atarionline.pl Projekt "M", czyli robi się ciekawie... - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime10 Aug 2009
     
    Na atariage zajęli się nowym projektem. Sprawa, choć na razie niezbyt rozbudowana - robi się interesująca. Warto zajrzeć w ten: ->link<- wątek. Co Wy na to?
    Pobawcie się literkami S, P, L, I oraz strzałkami... Na real hardware póki co nieco rzeczy się rozjeżdza, ale jest szansa na poprawienie tego...
  1.  
    :O Jestem absolutnie pod wrazeniem!

    Probowalem to odpalic na emu - ale nie idzie. Wiec pozostaja jedynie obrazki.
    • 3: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime10 Aug 2009
     
    Owszem, idzie.
  2.  
    Całkiem obiecująco wygląda, nic tylko czekać aż projekt się rozwinie.
    Na emu odpala się bez problemu (atari800win).
  3.  
    Muszę przyznać, że gdy nacisnąłem literki S, P, L, I to jestem pod jeszcze większym wrażeniem.
    Jedynie literka L pozostaje dla mnie zagadką, jej naciskanie nic nie zmienia.
    • 6:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime10 Aug 2009
     
    Popatrz na framerate...
  4.  
    Jest od czterech do 7 fps więcej.
    • 8:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime10 Aug 2009
     
    L - "Lock framerate to 25fps", czyli 2 ramki "na sztywno".
    • 9: CommentAuthorirwin
    • CommentTime11 Aug 2009
     
    Narazie program nie dokonuje żadnych obliczeń 3D - tak przynajmniej pisze autor, więc spokojna głowa framerate spadnie. Ale rzeczywiście tech-demo wygląda znakomicie, choć rozdz. 64x64 nie jest zbyt astronomiczna ;)
  5.  
    Po odpaleniu Pokinit.xex emu wywala self test (przesunalem kursor w prawo i fire, jak opisal autor na forum).

    Potem odpalilem wylacznie drugi plik PM1P.xex. I efekt w zalaczeniu. Emu mam ze strony atarionline.pl
    • 11:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime11 Aug 2009
     
    @WujekDobraRada: dobrze radzę skorzystać z translatora jakowegoś z angielskiego na nasz. Jak autor zaleca: nagrać na dyskietkę z DOSem (zalecany do testów 2 lub 2,5, ale pod innyi też działa) i dopiero odpalić pierwszy plik, zrobić co trza i odpalić drugi. TO WYMAGA OBECNOŚCI DOS-a - inicjuje liczniki!!! I pamiętajmy, że to cały czas jest wczesna wersja beta...
    • 12: CommentAuthorirwin
    • CommentTime11 Aug 2009
     
    Spoko ja też tak mam, wgraj sobie pierwszą wersję tj. tę w pierwszym poście - to jest praktycznie to samo a chodzi w normalnych kolorach
  6.  
    @irwin: zrobilem jak poleciles - rzeczywiscie dziala, dzieki! zmylilo mnie rozszerzenie "obx" ale na sile wczytalem go jako executable i dziala.

    @sikor: w poscie nie bylo nic na temat wgrywania na dyskietke obu plikow - w kazdym razie nie bezposrednio. Ale probowalem wykonac to co napisales i napotkalem inny ciekawy problem: Jak dodac do golej dyskietki z dos 2.5 owe dwa pliki uzywajac tylko PC? Mam wtyczke ATR do TC ale ona pozwala tylko wypakowac pliki a nie dodawac je do dyskietki.
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime11 Aug 2009
     
    O qrde, to wyglada naprawde niezle!! Oby w wersji koncowej bylo grywalne. Kolorystyka i grafika niezle, tak 3mac!
    • 15:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime11 Aug 2009 zmieniony
     
    @WujekDobraRada: cytat:"To get it to work, use DOS 2, 2.5 or similar.

    Firstly, Binary Load the POKINIT.XEX program. It will put a Player onscreen. Move it about 4 characters to the right with Joystick 1, then press Fire. Probably needs to be a bit further right than in the sample pic.
    The program will return to DOS. Don't press Reset. Now run the PM1P.XEX program." - koniec cytatu.
    Należy czytać ze zrozumieniem, a nie ściągać co popadnie i potem szukać dziury w całym.
    Co do dodawania plików - nie wiem jak w Total Commanderze (nie mam), ale z tego co wiem, to tam można dodawać pliki za pomocą pluginu także (ale mogę się mylić).. A jak nie - znajdź na sieci MakeAtr - tam zrobisz to bezproblemowo.
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Aug 2009
     
    MakeATR, ATRUtil sa tutaj:

    ->link<-

    Jezeli zas chodzi o meritum - to takie scrolle byly juz w demach robione, tylko chyba nie w tym trybie graficznym. Ciekawe, czy uda sie zrobic na tym jakas gre?
  7.  
    Wg mnie demko jest jak najbardziej ok. W zasadzie nie spodziewalem sie ze mozna wyswietlic na atari taki efekt. Jesli sie doda sterowanie zapowiada sie to co najmniej ciekawie.

    @Sikor ja nie szukam dziur! Po prostu czegos nie wiem i pytam. Jeszcze raz - dzieki za konkretne informacje. Sprawdze Make ATR
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Aug 2009
     
    ATRUtil bywa lepszy, wiec ja uzywam ich zamiennie.
    • 19:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Aug 2009 zmieniony
     
    Wygląda to to fajnie, ale wiem po sobie ;) że autora jeszcze wiele czeka !;)

    Jednak to niewątpliwie ambitna sprawa.

    A czy autor jest znany z czegoś mniejszego ?
    • 20:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime13 Aug 2009
     
    Chyba nie, nie wiem - nie śledzę ludzi z atariage w tym temacie. Ale chyba pomaga mu Rybags, a tego kojarzymy z prawdziwym interlejsem (480 linii)
    • 21: CommentAuthorurborg
    • CommentTime13 Aug 2009
     
    Bardzo efektowne demko. Dużo kolorów, płynny scroling i skalowanie tekstury. Wszystko to sprawia, że oczami wyobraźni widzimy już "Wolfensteina 3D" na małe Atari i to w dodatku bardzo kolorowego. Ja jednak jestem bardzo sceptycznie nastawiony do projektów z AtariAge. Prawdopodobnie nie wyniknie z tego nic oprócz kolejnej porcji gadaniny pt. jak by to fajnie było zagrać w Wolfensteina na Atari :).

    Mam jednak nadzieję że uda się z tego zrobić efektowne demko udające Wolfensteina, którym można będzie drażnić komodorowców :). Co do możliwości powstania na tym gry zaś to jestem bardzo sceptyczny. To trochę tak jakby pokazać ludziom makietę statku kosmicznego a wszyscy zaczęli już się rozwodzić o przyszłych podróżach międzygwiezdnych i tym gdzie należałoby w pierwszej kolejności polecieć ;). Działająca gra to niestety coś więcej niż tylko skalowanie tekstury w czasie rzeczywistym.
    • 22: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime13 Aug 2009
     
    Też jestem nastawiony sceptycznie. Raycasting zeżre dużo mocy procesora, wykrywanie kolizji też, jeżeli będzie jakieś AI wrogów, muzyka i efekty dźwiękowe, to FPS spadnie do max. kilku.
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Aug 2009 zmieniony
     
    Tak, NRV znany jest takze z innych programow.

    A tutaj wideo:



    I jeszcze jedno: to nie jest silnik 3D. Autor poszedl zupelnie inna droga, ktora udaje 3D - i bardzo slusznie moim zdaniem. Bo przeciez liczy sie koncowy efekt, a nie to, co siedzi w srodku. Jezeli gra bedzie wygladac jak 3D, zachowywac sie do zludzenia jak 3D to kogo obchodzic bedzie, ze to nie jest prawdziwe 3D?
    • 24:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime13 Aug 2009 zmieniony
     
    Urborg: bardzo trafne ;)
    Ale tak to już jest na forach...


    Kaz: nie tyle poszedł inną drogą co testował procedurki, teraz musi napisać engine wolfa, co będzie kawalkiem roboty (musi tez jakos levele robic, albo własnym edytorem albo innym), ale po efektach poradzi sobie.
    No i w wolfie wlasnie nie ma prawdziwego 3D tylko ten raycasting.


    ilmenit: racja, będzie musiał coś uprościć, pytanie na co padnie ?:) Może sound ? było by kiepsko...
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Aug 2009
     
    Jak najbardziej poszedl inna droga. Czy sluszna to sie okaze.
    • 26: CommentAuthorurborg
    • CommentTime16 Aug 2009
     
    Tak jak pisałem można by fajne demko z tego zrobić. Odpowiednio przesuwające się tekstury tworzyłyby złudzenie poruszania się po labiryncie. Do tego kilka spritów (przeciwników) poruszających się po z góry zaprogramowanych trajektoriach. No i mamy demko udające że na Atari da się zrobić płynnie działającego Wolfensteina 3D :)
    • 27:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime17 Aug 2009
     
    Mały progres: dodana muza Mikera. Nadal niska wersja, ale ważne, ze się coś dzieje...
  8.  
    Szkoda, że na real sprzęcie na ekranie nadal jest "kaszana".
  9.  
    Teraz to tylko spiąć kabelkiem dwie atarki i mamy pierwszą strzelaninę sieciową!
    • 30:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime17 Aug 2009
     
    A gdzie tam widzisz strzelanie? Bo nawet jeszcze gry nie ma ;-) Pozostaje trzymać kciuki :-)
    • 31: CommentAuthormarekp
    • CommentTime17 Aug 2009
     
    To może spiąć kabelkiem 4 atarki. Jedna będzie pokazywała grafikę, druga grała muzę, trzecia liczyła AI a do czwartej podłączy się dżoja ;-)
    • 32: CommentAuthorw1k
    • CommentTime19 Aug 2009
     
    wow.. awesome :)
    • 33:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Wersja z załącznika powinna ładnie biegać na real sprzęcie. W każdym razie mój kapryśny LCD-ek wyświetla ją i gra bez specjalnych protestów. :)
    • 34:
       
      CommentAuthorglowas11
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Powiem tak wygląda to wyśmienicie. Ciekawe czy zakończy się tylko na ciekawostce, czy może coś z tego będzie mimo to naprawdę obiecująca wizja bardzo ciekawego projektu .
    • 35:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    miker: A co on ma takie kapryśnego ? Ja widziałem że jest bardzo fajny - też chciałbym mieć takiego !:)
    • 36:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime23 Aug 2009
     
    Żartuję, wszystko z nim OK. :)
    • 37:
       
      CommentAuthorsikor
    • CommentTime23 Oct 2009
     
    Tu też na razie cisza w sumie... :( Szkoda...
    • 38:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime23 Oct 2009
     
    Autor obiecał, że postara się mniej więcej co 2 miesiące dostarczać niusów z placu boju, jednak przepraszał za poślizg. Wspominał też o którymś weekendzie. Mimo wszystko jednak warto poczekać. :)
    • 39:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime2 Nov 2009 zmieniony
     
    No więc... robi się jeszcze ciekawiej. Testować pod najnowszą Altirrą lub na real sprzęcie (załadowane z SIO2PC PC-Mirrora). Tu więcej info: ->link<-
    Wersja PAL.
    • 40:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime2 Nov 2009
     
    Animacja;)

    hmm zapowiada sie ladnie, 20fps to wiecej niz dobrze
    • 41:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Nov 2009
     
    A cofając się trochę w dyskusji, to oryginalny Wolf na PC też tylko "udaje" 3D i kto wie czy nie techniką podobna do tego projektu. To właśnie dlatego była to taka szybka gra.
    Tak więc nie umniejszajmy tego "udawania", bo być może ono przyniesie nam pełną grę na Atari.
    • 42: CommentAuthornosty
    • CommentTime2 Nov 2009
     
    Czy ktos moglby mi wyjasnic co to znaczy ze to nie jest silnik 3D tylko go "udaje"?
    To znaczy, jesli nie oblicza widokow przedmiotow w 3d to jak to konkretnir dziala inaczej?

    Bo jak dla mnie, skoro nie jest to film (a nie jest bo pozwala na sterowanie strzalkami) to jest to silnik 3D...
    • 43:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Nov 2009
     
    W Wolfie by zastosowany ->link<- . W dużym uproszczeniu wylicza się parametry tylko jednego punktu z każdej kolumny pikseli na ekranie, i resztę tej kolumny rysuje się przez proste przeskalowanie odpowiedniej kolumny tekstury (nie obliczając już parametrów oświetlenia skalowania, zasłaniania, itp. dla tych pikseli - zakłada się ze będą takie same jak dla tego jednego policzonego wcześniej). W związku z tym ściany zawsze będą musiały składać się z prostokątów, nie ma różnic wysokości, no a obiekty w grze to płaskie sprity... Ale taki był Wolf i był fajny :)
    • 44: CommentAuthorw1k
    • CommentTime3 Nov 2009
     
    wow, it's verry interesting..
    • 45:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime3 Nov 2009
     
    Gadanie o 3d na płaskim ekranie to przecież ściema... mniej więcej taka jak "- posłodziłeś kostkami cukru! twoja herbata nie jest prawdziwie słodka"

    A projekt jest kosmiczny... ogromnie mu kibicuje
    • 46:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2009
     
    Yosh - wiadomo, ze nie chodzi o 3D w sensie fizycznym (punkty w przestrzeni), a matematycznym (punkty wyliczane dla przestrzeni). Dlatego jest roznica miedzy 3D a raycastingiem, nawet na plaskim monitorze ;) (scisle rzecz biorac plaskosc monitora nie ma tu znaczenia).

    Chociaz oczywiscie zgadzam sie z twierdzeniem, ze nie wazne jak to jest obliczane czy tworzone, wazne, ze dobrze "udaje"/zastepuje 3D.
    • 47:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime6 Nov 2009 zmieniony
     
    Po prostu nie śmiałbym powiedzieć w twarz panom z nVidii, że ich jedno z nowszych dzieci - OptiX

    ->link<-

    "Nie jest" 3d :) To przecież tylko API pozwalające sprzętowo wykonać raytracing w ułamkach sekund.... (na pewno obóz grzyba zrobi na tym jakąś gierę/demo :P)

    <<ale wolf renderuje "paskami">>
    Jedną z podstawowych optymalizacji raytracingu jest puszczanie większych promieni, które w zależności od 'celu' dzielą się na mniejsze (W wolfie cel oczywiście nie wymaga podziału)

    Raytracing czy tradycyjnie i tak sprowadza się właśnie to do przedstawienia punktów z "prawdziwej" przestrzeni na ekranie monitora ....

    Gdzie to właśnie raytracing jest bardziej intuicyjną metodą (wkońcu w oko wpada nam światło, a nie przeliczamy sobie w główce miliony trójkątów :P:P)
    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Nov 2009
     
    Yosh, ale wersja na Atari jest znacznie uproszczona... :)
    • 49:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime6 Nov 2009
     
    Cóż, pewnie trudno mi ukryć ekscytacje "Project M". I nie pozwolę nie nazwać jego gry "3d" !!! (chyba, że on sam sądzi, że to nie 3d - autora zdanie ponad wszystko)

    :):) Normalnie zaczynam się cieszyć, że na Atari jest tak mało spritów - dzięki temu muszą powstawać takie perełki:) Yoomp w tej samej klasie jak dla mnie :]
    • 50:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime9 Nov 2009 zmieniony
     
    Hmmm... A mi v 1.5 nie zadziałała na prawdziwym sprzęcie... Próbowałem także przy wyłączonych wszystkich rozszerzeniach a kompa mam w porządku... Ładuje i... stop (nie ważne czy basic włączony czy wyłączony). Ktoś miał takie problemy?