atarionline.pl Gry w szachy na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorurborg
    • CommentTime26 Jul 2019 zmieniony
     
    No faktycznie było trochę agresywnej gry, szczególnie na początku. Superquerg już w trzecim ruchu wytoczył hetmana, a co! Kilka ruchów później wyglądało na to że zamierza grać i wygrać używając tylko tej jednej figury. Opamiętał się jak Novag wyprowadził już trzecią lekką figurę i tez zaczął rozwijać swoje. W 11 posunięciu Novag zdecydował się poświęcić skoczka, żeby zderoszować białego króla. Białe wzięły skoczka, ale dzieki temu czarne mogły rozpocząć atak. Taka gra mogła się spodobać, ale niestety w pewnym momencie Novagowi brakło weny i zdecydował się wymienić hetmana, przez co atak się załamał, on został ze strata figury. Niemniej jednak obie strony popełniały błędy. Novag dalej próbował niemrawo atakować i jak już się wydawało że coś z tego będzie to przegapiał sposobnośc do ataku. Niemniej jednak finalnie i tak grał lepiej od przeciwnika i powoli zaczał zdobywac coraz większą przewagę. Partia w końcówce wlokła się dosyć długo choć już w zasadzie wiadomo było że Novag wygra. Ostatecznie czarne wypromowało sobie dwa hetmany i dały mata po 68 posunięciach. W 67 posunięciu czarne już mogły dac mata, ale jeszcze połakomiły się na darmowego piona i dały mata o jeden ruch później.
    • 2: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime26 Jul 2019
     
    @urborg film chyba walnięty ale pgn obejrzałem. Querg chyba się grzybków najadł :D
  1.  
    Well,

    after you played so many tournaments with good A8 (and other) chess programs, maybe it is time to play with some weak A8 chess programs, so in the end you get a full ranking of all available A8 chess programs ?!?

    The good A8 chess programs: CC4, CC3, Mychess II, Sargon 3, Sargon 2, Chess 7.0, Superquerg, Chessmaster 2000;

    The weak A8 chess programs: (Atari) Chess, (Parker) Chess, (Compute) Chess by John Krause, (Mastertronic) Masterchess;

    Thats 12 A8 chess programs and maybe you can then give a ranking (with approx. ELO rating) from place 12 to place 1...?!? Which is the best - CC4 I think, which is the worst - I don't know...
    • 4: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime28 Jul 2019
     
    @CharlieChaplin Pick out the worst program from the roster it's much harder than the best one ;)
    • 5: CommentAuthorurborg
    • CommentTime28 Jul 2019
     
    @CharlieChaplin
    Those program can be tested also. I ve got few weak chess computers with known elo rating.

    Lexibook 1338 elo
    Millennium Schachmeister pro2 1070 elo
    Mephisto Junior Master 800 elo
  2.  
    Cool!

    Here is Chess by John Krause: ->link<-

    This type-in listing was very widespread, besides the american version there exist several german versions (aol has two of them, one named "Schach" and one named "Atari Chess") and also dutch versions of it and afaik, the dutch (?) version also offers a higher level 6.

    Here is Parker Chess: ->link<-

    Masterchess: ->link<-

    Atari Chess (official Atari, not the Basic version on aol): ->link<-

    Last not least, Chess by John Krause does not check for illegal moves, does not differentiate between checkmate and stalemate and of course does not know special moves (en passent, rochade - but you can still use them). Afaik, Atari Chess also does not check for illegal moves (at least in the lower levels).
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Jul 2019
     
    Wracając do anegdoty o spadku i sędzim - chyba nie znałem tego powiedzonka :)

    Poisoned Pawn variation of the Najdorf.

    "Never take on b2, even when it's good," is a well-known saying in chess, but this one is the most famous exception.
    • 8: CommentAuthorurborg
    • CommentTime29 Jul 2019 zmieniony
     
    Pisałem że Mychess II dostanie jeszcze szansę rewanżu, no więc rozegrałem rewanż.

    Tym razem Mychess II grał białymi a Mephisto Europa czarnymi. Mychess zaczął partią angielską, która przerodziła się w pozycję zamkniętą. W początkowej fazie Mephisto Europa oddał w mojej ocenie zbyt dużo pola w centrum co skutkowało tym że miał gorszą pozycję. Czarne próbowały otwierać pozycję ale robiły to trochę bez sensu. Po mniej więcej 15 posunięciach zaczęła się tworzyć bardzo nieprzyjemna dla Mephisto pozycja z niewygodnym pionem na d5 i skoczkiem na g5, który akurat mógł być łatwo przegoniony pionem, ale Mephisto jakby nie widział problemu i tego nie robił. Skończyło się strata jakości poprzez wymianę wieży za gońca. W dalszej grze miało miejsce trochę wymian, obie strony popełniały jakieś tam błędy, ale rozkład sił znacząco się nie zmianiał i Mychess II utrzymywał przewagę, az do końcówki gdzie Mychess grał 5 pionami i wieżą na 5 pionów i skoczka. Wydawało się że już wynik jest ustalony. Gdy w Mychess II popełnił krytyczny błąd po którym można powiedziec że oddał wygraną. Na jego szczęście przeciwnik nie skorzystał. Gdyby podparł swojego zaawansowanego piona drugim to sytuacja byłaby remisowa. Niestety połakomił się na bicie wieży. Wiezę zbił ale po chwili Białe miały hetmana i w zasadzie było już po partii. Jeszcze kawałek rozegrałem tej partii, ale upewniwszy się że nic się już nie zmieni nie chciało mi się już rozgrywać do samego mata, który już było pewne że padnie.

    Tak więc Mychess II ogrywa Mephisto Europę w partii rewanżowej. Po pierwszej partii podejrzewałem że Mychess II ma szanse się w starciu rewanżowym odegrać, bo grał całkiem nieźle. Natomiast ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony - uważałem go za znacznie słabszy program. Czyli z moich testów wynika ze mamy na małe Atari 4 programy zdolne ograć komputer szachowy Mephisto Europa - Colossus Chess 4.0, Sargon III, Chessmaster 2000 i Mychess II.
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Jul 2019 zmieniony
     
    Czyli z moich testów wynika ze mamy na małe Atari 4 programy zdolne ograć komputer szachowy Mephisto Europa - Colossus Chess 4.0, Sargon III, Chessmaster 2000 i Mychess II.

    A co z Colossusesem 3.0 ? Słabiutki? Czy wersja 4.0 stanowi kolosalny (sic!) postęp?
    • 10: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime29 Jul 2019
     
    @Dracon CC4 w stosunku do CC3 to może nie kolosalny postęp ale znaczący. CC3 liczy więcej wariantów na sekundę bo widocznie ma zaimplementowane mniej algorytmów do obsługi pozycji. CC4 liczy wolniej ale z większym "wyczuciem".
    • 11: CommentAuthorurborg
    • CommentTime29 Jul 2019 zmieniony
     
    Tez się własnie zastanawiałem czy nie wziąć pod lupę Colossusa 3 i Sargona II.

    Tymczasem postanowiłem jeszcze rozegrać meczyk tak dla odmiany Colossusem 4, bo się stęskniłem za tym programem :)

    Pojedynek Mephisto Europa vs Colossus Chess 4.0. Mephisto zagrał partię rosyjską i dosyć szybko zdobył przewagę, która w dalszej części partii już tylko rosła. Dosyć pewne zwycięstwo Mephisto.

    Zaczęło mnie to zastanawiać bo przed meczem wymieniłem baterie w komputerku Mephisto bo już były bardzo słabe i ledwo diody sygnalizacyjne było widać. W ostatnich partiach Mephisto przegrywał ze słabszymi programami. Czyżby słabsza gra mogła być wynikiem słabych baterii?? Tak więc szybko rozegrałem rewanż.

    W drugiej partii Colossus grający białymi rozpoczął partią angielską. Colossus początkowo zdobył nieco lepszą pozycję lecz nie udało mu się jej zamienić na przewagę materialną. Partia dosyć długo wyrównana. Az do momentu gdy Mephisto zdołał złapać Colossusowi gońca i zdobył przewagę. W dalszej części partii walka była zacięta. Mephisto utrzymywał przewagę, ale nie był tez w stanie jej za bardzo powiększyć. po 45 posunięciach Colossus miał już tylko wieze i króla, a Mephisto wieżę, gońca piona i króla. wydawało by się że powinien to wygrać, ale Colossus grał sprytnie, unikał wymiany wież, a nawet próbowął złapać przeciwnika na pata podstawiając mu wiezę do zbicia w odpowiednim momencie. Mephisto skończyły sie pomysły i nie bardzo wiedział jak zrobic jakikolwiek progres w partii. Partia była do wygrania i taki Stockfish potrafiłby to zrobić, aczkolwiek Mephiasto nie widział rozwiązania i ostatecznie partia skończyła się remisem po ponad 60 posunięciach przez powtórzenia.

    Czy baterie mogły mieć znaczenie i Mephisto europa zaczął po zmianie baterii lepiej grać, a może to po prostu kwestia wylosowanego debiutu?
    • 12: CommentAuthorurborg
    • CommentTime30 Jul 2019 zmieniony
     
    No to zaczynam testy słabych programów. Jako pierwszy tester posłuży mi komputer szachowy Mephisto Junior Master. W zasadzie jest to klon komputera Saitek Atlas ->link<- z roku 2000. Program szachowy napisał Craig Barnes i jest to w sumie program stworzony chyba gdzieś na poczatku lat 90-tych dla małych tanich komputerków przenośnych jak np Mephisto Beach ->link<- . W zasadzie mówienie o tym sprzęcie "komputer szachowy" to nadużycie i należałoby go nazywać raczej kalkulatorem szachowym ;). Zastosowany CPU to 4-bitowy procesor KS56C220, który stosowano w zaawansowanych kalkulatorach, taktowany zegarem 4 MHz. Taki MOS 6502 przy tym układzie to demon mocy obliczeniowej. Pamieć RAM to aż 144 bajty a program szachowy mieści się w 2KB pamięci ROM. Urządzenie to podobno posiada jakąś symboliczną książkę debiutową, ale jej rozmiar nie jest znany. Według danych producenta ten komputerek gra z siłą 350-800 ELO zależnie od wybranego poziomu. Dodam że mój 5 letni syn miał sporo frajdy ogrywając go na niższych poziomach trudności. Zobaczymy które atarowskie programy będą na tyle silne aby pokonać tą "bestię" ;)
    • 13: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime30 Jul 2019
     
    @urborg - jestem po tym wpisie naprawdę zaciekawiony! :)
    • 14: CommentAuthorurborg
    • CommentTime30 Jul 2019 zmieniony
     
    Jutro mam nadzieję coś potestować. Jeszcze jedna uwaga. Informacja o taktowaniu procesora 4 MHz chyba nie jest do końca prawdziwa. Tzn to jest prawdopodobnie częstotliwość kwarcu taktującego, ale te procesory miały wewnętrzne dzielniki więc taktowanie wynosi zapewne 1 MHz lub 0.5 MHz zależnie od wersji procesora. Z tymi megahercami trzeba uważać w przypadku komputerów szachowych. Np Mephisto Europa ma kwarc 8 MHz ale procesor ma 4-krotny dzielnik więc efektywnie jest 2 MHz.
    • 15: CommentAuthorurborg
    • CommentTime31 Jul 2019
     
    Dobra na pierwszy ogień idzie program stary jak samo atari :). Czyli Chess firmy Atari z roku 1979. Program zajmuje niecałe 4 kb, zobaczymy co potrafi. Ustawienia 30 sekund na ruch, w przypadku tego programu jest to level 1.
    • 16: CommentAuthorurborg
    • CommentTime31 Jul 2019 zmieniony
     
    No to pierwsza partia rozegrana. Mephisto Junior Master gra białymi z czasem 30 sekund na ruch. Czarnymi gra Chess od Atari na levelu 1.

    Mephisto zaczyna klasycznie e4 na co czarne odpowiadają e5. Poczym pada posunięcie skoczek f3, czyli rozpoczyna się partia Wiedeńska. Najwyraźniej po tych dwóch pierwszych posunięciach Mephisto wyczerpuje wiedzę zgromadzoną w swojej książce debiutowej i dalej jest już partyzantka i radosna twórczość. Następuje jedno z klasycznych zagrań wsród przedszkolnych szachistów - hetmanem do ataku :). Atarowski program gra logiczniej - rozwija kolejne lekkie figury, walczy o centrum, i wykonuje roszadę. Tymczasem Mephisto olewa rozwój figur, a także walkę o centrum i dążenie do wykonania roszady i gra sobie hetmanem, przy okazji poprzez wymianę pozbywa się skoczka którego rozwinął w drugim ruchu. Potem miota się hetmanem, który jest przez czarne bardzo chętnie atakowany. Czarne tez popełniają błędy, żeby nie było, ale widać że ktoś temu programowi wpoił pewne zasady dotyczące poprawnej gry w debiucie. Potem jeszcze zachodzą jakieś mniej istotne wymiany, Atari ma przewagę pozycyjną, ale jeszcze wszystko może się zdarzyć. Tak jest do ruchu 17, kiedy dochodzi do sytuacji widocznej na załączonym zdjęciu. Mephisto zauważa że może zlać hetmanem nie bronionego piona co skwapliwie czyni, pakując swojego hetmana pod związanie. Atarowski program nie wybacza takich błędów i po ruchu wieżą na e8 jest już właściwie po hetmanie. Dalej jest już z górki. W 20 posunięciu czarne mogą już dać mata w 2 ruchach, atarowski program nie jest go jednak w stanie zobaczyć. Niemniej jednak partia i tak zmierza już do końca. Atari niemrawo ale jednak sukcesywnie wykańcza przeciwnika i kończy matem w 32 posunięciu.

    Na koniec dodam jeszcze że ustawienie level 1 w atarowskim programie oznacza zgodnie z instrukcją maksymalny czas 30 sekund na ruch. Atari jednak nad żadnym posunięciem nie myślało tak długo. Z reguły wykonywało ruch po 5-10 sekundach. Tymczasem Mephisto Junior Master nad każdym posunięciem myślał maksymalnie długo czyli całe 30 sekund.
    • 17: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg no ładnie. Takie programy są potrzebne. Grałem w życiu z ludźmi którzy grali jak Junior Master i uważali się za mistrza lokalnej wioski. Człowiek gdy zaczyna grać w klubie itd. zapomina, że jest wielu entuzjastów tej gry ale bez ambicji zgłębiania jakiejś teorii i dla takich ludzi takie programy są idealne. Nie znudzą się, stawią jakiś opór, nie ukarzą w debiucie, pozwolą na kombinację.

    Taka oczywista refleksja - te programy nie powstały bez powodu i nie są emanacją niemocy twórców jak by mi się mogło wydawać :)
    • 18: CommentAuthorurborg
    • CommentTime31 Jul 2019 zmieniony
     
    Te programy faktycznie wydają się idealne do nauki gry w szachy dla dzieci. Dają się złapać na jakieś proste zagrania taktyczne. Dla dzieci które uczą się co to jest związanie, widełki itp to może być bardzo fajny sparing partner. Tego Mephisto Junior kupiłem zresztą aby zainteresować szachami syna. Swoje zadanie spełnił. Syn (5 latek wtedy) trochę z nim pograł, choć tez szybko się znudził jak to dzieciak, ale kupiłem go niedrogo z drugiej ręki więc nie ma żalu. Obawiałem, się tego ze ten komputer nie ma diód sygnalizacyjnych, tylko ruchy pokazuje na cyfrowym wyświetlaczu, a syn nie umiał czytać. Okazało się że to nie problem, bo syn w mig nauczył się pierwszych 8 literek alfabetu i potrafił sam obsługiwac sprzęt. Co innego za to okazało się problemem. Mianowicie to ze figury nie są magnetyczne. Niestety kiedyś te sprzety wszystkie praktycznie miały magnetyczne figury, ale Saitek na przełomie wieków został przejęty przez chińczyków, którzy zaczęli robić oszczędności. Figury mają nawet otworki u dołu na magnesy, bo są najwyraźniej robione według dawnych Saitekowych wzorów. Nawet rozważałem czy nie dało by się magnesów wkleić. Niestety szachownica nie ma już płytki magnetycznej więc nic by to nie dało. Fugurki zaś są dosyć małe i bardzo lekkie. dlatego wystarczy niechcący tracić szachownice i już się figury przewracają i jest płacz.

    A wracając do tematu to tradycyjnie przegrany dostał jeszcze szansę rewanżu. Tym razem białymi zagrał program atarowski. Partia zaczęła się od debiutu pionem hetmanskim. Ciekawy ruch w drugim posunięciu wykonały czarne wyprowadzając, a jakże - hetmana :). Niemniej jednak w kolejnych ruchach Mephisto Junior wziął się za rozwijanie lekkich figur. Program atarowski także rozwijał lekkie figury a w 6 posunięciu już wykonał roszadę, po czym chwilowo stracił pomysł na dalszą grę i zaczął chodzić tam i z powrotem gońcem. Mephisto z kolei nie spieszył się do roszady, choć wiem że potrafi ja zrobić i czasem wykonuje. Ten z kolei wpadł na pomysł że będzie szedł pionem na linii a, aż do samego końca. Czyli w sumie do linii 2 gdzie doszło do wymiany pionów. Po czym Mephisto wykonał jakiś niczego pozornie nie wnoszący do gry ruch wieżą, przy okazji podstawiając się pod widły na wieżę i hetmana. Dzięki czemu program atarowski uzyskał w 13 ruchu przewagę materialną. Potem było trochę wyrównanej gry, kilka wymian i Chess zdołał jeszcze powiększyć przewagę o piona. W ruchu 28 Chess przypuścił hetmanem atak na czarnego króla, dając mu szacha. Ciekawe czy był świadomy tego że zostawia własnego króla na osłabionej pierwszej linii? Czarne zasłoniły króla pionem. Gdyby w tym momencie białe wróciły hetmanem na pozycję wyjściową to mogłyby grać dalej i zamienić wypracowaną przewagę w zwycięstwo. Ale biały hetman w wojennym szale ruszył do dalszego natarcia, zbijając kolejnego wrogiego pionka i ... białe dostały mata w 29 posunięciu.

    Swoją drogą genialnie grają te szachy, aż ma się wrażenie ze oglada się partię graną przez dwa napalone dzieciaki. No bo żeby przegapić że się zaraz dostanie mata bo trafia się okazja zbicia darmowego pionka. Normalnie do tego potrzebne by były zaawansowane algorytmy AI ;)

    Podsumowując Skoro przyjmiemy że Mephisto Junior ma 800 Elo, to Chess od Atari ma zbliżoną siłę gry. Może mieć 50 maksymalnie 100 elo więcej. Wydaje się nieco mocniejszym taktycznie i solidniej grającym w debiucie programem. Niemniej jednak wynik dwumeczu to 1 do 1.
    • 19: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg no niestety, przez Twój entuzjazm chyba złamię swoje słowo i może też wypróbuję dziś jakiegoś słabiaka na A8 z listy podanej przez @CharlieChaplin z jednym z poniższych (ranking na '93)

    172.   Fidelity CC 7 Z80                                1.311
    173. Boris Diplomat - Single Chip 1.300
    Fidelity CC 10 Z80 1.300
    175. Mephisto Junior - Single Chip 1.294
    176. Fidelity Sensory 6 - Single Chip 1.275
    177. Novag Savant I Z80 1.273
    178. Mephisto Mini - Single Chip 1.268
    179. Boris 2.5 - Single Chip 1.267
    180. Mephisto I - Single Chip 1.252
    181. CXG Sphinx Granada - Single Chip 1.173
    182. SciSys Mark II - Single Chip 1.090
    183. CXG Sphinx Chesscard - Single Chip 1.087


    Kilka z nich na pewno mam na MAME.
    • 20: CommentAuthorurborg
    • CommentTime31 Jul 2019 zmieniony
     
    CXG Sphinxa Granadę będę miał, także mogę go przetestować. Sphinx Chesscard to ten sam program co w Granadzie, tylko procesor wolniej taktowany 0.5 MHz zamiast 1MHz. Niemniej jednak cokolwiek nie wybierzesz chętnie poczytam i obejrzę :)

    Instrukcje do programów można pobra c z Atarimanii ->link<-
    • 21: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg dzięki za info, to Granadę zostawiam Tobie, chyba i tak nie jest emulowana.

    Myślę o meczu Boris vs Master Chess..

    Zagrałem na 30 sek z Master Chess... Ja rozumiem słabo grający program ale taka kompromitacja? Mama wrażenie, że ten program mógłby grać z NegQuerg bo chyba obu wtedy chodzi o to samo, jak najszybciej dać się zamatować.

    Nie dziwię się, że wersja na C64 ->link<- ma ranking 919.

    Według instrukcji 60 albo 180 sek niby zmienia sytuację, ale wątpię.
    • 22: CommentAuthorurborg
    • CommentTime31 Jul 2019 zmieniony
     
    Boris 2.5 to podobno Sargon 2.5. Elo 1500 ->link<-

    A może Mephisto I?
    • 23: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Jul 2019 zmieniony
     
    @urborg to nie tak. Sargon z komputerów wyszedł jako moduł do stołu szachowego pod numerem 2.5.

    Sargon 2.5 Chafitz Modular Game System, was identical to Sargon II but incorporated pondering. It received a 1641 rating at the Paul Masson tournament in June–July 1979, and 1736 at the San Jose City College Open in January 1980.

    Do tego samego stołu pasował moduł z Borisem ale to tylko dzielenie pewnej części hardware opowiadającego za I/O a nie software.
    • 24: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime31 Jul 2019 zmieniony
     
    Dobrze... To na tapetę wziąłem program Fidelity Chess Challenger 10 ->link<- w wersji B. Program z roku 1978 o ELO w wysokości 1202 na podanej stronie a w roku '93 wyceniano go na 1300.

    By mieć pewność, że można go zestawić np. z Quergiem najpierw skonfrontowałem go z liderem stawki.

    Partia jest załączona.

    Z debiutu lepiej wyszedł FCCX. Po czym zrobił pozycyjny błąd bijąc na e6. Dalej nastąpiło "badanie dystansu" przez zawodników. FCCX nie umiał wsiąść jakości która przez jakiś czas wisiała po czym dokonał wymiany po której stracił jakość, każdy szachista III kat by to widział. Wtedy zrozumiałem, że ELO FCCX nie jest niedoszacowane jak to mi się wydawało na początku partii. CC4 zakończył partię z klasą.

    FCCX nadaje się do testowania programów na A8 poniżej 1400.

    FCCX grał na Levelu 3 czyli 35 sek na ruch, CC4 miał 30 sek minimum.
    • 25: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Aug 2019 zmieniony
     
    Rozegrałem partię FCCX vs SuperQuerg na 30 sek.

    FCCX debiut z sensem, później standardowa wtopa jakości. Partię przerwałem i oznaczyłem remisem w pozycji wygranej dla Querga bo zamiast wygrać pozycję Querg kręcił się w miejscu.

    Jak to mówią, to nie Querg ograł FCCX tylko ten ograł się sam.

    Bardzo słabo Querg, bez pomysłu na grę w sytuacji dużej przewagi z zawodnikiem 1200+.

    Rozegrałem też partię między Master Chess (Mastertronic) a FCCX i program Fidelity wyglądał na tle atarowskiego jak nieomylny mistrz.

    Master Chess (Mastertronic) - program poniżej krytyki. Gra jak ktoś kto zna ruchy ale niewiele ponad to.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    Jestem biernym czytaczem Waszego wspaniałego dialogu, chciałem tylko dać znać, że kibicuję Waszym pomysłom na testy :)

    Czy baterie mogły mieć znaczenie i Mephisto europa zaczął po zmianie baterii lepiej grać, a może to po prostu kwestia wylosowanego debiutu?


    A czy można jakoś wybrać debiut w urządzeniu czy jest on zawsze losowy? A jeżeli losowy, to z dużej puli?
    • 27: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    @Kaz w bardziej zaawansowanych stołach szachowych można wybrać debiut. W większości można ustawić pozycję debiutową (generalnie dowolną inną) i ją grać. A co do wielkości książki debiutowej jest ona specyficzna do każdego urządzenia i jaka jest jej wielkość można zazwyczaj przeczytać na stronach które linkujemy a są opisem danego programu / urządzenia.

    Niektóre stoły Mephisto wręcz w nazwie informują jaką mają bibliotekę otwarć. Np. Mephisto London informuje, że jest to edycja użyta w turnieju zagranym w Londynie etc.
    • 28:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    W sumie fascynujące, że kombinacja dwóch/trzech kolejnych ruchów to "otwarcie" i że stworzono całą ich "kolekcję". Jak sobie gram tym onlinowym programem, to robię jakieś "losowe" otwarcie a komputer z radością stwierdza, jakie to było otwarcie :D przy czym każdy możliwy ruch, to jakieś otwarcie
    • 29: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Aug 2019 zmieniony
     
    @mav i jak tu być odkrywcą w takiej rzeczywistości? Polecam zaczynać grę ruchem a2-a4 lub h2-h4 i wypłynąć na unknown territory już w 3 posunięciu :D
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2019 zmieniony
     
    Dobry pomysł zapodał CharlieChaplin, a ja chciałbym do listy testowanych programów dodać Atkin's Chess 7.0 (znany może pod inną nazwą?), którego opis przed chwilą znalazłem przy okazji szukania czegoś innego. I ciekawostka - w giełdowej instrukcji do CC4.0 informacja, że nie różni się od CC3.0 niczym poza wyglądem 3D...
    • 31:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    "grafiga" :)
    • 32: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime1 Aug 2019 zmieniony
     
    @Kaz nie chwal się, że tak nas czytasz bo Chess 7.0 był przez nas testowany :D

    Ktoś kto w instrukcji napisał, że CC4 nie różni się niczym (po za 3D) od CC3 nie zna się na rzeczy.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    Czytałem :), ale nie miałem pewności, że Chess to samo co Atkins Chess :)

    Tak, nie zna się, ale czytelnicy tych instrukcji, które szły w tysiące egzemplarze, takie informacje czytali.
    • 34: CommentAuthorurborg
    • CommentTime1 Aug 2019
     
    @zbyti
    Bardzo się cieszę że mój entuzjazm Cię zaraził :). Co do partii Superquerga to nie miał on pomysłu na grę bo to była pozycja zamknięta. Może gdyby miał większą głebokość analizy to dostrzegłby korzyści z otwarcia pozycji, a przy krótkim horyzoncie widział tylko nieopłacalność ruchu otwierającego. W moim teście Superquerg przegrał z Novag Agate (około 1370 elo). Czyli wychodziłoby że jest to program o sile gry mniej więcej 1250-1300. Ten Master Chess od Mastertronic mnie zaciekawił. Kompletnie nie znam tego programu. Piszesz że gra tragicznie. Mam ochotę sprawdzić jak wypadnie w starciu z Mephisto Junior Master.
    • 35: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    post 1/44 w dniu 26 Aug 2018

    urborg:

    Mam wątpliwości co do Master Chess firmy Mastertronic - całkiem możliwe że to mocno amatorski program i w sumie nie warto go włączać do rywalizacji.
    • 36:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    Czy Wasze potyczki między programami polegają na tym, że odpalacie naraz oba na różnych urządzeniach i odtwarzacie ruchy na obu na przemian? Tak z ciekawości. Bo raczej nie ma możliwości włączenia ich w ramach automatycznej gry, chyba, że macie jakieś nakładki softwarowe?
    • 37: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    @mav tak, lecimy ręcznie, chociaż jest jeden sofcik co obsługuje kamerkę i niektóre emulatory. Chess Cam lub coś takiego.
    • 38: CommentAuthorurborg
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    @zbyti

    No tak ale dalej dodałem że nie znam tego programu ale tak wnioskuję po recenzji z Youtuba. Nie rozegrałem z nim ani jednej partii i dlatego napisałem że nie znam tego programu.

    Ale to już nieaktualne bo właśnie zakończyłem partię Pomiędzy Mephisto Junior Master a Masterchess firmy Mastertronic. Przyznam się że partia bardzo ciekawa, początkowa część tej partii mogłaby nawet stanowić studium tego jak nie należy grać. Oba programy miały momenty ze udawało im się popełnić po kilka dobrych ruchów pod rząd oraz chwile słabości gdy traciły wypracowaną przewagę. Dzięki czemu partia obfitowała w dramatyczne zwroty akcja. Oto relacja z owego pojedynku Miszczów.

    Białymi zaczął Mephisto Junior Master popularnym posunięciem e4. na co czarne odpowiedziały skoczkiem na c6. Przy poprzednich partiach Mephisto mówiłem, że ten komputerek lubi wcześnie wyprowadzać hetmana i sobie nim grać zaniedbując rozwój figur lekkich. No więc od ostatniego razu polubił chyba jeszcze bardziej. Drugi ruch to wyjazd hetmanem i Mephisto w posunięciach od 2 do 11 wykonał 10 ruchów hetmanem pod rząd. Myślę, ze ta kombinacja powinna dostać swoją nazwę - np mistrzowski debiut hetmański ;). Te ruchy to oczywiście uciekanie hetmanem na bezpieczne pola, podczas gdy czarny gracz skupił się na gonieniu owego hetmana swoimi pionami i figurami. Za to w ruchu 13 Mephisto zdobywa piona - oczywiście hetmanem, po czym czarne robią tzw smażoną watróbkę czyli atak na króla i wieżę i są wieżę do przodu. Smażona watróbka ma jednak ta wadę że chociaż materialnie przynosi korzyści, to skoczek zostaje uwięziony w rogu szachownicy i przynajmniej czasowo wyłączony z gry. Utrata wieży bardzo Mephisto wkurzyła więc w odwecie przypuszcza on desperacki atak na czarnego króla z użyciem gońca. Czarne muszą poruszyć króla, przez co nie zrobią już roszady, ale wydaje się że białe już więcej tu nie zwojują. Próbują brać pod bicie wieżę, ale wygląda na to że jedyne co osiągną to że czarne przestawią wieże. Tymczasem jednak Masterchess wpada na pomysł że zamiast bronić wieży lepiej zaatakować znowu białego hetmana, ten z pozoru niegłupi pomysł okazuje się katastrofalnym błędem. Białe właczają do akcji skoczka z szachem i zaczyna się rzeź. Biały hetman bije jedną wieżę, po czym biały goniec drugą. Czarne nie moga nawet odbić sobie gońca, bo grożą im widły na hetmana i króla. Następnie mephisto rozprawia się ze skoczkiem który chwilę wcześniej wtargnął do jego obozu. Czarne próbują zablokować i złapać białego hetmana ale nic z tego nie wychodzi. Białe zyskują po całej akcji przewagę wieży i skoczka. Niestety u białych właśnie skoczek i wieża śpią w kącie szachownicy za murem z pionów, a białe zamiast wprowadzić te figury do akcji w kolejnych ruchach aby móc wykorzystać posiadaną przewagę, postanawiają grac dalej hetmanem. W efekcie Masterchess wyprowadza atak na białego króla. Przewaga białych zaczyna topnieć. Czarne zdobywają gońca. Potem jeszcze skoczka. Momentami wydaje się że Mephisto się wybroni i utrzyma jednak przewagę, bo Masterchess tez popełnia sporo błędów. W 40 posunięciu czarny pion wchodzi na pole h3 i ma już bardzo blisko do linii przemiany. Choć jest pod biciem piona na f2. Te piony wiszą bardzo długo, Masterchess jakoś nie widzi że tego piona możnaby zamienić w hetmana, albo przynajmniej wymienić go za figurę i nie zamierza nim iść do linii przemiany. Mephisto Junior Master także jakoś nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia jakie ten pion stwarza. Kilka ruchów później Mephisto daje sobie złapać hetmana na związanie i tym razem Masterchess zdobywa praktycznie rozstrzygającą już przewagę. No bo co jeszcze może się tutaj w tej partii wydarzyć? No właśnie sek w tym ze już niewiele, bo najwyraźniej Masterchess stracił pomysł na to jak wykończyć przeciwnika który już leży na deskach. Zaczął bezsensownie szachować białego króla hetmanem. Partia kończy się remisem po 61 posunięciach przez trzykrotne powtórzenie tej samej pozycji.
    • 39: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    @urborg - smażona wątróbka - tego nie znałem :D

    Twój opis i ta partia przypomina mi taki obrazek pana Mleczko lub kogoś podobnego.

    Sala turniejowa, kibice w skupieniu oglądają rozgrywki z amfiteatralnie ustawionych ław aż tu jeden zerwał się i wywijając szalikiem krzyczy - jak grasz baranie!!! :D

    Cisnęło się na usta patrząc na tę rozgrywkę :D
    • 40: CommentAuthorurborg
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    @mav
    Ja niestety robię ręcznie. Jest taka nakładka o której pisał Zbyti, ale to chyba nie ze wszystkim zadziała. Można sczytywać ruchy kamerką z szachownicy i ten program może je automatycznie wprowadzić do innego programu. Widziałem że coś takiego działało z jakimś programem szachowym uruchomionym w DOSboxie. z emulatorem atari pewnie by się tak nie dało. Można tez sczytać ruchy z programu szachowego działającego w oknie. Niemniej jednak nie ma takiego programu który by fizycznie przestawił figury na szachownicy takiego retro komputera szachowego.
    • 41: CommentAuthorurborg
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    O smażonej wątróbce mówi chociażby Josh Waitzkin w kursie szachowym dołączonym do Chessmastera 10 - polecam zresztą ten kurs początkującym. Mówi tam że jako dzieciak to było jego ulubione zagranie i mnóstwo partii z innymi dzieciakami dzięki niemu wygrał. Tej nazwy używał chyba też Maciej Sroczyński w swoich filmikach na youtubie. A swoją drogą jest taka fajna pułapka debiutowa gdzie czarne wciągają białe w smażoną wątróbkę, i za cenę wieży dają im potem mata.
    • 42: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    @urorg miałem kupiony oryginalny Chessmaster 10 i nowsze. Oglądałem tutoriale ale sobie nie przypominam. Widoczne słuchałeś uważniej :)

    Nie mam już tych programów, rozdałem po dzieciakach znajomych. Chyba ponownie zakupię dla Miecia ;)
    • 43: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    Kolejna wojna na wyniszczenie i próba silikonowych nerwów ;)

    Zawodnicy:

    Fidelity Sensory Chess Challenger 8 ->link<- ->link<- rok powstania 1980, legitymujący się rankingiem 1300

    Sargon II w wersji na A8 ->link<- ->link<- rok powstania wersji A8 1982, ranking w przedziale 1200-1300 dla poziomu L1.

    FSCC8 grał na ustawieniu h3 co dawało od 30 sek do 2 min. Sargon na poziomie L1 co dawało podobny efekt czasowy.

    Sargon gra czarnymi. Debiut obie strony poprawnie po czym nastąpiła ostrożna gra manewrowa aż do momentu gdy Sargon uznał, że jego król to mocna figura potrzebna mu w ataku i ostatecznie grał bez wieży w nagrodę :D

    Sargon II na A8 jest IMHO pełnoprawnym zawodnikiem dla bardziej początkujących szachistów 1200+ polecam :) ponoć na wyższych poziomach znacznie wzrasta jego siła.
    • 44: CommentAuthorurborg
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    O czyli Sargon II wyraźnie słabszy od swojego młodszego brata. Bo Sargon III to gdzieś w okolicach 1500-1600.

    A w samej partii wygląda na to że Sargonowi II szło całkiem nieźle, tylko królem po co tam lazł?
    • 45: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    @urborg też nie wiem, tę tajemnicę skrywa królewski majestat ;)

    Dziś odpalę piwo, dam mu jakiś zacny level i zobaczymy, może mnie program zaskoczy? Ogólnie grał poprawnie ale lepszy od Sargona III nie ma prawa być.
    • 46: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Aug 2019 zmieniony
     
    No to jestem już po własnych testach Sargona II na A8.

    Grałem z nim białymi na L3 co miało pozwolić komputerowi średnio na 2 min na ruch w zależności od pozycji mogło to być mniej lub więcej. Jak zwykle grałem samodzielnie itd. itp.

    Zagrałem z nim wymienny wariant obrony francuskiej, więc nie miałem żadnej przewagi w debiucie. Pozycja totalnie symetryczna.

    Nastawiłem się na dłuższą rozgrywkę gdy tymczasem niespodzianie Sargon chciał oddać mi gońca za 2 piony i atak. Program nie wyliczył jednak, że ja mogę być zainteresowany nie tym gońcem tylko drugim i w efekcie patria potoczyła się z figurą więcej dla mnie i zakończyła atakiem matowym z mojej strony.

    Oceniam, że nawet na L3 program to zawodnik tylko 1200+ idealny dla tych co dopiero zaczynają przygodę z szachami a nie mają ochoty grać z durniami pokroju Master Chess firmy Mastertronic.

    Rozgrywka w załączniku.
    • 47: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime2 Aug 2019
     
    @urborg - jak mógłbym prosić Sargon 2 vs CXG Granda to poproszę :)
    • 48: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    Parker Brothers Chess.

    Program wart uwagi dla początkujących szachistów. Wydaje się, że gra ciut lepiej od Sargon II. Może nawet w okolicach 1300? Muszę go skonfrontować z Fidelity Sensory Chess Challenger 8.

    Gram białymi na levelu 6 (zacząłem na 7 ale nie mogłem po paru ruchach doczekać się reakcji programu i zacząłem od nowa na 6) co według znakomitej instrukcji oznacza 1 min na ruch a w praktyce zależy od pozycji.

    Grana jest tak jak z Sargonem II obrona francuska wariant wymienny. Wydaje mi się, że Parker Chess gra ją lepiej od Sargona. Do tego aktywna długa roszada zapowiada ostrą grę.

    Program jednak daje mi silną kontrę po której bez liczenia wariantów intuicyjnie atakuję jego pozycję roszady.

    Jak widać na filmie w analizie po partii intuicję miałem dobrą, ale, że grałem patrząc tylko "jednym okiem" na szachownicę przegapiłem sporo akcji matowych, które o wiele wcześniej kończyłyby rozgrywkę.

    Partię przerwałem bo miałem już kompletnie wygraną a program dumał już 5 minut i nie wiedziałem, czy liczy czy się powiesił.

    Generalnie zadziwiająco porządne szachy.
    • 49: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Aug 2019 zmieniony
     
    CXG Granadę będe miał w przyszłym tygodniu. Ale Sargon II prawdopodobnie wygra z tym komputerkiem bez problemów. Granada działa na 4 bitowym mikrokontrolerze Hitachi taktowanym z szybkością 1MHz (efektywnie). Myślę że będzie silniejsza niż Mephisto Junior Master, bo i bardziej znani programiści ją programowali, no i program ma 4kB a ten w Mephisto tylko 2KB. Myślę że powinna grać z siła 900-1000 elo.

    Sargona myślę przetestować najpierw Novagiem Agate (1373 elo) ->link<- . Jak się okaże za silny to ze słabszych komputerków mam do dyspozycji Lexibooka niby 1338 elo ->link<- choć myślę że ma mniej niż 1300. Novag Agate jest od niego wyraźnie silniejszy. Ewentualnie mam jeszcze Millennium Schachmeister Pro 2 z siłą 1070 elo ->link<- .

    Mam pytanie do śledzących watek - czy filmiki które wrzucam z rozgrywek są istotne czy wystarczą pliki pgn. Bo zgranie filmiku na moim stareńkim netbooku wymaga trochę zachodu, a pgn można łatwo podglądnąć z użyciem wielu programów, także na smartfonie i moim zdaniem jest to wygodniejsze bo można sobie oglądnąć powtórkę w swoim własnym tempie a nie narzuconym przez filmik. No i oczywiście zrobić analizę.
    • 50: CommentAuthorurborg
    • CommentTime3 Aug 2019
     
    @ zbyti

    Parker Chess uważałem za program tylko minimalnie silniejszy od Atari Chess. Nie sądziłem że to ta sama liga co Sargon II. Ciekawe.