atarionline.pl Jaki interfejs twardego dysku wybrać? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jul 2009 zmieniony
     
    Przymierzam sie powoli do zakupu interfejsu twardego dysku. Mam XEGS i watpliwosci co do tego, co wybrac. Specyfikacje interfejsow znam, bo przeczytalem, ale interesuja mnie uwagi praktyczne od uzytkownikow.

    Ma ktos twardy dysk i moglby sie podzielic sie wrazeniami? Co lepsze i co sugerowalibyscie wybrac? Pytalem tez Zaxona, jego odpowiedz wkleje pozniej.
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Jul 2009
     
    KMK, pozostałe są już obrzezane
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime18 Jul 2009
     
    Co to znaczy "obrzezane" w tym kontekscie?

    Zaxon pisze, ze KMK/Idea ciezko kupic. A Pigula chyba juz sie pozbyl wszystkich plytek, ktorej mial.
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime18 Jul 2009
     
    obrzezane tzn. że nie mają takich pełnych możliwości jak KMK
    • 5:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime20 Jul 2009 zmieniony
     
    Kaz...skoro Pigulaty nie ma KMK to tak naprawde nie ma juz innych dostepnych interfejsów IDE. reszta to tylko proteza sio-i cos tam...moze MIO, BLACK BOX... skoro masz xegs to laduj do srodeczka sio2sd ;-) ktore - POWTARZAM PO RAZ 100ny - nie jest interfejsem IDE.

    ps. NOSTY - jak obrzezany tzn niepwlnowartosciowy ? powiedz to Paniom z pewnego malego ale bogatego panstewka ;-)
    • 6: CommentAuthorpigula
    • CommentTime22 Aug 2009
     
    KMK - nie ma chwilowo, bardzo ale to bardzo prawdopodobne jest bowiem, że pokaże się nowa wersja tego cuda. Prace trwają.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Tu kolega XLent pare watkow dalej mowi, ze za duzo cyny w Atari, a tu prosze: na Atari nawet nie mozna twardego dysku kupic. Nawet na ZX Spectrum to juz standard, mozna latwo kupic. A u nas wciaz "stealth technology" ;)
    • 8: CommentAuthortebe
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Piguła by wyprodukował KMK, ale po co? Candle tylko czeka na taki bodziec, wtedy ogłasza że zaprojektował nowe KMK, z trybem DMA, współpracujące z 65816 14Mhz

    dlatego Piguła woli poczekać i sie nie wychylać, bo kto mu kupi KMK kiedy Candle wypuści KMK Turbo +++++++
    • 9:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Eeee, Candle by musiał tantiemy Drac030 zapłacić, bo inaczej by była chryja jak z Lotharkiem, który - de facto - brał płytki od Piguły...
    • 10: CommentAuthorpigula
    • CommentTime25 Aug 2009
     
    Tebe tutaj problemem nie jest Candle - tylko szybkość z jaką rozchodzą się interfejsy. Temat był wałkowany wielokrotnie i nie będe się powtarzał.
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Aug 2009
     
    Pigula - moze i byl walkowany, ale ja nie kojarze, wiec prosilbym o powtorzenie - o co chodzi z rozchodzeniem sie interfejsu? Za szybko? Za wolno?
    • 12: CommentAuthorpigula
    • CommentTime25 Aug 2009
     
    Moim zdaniem, patrząc przez pryzmat korespondencji jaką wymieniałem z osobami, które kupiły ode mnie IDEA jest to zabawka skierowana do osób które posiadają już jakąś wiedze na temat małego Atari. Ponieważ większość zwykłych użytkowników (tzw. graczy) używała małego Atari tylko z magnetofonem (turbo lub bez) to brakuje im elementarnej wiedzy na temat Dosów Atari, formatów dyskietek, liczby sektorów na track itd. Dlatego mają bardzo duże problemy z obsługą tego urządzenia, dodatkowo oprogramowanie do interfejsu nie jest dla nich proste w obsłudze -> z powodu braku wiedzy.

    Dlatego mimo, że najlepszy i tak naprawdę jedyny prawdziwy interfejs HDD do małego Atari przegrał w konkurencji z emulatorem FDD sio2ide czy też sio2sd (a nawet z myide).
    • 13:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime25 Aug 2009
     
    No, nie tylko - a BlackBox (SCSI - tu nie określono, o jaki dysk chodzi). Poza tym, o ile dobrze pamiętam - KMK jest rozwinięciem jakiegoś ustrojstwa z Niemiec...
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Aug 2009
     
    Dzieki Pigula za informacje. Rozumiem to tak, ze nie ma wielkiej presji na podaż, bo popyt wiaze sie z problemami userow, a ze zrozumialych wzgledow nie mozesz ustanowic 24-godzinnego helpdesku :).

    Rozwiazaniem moglby byc jakis watek na forum albo nawet cala osobna kategoria (jezeli userow i pytan byloby duzo), gdzie mozna by odsylac userow z pytaniami oraz do gotowych odpowiedzi, gdyby takie sie juz pojawily. Z czasem z takich materialow mozna zrobic FAQ.

    W razie czego sluze miejscem na otwarcie takiego helpdesku.
    • 15:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime26 Aug 2009
     
    Pytanie: jeżeli chciałbym nabyć KMK/IDEA (a chcę), jest szansa? Czy produkcja zawieszona na dobre?
    • 16: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime27 Aug 2009
     
    Tebe, co racja to racja, myslalem wznowic kmk/idea ,zaczalem nawet pertraktowac z autorami ale za chwile wujek Candle wyskoczy zza krzaka ze swoim 3x szybszym, 3x mniejszym i w dodatku z dopalem.
    Pigula tez masz recht. Tylko czy to user powinien miec problem z urzadzeniem? Zobacz jak jest rozwiniete wsparcie do myide, forum, sporo programow wspomagajacych itp. A do KMK/Idea "napisz se", doucz sie itp. Sam mialem spore problemy z uzywaniem .Fakt, moje niedouczenie ale naprawde mozna to zrobic prosciej przeciez.Przy okazji zyskujac na popularnosci interfejsu ktory jakby nie patrzec nie ma sobie rownych.
    Ja osobiscie cisne Candle o to zeby zakonczyl swoj projekt dysku bo nie ma bata, VBXE w drodze, bez szybkiego dysku bedzie porazka.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Aug 2009
     
    Reasumujac - dysku twardego nie mozna sobie kupic, bo ktos kiedys zrobi lepszy, a ponadto userzy sa za glupi na twardy dysk :(

    No to fajnie.
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Aug 2009
     
    nie wierze w problemy z kmk/idea, co prawda nie mialem, ale mialem karin maxi (tez "newdevice") i nie bylo zadnych problemow z uzytkowaniem. do hdd podejrzewam, trzeba zalatwic sobie tylko spartedos x i po sprawie.
    • 19: CommentAuthorpigula
    • CommentTime27 Aug 2009
     
    Zaxon - mała ilość softu wynika z małej liczby koderów na naszej scenie. Wystarczy popatrzeć na ilość prac jaka się aktualnie pokazuje. Sam jeden Draco816 wszystkiego nie zrobi.

    Koderem nie jestem, na własne potrzeby zleciłem parę lat temu do napisania prosty program muzyczny miał łapać cmc/mpt/mpt digi i tmc - wymogi obsługa katalogów i budowa modułowa (każdy player jako oddzielna doczytująca się biblioteka, aby ktoś inny mógł zawsze stworzyć nową jeżeli zajdzie taka potrzeba). Interfejs został wysłany za free a programu nie ma.

    XXL - ile osób w Polsce używało Sparta Dosa X w czasach świetności małego Atari? Nieliczni szczęśliwcy którzy posiadali stacje siedzieli na Dos'ie II+D lub Mydosie - patrz produkty firmy Toms. Oczami wyobraźni już widzę graczy piszących własne pliki config.sys w zależności od potrzeb...
    • 20:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime27 Aug 2009
     
    Obecnie SDX używa O WIELE więcej ludzi IMHO (procentowo, ale może i liczbowo, kto wie) niż kiedyś ;-) A zabawa konfiguracją to statystycznie też o wiele mniejszy problem niż kiedyś. Dziś większość "sforumowanych" użytkowników to pasjonaci a nie tylko gracze, którzy nie potrafią nic przy kompie wydłubać.
    • 21: CommentAuthorxxl
    • CommentTime27 Aug 2009 zmieniony
     
    tym dla amigi jest "przestawiacz ikonek" czym dla atari "config.sys edytor" ;-)

    ---
    Pigula, taki player bylby swietny...
    • 22: CommentAuthorpigula
    • CommentTime28 Aug 2009
     
    Jacques - użytkownicy "sforumowani" jak to określiłeś to raczej mniejszość. Dużo bardziej liczna grupa jest poza forum... jeżeli nie wierzysz to zapytaj chociażby Lotharka.
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Aug 2009
     
    No pewnie masz rację, w sumie nie mam takiego przeglądu sytuacji ;-)
    Pytanie brzmi: chcę i potrafię sobie obsłużyć KMK/IDEA, czy mam szansę nabyć nowy interfejs?
    • 24: CommentAuthorpigula
    • CommentTime29 Aug 2009
     
    Poszukam, czy nie została mi jeszcze jakaś płytka do kmk'i bo jeszcze nie wszystko powyciągałem z pudeł po remoncie pracowni.
  1.  
    Ja też piszę się na KMK. Myślałem, że jest nieosiągalny ale po ostatniej wypowiedzi widzę, że może uda się coś wyskrobać. Swoją drogą sio2ide, si22sd byłem trochę zawiedziony. Zanim niewiele o nich wiedziałem myślałem, że przynajmniej soi2ide jest prawdziwym interfejsem ide.
    • 26: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime29 Aug 2009
     
    Pigula, ja tez sie dopisuje na 2-5 szt , z plytkami nie widze problemu, zawsze mozna domowic, jesli nie chcesz robic dalej projektu z powodow o ktorych rozmawialismy daj znac jak i za ile go moge przejac. Zgode Draco030 na uzycie biosu mam. Z kim jeszcze mam pogadac zeby znowu uruchomic produkcje kmk/idea?
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Aug 2009
     
    Ja tez jestem wstepnie zainteresowany.
    • 28: CommentAuthorpigula
    • CommentTime29 Aug 2009
     
    Zaxon spokojnie - poczekaj... płytka się projektuje.
    • 29: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime29 Aug 2009
     
    Sorry ,nerwus jestem, ciagle slysze ze cos sie projektuje, ze sie robi i czekam i czekam,khym khym, ze sie przy okazji zapytam co z sio2sd smd? i nowym satanem?
    • 30: CommentAuthormono
    • CommentTime29 Aug 2009
     
    Ja też chętnie nabyłbym kmk. A najfajniej ze spartą x wbudowaną do kompa z możliwością łatwego flashowania z poziomu atari :)
    • 31: CommentAuthorpigula
    • CommentTime30 Aug 2009 zmieniony
     
    Zaxon - Ultrasatan oraz Lan do ST zamówiony około tydzień temu.... w ciągu niecałych 2-3 tygodni powinny powstać działające prototypy z instrukcją itp. (około 14 dni czekam na płytki). Niestety czasu poza pracą mam niewiele (junior robi swoje). Potem w pierwszej kolejności idzie produkcja kabelków PC-> Radia firmy Icom związana z moją inną pasją - Radiokomunikacją... a następnie KMK.
  2.  
    Well,

    afaik the german msc-ide interface (developed and sold by Abbuc members) and the KMK/Jerzy interface are fully compatible to each other. Rumours (?) also say, that KMK had the idea for his interface based on the msc-ide...

    Anyways, some current members of Abbuc are working on a new (better, smaller, ...) version of the msc-ide interface right now. Do not know yet, when it is ready, but a prototype was already shown last year at the annual Abbuc meeting.

    The original msc-ide interface connected to the XL parallel-bus, so XE owners needed an adapter. I am not sure, if there will be two versions of the new msc-ide interface (XL and XE versions) or if they also deliver adapters for the XE computers. Since there was a topic on the Abbuc forum about the XE-XL-PBI adapter, I guess they will do only one version (for XL computers) and deliver the adapter (for XE computers - only XE`s with ECI slot) where nescessary.

    The old msc-ide interface supported 240 partitions, still it was limited to harddisks of max. 4-6 gigabytes, but then again it was made in 1996/1997 and then such big harddisk space was more than what was available at the market. Nowadays, we have bigger harddisks, so the new msc-ide interface will support them (not sure what will be the max. harddisk space supported). The old interface supported (or better emulated) only 128 bytes and 256 bytes per sector, thanks to Sparta-DOS X 4.4x the new harddisk interface will most likely also support 512 bytes per sector (no emulation needed and thus much faster)...

    But take care: All information presented here are without any guarantees, the harddisk interface is still under development, so some things may still change...

    -Andreas Koch.
  3.  
    Czy KMK będzie dostępne jako zwnętrzne z obudową? Mam także pytanie czy jako kartridże (na płytce KMK jest na niego miejsce)można zamontować SpartaDosaX, albo jeszcze lepiej zamontować gniazdo kartridża, bowiem sam KMK z tego co wyczytałem jest bezprzelotowy.
    • 34: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Sep 2009
     
    Charlie we are also working, small, portable, and all in one, on board: flash sparta dosx , RTC, CF or (and) 2.5 hd connector, nice case, ...but(1)

    But(2) take care: All information presented here are without any guarantees, the harddisk interface is still under development, so some things may still change...

    but (3) again i push designer to finish
    but (4) be expensive.
    But(5) be done and available soon