atarionline.pl Grafika - przeplot - narzędzie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime13 Mar 2013
     
    Czy istnieje jakieś narzędzie do projektowania grafik w trybie z przeplotem. tzn na przemian 160 pixli lowers i 80 pixli w trybie GTIA 16 kolorowym?
    Chodzi konkretnie o tryb znakowy - tzn. w liniach ze 160 teoretycznie 5 kolorów (inverse)
    • 2: CommentAuthorVidol
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    nie ma i nie bedzie. Chodzi o to ze inwersja psułaby tryb gtia.
    • 3:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Mar 2013 zmieniony
     
    nie rozumiem? chodzi mi oczywiście o przeplot w liniach naprzemienny, a nie "mózgotrzepy"
    • 4: CommentAuthorVidol
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    no wlasnie i tu jest problem, bo jak wlaczysz inwersje w foncie, to na liniach 15 bedzie ok ale na liniach gtia inwersja bedzie zmianiala kolor. Mozna kombinowac z duchami jako odcien 15, ale jakos nikt sie za to nie wziol.
    • 5:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Mar 2013 zmieniony
     
    racja - jednak może kombinowałbym z podmianą charsetu na DLI co linię.

    a w trybie nieznakowycm - graficznym?
    wtedy mam kolor mniej w liniach 160, co prawda. Ale czy jest do tego jakiś tool wspomagający?
    • 6: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    interlace został wyklęty, jeśli nie przestaniesz interesować się Tym tematem Xeen przyjdzie Pin-ek i Cie strolluje
    • 7:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    no własnie chciałbym może trochę dorównać do Waszego poziomu i dowiedzieć się dlaczego. Oczywiście - powtarazm nie piszę o mózgotrzepach, tylko przeplocie co linię.
    • 8: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    nie sprowadza się Twoja potrzeba do trybu CIN ?

    inne wariacje CIN w wersji znakowej to Synthapoloza czy jak mu tam rozwija
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Mar 2013 zmieniony
     
    Momencik, a czy eksperymenty Synthpopaloozy np. "ICE Font Editor" nie przydalyby sie tutaj?
    ->link<-
    :)

    A interlace faktycznie zostal wyklety... :|
    • 10:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Mar 2013 zmieniony
     
    Przecież CIN to mózgotrzep - zupełnie inna bajka, czy się mylę?

    Tak samo w ICE chyba to jest wspierane - a mi chodzi o tryb bez migotania: to znaczy linie parzyste proporcje pixela 4x1, linie nieparzyste - 2x1

    coś jak tutaj - tylko większa precyzja odcieni szarości (4-5) przy liniach 2x1
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    No to cóż... pozostaje Ci opcja "szwedzka". ;)
    • 12: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    Xeen, zerknij na ten wątek:
    ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    dzięki - kurcze zapomniałem o tym. ja jednak nadal celuję w fonty i stałe kolory w liniach z trybem "15", ale kto wie. W każdym razie przynajmniej można prototypować - a to już coś.
    • 14: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime14 Mar 2013 zmieniony
     
    W tym narzędziu są stałe kolory w liniach z trybem 15 (biały, jasno, ciemno szary, czarny). Jak pisali powyżej koledzy - z fontami jest problem.
    • 15:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Mar 2013 zmieniony
     
    aby nie wyważać otwartych drzwi - nawet jeżeli zmieniasz charset co linię (razem z trybem) jest problem?
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    powtarazm nie piszę o mózgotrzepach, tylko przeplocie co linię.


    heheh, Tebe - kiedyś po prostu oglądałem zbyt dużo grafik w interlace, no i teraz mam tego skutki ;)

    Spokojnie, tylko wątki na to zasługujące zostaną ztrolowane. Ten jest ok. :)
    • 17: CommentAuthor0xF
    • CommentTime14 Mar 2013
     
    Synthpopalooza wymyślił takie tryby: ->link<-
    Mrugają one całymi ramkami.

    Vidol próbuje Ci wyjaśnić, że po włączeniu trybu GTIA w GR. 12 nie będziesz mógł swobodnie manipulować wszystkimi kolorami GTIA.

    Natomiast GR. 12 da się zmieniać z trybem GR. 0 co linię przy pomocy tricku z VSCROLem, co zużyje mnóstwo pamięci i sporo czasu procesora.
  1.  
    HI ... heard my name mentioned here. :)

    It is possible to use the ICE modes in a scanline change method (not flicker) ...

    The limitation is, you have to use a mode that does no display list changes. On my ICE CIN editor, that is the CIN 12 mode ... it alternates between normal GTIA and mode $c0 (Graphics 11) without altering the display list.

    This gets you 14 colors x 5 luminances, 60 colors total. It is possible to write a kernal that lets you alter the colors per scanline, rather than on each frame, making it flicker less.

    I did a modification to an old Tetris game written by Itay Chamiel, which did ColrView mode, a triple-change mode that did 64 colors by mixing RGB ... but I modified it for the CIN 12 mode as an experiment to see if the ICE modes would work in this fashion. I've attached this below. The font was configured using ICE CIN editor.

    I've also attached charts which show how the colors are laid out in CIN 12, and also how the base colors in Graphics 12.11 (Antic 4 with GTIA $C0) are determined.

    Warning: Some emulators do not display this mode properly. I recommend Altirra >=2.0 or Atari++ >=1.73
    • 19:
       
      CommentAuthorxeen
    • CommentTime14 Mar 2013 zmieniony
     
    @Synthpopalooza - thanks

    Vidol próbuje Ci wyjaśnić, że po włączeniu trybu GTIA w GR. 12 nie będziesz mógł swobodnie manipulować wszystkimi kolorami GTIA.


    tak, rozumiem i ten "pomysł" z charsetami nie był najlepszy.
    Skoro to bit inversji jest problemem i "psuje" to czy nie jest możliwe aby w liniach gtia zmieniać adres ekranu na bez inversów, a w liniach z trybem 5 kolorowym odwrotnie - dwa razy więcej pamięci na ekran? Czy takie rzeczy w trybie znakowym są możliwe i Antic to łyknie?
    Czyli na DLI poza zmianą trybu podmieniam też adres ekranu?

    Sorki za lamerskie pytanie....

    edit:
    ok, nie drążę już tego tematu - bo to co napisałem wyżej też mi trochę wstydu przynosi :)
  2.  
    The method I used, only requires a single-screen buffer. You only change GTIA, CHBAS, and COLBK (for purposes of color sharpness) every scanline. So, this requires the normal amount of screen memory (960 bytes for a normal 40x24 charmode) but requires 2K for your character font instead of 1K.
    • 21: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime29 Nov 2014 zmieniony
     
    co prawda nie jest to przeplot trybu 160/80, ale

    irgendwer i xuel chyba pracują na czymś w tym rodzaju, podobno konwerter jest prawie ukończony.

    zrobiłem mały slideshow z obrazków, które mi się najbardziej spodobały :) konwersje są bardzo dobre.





    • 22: CommentAuthorAdam
    • CommentTime29 Nov 2014
     
    Ha, odkopałeś wątek z czasów, gdy zastanawialiśmy się z Xeenem nad różnymi podejściami do grafiki w Assembloids XE.
    • 23: CommentAuthorRocky
    • CommentTime29 Nov 2014
     
    Odkryłeś na nowo RIPy :)
    • 24: CommentAuthorAdam
    • CommentTime29 Nov 2014
     
    Mówisz o formacie "Rocky Interlace Picture"? Tam jest jak rozumiem interlace dwóch obrazków wyświetlanych na przemian raz jeden, raz drugi (z nieuniknionym migotaniem), zgadza się? W Assembloids XE mamy stabilny obraz, a sposób jego tworzenia jest inny: linie parzyste i nieparzyste obrazka mają różne tryby graficzne.
    • 25: CommentAuthorGonzo
    • CommentTime20 Dec 2014 zmieniony
     


    programik miksuje gr 9 i 10

    późno jest więc w skrócie:

    kolory zmieniamy:
    1-9 i q-o (color) & h/n (speed)

    zmiana trybu:
    a s d f

    zapis palety:
    c

    zapis xex:
    x

    ps
    u mnie na razie nie działa zapis kolorów i xex'a pod altirką :(
    • 26: CommentAuthortebe
    • CommentTime20 Dec 2014 zmieniony
     
    interlace stosuje się w celu zwiększenia rozdzielczości pionowej, jeśli zgadzamy się na mniejszą rozdzielczość dostaniemy niemigający tryb

    gr9+gr10 to HIP, dodatkowo ustawione kolory to RIP

    jest jeszcze MCP (XLPaintMax go używa), też można go przedstawić w formie niemigającej MCP+ (XI/Satantronic, przykłady AGS)

    wg terminologi Fox-a, tryb Gonzo pewnie nazwać należy RIP+
    • 27: CommentAuthornosty
    • CommentTime20 Dec 2014 zmieniony
     
    Jakoś nigdy nie mogłem się przekonać do tych trybów. Tryby migające mają podobnie niski poziom estetyki, co na ZX Spectrum bohater zmieniający do pasa kolor, zależnie na jakim tle stanie.
    Nawet tryby niemigające budowane "co druga linia" są jakieś takie nieeleganckie i nie 8-bitowe ;)

    Jest jednak pewna gra, dla której odkopnąłbym w kąt moją niechęć do interlace: ten nieskończony port SVIW na małe Atari ;) nazwy nie pamiętam
    • 28: CommentAuthormono
    • CommentTime20 Dec 2014
     
    Masz na myśli to coś o roboczej nazwie "Samobójcy"? Cierpliwości. W kontekście prosiłbym o pomoc w wątku.