atarionline.pl Muzyka chiptune - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Cześć Wam

    Admin pozwolił napisać mi ten temat.

    Rok temu zrobiłem 8-bitową Epkę z kolegami: ->link<-

    i chyba została miło przyjęta

    Ja od paru lat robię muzykę chiptune. Może nie jest to muzyka w klimatach atari, a nintendo ale obaczymy, może się spodoba.

    ->link<- <- tu na stronie netlabelu oprócz download'u można przesłuchać każdy kawałek prosto z sieci

    a tu znajdują się pozostałe albumy: ->link<-

    Pozdrawiam
    • 2: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Nov 2013 zmieniony
     
    Jeśli kogoś bawi muzyka z NESa/Famicoma to przy pomocy tego programu ->link<- możemy słuchać plików midi z brzmieniem układu dźwiękowego konsoli.
  2.  
    wiem, widziałem to na YT
    ale w zwykłym midi nie ma ograniczenia do 3 ścieżek melodycznych lub arpeggia na ścieżce, to już nie jest to. a ja staram się trzymać ograniczeniom NES'a
    • 4:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Nov 2013 zmieniony
     
    ooo 8-BITchintendo!

    Witaj kolego, dlaczego tak późno zakładasz tutaj konto ? :)

    BTW: Słuchałeś może moje remiksy dla Halflight-a ?
    ->link<- (patrz 2 "news")
  3.  
    oo Cześć
    Nie spodziewałem się takich klimatów. ten pierwszy remix jest lepszy - brzmi trochę jak ścieżka dźwiękowa do filmu.
    Szkoda że nie wiedziałem o tym konkursie, to sam też bym trochę poremixował :)
    • 6: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Nov 2013
     
    Na NESie W grach od Codemasters muzyka brzmi tak dobrze i odmiennie od reszty jakby twórcy pokonali ograniczenia układu dźwiękowego.
    • 7:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime8 Nov 2013 zmieniony
     
    @8-BITchintendo: Ha, dzięki :) Polecam posłuchać w całości.
    Konkursu nie było. Jeśli chodzi o mój wkład w składankę to dostałem (jako pierwszy zresztą chyba) propozycję zrobienia remiksów. Wybrałem dwa utwory i właściwie dokonałem przearanżowania całości :) łącznie ze zmianą akcentowania i intonacji wokalu (śpiewa inaczej niż w oryginale, Ableton rulez). No ale poszło jako remix :)
    Miało być w całości dyskotekowo, ale Your Perfume aż się prosił o bardziej wyrazistą aranżację.

    Z innej beczki, może spróbujesz swoich sił na scenie okta-Atari ? Czas na obalenie monopolu Miker/ String ;) (żartuję oczywiście, szanuję Was bardzo chłopaki).

    A powiem Ci, że okiełznanie Pokeya to wcale nie jest taka prosta sprawa- a więc wyzwanie.
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime24 Sep 2016
     
    Składanka z kawałkami Yerza: ->link<-
    • 9: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime22 Dec 2019 zmieniony
     

    XTD:

    Drodzy koledzy atarowcy. Tak sobie niekiedy czytam komentarze po imprezach, mimo że już się na parties nie pojawiam, i chciałbym wziąć w obronę kolegę x0ra.

    Otóż kolega x0r ma absolutną rację i naprawdę nie trzeba być obrażonym za krytykę. W większości utworów na Atari nie ma motywów, których chciałoby się słuchać. Mając do dyspozycji takie dźwięki, jakie wydaje POKEY, trzeba się w tym ograniczeniu jakoś odnaleźć, czego wielu twórców atarowskich nie potrafi. To tak, jakby mieć kilka sampli do dyspozycji i starać się zrobić moduł, który do tych sampli zupełnie nie pasuje. Jedyne, co tak naprawdę może sprawić, że utwór na Pokeyu będzie dobry, to właśnie dobry motyw. Weźcie pod uwagę np. chip z gry "Warhawk" - owszem, jest to motyw zerżnięty ("zapożyczony") z płyty "Space Experience" Johna Keatinga, ale pomijając ten fakt, jest to świetny chip z motywem, który chce się słuchać i który każdy rozpozna. Natomiast słuchając różnych atarowskich utworów mam niekiedy wrażenie, że Atarowcy za bardzo oswoili się z brzmieniem POKEYa i nie przyjmuja do wiadomości, że nie do wszystkiego się te brzmienie nadaje. Na pewno nie do tworzenia "klimatycznych" utworów tła albo spokojnych ballad itd.

    Mam często wrażenie, że motyw muzyczny, jeżeli już jest, to jest tylko i wyłącznie poprawny matematycznie - tj. każda nuta jest w tonacji i nie fałszuje. Sorry, ale to nie wystarczy. W końcu mówimy tu o muzykach, nie o programie generującym muzykę. A dobry motyw powinien być jak dobry riff - zapamiętywalny, ciekawy i niepowtarzalny.

    Nie mówię, że mnie się ta sztuka udała i wcale nie chcę tutaj dawać moich chipów za jakiś przykład - w końcu jestem autorem raptem 8 chipów na Atari, co nie czyni mnie żadnym guru. Ale od muzyków, którzy napisali dziesiątki utworów i są "raoswymi" atarowskimi muzykami, spodziewałbym się ciekawszych pomysłów.

    Być może problemem jest tutaj to, że muzykom swoją wizję narzucają koderzy (chociaż koderom muzycy nie mówią, jak mają kodować) i muzyka pisana jest "pod klimat dema". Jest to bzdura - POKEY nie zbuduje klimatu. Za to fajny motyw może pociągnąć demo.

    Pisząc swego czasu muzykę do "Prozac Dream" w ogóle nie brałem pod uwagę żadnych wymagań i sugestii kodera. Skoro ja jestem muzykiem, to ja odpowiadam za to, jaka ona będzie. Jak widać dało się dopasować demo, mimo że pewnie "wyobrażenie" kodera było inne.

    I raz jeszcze zaznaczam - nie piszę, że moje chipy były lepsze czy gorsze. Po prostu biorę w obronę kolegę x0ra, który ma rację i ja, jako słuchacz, potwierdzam - niekiedy aż bolą uszy, bo w przytłaczającej części muzy na Atari nie ma ani fajnych motywów, ani przemyślanej konstrukcji utworu. Jest za to hałas.

    Na obronę muszę powiedzieć, że problem nie dotyczy wyłącznie Atari. Umiejętność tworzenia fajnych melodii, motywów, riffów (czy jak zwał tak zwał, bo nie chodzi tu tylko o melodyjne kawałki) to coś, czego się trzeba uczyć najdłużej i z czym zawsze jest największy problem. Dlaczego ludzie lubią niekiedy robić covery, konwersje itd.? Bo te mają właśnie gotowe, znane, sprawdzone i lubiane motywy.

    I na koniec - nie jest to krytyka muzyki z dem na SV. Raczej obrona kogoś, kto szczerze napisał co myśli i został za to niesłusznie zmieszany z błotem. Was muzyka na Atari (jak mniemam każda) zachwyca, a kolega x0r ma nieco większe wymagania, niż żeby "grało i nie fałszowało". Zamiast się obrażać, warto może posiedzieć tydzień, zrobić z 10 motywów, wybrać jeden, dopracować, skasować pozostałe 9 i nie kończyć i nie "łatać" za wszelką cenę utworu tylko dlatego, że się już go zaczęło (tak, jak np. ja łatałem mojego ostatniego chipa - "Seventh" - ale to już inna sprawa).

    Odkąd w latach '90-tych miałem pierwszy kontakt z Amigą (jeszcze nie swoją) z kolegą odkryłem ProTrackera i moduły XTD, tak od tamtego czasu jestem fanem twórczości tego Pana :)

    Jego music disc Vengence zgrałem sobie nawet na kasetę i słuchałem namiętnie bo sam miałem jeszcze tylko C64. Wirtuozeria w prowadzeniu linii melodycznej przypominała mi najlepszych ze sceny C64 a tam byłem fanem chiptunowego jazzu.

    Także mając ogromny szacunek dla umiejętności etc. pozwolę sobie nie zgodzić się, że POKEY nie nadaje się do budowania atmosfery.
    • 10: CommentAuthoremkay
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Reading the "quote" of XTD. I can add that he is mostly right. In standard setups , POKEY is just prepared to use the plain 4 channels with the limited 8 bit setting. RMT also has some detuning issue that pulls the 8 bit resolution more bad than it is for real. . As a musician, you have to do additional corrections, if you want to have POKEY sounding right. Sound hardware gets interesting, if it is possible to have tunes (or music) done on it that becomes original. SID on the c64 has this capability. Every Synth has this capability. POKEY is used in 99,999999999999% of the created tunes, to remind of something. But, if "remind of something is reached" , the goal is missed. There are some tunes that were original tunes that only POKEY plays "original" , just like this one:



    Btw. Whittaker did even more "POKEY unique" tunes, But Red Max is clearly better on the POKEY than on any other "8-Bit" chip.
    The Point is that a POKEY Tracker has to serve the most clear note tuning to a musician that is possible. So the results will get better by standard.
    If XTD is reading this: A Stock Atari has ONE POKEY build in .

    There also exist some great moments in POKEY music. Not a long time ago the "Far Away Demo" brought some real original Moments to the POKEY. So things were not impossible.
    • 11: CommentAuthoremkay
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    To make thing more clear:

    Watch the Video at...

    02:00 for a short time
    03:16 to 03:31

    Particular:

    03:51 to 05:00
    05:23 to 07:10
    07:43 to 08.00




    Seems the composers put more music into there than they might have thought of :)
    • 12:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    Wielce żałuję, że Jakub Husak już nie pisze na Atari. Wciąż jestem wielkim fanem, a Problem Jasia uważam za rewelację na skalę światową
    • 13: CommentAuthorxxl
    • CommentTime22 Dec 2019
     
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Znalazłem rano muzyka ksywką n00bstar ->link<- a to z powodu że robił utwory demonstracyjne do Klystrack-a ->link<- . Poletzam gorąco.
    • 15: CommentAuthorcori
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    Zamierzam wykorzystać dźwięki z Atari do kilku moich obecnie powstających kawałków muzyki elektronicznej, nie omieszkam się pochwalić.
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    @cori: Świetnie!
    • 17:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime13 Mar 2022
     
    @mono: fajne, fajne, obsłuchuję właśnie.
    • 18:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime13 Mar 2022 zmieniony
     
    Tego wykonawcę pewnie znacie.

    Miniatury mogą lekko zniechęcać, ale brzmi dobrze i to normalne chopaki (link do koncertowej wersji na końcu)




    heheh


    Spotify mi to kiedyś podpowiedziało, ale spoczko!

    koncertówka: