atarionline.pl Sio2Sd pytania i problemy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Na początku przepraszam za kolejny wątek o Sio2Sd ,ale mam kolejny problem z którym sam się chyba nie uporam, więc pomóżcie. :)
    Pierwsze to dziwna sprawa z uruchamianiem gier, jak ustawię interfejs żeby po uruchomieniu od razu wczytywał cfg tool wczytuję się i wybieram grę no i w większości przypadków się nie chcą albo uruchomić (wyskakują jakieś błędy lub po prostu się zacina) albo gra się wczytuję ,ale grafika jest w formie kolorowych kwadracików. Zmieniałem już karty pamięci bo myślałem że to jest to ,ale nadal nic. Spróbowałem jeszcze czegoś takiego że ustawiłem grę w dyskietce D1 po czym uruchomiłem Sio2Sd w trybie setup i ustawiłem żeby nie uruchamiało się cfg tool po włączeniu automatycznie, wyłączyłem komputer i włączyłem z wcześniej ustawioną grą z oczywiście wciśniętym klawiszem option i gra się bez problemu odpaliła. Nie wiem czy dobrze myślę w takim razie musi to być jakiś problem z softem. No i tu dochodzę do drugiej sprawy chciałem zrobić update oprogramowania, mam już odpowiednie pliki kopiuję do głównego katalogu plik bin ,no wciskam przy uruchomieniu klawisze shift+k3 i nic. Również próbowałem z poziomu setup. Pomóżcie bo nie mam pomysłów.
    • 2: CommentAuthorzijacek
    • CommentTime7 Mar 2014 zmieniony
     
    Wiem, że błędy transmisji się zdarzają, i czasem gra, która za pierwszym razem się nie wczyta za drugim już się wczytuje. Czasem trzeba próbować z różnymi prędkościami, ale jak piszesz, że w ogóle się nie wczytują, a do tego wczytują się jako D1 to dziwne. Jak u mnie się nie chce czasem wczytać normalnie po pierwszym restarcie, to wciskam jeszcze raz RESERT, przytrzymuję OPTION i wtedy wczytuje się ze standardową prędkością i jest ok. Co dziwne czasem jest odwrotnie. Zauważyłem też, że jak włączę ATARI ze SIO2SD po dłuższym nieużywaniu to na początku są większe problemy. Jak się "rozgrzeje" to śmiga lepiej. Może to sprawa zasilania? U mnie obstawiam kondensatory elektrolityczne w Atari, które potrzebują czasu, a u Ciebie może nawet po czasie nie domagają? Ja u siebie w SIO2SD wymieniałem też układ stabilizacji napięcia, co zdecydowanie poprawiło działanie urządzenia. Generalnie to problemów nie mam, i to o czym piszę to raczej rzadkie przypadki.
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Jakiej "produkcji" jest to SIO2SD?
  1.  
    Ja bym jednak stawiał na OPTION. Zwróć uwagę, że ten klawisz musi być wciśnięty w momencie, gdy z "config toola" odpalasz grę.

    Zrób tak:
    1. Włącz kompa trzymając SHIFT w SIO2SD, uruchomi się "config tool"
    2. Wybierz grę, wciśnij OPTION i przytrzymaj RETURN (trzymaj OPTION do momentu rozpoczęcia ładowania gry)

    Zakładam, może błędnie, że masz konfigurator w wersji 3.5.

    Na razie nie wymieniaj karty, kabli czy kondensatorów.
    • 5: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Ok zaraz spróbuje i powiem jak działa.
    • 6: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Firmware mam w wersji 2.5 więc konfigurator raczej nie będzie 3.5
    • 7: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Niestety dalej wywala mi błąd. Przykładowo uruchamiam sobie river raid, no i w trybie gdzie ładuje mi się cfg tool automatycznie wybieram sobie rzeczoną grę wciskam X czyli reboot i czy przytrzymam klawisz option czy nie gra po chwili przestaje się wczytywać. W momencie gdy cfg tool nie uruchamia się automatycznie , gra śmiga aż miło:)
  2.  
    A spróbuj jeszcze z Draconusem, którego załączam. On sobie sam wyłącza BASIC i włazi poprawnie bez względu na klawisz OPTION. Jeśli on również przestanie Ci się wczytywać, to będzie oznaczało, że problem rzeczywiście jest gdzieś indziej.

    Niestety pod ręką mam tylko SIO2SD w wersji 3.5, wersja 2.5 leży gdzieś na dnie któregoś z kartonów :/
    • 9: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    ok juz srawdzam
    • 10: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Ok draconus się wczytał bez klawisza option, to co to może oznaczać?
    • 11: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    odpal sobie self-test i sprawdź skuteczność działania klawisza OPTION ;)
  3.  
    Hmm, no cóż...
    Objawy, które opisujesz w pierwszym poście (oraz w wątku "Firmware do Sio2Sd"), pasują IDEALNIE do klasycznego błędu polegającego na niewciśnięciu OPTION.

    Wiem, bo sam po kilkunastu latach przerwy od Atari kupiłem sobie SIO2SD i już pierwszego wieczoru leciałem na Forum z takim problemem jak Twój :)

    Bardzo szybko ktoś przypomniał mi o OPTION i u mnie rozwiązało to wszelkie problemy.

    Nie wiem, jak dalej Ci pomóc. Może w wersji 2.5 jest jakiś problem z odłączaniem BASICa przy wykonywaniu Reboot. Może wypowie się ktoś bardziej zaznajomiony ze starszymi wersjami konfiguratora.

    Mam jednak "gut feeling", że ze sprzętem wszystko jest OK i przyczyna leży gdzieś w sofcie.
    • 13: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Klawisz option mi działa ,bo na niejednej grze go sprawdziłem ,więc to raczej nie to. Wczoraj zresztą wywaliło mi ekran self test po jakimś nieudanym wczytaniu gry i działał tam również.
    Ale przy okazji jaką komendę wpisać żeby zrobić self test?
    • 14:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime7 Mar 2014 zmieniony
     
    @pin
    michalm346 w wątku "Firmware do Sio2Sd" pisał, że klawisz OPTION ma sprawny.

    ->link<-
    • 15: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Właśnie zapomniałem o tym przypomnieć
    • 16: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Nie wiem co robić, bo z cfg tool wygodniej te gry przeglądać no i uruchamiać, a przy próbie update'u softu kombinacja klawiszy shift+k3 nie chce mi odpalić aktualizacji. Także czekam aż więcej osób się wypowie na ten temat.
    • 17: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Coś więcej by było wiadomo, gdybyś wreszcie określił jakiej manufaktury jest to urządzenie (ustrojstwo - idźmy z duchem czasu ;) ).
    • 18:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Mar 2014 zmieniony
     
    Skoro masz firmware 2.5 to wciskanie Shift+K3 oznacza zmianę mapowania D1 i D2 a nie upgrade.

    Wszystko jest dokładnie opisane na stronie SIO2SD, którą już podawałem.

    Pamiętajcie też, że firmware i konfigurator to dwie różne sprawy (i numerki). Używanie niewłaściwej wersji konfiguratora do danego firmware'u będzie generować problemy.
    • 19: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Ok sorka proszę. To jest link do strony gościa który to robił ->link<- A sprzęt kupiłem za pośrednictwem Allegro. Notabene widziałem przy którymś wątku ,że ktoś od nas z forum też ma od niego.
    • 20: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014 zmieniony
     
    8. Sprzęt / Hardware » Problem z Sio2Sd i kabelkiem a to wątek w którym wrzucałem zdjęcie PCB sio2sd. Przepraszam nie wiem jak wstawić link do wątku także przy okazji możecie mi powiedzieć ?
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Ile czasu temu kupiłeś sprzęt?
    • 22:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime7 Mar 2014 zmieniony
     

    michalm346:

    Przepraszam nie wiem jak wstawić link do wątku także przy okazji możecie mi powiedzieć
    No... kopiujesz adres z przeglądarki wklejasz do posta :) Ew. dodajesz na końcu adresu #Item_XXX, jeśli chcesz wskazać konkretną wiadomość.
    • 23:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    no widzisz..ja mam sio2sd po 75 pln i wyglada zgola inaczej....
    • 24: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Sprzęt kupiłem ze 3 tygodnie temu, co do wklejenia wątku myślałem że to jakoś inaczej się robi, ale dzięki czasami niepotrzebnie kombinuję. Pytanie do Lotharka tzn. że coś jest z tym sio2sd skoro twój projekt wygląda inaczej. No poza tym mankamentem to gry bez konfiguratora się uruchamiają, tak jakby coś z softem. Mi się wydaję że jak z tym sio2sd byłoby coś nie tak no to gry by się wogóle nie wczytywały. No ale to wy jesteście w tej tematyce ekspertami :)
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    pośrednio dlatego też pytałem, bo jeśli ktoś produkuje sprzęt to udziela gwarancji. Jeśli są problemy, to pytamy producenta sprzętu "o co kaman". Jeśli jest to krzak, ... to pytamy na forum? :) - to może taki żart, lecz pytałem bo miałem nadzieję nawiązać kontakt z autorem hardware'u. Lecz tego gościa nie kumam, więc tu nic nie zdziałam.

    Może problem tkwi w tym o czym pisze Larek.
    • 26: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Człowiek od którego kupiłem zaoferował się że jak sobie nie poradzę to mogę wysłać sprzęt do niego. Poza tym ze dwa dni temu rozmawiałem z nim telefonicznie i widać że chce mi pomóc.
    Także ostatecznie wyślę sprzęt do niego jak nie będe mógł sobie poradzić.
    • 27: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime7 Mar 2014
     
    Udało mi się wgrać najnowszy firmware wersja 3.1rc2 plus konfigurator 3.5 ,ale nadal podobny problem bez konfiguratora się wczytują bez problemu z już nie za bardzo. Przynajmniej już się coś udało, a razie czego tak też mogę działać. Jeśli będziecie mieć jakieś pomysły dlaczego tak nadal się dzieje to piszcie a ja tymczasem przestudiuje sobie jeszcze dokumentację. Pozdrawiam :)
    • 28: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime8 Mar 2014
     
    Wygląda na to ,że problem udało mi się rozwiązać, po wgraniu nowego firmware i konfiguratora, gry z wciśniętym przyciskiem option odpalają się już bez żadnych krzaczków. :) Sprawdziłem już na kilku tytułach ,więc powinno śmigać. Teraz jeszcze muszę wykombinować sobie jakąś obudowę i będzie już wszystko.
    Dzięki wam za pomoc. Jeszcze będę miał pytanko ,ale już mi się nie chcę pisać o tej porze więc jutro streszczę.
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Mar 2014 zmieniony
     
    Zwracam uwagę, że konfigurator jest ściśle dopasowany do firmware. Jest to niedopowiedziane, zalecenie to: używaj najnowszego firmware i najnowszego konfiguratora. Ale najnowszy konfigurator nie zadziała (dobrze lub wcale) ze starszymi firmware. Jeśli chce się wrócić do 2.5, jest problem, bo trzeba dobierać konfigurator (tzn problemu nie ma pewnie, ale nie jest to oczywiste).
    • 30: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime8 Mar 2014
     
    To jeszcze mam pytanie związane z konfiguratorem. Przy uruchomieniu mam wybór spośród 3 wersji konfiguratora wybieram oczywiście 3.5. Czy da się zrobić tak żebym nie musiał wybierać, tylko z automatu odrazu wczytywała się wersja 3.5?
    I jeszcze mam pytanie trochę z innej beczki, chodzi o obraz.
    Mam jakieś dziwne problemy z obrazem mojego Atari tzn. mam podłączony pod telewizor LCD kablem z końcówką euro do telewizora, no bo po antenowym to raczej marna jakość by była.:) Jak włącze komputer to przez jakiś czas jest ok ,ale jeśli np. gra się wczytuję i zmienia się ekran to zaczynają się jakieś zakłócenia, poprzeczne pasy latają obraz gubi kolor. Ruszałem wtyczkami ,ale nic specjalnego się nie działo więc podejrzenie moje padło na słabej jakości przewód, lub coś ze złączem w atarynce bądź też z samym układem graficznym na płycie. Myślałem żeby kupić jakiś lepszy kabel, no ale już trochę wydałem na ten komputer i wolałbym narazie wydatków uniknąć. Może ktoś miał już taki problem?
    • 31: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Mar 2014 zmieniony
     

    michalm346:

    obraz gubi kolor
    Jeżeli masz nowsze Atari z Expansion Port (złącze obok Cartridge'a) to od spodu Atari masz mały okrągły otwór z potencjometrem, który czasami nie styka i to może być przyczyną - wystarczy go trochę poruszyć - to regulacja natężenia koloru, więc jak go za bardzo przekręcisz możesz mieć zmienione kolory ;).

    Self Test włączamy włączając Atari bez podłączonych stacji dysków (SIO2SD, SIO2PC) z wciśniętym klawiszem Option, lub z poziomu Basic-a komendą BYE (B.), ale z Basic-a test pamięci będzie pełen błędów, więc lepiej użyć Option.
    Z Basic-a czasami się to przydaje... do resetowania - z poziomu Self Test-u możemy przytrzymać Option (gdy mamy podpiętą stację) i nacisnąć Reset - będzie tak jak po włączeniu Atari.
    • 32: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime8 Mar 2014
     
    Dzięki za radę Qtz,ale mój komputer to starsza wersja bez tego portu. Nadal nie wiem przez co ten problem może być , a wolał bym żeby obeszło się lutowania w kompie. Być może ten przewód euro coś winny ,bo nie zbyt gruby i może zbierać zakłócenia z tymże na początku działało wszystko ok, co może zwiastować jednak problemy z jednostką atari.
    • 33: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime8 Mar 2014 zmieniony
     
    A może to telewizor?

    Jak masz nowy to pewnie nie powinno być problemu, na moim kineskopowym miałem problem z zanikiem kolorów, przyczyną był układ automatycznie wykrywający zmianę sygnału pal-secam, który przełączał się bez powodu. "Usterka" była znana i facet z serwisu "po prostu" wlutował przewód, którym zablokował automat i teraz zmiana jest możliwa tylko manualnie.

    Czasami przyczyną może być poluzowane gniazdo Euro - wtedy wystarczy docisnąć wtyk, ale pewnie już tego próbowałeś... Mogą to też być zimne luty w Atari, przewodzie, TV. Spróbuj poruszać przewodem i wtyczkami obserwując obraz.

    Aby wyeliminować problemy z Atari poczytaj wątki o GTIA (tylko te, które dotyczą problemów). Tu opis - test zrobiony programam Sysinfo. U mnie na starszym Atari obraz jest OK., a na nowszym (ze złączem expansion) jest paskowany (zawsze - i chyba te Atari tak mają, bo widziałem to na innych egzemplarzach - było to również poruszane na forum), a po ok. 10-15 minutach od włączenia test GTIA zaczyna mieć chwilowe przekłamania, czyli mam jakiś problem z GTIA.
    • 34: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime8 Mar 2014
     
    Przewodem już ruszałem i nic się nie zmienia a zakłócenia raz się pojawiają a raz nie. Może to jednak przewód euro zbiera jakieś zakłócenia a możliwe że i coś z GTIA się dzieje. Dziwi mnie jednak losowość tych zakłóceń raz przez kilka minut psują zabawę potem znika i po jakimś czasie znowu. Być może jakieś kondensatory, ale jak coś się bardziej zepsuje wtedy coś zacznę działać. Tak bardzo to jeszcze nie denerwuje, tylko trochę uprzykrza korzystanie z atarki.
    • 35: CommentAuthormichalm346
    • CommentTime8 Mar 2014
     
    A telewizora wina to raczej napewno nie jest , mam go już wprawdzie kilka lat ,ale bardzo dobrze się sprawuje.
    • 36:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime14 Apr 2016 zmieniony
     
    Witam,
    Od pewnego czasu guziki na SIO2SD (od Lotharka) działają na mnie irytująco, tzn. czasem nie działają wcale, czasem łapią podwójnie. Strasznie to upierdliwe. Przyczyną może być syf, gdyż dopiero jak wytarłem kurz to przypomniałem sobie, że urządzenie rzeczywiście jest czarne, a nie siwe :)

    Rozkręciłem obudowę, aby od środka zalać je [guziki - przyp. red.] jakimś cudem a'la Kontakt-S, ale okazało się, że są niestety przysmarkane, jak widać na obrazku.

    Zamierzam zatem zalać je tym samym cudownym specyfikiem normalnie od frontu (tak ostatnio naprawiłem myszkę z Biedry na 9,99), ale zanim to poczynię, chciałem zapytać, czy może macie na opisany wyżej problem jakieś inne, sprawdzone patenty?

    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Apr 2016
     
    Oo, mam ten sam problem z tymi klawiszami. W sumie, to spróbuję to zaatakować kontakt sprayem do potencjometrow i opiszę tu, co się po tym zabiegu wydarzylo
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Apr 2016
     
    Eeee, nic to nie dało. Mam albo normalne działanie klawisza, albo dwuklik lub brak reakcji na naciśnięcie.
    Na szczęście mam też IDE, więc płakał nie będę ;)
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Apr 2016 zmieniony
     
    Normalna sprawa, niskiej jakości tact-swicze (teraz tylko takie produkują).

    Glut podgrzewasz suszarką do włosów i usuwasz, a tact-swicze wymieniasz na nowe.

    Kontaktem-S nie zaszkodzisz, ale raczej do środka tact-swicza to nie wniknie z racji budowy.
    • 40:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime15 Apr 2016 zmieniony
     
    Szit :/

    A jakaś alternatywa dla takich tact-swiczy? Jak już wymieniać to może na coś, co się nie rozwali za rok...

    Np. takie coś:
    • 41:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime15 Apr 2016
     
    Może spróbujesz z przyciskiem kontaktronowym?
    Stare klawiatury tego typu były nie do zdarcia.