś tam możliwość pracy na podkatalogach. Nie jest to może szczególnie wygodne (przewijanie po 7 wpisów na ekran), lecz ostatecznie takiego *.atr można odpalić z IDE+, czy wreszcie czegokolwiek i masz dostęp do urządzeń obsługiwanych poprzez OS. Np. poprzez naciśnięcie SELECT w menu xBios ;)-
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime16 Feb 2013
     
    przyklad wykorzystania, muzyka i przerwania dli
    • 19:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Feb 2013
     
    Mie sie podoba :)
    • 20: CommentAuthorxxl
    • CommentTime17 Feb 2013 zmieniony
     
    w katalogu example1:
    - EXAMPLE.OBX - przyklad wczytywania obrazkow + DLI + MUZYKA, standardowa szybkosc
    - GFXOS.OBX - przyklad uzycia device OS, wczytywanie obrazkow, szybkosc turbo, brazk muzy i dli
    w katalogu example2:
    - MSXDLIIN.OBX - przyklad wczytywania obrazkow z dekompresja w locie + DLI + MUZYKA, standardowa szybkosc

    na sio2sd wychodzi mi, ze ladowanie w turbo GFXOS obrazka Druid jest szybsze od tego samego z dekompresja w locie, natomiast przy zaladowanie 6 obrazkow czasowo dekompresja wypada lepiej (nie mowiac ze zajmuje ponad 2x mniej miejsca).
  1.  
    Fajne, wyraźnie widać działanie dekompresji w MSXDLIIN.OBX. Zwłaszcza w SPHOON, LOADING i w tym obrazku z drzewami (?), w górnej części.
    • 22:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime17 Feb 2013
     
    dla mnie bomba!
    • 23: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Feb 2013
     

    XXL:

    natomiast przy zaladowanie 6 obrazkow czasowo dekompresja wypada lepiej (nie mowiac ze zajmuje ponad 2x mniej miejsca).


    Najlepiej wypada załadowanie tego wszystkiego z HDD ;)- Nawet nie zauważycie, kiedy się załadowało ;)
    • 24:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Feb 2013
     
    Pin, a nie wiesz, że może forsując HDD sprawiasz przykrość innym, nieposiadajcym HDD, których stać na ledwie SIO2SD, albo SIO2PC podłączane do starego PC-XT?

    Rozwiązanie xxl-a jest w duchu tamtych czasów, twoje w duchu tych czasów.
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime17 Feb 2013
     
    Kuba - nie przesadzaj ;)-

    Mnie nie stać także, lecz oszczędzam i mam ;)- Nasi natłukli w ostatnim czasie masę urządzeń tego rodzaju (Side, Side II, MyIDE, Karin, IDE+, KMK/JŻ/1/, IDEa itd) i zapewne po to, by mieć możliwość komfortowej pracy. Skutek tego może być jednak odwrotny. Praktycznie nowy xBios umożliwia uruchomienie programów z dysku twardego, jednak w tym przypadku niektóre funkcjonalności będą bardziej spowalniać ładowanie, niż służyć czemukolwiek co ma sens. Mając np. możliwość ładowania z dużą prędkością danych dekompresja staje się całkowicie niepotrzebna. Dobra, bo się znowu poligon tu zrobi i będziemy mieli za swoje ;)-
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    :) No dobra, troszkę ubarwiłem :) Ale gdybym mógł pograć w gierkę z dynamicznym doczytywaniem bez przestojów z dyskietki, to byłby czad...
    • 27: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    tak, urzadzenia o ktorych mowi Pin maja jedna zalete - szybkosc dzialania. maja niestety tez sporo wad, ktorych pozbawione sa urzadzenia podlaczane po SIO. jeden z WIELU przykladow ograniczen urzadzen o ktorych mowi Pin: nie mozna ustawic pamieci ekranu powyzej $c000 podczas I/O.

    szybkosc mozna przesledzic wczytujac plik GFXOS.OBX :-)
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    - A po kiego grzyba ładować pamięć ekranu powyżej $C000?
    - jakie to jeszcze siermiężne ograniczenia daje HDD podłączony jako NewDevice?
    - SIO i jego zalety, niech sobie będą, lecz owe wygody nie stanowią alternatywy dla nikogo, kto choć raz na poważnie pobawił się HDD
    - Kuba - ile wśród używanych Atarek ma stock 64kB ram? Jednostkowe przypadki raczej.

    Dobra, nikogo nie atakuję bo się zaraz tu zrobi wątek na najbliższe 6 miesięcy - chodzi mi o to, że najczęściej bez większego problemu można program napisać tak, by działał na praktycznie wszystkim. W kwestii zarządzania pamięcią ram dobrym przykładem postępowania były magazyny dyskowe (np.część wydań Serious) gdzie dla maszyny 64k doczytywało się dane z nośnika a dla maszyny powyżej 64k ładowało się cały engine magazynu do pamięci i doczytywane były wyłącznie artykuły. Powtarzam jeszcze raz, że rozszerzenia nie są złem koniecznym a każde z nich służy do tego, by usprawnić działanie sprzętu i zwiększyć komfort użytkowania. Niestety nie wszystkie rozwiązania programistyczne koncepcyjnie stanowią rozwój i co gorsza prowadzą do wstecznictwa. Dobrym przykładem tego rodzaju negatywnych rozwiązań są magazyny dyskowe Abbuc'a. Wszystkie związane ze SIO, wszystkie uczepione jak rzep do psiego ogona pod D1:. Mam ich kilka sztuk, lecz przez fakt iż nie raczyły normalnie zadziałać nie poczułem motywacji do odgrzebywania stacji celem powielenia i rozpowszechnienia zawartości nośnika. Poszło do szafy i pewnie przeleży tam najbliższe kilkanaście lat ;) - to ma sens?
    • 29: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    > - A po kiego grzyba ładować pamięć ekranu powyżej $C000?

    popytaj autorow... np ZYBEXa. ma to swoje zalety, jesli sie niczego nie doczytuje/ nie zapisuje na dysk to nie jest duzy problem, ale jesli tak... no to z urzadzeniami ktore wymieniles jest problem.

    > - jakie to jeszcze siermiężne ograniczenia daje HDD podłączony jako NewDevice?

    juz mi sie nie chce wyliczac.
    • 30: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    ograniczenia Pin-ek można pokonać drogą programową, dlatego Atari jest tak elastyczne, a Ty chcesz zarzucić swoje chomątko, które wyrasta tylko z Twojego uwarunkowania środowiska w którym pracujesz, ale Ty to nie cały świat, pozwól ludziom decydować za siebie, odgrywasz role adwokata jedynej słusznej drogi którą starasz się wbijać innym na siłę, Twoje argumenty przeczą swobodzie twórczej
    • 31: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    :) -

    przepraszam z całym szacunkiem, lecz odpaliłem właśnie Zybex'a z HDD i Sparta DOS X. Być może mam zmodzoną przez kogoś taką wersję .. podobnie, jak się wczoraj okazało że mam wersję Alley Cat działającą bez problemu na 65c816 ;).

    Co do tematu upychania w 64k na zabój danych to wiesz, że mam na ten temat po prostu takie zdanie, iż ext ram nie jest złem koniecznym i daje większe możliwości, niż upychanie czegoś na siłę w stockowej maszynie. Poza tym, mówiłem Ci ile udało się wygospodarować pamięci z 64k pod XL-Digital zachowując przy tym możliwość powrotu do dos. Różnica w stosunku do xBios nie była duża :). Oczywiście każdy ma prawo do własnego wyboru. Z tym się nie spieram. Dlatego też uważam, że pseudo ograniczenia NewDev nieszczególnie do mnie przemawiają tym bardziej, że procent softu nie działającego jest tak niewielki, że staje się pomijalnym czynnikiem w tej całej sytuacji.

    Dobra, na razie tyle. A może z ciekawości zobaczę sobie, jak to działa ;)-
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    TeBe - a twoje wypowiedzi negują niekiedy realne i logiczne wnioski, czy spotykany w naturze hardware ;) Nie muszę niczego pisać, czy czegokolwiek udowadniać. Mogę mieć to gdzieś. Swoboda wypowiedzi gwarantuje mi jednak pewne możliwości wypowiadania się i korzystam z nich właśnie. To, jak sobie kto coś napisze to jego wybór i niekiedy wyrażanie swojego zdania ma swój twórczy skutek dla danego projektu. Moim zdaniem tak się po części stało z xBios, gdyż ten nie jest już np. uwiązany na stałę do SIO i oferuje być może przez to więcej. Wydaje mi się, że bez dyskusji w temacie byłoby inaczej.

    Poza tym, owo uwarunkowanie o którym piszesz odnosi się także do userów urządzeń o których pisałem a które to pozostają w obiegu w ilości 300-400 sztuk podłączonych pod realne i używane maszyny. To wszystko dzięki ludziom, którym się coś chce i coś robią i projektują / sprzedają takie rozwiązania. Żeby nie było - nie mam z tym nic wspólnego :D. Jeśli chcesz ignorować tę właśnie część "odbiorców", to możesz liczyć się z ograniczonym odbiorem ;)- Być może to, że zwracam na to uwagę to po prostu strata czasu. A czas, nie kutas i nie stoi ;)
    • 33: CommentAuthorxxl
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    > przepraszam z całym szacunkiem, lecz odpaliłem właśnie Zybex'a z HDD

    a dlaczego mialby nie dzialac :-) pisalem ze niczego nie doczytuje i nie zapisuje wiec nie ma problemu, gdyby wykonywal i/o to by byla lekka dupa. pytales o umieszczania pamieci ekranu powyzej c000 :-) to nie odosobniony przypadek.
    • 34:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    @Pin Każdy ma prawo wyboru. XXL wybrał xBiosa. Być może powinien wybrać co innego ale zainteresował się xBiosem i jest konsekwentny. To pech. Tworzy fajne konwersje, które mogą nie działać na hdd. To pech. Jest tak dobry, że może stać się do standardem. A to pech.

    Niestety, tę drogę trzeba uszanować. To on ją tworzy i ma do tego prawo, kaprys - nazwij jak chcesz. Tak już jest. Prawdopodobnie będziesz musiał odpalać do w xBiosie na innej Atarce. :) Trudno.

    ... a może przyjdzie czas, że XXL zrobi wersję pod hdd i zachcesz ją testować. Historia lubi pisać zaskakujące scenariusze.
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime18 Feb 2013
     
    @Adv - z tą dobrocią to rzecz gustu, poza tym xBios działa spod HDD (z pewnymi ograniczeniami jednak). Co do standardu, to nie sądzę - ale życie to zweryfikuje ;). Kaprys - nie sądzę. Odpalić na innej Atarce - nie sądzę. Nie odpalę, to nie będę próbował tego zrobić ;). Poza tym, testuję XXL'owi od czasu do czasu różne rzeczy i nadal traktuję to jako dobrą zabawę.

    @XXL - co do Zybex'a, to sorry - źle zrozumiałem to co napisałeś. Ok :)-
    • 36: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Feb 2013
     
    przyklad wykorzystania xBIOS_NOTE w czasie binary load, dziala na VBI, podaje dziesietnie ile bajtow pozostaje do konca pliku.
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Feb 2013
     
    XXL - wcześniejszy przykład u mnie nie działa. Odpaliłem xBios (pal licho, ze sio2sd ;) ) i raz, że znów czas oczekiwania na ukazanie się "ekranu" wyniósł kilkanaście sekund a dwa, że po SIO nie odczytuje katalogu i mam pustą listę. Chodzi o xbios3.atr
    • 38: CommentAuthorxxl
    • CommentTime20 Feb 2013
     
    o jeden upgrade za daleko. to sie nazywa cyfrowe wykluczenie.
    • 39: CommentAuthorpin
    • CommentTime20 Feb 2013
     
    Przepraszam. Działa, tylko zjadło mi się SIO z Karin Maxi. Stąd zamieszanie, przynajmniej dla xBiosa ;)

    Dla urządzeń PBI niestety jest taki problem, że trzeba poczekać kilkanaście sekund na menu xBios.

    przykład1.atr - :) - ładowanie 28kB z licznikiem ... na moim Atari ładowanie tej ilości danych zajmuje około 0.3 sekundy i licznik nie jest szczególnie potrzebny. Tzn - bez xBios to tak wygląda :P
    • 40: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Feb 2013
     
    na stronie ->link<- umieszczam tutoriala jak uzywac xbios, jesli ktos chce - moge opisac konkretny temat - pytania na xxl@atari.pl

    a jesli ktos ma ochote przetlumaczyc to na angielski to bedzie bardzo milo.
    • 41:
       
      CommentAuthorwilly
    • CommentTime21 Feb 2013
     
    Nie wiem czy jest taka potrzeba, ale nie widzę tam opcji tworzenia pliku (i późniejszego oczywiście zapisu do niego).
    • 42: CommentAuthorxxl
    • CommentTime21 Feb 2013
     
    zapis do pliku masz w punkcie 1 tutoriala.

    w zestawieniu cech xbios jest informacja ze nie ma mozliwosci stworzenia nowego pliku - mozna zapisywac tylko do istniejacych plikow
    • 43: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Feb 2013
     
    moze ktos ma propozycje funkcji xbiosa albo operacji na plikach, ktora mogla by sie przydac przy tworzeniu gier?
    • 44:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime23 Feb 2013
     
    nie rozumiem tego co pisze Pin - u mnie działa. kiedy działa? Jakie są ograniczenia?
    • 45: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Feb 2013
     
    po optymalizacji okazalo sie ze w 1kb jaki zajmuje biblioteka znalazlo sie miejsce na kolejna funkcje:

    xBIOS_RENAME_FILE

    umozliwa zmiane nazwy pliku (zmiana nazwy katalogow jest zablokowana) - nie ma ograniczen co do uzytych znakow w nazwach plikow pod xB.

    pelna lista funkcji:

    xBIOS equ $800
    xBIOS_RENAME_FILE equ xBIOS+$03
    xBIOS_LOAD_FILE equ xBIOS+$06
    xBIOS_OPEN_FILE equ xBIOS+$09
    xBIOS_LOAD_DATA equ xBIOS+$0c
    xBIOS_WRITE_DATA equ xBIOS+$0f
    xBIOS_LOAD_DIR equ xBIOS+$12
    xBIOS_GET_BYTE equ xBIOS+$15
    xBIOS_PUT_BYTE equ xBIOS+$18
    xBIOS_FLUSH_BUFFER equ xBIOS+$1b
    xBIOS_SET_LENGTH equ xBIOS+$1e
    xBIOS_NOTE equ xBIOS+$21
    xBIOS_POINT equ xBIOS+$24
    xBIOS_SET_PARAMS equ xBIOS+$27
    xBIOS_SET_CURRENT_DEVICE equ xBIOS+$2A
    xBIOS_CHANGE_DIRECTORY equ xBIOS+$2D
    xBIOS_BINARY_LOAD equ xBIOS+$30

    przy okazji - biblioteka zajmuje teraz mniej miejsca na dysku. na stronie oprocz obrazu atr udostepnilem plik biblioteki do nagrania na dysk (lub atr) o dowolnej wielkosci i gestosci
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime24 Feb 2013
     
    @xxl, a dało by radę (nie wiem, czy już nie ma takiej opcji), wyłączać nieużywane funkcje tak, aby nie zajmowały miejsca?

    By może generator, gdzie sobie zaznaczasz czekboksami, co chcesz mieć, ew. kilka presetów, m. in. taki minimalistyczny: LOAD/OPEN/GET/CLOSE/BINLOAD
    • 47: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Feb 2013
     
    kolejny tutorial dodany - ogolnie "Binary load" - ->link<-

    @JHusak, biblioteka zajmuje 1kb $800-$bff, usuniecie jakiejs funkcji daje gora 20 bajtow (jest taka ktore zabiera 7 bajtow :D ) ... po co? przykladowo sterownik OS zajmuje 28 bajtow. zysksz powiedzmy 100 bajtow a klopotow przy tym sporo. wydaje mi sie lepiej myslec o bibliotece ze zawsze zajmuje 1kb i ma wszystko ;-).
    • 48: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Feb 2013
     
    @Xeen - czego nie rozumiesz? ;)-
    • 49: CommentAuthorxxl
    • CommentTime24 Feb 2013
     
    widze ze Tezz z forum Atari Age przekonal sie do xBiosa, od pewnego czasu publikuje gry z dodawanymi obrazkami z g2f, teraz dodal tez zapis i odczyt hiscore do plikowego arcanoida: ->link<-
    • 50: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Feb 2013
     
    ojejej ;)-