atarionline.pl Atari 8bit i konwerter VGA - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthordan
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    Witam,

    czy ktoś może się pochwalić konwerterem, który daje przyzwoity obraz na monitorze podpiętym przez DSUB/DVI LUB HDMI? Mam coś takiego ->link<-

    ale niestety każda z 4szt Atari ma przez niego czarno biały obraz. Pożyczyłem też jakiś czas temu graber USB, ale w tym przypadku obraz był po prostu fatalny.

    Czy może ktoś podać konkretny model z którym mu Atarka działa poprawnie?

    PS. Nie chcę dodatkowego monitora - ma już na biurku 2 monitory 26calowe i po prostu nie mam więcej miejsca.
    • 2:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    Dobry konwerter to koszt >200-300 zł. Ja przyoszczędziłem i kupiłem za 80zł. Obraz po DSUB jest fatalny, gorszy niż po CVBS bezpośrednio z gniazda monitorowego. Nie wiem czy te lepsze mają faktycznie dobry obraz, powiem jedynie że poszedłem inną ścieżką. Kupiłem przyzwoity monitor z tunerem LCD, zrobiłem w 800'ce Video-mod XL i po kablu s-video jest naprawdę ładny obraz, jedynie smużenie daje o sobie znać. Też nie uznaję kineskopowych monitorów ze względu na to, że są mało uniwersalne i zajmują kupę miejsca.

    Jakie Atarki podłączasz? Też 800ki? W tych trzeba poprowadzić osobno sygnał chrominancji bo nie mają fabrycznie i będzie czarno-biały obraz.
    • 3:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    Polecam to urządzenie: ->link<-

    Kupowałem właśnie w tym sklepie. Atarkę mam podłączoną do niego przez S-Video i obraz jest całkiem niezły (o czym można się było przekonać na SV2k12). Aha, na zdjęciu jest wcześniejsza wersja - ta ma inny pilot i zmieniony napis na obudowie.
    • 4: CommentAuthordan
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    Tak wiem - że to wydatek 200-300 pln, dlatego szukam konkretnego modelu, żeby nie wydawać kasy w błoto.
    Akurat mam 2x65XE, 130XE z Video-modem i 800XE.
    • 5: CommentAuthordan
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    Właśnie - może jakiś tuner TV podejdzie (jako zewnętrzny moduł)?
    • 6:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    Nie kupuj tunerów USB, te sygnał s-video też chrzanią. W moim przypadku były to pionowe pasy co piksel, których za Chiny nie dało się zupełnie zniwelować. Tuner Avermedia więc nie najgorszy.

    Swoją drogą dziwne że masz czarno-biały obraz. Normalnie przez s-video do TV próbowałeś?
    • 7:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    Zapewniam cię, że w tym przypadku pieniądze będą naprawdę rozsądnie wydane. :) Sprawdzone na paru Atarkach, Amidze 1200, C64 i C+4.
    • 8: CommentAuthorEagle
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    • 9: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    Jedyne czego mi do szczęścia brakuje to wejścia RGB - w sensie zgodnego ze scartem :( Bo wejście VGA chyba palowskiego sygnału nie łyknie? Chodzi mi o VBXE, ST i Amigi...
    • 10:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    @wieczór: ha! a mój LCD-TV ma i RGB, także Atari, Amiga, C64 i ZX+2 (po RGB) wszystko podpięte pod jeden sprzęcik :) Nawet żona może na nim oglądać seriale, inaczej bym nie dostał pozwolenia żeby go kupić ;)

    Wg mojej wiedzy nie łyknie.
    • 11: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    @string: to mój LCD-TV też tak ma :) Ale fajnie by to było podpiąć pod monitor, z reguły ma wyższą rozdzielczość, można go też używać z PC. Na razie jakoś sobie radzę.

    Bardziej mi chodzi o to, że ten konwerter opisany ponoć działa świetnie, a wejścia RGB nie ma. To jest bez sensu bo sygnał composite i tak jest ostatecznie dekodowany do RGB i synchro.

    Jeśli przez osobny chip to fajnie, można sobie wejście do robić ale doświadczenie mi podpowiada że to niestety będzie w środku jakiegoś all-in-one scalaka bez takich wejść :)
    • 12: CommentAuthordan
    • CommentTime12 Apr 2013
     
    @string: pod TV na 65XE mam całkiem dobry obraz - problemem jest 130ka i 800ka (coś są roztrojone i na nich mam zawsze czarno biały obraz), ale nie mogę całymi dniami siedzieć i zajmować TV, próbując regulować obraz bo mnie żona zamorduje ;) Dlatego szukam możliwości podpięcia pod monitor.

    @voy: tym mnie zaskoczyłeś, bo na biurku mam też Granda, tyle że wersję Video Console III i o ile obraz jest ładny to bez kolorów.

    @Eagle: dzięki za linka!
    • 13:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime13 Apr 2013 zmieniony
     
    Na dowód, że są kolorki:


    (zrobione dzień przed wyjazdem na SV2k12)

    A tu mój monitor to ten z różowofioletowymi paskami. :)

    Plus model 2 ma też tę zaletę, że potrafi podskalować obraz do FullHD.
    • 14:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime15 Jul 2015
     
    Odkopuję wątek.

    Który z obecnie dostępnych w sklepie ->link<- konwerterów nadaje się do podłączenia Atari 65XE do monitora LCD?

    Polecany przez VOYa jest niedostępny.

    Kupiłem takie cudo ->link<-
    i już wiem, że to był błąd... Obraz jest czarnobiały i drga.
    • 15:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime15 Jul 2015 zmieniony
     
    Do pracy z Atari nadaje się chyba tylko ten ->link<- , ale nie znam go, więc nie jestem w stanie nic o nim napisać.

    Wcześniejszy model Grandteca można dostać jeszcze tutaj, a ten mój jest do dostania jeszcze tu (tyle że w cenie o 100 złotych większej, niż kiedy go kupowałem) i tutaj (po dodaniu kosztów przesyłki z Korei Południowej łączna cena podobna).
    • 16:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime15 Jul 2015 zmieniony
     
    Na jakiej podstawie wnioskujesz, że ten za 139 zł nadaje się do Atari?

    Zastanawiam się jeszcze nad czymś takim (Lotharek polecał swego czasu na forum atari.org.pl):
    ->link<-
    • 17:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime15 Jul 2015 zmieniony
     
    Prawdę powiedziawszy strzelam (jakie pytanie, taka odpowiedź, gdyż tak je sformułowałeś). :) Z tego forum raczej nikt jeszcze go nie kupował.

    Do przechwytywania obrazu używam jeszcze StarTech PEXHDCAP oraz Oupree OPR-HD880. Pierwsza karta to klon japońskiej karty Micomsoft SC-500N1, którego używam do przechywtywania obrazu ze źródeł typu HDMI (bez HDCP), VGA (czyli z VBXE), Component itp., a druga dostaje sygnał z wyjścia monitorowego przez S-Video. Ta druga karta jest dość kapryśna, bo często gubi ustawiony profil obrazu, choć rekompensuje to jakością sygnału, no i obsługuje HDMI z HDCP (podejrzewam, że przy użyciu kluczy, które wyciekły jakiś czas temu).

    Obraz z Atari podłączam też inaczej: przez S-Video do Grandteca, a potem przez PEXHDCAP.
    • 18:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime15 Jul 2015 zmieniony
     
    Nie zależy mi na przechwytywaniu obrazu, tylko na podłączeniu do monitora LCD, którego używam do PieCa.

    Aczkolwiek urządzenie typu ten EZCAP na USB mi pasuje, bo po pierwsze PCta i tak będę używał jako hdd dla atari po SIO2PC, a po drugie mam go w obudowie, do której wchodzą tylko karty low-profile, więc nic sensownego tam nie zmieszcze.

    Uprzedzając propozycję - nie, nie chcę emulatora :)
    • 19:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime15 Jul 2015 zmieniony
     
    Spokojnie, nawet nie miałem zamiaru jego tobie proponować. :)

    Dla mnie z kolei takie karty są wygodne, bo (primo) nie mam miejsca na biurku na drugi monitor, no i (secundo) peceta używam w podobny sposób jak ty, z tą różnicą, że w obudowie mam miejsca od metra (Fractal Design Arc Midi). :) Tertio - zaleta jest taka, że w każdej chwili mogę włączyć nagrywanie obrazu spod Daum PotPlayer (audio z Atarki mam podpięte przez wejście liniowe). :)
    • 20:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime16 Jul 2015 zmieniony
     
    Mój PieC jest podpięty przez DVI, Atarynkę chcę podłączyć do tego samego monitora, przez D-SUBa.
    • 21:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime16 Jul 2015 zmieniony
     
    Znalazłem właśnie, że najtańszy jest Easycap: ->link<-
    Sam o nim pisałeś!

    Gdzieś indziej wyczytałem, że to urządzenie występuje, jak to u Chinoli, z czterema różnymi chipami...

    EDIT: Jednak nie koniecznie działa... ->link<-
    • 22: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime16 Jul 2015
     
    Problem tego rozwiązania jest taki, że przy użyciu framegrabbera - jakiegokolwiek - masz opóźnienie pomiędzy tym co wyświetla komputer a co ostatecznie widzisz/słyszysz (obraz będzie zsynchronizowany z dzwiekiem jesli dzwiek tez pojdzie przez urzadzenie). Mozna obejrzeć demko, ale z graniem może być kłopot.
    • 23:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime16 Jul 2015
     
    Wieczór, tylko wtedy, jeśli framegrabber podpięty jest przez USB, ale i wtedy opóźnienie jest minimalne. StarTech i Oupree są na PCI-Express, więc nie sposób tego opóźnienia nawet zauważyć.

    Marcowy: jakościowo lepszy jest jednak ten grabber polecany przez Lotharka. U mnie obraz był "taki se".
    • 24:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime16 Jul 2015
     
    Voy, czemu zatem zmieniłeś EZCAPa na StarTech PEXHDCAP/Oupree OPR-HD880?
    Bo rozumiem, że Grandteca używasz, jak nie chcesz odpalać PieCa?
    • 25:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime16 Jul 2015 zmieniony
     
    Bo to jedno z lepszych wyjść, jak się nie ma monitora LCD trawiącego 15,6 kHz z VBXE. Drugim jest scandoubler, ale wtedy robi się już bałagan na biurku. Chciałem też wygodnie podpinać obraz z wyjścia RGB Amigi i ze złącza VGA w BVision PPC.

    Zgadza się, właśnie tak używam teraz Grandteca.
    • 26: CommentAuthormartinez
    • CommentTime5 Mar 2018
     
    Odkopię,

    Kilka dni temu Lotharek na swojej stronie zapowiedział i pokazał scandoubler z wyjściem VGA ->link<- Są filmiki, jak to działa.
    • 27:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime5 Mar 2018
     
    Działa to świetnie, szkoda tylko, że obecnie to już bardziej potrzebne byłoby HDMI...
    • 28: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime5 Mar 2018
     
    Z VGA zrobić HDMI jest już znacznie prościej. I taniej.
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Mar 2018
     
    Ciekawe jaki ten konwerter ma lag ,testowałem coś podobnego i grać się nie dało .z analog na cyfrowe ,z tego co wiem to te z przystępnym input lagiem zaczynają się od 1500zł.
    • 30:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime11 Apr 2018
     
    laga ma na poziomie 2-3 linii..
    nie skaluje ramki -dwoch i nie wciskam do bufora..tylko przepychamy po lini... 1-2 ms max.jak oscc lub frammeister
    • 31: CommentAuthortbxx
    • CommentTime12 Apr 2018
     
    @lotharek

    Jesteś wstanie powiedzieć jak ten konwerter będzie się sprawdzał z Nintendo 64 z grą Resident Evil 2??

    Problem polega na tym, że w zależności od ilości obiektów na ekranie gra automatycznie przełącza się (jak dobrze pamiętam) między 240p a 480i, przez co na którymś frammeister znika obraz na ok 5sek. (podczas zmiany rozdzielczości)
    • 32: CommentAuthorRocky
    • CommentTime12 Apr 2018
     
    lotharek.. kiedy będę mógł od ciebie to kupić :)
    • 33: CommentAuthorAmun-Ra
    • CommentTime12 Apr 2018
     
    @Jaques - bardziej z DVI. HDMI sobie z tego sam zrobisz a różnica cenowa w obu rozwiązaniach przeogromna (licencje).
    • 34: CommentAuthorpgru
    • CommentTime12 Apr 2018 zmieniony
     
    Ostatnio próbuję używać Avermedia TV BOX 9. Ma wyjście DVI analogowe i cyfrowe. Problem jest taki, że na antenowym nie ma dźwięku tylko trzaski. Próbowałem separatora galwanicznego(nawet dwóch) ale nie pomaga. Natomiast na monitorowym, niezależnie czy SVIDEO czy zespolony sygnał wizyjny(composite) są znane dodatkowe efekty, bo niestety poprawia obraz i nie wiem(nie ma chyba takiej opcji) jak to wyłączyć.