atarionline.pl Atari800 dla Raspberry Pi - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime17 Mar 2013
     
    Jest już emulator Atari 800 dla Raspberry Pi. Działa szybko. Bardzo dobrze emuluje też dźwięk.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Mar 2013 zmieniony
     
    Ktoś już to gdzieś tu pisał, oraz że grafika działa natywnie i super płynnie na video out, niemal jak oryginał :)
    • 3: CommentAuthorpaptak
    • CommentTime17 Mar 2013
     
    Widocznie mnie ta informacja ominęła :-)
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Mar 2013 zmieniony
     
    No to musisz regularnie aol czytywać :) Ja jestem np. uzależniony... w klubie AA... oraz AO...
    • 5:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Mar 2013
     
    ooo cze Kuba, nawet się załapaliśmy w filmiku :]
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Mar 2013
     
    O, faktycznie.
    • 7: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    Witam wszystkich fanów malego atari i nie tylko. Czy ma ktos moze jakies doswiadczenia z "retropie" ? Kurcze zakupilem sobie raspberry pi zero specjalnie tylko pod atari dlatego nie wyzszy model. Ale niestety wiekszosc gier mi nie dziala. I nie chodzi tu o nowe gry.. Laura itp ktore wymagaja wiecej pamieci. Nawet nieczysty dzwiek tez ogarnąłem w ustawieniach. Dla mnie zalamka.. nie chodzi o koszta tylko utrate radosci z wymarzonego atari. Zainstalowalem raspbiana lecz bez neta nie ma pi store a nie moge znalezc apki do zainstalowania emulatora atari800. Jest niby atari800++ lecz nie radze sobie z odpaleniem tego. Takze bardzo bym prosil kogos o porade jak wyjsc z tej sytuacji...
    Pozdrawiam.
    • 8:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    Ktoś cię wpuścił e maliny...;-),trza było kupić np PSP Go albo zwykle i wszystko śmiga no prawie wszystko, ewentualnie Dingoo.
    Najlepiej zakup prawdziwe Atari i zostań Atarianinem a nie tam
    • 9: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime12 Sep 2018 zmieniony
     
    Irata4 ? Ten sam co chwalil Tarkusa za piekną grafike ?
    • 10: CommentAuthorCezik
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    Ja składam właśnie maszynę arcade na RetroPie, będę również konfigurował inne sprzęty (Atari, Amiga, C64). Jeżeli mi sie uda doprowadzić emulator do dobrego stanu - dam tutaj znać.
    • 11:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime12 Sep 2018 zmieniony
     
    Wypróbuj poniższe rady i napisz, czy Ci się udało:

    1) Istnieją dwie wersje RetroPie (dla RPI0/RPI1 i dla RPI2/3) - musisz wgrać na kartę odpowiednią wersję

    2) W aktualnych obrazach RetroPie, emulator atari800 jest pre-instalowany w wersji "libretro". Niestety jest to porażka jeśli chodzi o emulację. Rozwiązanie jest takie, że z poziomu tool-a do konfiguracji RetroPie (RetroPie Setup / Manage Packages) trzeba zainstalować normalną wersję emulatora atari800.

    3) Po zainstalowaniu normalnej wersji, wystartuj emulator i naciśnij F1 - pojawi się menu emulatora, w którym możesz wszystko sobie skonfigurować (NTSC/PAL, ilość pamięci, itd.)

    O zacnej skądinąd idei libretro (raz konfigurujesz joystick i używasz tej konfiguracji z każdym emulatorem) można sobie poczytać tutaj:
    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    Ten sam IRATa:-),tam jest chyba Symbian czyli emu pod Linuksa...? W każdym razie i Dingoo i PSP można podłączyć po tv używając odpowiedniego kabelka... Pomysł bardzo fajny z tym A8 w klawiaturze, czasem warto się przełamać do malucha większość dopalek upchmiesz w środek a jak się znudzi to można odsprzedać bez straty... No i elegancko wygląda :-)
    • 13: CommentAuthorfalcon030
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    @ atari-75:

    IMHO, trzeba było dołożyć do pełnej wersji i to z wielu względów ...
    No, ale skoro mleko sie rozlało, możesz sobie poradzić np tak:
    1. Do portu (mikro)USB podłącz przejściówkę na duże USB
    2. Do przejściówki USB wepnij USB HUBa
    3. Do portu HDMI (mini) podepnij cokolwiek co wyświetli obraz (TV, monitor)
    4. Do USB HUBa dopnij:
    - klawiaturę (ew. myszkę, PADa itp)
    - żródło internetu na USB (np. dowolny telefon na Androidzie, modem LTE, router z udostępnianiem na USB)
    5. Podłacz zasilacz. Zaloguj się do konsoli RPI
    6. Jeśli masz raspbiana to przydatne komendy:
    apt search atari => wyświetli dostepne do instalacji pakiety
    sudo apt install nazwa_pakietu => tak się instaluje
    Jeśli koniecznie chcesz w trybie graficznym to wpisz w konsoli: start
    Konfiguracja RPI: raspi-config

    Jak utkniesz to pisz śmiało :-)

    Z jakiego regionu świata jesteś?
    Jeśli przypadkiem wybierasz się na Krakowskie Retrospekcje to moge pomóc w instlacji ...
    • 14: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    Sluchajcie... dziekuje wszystkim za chec pomocy ale zrobilem wszystko co w mojej mocy i wedlug Waszych porad i nie udalo sie
    • 15: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    o Pszasnysz, całkiem niedaleko ode mnie z Wyszkowa
    • 16: CommentAuthorXuio
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    Proponuje zainstalowac RetroPie a nie bawic sie w raspbiana i zastosowac sie do rad Montezumy - wersja libretro emulatora jest skaszaniona.
    • 17: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    Xuio ja robilem jak radzi "montezuma" tak robilem juz wczesniej.tyle ze bez internetu i bylo failed. Dzis sie udalo z netem ale bez efektu. Na youtube jest film w ten sposob tyle ze c64 vice. A jaka to ta normalna wersja emulatora ? Jak pod windowsem ? Typ exe ?
    • 18: CommentAuthorXuio
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    Obejrzyj sobie filmiki ETA PRIME, ktory lopatologicznie tlumaczy (po angielsku) jak postepowac z RetroPie

    instalacja dodatkowych emulatorow:


    jak rozruszac emu atari (juz po jego instalacji):
    • 19:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime12 Sep 2018 zmieniony
     
    Tak to ja :-).
    PsP czy Dingoo można bezproblemowo podłączyć pod duży ekran i w sumie jest to taki kieszonkowy emulator z wygodnym "padem" .
    Super pomysł z Atarynką w klawiaturze :-) ,aczkolwiek czasem warto się przełamać i pójść pod prąd do Atari większość rozszerzeń spokojnie upchniesz w środek ,no i kompatybilność 100% do tego kozacki wyglad którego nie zastąpi żadna klawiatura .
    • 20: CommentAuthorCezik
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    Przed chwilą zrobiłem tak:
    1. Odinstalowałem wersję libretro emulatora
    2. Doinstalowałem atari800 w poprawnej wersji (z konfiguracji RetroPie)
    3. Wgrałem ROM do folderu BIOS
    4. F1 przy uruchamianiu emulatora, skonfigurowałem folder do ROMów
    5. Restart emulatora, od razu uruchomiłem Ninja, Keystone Kapers, Plastron, kilka demek
    • 21:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime12 Sep 2018
     
    > A jaka to ta normalna wersja emulatora ? Jak pod windowsem ? Typ exe ?

    Wersja libretro ma prefix "lr-", normalna nie ma.
    • 22: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime13 Sep 2018
     
    Wychodzi na to ze jednak dobrze zainstalowalem emulator. To kwestia zlych ustawien emulatora. Tym razem sie bardziej postaram..i chyba sciagne nowe romy bios bo tych co uzywam to mam je od 2005 roku..jakos tak. Dam znac Panowie czy Wasz trud nie poszedl na marne
    • 23: CommentAuthorCezik
    • CommentTime13 Sep 2018
     
    Mój na pewno nie, bo i tak miałem się do tego zabrać :) To tylko przyspieszyło proces.
    • 24: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime13 Sep 2018 zmieniony
     
    No ok... wszystko gra ☺ kwestia ustawien. Wszystkie gry ktore sie nie odpalaly dzialaja. Jedynie Blinky dziala ale ... jakby to powiedziec.. jest ich dwóch. Ale moze i to da sie ogarnac. W weekendowym retroparty po 2 piwach bedzie jeden... albo czterech
    • 25: CommentAuthorXuio
    • CommentTime13 Sep 2018
     
    Z tym Blinky'm problemem moze byc walnieta wersja. Sprobuj z ta z pakietu Tenchiego: ->link<-
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime14 Sep 2018 zmieniony
     
    @ paptak

    Mógłbyś sprawdzić jak zachowuje się ten emulator przy demku "SNOWMAN"
    • 27: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime15 Sep 2018 zmieniony
     
    • 28: CommentAuthorXuio
    • CommentTime15 Sep 2018
     
    Sprawdzilem na swojej malinie - Blinky oczywiscie dziala, Snowman wg mnie tez. Wielkosc pamieci ustawia sie w menu (F1) System Settings/RAM size
    • 29: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime15 Sep 2018 zmieniony
     
    Xuio... dzieki. Faktycznie jest wiecej pamieci do wyboru. Ja wchodzilem w "machine type" a tam max 128. Cienki jestem poprostu...
    • 30: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime16 Sep 2018
     
    Irata4 odpalilem to demo ale wedlug mnie slabo to brzmi. Tnie i rzęzi itd. Poruwnujac z wersja na youtube slabo. Ale byc moze to ja mam skopane ustawienia.
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Sep 2018
     
    To demko to dla mnie taki sprawdzian dla przeróżnych emulatorów na inne sprzęty niż PC,przeważnie chodzi nie tak jak powinno .
    Np. na konsoli PSP przy odtwarzaniu kawałków wykorzystujących sample emulator zaczyna generować trzaski , najczęściej dzieje się tak przy kawałkach w których gra Pokey a perkusja digi. ,po kilku kawałkach problem trzasków narasta tak jakby w pamięci pozostawały jakieś śmieci które emu odtwarza przed dźwiękiem i które nie są czyszczone .
    • 32:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Sep 2018
     
    Nie mogę znaleźć tematu więc się podepnę :
    Wiecie może jak działa emulator A8 dla Nintendo 3DS(new 3ds) jest jakiś emulator wykorzystujący możliwości 3DS/a chodzi mi o moc konsolki, nie o 3D ;-) ,jest jakiś emulator działający poprawnie,chociaż na poziomie tego z PSP ?

    Na zwykłym DS Atari chodzi fatalnie :-( .
    • 33: CommentAuthorXuio
    • CommentTime17 Sep 2018 zmieniony
     
    Odnosnie tego sprawdzania "przeroznych emulatorow na inne sprzety niz PC" - emulator atari 5200/8bit na maline, to port normalnie dostepnego na win/linux itp. emulatora atari800 ->link<- Nie jest to zaden dziwny wynalazek stworzony tylko pod nia. Jedyny minus na razie jest taki, ze "oficjalnie" malina ma wersje 3.1.0 emulatora, a na glowne platformy jest wersja 4.0.0.
    • 34: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime4 Feb 2019
     
    Witam Ponownie !!! :)
    Sluchajcie..juz raz mi pomogliscie wiec zwracam sie do was z prosba ponownie. Dzieki Waszym poradom mam super skonfigurowane retropie i w nim atari800 o ktore bede walczyl do konca zycia i na kazda platforme. Lecz teraz chodzi mi juz nie tylko o poprawnosc dzialania gier na retropie lecz o ambicje.. i zainstalowanie niezaleznie emulatora atari800 na raspberry pi w systemie raspbian. Moja wiedza minimalnie wzrosla i wiem juz jak instalowac pakiety sudo apt-get ... lecz w repo jest tylko stella i hatari. Jak probowalem zainstalowac atari++ to mi sie nie udalo..( zalaczony screen) . Prosze niech ktos podpowie jak zainstalowac atari800 w raspbianie.... nie odpuszcze bede Was nekal co dzien jak bedzie trzeba :)
    • 35:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime4 Feb 2019
     
    • 36: CommentAuthormono
    • CommentTime4 Feb 2019
     
    Odnośnie screenshota - sudo make install - brakuje uprawnień do stworzenia pliku w /usr/local/bin/.
    • 37: CommentAuthoratari-75
    • CommentTime4 Feb 2019 zmieniony
     
    @mono dziekuje... Nie zakumalem ze w Twojej odpowiedzi bylo rozwiazanie... Dzis kombinujac wpisalem sudo przed make install i dziala... No i jeszcze zmienilem plik config. Dzieki bardzo.
    • 38:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Nov 2020
     
    A ja chyba kupię kolejną malinkę - specjalnie pod emulację komputerów (różnych). A dlaczego?
    Bo wyszła właśnie o taka:
    ->link<-

    :)
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 Nov 2020
     
    A mogło być tak pięknie i ekranik na zawiaskach i bateryjka w środku... Czekamy na laptop raspberry pi, oraz duży tablet raspberry pi, może być grubości 2 cm, z guzikami po bokach do grania :D

    No dobra, czepiam się, produkt jest super.
    • 40: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime2 Nov 2020
     
    Grzeje się niestety. Będzie parzyć w palce :(

    • 41:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime2 Nov 2020
     
    A ja czekam na port Altirry na Linuxa :) Tak, by można było na Androida czy Ubuntu skompilować, bo niestety Atari800 jest zbyt ubogie.
    • 42:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Moim zdaniem, to pierwsze urządzenie tego typu (prosty komputer zintegrowany w klawiaturze i niezgodny z klasycznymi pecetami czy makami), który ma szanse zyskać popularność.
    Już trochę nudna jest dominacja jednej (bo w zasadzie maki to to samo) platformy sprzętowej.
    Kiedyś mieliśmy wiele rożnych 8mio bitowców, potem kilka różnych 16to bitowców, a teraz....
    A ta maszynka ma szanse zaistnieć. Ja wiem, że już wcześniej zaistniała, ale jako komputerek przeznaczony właściwie do sterowania i do nauki programowania czy projektowania sterowników mikroprocesorowych. A, że jest fajna do emulacji (sam mam ją w maszynie arcade :) , i stoją u mnie na niej dwa serwery shoutcastowe i jakaś automatyka domowa) to już zupełnie inna sprawa. A do tego ogromna społeczność.

    Zrobienie z malinki "komputerka domowego" to na prawdę świetny pomysł, a emulatory starych domowych komputerów to teraz (przynajmniej dla mnie) jedno z oczywistych zastosowań.

    Kurde - od wczoraj zestaw podrożał o 80zł! Kupić nie kupić??? :)
    A może sam komputerek (też wczoraj kosztował 299 a dziś ponad 300), choć myszka zasilacz i kabelek HDMI by się przydały.

    I tu (moim zdaniem) jedyna wada. Jak już zrobili nową płytkę, to mogli dać pełnowymiarowe gniazda HDMI....
    • 43: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    @Alex. Nie stanie sie. Sprobuj WINE.
    • 44: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Sorry za wprowadzenie w błąd...
    Jednak nie powinna się tak mocno grzać ze względu na dobre ekranowanie - pod klawiaturą znajduje się "kawał" blachy. Palce powinny być bezpieczne :)

    • 45: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime3 Nov 2020
     
    Caly ten kit wyglada niezle i cena jest odpowiednia.
    Jedynie co moge sie przyczepic to nie pasuje mi ta klawiatura Applepodobna, ale pewnie cos takiego wyszlo najtaniej i wiekszosci sie podoba. Ja bym wolal cos co przypomina klawiature mechaniczna, z wyzszymi klawiszami. Do maszyny emulujacej retro sprzet, wolalbym cos jak klawiatura Vilros, ktora przypomina C64 chlebak.
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 Nov 2020 zmieniony
     
    No, podnieśli cenę o 20%. Pewnie popyt duży...
    Albo vatu nie doliczyli...
    • 47:
       
      CommentAuthorMontezuma
    • CommentTime4 Nov 2020
     
    > Jak już zrobili nową płytkę, to mogli dać pełnowymiarowe gniazda HDMI....

    Dokładnie. Już chciałem zamawiać, ale jak zobaczyłem micro-HDMI, to odpuściłem. Szkoda...

    A jak już marudzić, to KODI na RPI4 nie odtwarza 3D MVC (frame packed), więc RPI3 dalej rządzi.
    • 48: CommentAuthormcs
    • CommentTime4 Nov 2020
     
    @jhusak Wkrotce wychodzi RasPad3 ->link<-
    • 49:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Dec 2020
     
    Botland już ma w magazynie zestaw RPI 400 :)
    • 50:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime28 Dec 2020
     
    Ja zamówiłem w grudniu u drugiego oficjalnego dystrybutora (KAMAMI) i jeszcze czekam, zapowiadają pod koniec stycznia. Botland (coś mi się zdaje) zrealizuje zaległe zamówienia i znowu trzeba będzie czekać, bo oni zapowiadali realizację na luty. No zobaczymy.

    A w emulatorze na Malinkę przydała by się emulacja portu SIO zrobiona na GPIO. Tak by można oryginalny sprzęt podłączać :)